Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Budulínek ze Skalice

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Budulínek ze Skalice

Budulínek ze Skalice [p1632]

Rodinný minipivovar Skalický Budulínek se nachází v malé vesnici mezi Českou Lípou a Novým Borem v přístavbě rodinného domu. První uvařená piva vznikla už před pěti léty a to doslova v kuchyni na sporáku. Z původního koníčku domácího vaření piva se stala téměř vášeň a dnes se oficiální minipivovárek připravuje na své druhé narozeniny.

Tady sídlí Budulínek
Tady sídlí Budulínek

Často slýcháváme že život je dost krátký na to, abychom museli pít špatná piva. Asi právě proto člověk začne vařit pivo sám doma. Po prvních nesmělých pokusech dostáváte větší jistotu. Zvědavost vás vede za poznáním, začnete obrážet další minipivovary, chodíte na exkurze, na školení. Potkáváte zajímavé a sdílné lidi. A pak už to jde téměř samo.

Varna
Varna

Varnička v Budulínkovi je opravdu maličká. Množství vyrážené mladiny z jedné várky je 200 litrů. Jedná se o nerezevou dvounádobovou varnu s přímým ohřevem na Propan-Butan. Varna je vyráběna z části místní zámečnickou firmou a z části samododavatelsky za obrovské pomoci přátel. Nemalou pomocí při stavbě jsou i odborné rady zkušenějších sládků ze spřátelených minipivovarů. V tuto chvíli je již ve výrobě nová větší varna. V prostoru varny jsou umístěny i ležácké tanky, spilka, myčka na sudy i lednice. Všechno se muselo vejít do jednoho menšího prostoru.

Ostatní technologie
Ostatní technologie

Hlavním sládkem pivovaru je Lucie Stuchlíková. Budulínek je jeden z mála minipivovarů, kde post hlavního sládka zastává žena. A právě Lucie prošla vývojem z domovařiče až po kvalifikovaného sládka. Nemalou mírou se o to zasloužil i kurz ve Frýdlantském pivovaru. Kurz byl na profesionální úrovni, ale co člověk ocení ještě víc je lidský přístup pracovníků z Albrechta. Kurzem to neskončilo, pokud máme problém, rádi nám pomohou, sdílejí informace a organizují setkávání sládků. Myslím že pro nás bude Frýdlant vždy „taková ta srdcovka“

Lucie a Jan Stuchlíkovi
Lucie a Jan Stuchlíkovi

Výhodou malého pivovaru je obrovská volnost při vaření. Samozřejmě jsou piva, která u nás nesmí chybět. Mezi ně patří klasický český ležák 12° Skaličák. To je naše úplně první pivo vařené v nově přistaveném minipivovau. Druhou naší stálicí je Divá Bára. Je to příjemně hořká 13° APA. Jinak se piva na varně střídají hlavně podle sezóny. Na podzim se vaří stout 13° Bubák nebo BIPA Havran. Z ležáků to jsou na léto 11°ležák NoNome a dva silné ležáky Červeňák (ležák 13° výhradně s žateckým poloraným červeňákem) a Repete (13° s Kazbekem). Ze svrchňáků Summer Ale Zita 11° a naše Jessica IPA 14°. Rádi spolupracujeme s létajícím pivovarem O.SKAR. Mezi naše společné počiny patří APA Soráč. (11° single hop Sorrachi) a silná IPA 15°

Budulínci
Budulínci

Umístění minipivovaru v zástavbě rodinných domů nedovolí provozovat k pivovárku i hospodu. V letních měsících je u pivovárku otevřena v rámci otevírací doby letní teráska, kdy může zákazník přijet ochutnat většinou dvě z našich čepovaných piv nebo nakoupit piva lahvová. Po předchozí domluvě je možné objednat i degustační večer přímo na varně.

Letní posezení
Letní posezení

Dej Bůh štěstí!


Pozn.: Článek je ze série článků o minipivovarech, z kterých zatím nemáme na Pivním.infu žádný článek a ani není šance, že je v dohledné době navštívíme. Proto jsme oslovili majitele/provozovatele/sládky...



[Jan Stuchlík] [Zobrazeno 2854x] [6. duben 2018]
[Minipivovary] [no comments] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI