Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Qásek z prvního ostravského minipivovaru

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Qásek z prvního ostravského minipivovaru

Qásek z prvního ostravského minipivovaru[p295]

Nestává se tak často, aby se v PI sešly ve stejnou dobu dva články se stejnou tématikou. Stalo se tak minulý týden a tak jsem se rozhodl pro malý experiment. Ano, dnes Vám nabídnu oba články najednou. I když se některé informace budou opakovat, věřím, že dvojí pohled je hned o 100% objektivnější ...


Pokud si dobře vzpomínám, tak o prvním ostravském minipivovaru Biovar toho na stránkách PI ještě mnoho napsáno nebylo. A protože to mám do Ostravy kousek a už jsem jej párkrát navštívil, pokusím se to trochu napravit.

Hobit v Ostravě
Hobit v Ostravě

Začnu tedy od jeho názvu. Ten je synonymem toho, že k výrobě piva je použito čistě přírodních surovin. Jak je asi všeobecně známo, minipivovar Jiřího Štverky sídlí v pivnici Hobit v centru města. Před sedmi lety se stal útočištěm Bratrstva chmelové šišky, jejímž členem je také pan majitel a sládek v jedné osobě.

Richard Lichtenberg a Jiří Štverka ve spilce
Richard Lichtenberg a Jiří Štverka ve spilce

Kmenový Bernard, v téměř všech podobách, byl příležitostně obohacen dalším pivem z malého nebo středního pivovaru či okolního minipivovaru. Postupem času uzrávala v panu Štverkovi myšlenka výroby vlastního piva. Ta se dočkala realizace v letošním roce nákupem a instalací technologie od pana Lichtenberga, dalšího pivního nadšence, majitele příborského Freuda a výrobce minipivovarů.

Pivo Qásek
Pivo Qásek

Ten také v počátcích pomohl cennou radou a zkušeností. Qáska jsem poprvé ochutnal koncem června a šlo o třetí várku. První dvě vypili štamgasti, kteří stejně jako já, netrpělivě čekali až pivo dozraje. Tehdy se mi zdálo trochu méně plné a poněkud světlejší. To jsem ale přičítal začátkům výroby, než se plně podaří najít jeho optimální složení. A nemýlil jsem se.

Vraník a Qásek
Vraník a Qásek

Při mé nedávné návštěvě jsem pil jedno z nejlepších kvasnicových piv, mnohem víc chmelené, výrazné vůně a nádherně zakalené medové barvy. Na první pohled a ochutnání šlo poznat, že už to pan sládek „vychytal“. Kromě Qáska byl na čepu ještě Bernard 12 (filtrovaný i kvasnicový) a tmavý Vraník z Vojkovic.

Varna Biovaru
Varna Biovaru

Během konzumace jsem s Jiřím Štverkou podiskutoval o pivu, prohlédl si grafický návrh nového loga a prostory minipivovaru. Tam jsem se setkal také s Richardem Lichtenbergem a domluvil si soudek devatenáctistupňového vánočního speciálu.

Ležácký sklep
Ležácký sklep

Na závěr mé miniexkurze mě pan Štverka pozval na 8. prosince, kdy se bude točit polotmavá jedenáctka a světlá třináctka, které již zrají v sudech. Moc rád jeho pozvání využiji a už se těším, až si zase dám poctivé kvasnicové pivo.

Autor: Mantas


Osud tomu chtěl, aby v prostorách pod mou oblíbenou pivnicí Hobit v Ostravě vznikl minipivovar. Docházejíce sem párkrát do týdne jsem konzumoval především pivo značky Bernard a díky přičinění kolegů štamgastů čas od času i jiné pivní pochoutky z různých koutů naší země. Na kvalitě čepovaného piva bylo vždy patrné, že se nacházím v zařízení kde mají lidé (jak před tak i za výčepem) pivo rádi. To jsem však ještě netušil že tato láska k pivu bude mít své plody.

