Belveder má první rok šťastně za sebou
Reportáže z minipivovárků
Belveder má první rok šťastně za sebou
První polovina července patřila akcím, které pro přátele dobrého piva uspořádal Pivovar Belveder v Železné Rudě. V neděli 6.7. probíhala v prostorách hotelu degustace piv točených v Plzeňském kraji. Nejednalo se až tak o odbornou degustaci, ale spíše o ochutnávku pestrosti a rozmanitosti piv vařených v regionu. Namátkou uvedu Kout, Chodovar, Modrou Hvězdu, U Rybiček, Plzeň či Permon. Na degustaci jsem se bohužel nedostal, ale už příští pátek 11. července jsem vyrážíme na první den oslav 1. výročí založení místního pivovárku.
Hotel Belveder Vás vítá
Hlavní program se asi měl konat spíše v sobotu, ale počasí si vybralo právě pátek jako nejteplejší den celé dekády. K hotelu Belveder je to opravdu dost do kopce a pomalu i auto začalo stávkovat, když se nemohlo na jedničku dobrat konce, ale to už zdárně za zvuku ventilátoru parkujeme před hotelem. Je horké letní odpoledne a koupel v bazénu před hotelem musí být krásně osvěžující. Litujeme, že jsme si nevzali plavky, ale i místní pivečko jistě bude fungovat také tak.
Hraje nám Diadém
Před hotelem je již instalováno pódium, kde by se dnes měly vystřídat dvě kapely - Diadém z Klatov a country Wyjou ze Stříbra, kteří měli trička s logem pivovaru U Rybiček, a tak to má být. U venkovního stánku si dávám borůvkové pivo a až po pozdější informaci, že borůvkové vystřídal Dobřanský Sekáč 17% mi dochází, že jsem si v Rudě dal první pivo z Černic. Na této pípě se totiž po celé slavnosti střídala piva, která zbyla z nedělní degustace, mj. byl nadále připraven Permon či Master.
Belvederská piva
Prvním železnorudským je tedy až Belgrád, polotmavá dvanáctka. Sluší se zmínit, že pivo bylo čepováno v plném rozsahu do skla, žádné kelímky, a za jednotnou baťovskou cenu 14,99 Kč. Vstup je samozřejmě zdarma. Dále je na řadě Belveder (světlá jedenáctka) a Grádl (tmavá třináctka), obě piva jsou pojmenována po dvou hotelech v držení rodiny Strnadů. No a jak si jistě domyslíte, dvanáctka je skloubením obou názvů. Ale nenechte se mýlit, není seřezána z jedenáctky a černé třináctky, vaří se samostatně.
Varna v hotelu Belveder
Když už jsem na místě činu, nemohu opomenout exkurzi do pivovárku. Průvodcem je nám sám pan sládek František Strnad ml., který se však oslovení sládek brání. Prý jen vaří pivo, ale já si myslím, že za rok svého snažení se zařadil mezi opravdové sládky, protože za tuto krátkou dobu stačilo jeho pivo získat již několik ocenění na degustačních soutěžích. Volím tedy kompromis a oslovuji jej pane starý, i když je mladý...
Železnorudská spilka
Rozkvašená mladina různých piv
Začínáme na varně, která je roztomile malá, várka je stanovena na 200 l. Její umístění je sice kousek stranou, ale v restauraci. Hned vedle se nachází spilka, která se skládá z pěti nádob. Dostávám ochutnat mladého piva, je sice trochu sladší, ale dalo by se už docela dobře pít. Ale to nás čeká cesta do ležáckého sklepa, který se nachází opravdu ve sklepě, dnes by se asi spíše řeklo suterénu.
Degustační vzorek přímo od sládka
Železnorudské pivo leží v KEG sudech umístěných dnes již ve dvou chlazených místnostech. Zajímavostí je, že ležácké sudy jsou objemu 100 l. Viděl jsem takové poprvé. A z ležáckého sklepa je pivo rovnou čepováno hostům v restauraci. Do druhého hotelu se samozřejmě pivo vozí v sudech. Hned vedle sklepa je stroj na ruční plnění lahví. V současné době plní klasické zelené PET lahve o objemu 1,5 l, ale na spadnutí je i plnění do skla. Etikety již jsou na světě.
Ležácký sklep
Vycházíme z podzemí do žhavého podvečera a před hotelem se schyluje ke slavnostnímu okamžiku - křtu nového piva za přítomnosti paní senátorky JUDr. Jiřiny Rippelové a starosty města Železná Ruda Ing. Michala Šnebergra. (Video zde... ). Nová značka železnorudského piva se zove Pašerák. Jistě v česko-německém pohraničí mají s pašeráky bohaté zkušenosti. Ale ten nový je kladným hrdinou. Jedná se o medový speciál 13%, který oplývá výbornou chutí.
Pan majitel, pan starosta, paní senátorka a nové pivo
Večer plyne jako po másle, všechna čtyři železnorudská piva jsou výborná. Rozprávíme s místními příznivci dobrého piva i s oběma pány Strnady a je nám fain. K jídlu si venku můžeme dát klobásku nebo maso na grilu, což volíme my. V restauraci pak standardní teplou kuchyni. Ještě pro přesnost uvedu cenu piva v restauraci, mimo slavností, která je u všech piv stanovena na 23 Kč.
Pašerák, Grádl, Belgrád a Belveder
Ještě se mi dostává plného železnorudského portfolia v PET lahvích. Začíná hrát druhá kapela, ale už je čas se s Železnou Rudou rozloučit. Nasedáme do auta, sjíždíme dolů, do města nabitého trpaslíky, night kluby, města osvětleného neony kasín. A jedeme právě včas, protože právě začíná bouřka a panorama Šumavy se stává až strašidelným. Já pro jistotu usínám, a tak celá váha našeho šťastného návratu je na mé drahé polovičce, která situaci zvládá bravurně a zanedlouho zajíždíme do garáže.
[Richard Chodora] [Zobrazeno 9387x] [17. červenec 2008]
[Minipivovary] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!