Klub Hobit, ceduli zvoucí na domácí pivo byste hledali marně
Klub Hobit, ceduli zvoucí na domácí pivo byste hledali marně

Letošního jara se přímo pod Hobitem ve sklepě narodilo robě. A to ne ledajaké. Světlo světa spatřil minipivovar Biovar produkující nefiltrovaný ležák plzeňského typu jménem Qásek. Po pár zkušebních várkách vytočil pan sládek Jiří Štverka, duchovní otec projektu a provozovatel výše zmíněné restaurace prvních oficiálních 9 sudů v den oslav své svatby a započal tím novou epochu kvasnicového piva v Ostravě. Jak jistě mnozí vědí, asi o měsíc později zahájil svůj provoz zámecký minipivovar Ostravě - Zábřehu se světlou a tmavou jedenáctkou Pikárd, takže se poměry v Ostravě poctivě vařeného piva zlepšily takřka přes noc o 200%.

Nerezové zařízení varny
Nerezové zařízení varny

Ale nazpět ke zmiňovanému pivu Qásek. Jak jsem již uvedl, jedná se o nefiltrovaný ležák, který má většinou 12º. Nelze to však pokládat za pravidlo. Stupňovitost se zatím občas pohybuje v rozmezí 11º - 13º. Toto jé dáno dvěma příčinami. Jednak pan sládek velice rád při výrobě experimentuje a potom mu ještě občas trošku „ujede“ ruka. I samotná chuť piva se pohybuje v jakémsi rozmezí. Prakticky každá várka se od předchozí chuťově liší. Jednou je pivo dost chmelové a jindy zase takové „sladovější“. Vypil jsem jich už pěknou řádku, ale přesto si netroufnu být v popisu chuti konkrétnější. Jsem celkem často překvapen širokým a proměnlivým rejstříkem pivních chutí a jejich tónů. Zkrátka co várka to jiná chuť a další důvod ochutnávat, hodnotit, popisovat a diskutovat.

Qásek
Qásek

Krátce po tom co Qásek dostal takovýto slušivý kabátek, jsem se dozvěděl o změně loga na verzi uvedenou výše. Vznikla tím krásná sběratelská raritka. Sklenic není už ani 100ks a další budou již s logem novým.

Zařízení minipivovaru Biovar bylo vyrobeno Ing. Richardem Lichtenbergem, který stál rovněž u vzniku minipivovaru Slezan ve Skřípově (založen 2006) a samozřejmě minipivovaru Příbor vařícím Freudovo pivo (založen 2004). Biovar disponuje nerezovou varnou o objemu 200l, která mu v současnosti neumožňuje vaření piva ve větším množství než je třeba k zásobení jedné hospody. Pivo Qásek vzniká za použití žateckého chmele a světlého a praženého českého (plzeňského) sladu. Rmutuje se nadvakrát, je tedy vařeno dekokční metodou. Voda obsažená v pivě prochází před vařením úpravnou vody.

Kvasné kádě. Ve sklepě jich můžete nalézt celkem 7
Kvasné kádě. Ve sklepě jich můžete nalézt celkem 7

Pivo (jak tomu u menších pivovarů bývá) není stáčeno do lahví, takže jej stěží pořídíte jinde než právě v Klubu Hobit v Ostravě na Přívozské ulici. Zde vám jej obsluha ráda fortelně natočí do půllitru, či donesené PET lahve na doma.

Autor: Los Pedros[Richard Chodora] [Zobrazeno 14965x] [19. listopad 2007]
[Minipivovary] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Čauká

úterý, 8. září 2009
17:27

Qásek je výborné pivko. Ale každý máme jiné chuťové buňky - a já si na své nestěžuji. Díkybohu jsem neměla moc šancí si je zničit europivy - ať žije mládí.:o))


napsal(a): Čauká [Odpovědět]

Martin

čtvrtek, 28. květen 2009
15:57

Tak Qásek už je nějaký ten pátek velice dobrý a už skoro vůbec nechodím na jiné ostravské pivo. Takže souhlas. Kritikům doporučuji vyzkoušet znovu a pokud budete mít štěstí, i Medový speciál, který je taktéž vynikajicí. Srovnával jsem na pivním festivale s Garážmistrem Pegasem Slezanem Moritzem a jinými a jen jsem se utvrdil v Qáskové kvalitě. Jinak na facebooku už je Qásek taky :-)


napsal(a): Martin (shoora(a)seznam.cz) [Odpovědět]

vigil

sobota, 4. duben 2009
11:57

Vůbec nechápu co to tady čtu....nic proti vlastnímu názoru, ale můj je takový, že ve srovnání s europivy jako je Gambrihnus, nebo Kozel je Qasek dar z nebes. Rozhodně neberu názor lidí, kteří každý den vypijí deset piv. Těm je úplně ukradená kvalita a vše co za pořádným pivem stojí. Byli jsme nedávno /3 týdny zpět/ v Hobitu a každé z nabízených piv /čep. Bernard, Qasek, Svijany/ chutnalo znamenitě. Spíš mám vždy problém, že když přijdu kdekoliv jinde, tak není na výběr ani jedno dobré pivo a žádný tank to nezachrání. Přeji vám hodně zdaru v pivním laboranství.......PS: Nová cedule je super hledím na ni od naproti


napsal(a): vigil [Odpovědět]

Paja

pátek, 9. leden 2009
12:02

Paja

Se musim pridat ke kritikum. Ja ho pil 2x a poprve to bylo silene zklamani (2 roky zpatky) ale podruhe (na podzim) to uz bylo dobre, ale nerekl bych, ze jedno z nej.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Adsense

24. červenec 2024
19:39


posted by: Inzerce

tomas

pátek, 9. leden 2009
07:46

tomáš

Tak to je škoda, že šel Qásek tak dolů. Já ho pil jen jednou v létě v Rosicích na pivním minifesťáku a byl výbornej.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Slávista

pátek, 9. leden 2009
07:37

Slávista

Jiří.J: Kopřivnické mi chutná, ale s Vaším hodnocením Qásku bohužel nelze než souhlasit:( Sice jsem měl štěstí i na pitelný "škopek", ale v 90% případů to bylo zlé...


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Jiří.J

pátek, 9. leden 2009
07:29

Taktéž jsem mělo možnost toto pivo ochutnat a musím říci, že je to dle mého názoru jedno z nejhorších piv v ČR(spolu s kopřivnickým). Opravdu nechutný produkt. Už jsem zde nebo na SP o tomto pivu psal. Sám jsem nebyl schopen dopít ani tu třetinku. Pravda toto pivo nemá chybičku, jelikož je samo velkou chybou.


napsal(a): Jiří.J [Odpovědět]

Karel

čtvrtek, 8. leden 2009
19:28

karel

Tomáš Semrádčtvrtek, 9. říjen 2008
20:53
Svatá pravda o Quáskovi. Ten nemá chybičku.
Ano, jak to napsal Tomáš Semrád, Quásek by opravdu chybu neěl, ale Qásek určitě ano a tak stejně jako pojišťovna Uniqa se nestane mým koněm. Určitě ale doporučuju návštěvu pivovaru Svatý Ján a ochutnávku jeho piva. Tam nedělajíá gramatické chyby ani v názvu, ani v chuti piva. www.pivovarek.cz


napsal(a): Karel [Odpovědět]

Tomáš Semrád

čtvrtek, 9. říjen 2008
20:53

Svatá pravda o Quáskovi. Ten nemá chybičku. To je velmi vydařený pivečko. Už se moc těším na svoji další cestu do Ostravy, kde bude povinnou zastávkou právě minipivovar Biovar. Minule jsem si odvezl 12 medový ležák, tak teď prubnu pro změnu něco ze standartní nabídky. Každopádně jedno z mých nejlepších piv letošního roku!! Díky za něj.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Chody

pondělí, 14. leden 2008
20:23

Chody

Na stávajících stránkách Hobit je již zmínka o Qáskovi


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Los Pedros

úterý, 20. listopad 2007
17:18

V současnosti se připravují stránky nové, kde jak věřím zmínka o Qáskovi již bude.


napsal(a): Los Pedros [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI