Můj vztah s KáBéčkem
Co Vy na to a jiné názory
Můj vztah s KáBéčkem
Nevím, jak vnímáte působení K Brewery na českém pivním rybníčku Vy, ale ve mně se to pere prakticky od dob, kdy jsem o nich slyšel. Zkusím tedy v tomto článku hodně subjektivně zhodnotit jednotlivá plus a mínus jejich činnosti.
Nejdříve se zamysleme nad pozicí jednotlivých pivovarů
Ježek Jihlava byl prvním pivovarem, kde se KáBéčko projevilo změnou receptury a musím říci, že kladně. S tím souvisí také vzrůstající výstav. Trošku se mi zdálo, že z obchodního hlediska byl Ježek vyzdvihován na úkor ostatních značek portfolia. Bohužel byl ze sortimentu vynechán světlý ležák Premium, tedy dvanáctka :( Dnes můžete ochutnat tato jihlavská piva: Pivoj, Šenkovní 10, Ježek 11, Telčský Zachariáš 14, Jihlavský Grand 18 a Linie.
Pivovar Jihlava
Protivínský Platan zažil naopak velký propad v chuti a například u mě ztratil punc dobrého piva. Dnes je prý už situace lepší, ale co naplat, většina lidí se po nespokojenosti nevrací. No značka Platan tak trochu v Protivíně ustoupila vlajkové lodi celé skupiny - Lobkowiczovi, ale to už je jiná kapitola. Stejně jako v Jihlavě byla ze sortimentu vynechána světlá dvanáctka (v sudovém provedení snad ještě je k mání) a piva tak trochu nesmyslně přejmenována, takže značku Platan dnes nese již jen světlá 11 a nealko pivo. Dále se protivínská piva nabízejí pod značkami Schwarzenberg 10, Protivínský Granát 11 polotmavé a Prácheňská Perla 14.
Hradby protivínského pivovaru
Rychtář z Hlinska byl vždy mým oblíbencem. Dlouho si v područí KáBé zachovával svoji jemnou chuť. V poslední době se mi zdá, že hlinecké pivo ztrácí dech, tedy alespoň v lahvové podobě. A to je dle mého skromného názoru veliká škoda. Rychtář se dost chytá i v hospodách na Plzeňsku a vždy je příjemným zpestřením sortimentu. Tady se zatím neprojevila strategie označkovávání jednotlivých piv a i etikety zůstaly víceméně stejné. Rychtáře si můžete koupit v patero provedení Klasik 10, Standard 11, Premium 12, Malvaz 12 tmavé a Special 15. Vyjímku tvoří je polotmavý Hejtman.
Bulvár před pivovarem
Klášter dlouho nevypadal, že by byl nějakou větší prioritou, ale musím uznat, že co jsem jej zatím pil po změně etiket a snad i receptury, tak mi chutnalo a i nové etikety jsou velmi povedené narozdíl od prakticky jednotného designu Ježka, Platana a Janáčka. Sortiment zde byl ale též okleštěn o pivo tmavé a speciální, dnes si tedy vychutnáte pod značkou Klášter pivo Světlé 10, Ležák 11 a Premium 12.
Brána a pohled na pivovar
Pivovar ve Vysokém Chlumci je jeden velký průser a je mi ho opravdu líto. Jeho tradiční značka Lobkowicz mu byla uzmuta, je z ní sice vlajková loď celé skupiny, ale co je to vysokochlumeckým pivovarníkům platné. Pivovar se nazývá Vysoký Chlumec a pro český trh nabízí jen dvě piva, polotmavou třinácku Démon a světlou jedenáctku Vévoda. V Normách můžete ještě narazit na tmavý ležák Baron. Uvidíme, zda tento tradiční pivovar svoji účast v uskupení nakonec přežije.
Pivovar v roce 2004
O uherskobrodském Janáčkovi nemohu nic moc říci, protože jsem neměl možnost jej chuťově srovnat. Snad jen, že nové etikety a značky mi moc sympatické nejsou. Pro úplnost si vyjmenujme, která piva z Brodu KáBé v současnosti nabízí: výčepní Dukát a Olšavan, Prima 10, Patriot 11, Extra 12 a Comenius 14. V sudové podobě pak ještě vídeňský ležák Kounic.
Pohled na pivovar
Nejnovější přírůstek do rodiny KB je Pivovar Černá Hora, kde zatím žádné změny naštěstí neproběhly, ale prý se dají očekávat. Prozatím si i my v Čechách můžeme černohorská piva vychutnávat v původních etiketách a dle tradičních receptur v tomto složení: Tas 10, Kern 10 polotmavé, Páter 11, Kamelot 12, Granát 12 tmavý, Kvasar 14 medový, pšeničný Velen a borůvková Modrá luna 11. V nabídce chybí nefiltrovaná desítka Moravské Sklepní a oba nealkoholičtí Formani, což vede k domněnce, že budou první na řadě, nebo se mýlím?
Pivovar v roce 2004
Celková pozice na trhu
Tak jako ostatní pivovarské společnosti, tak i KB má rozdělené určité pozice na trhu. Prémiovým pivem na úrovni Prazdroje či Budvaru je Lobkowicz, který má určitou výhodu v tom, že mezi mnohými pivaři je vnímán jako pivo z malého pivovaru a ostatními díky reklamě jako něco lepšího. Tím si myslím, že se tah na solventnější klientelu povedl. Mezi námi jsou ale na světě lepší a levnější piva...
Šlechtic mezi pivy?
Dále máme jasno v nealko pivech. Zde jednoznačně zvítězil protivínský Platan Nealko, který dříve dodával pivo pod různými značkami po celé republice. Dnes tedy již jen v sortimentu KB skupiny. Z tmavých piv byl zřejmě vybrán hlinecký Malvaz a na pšenici skupiny má našlápnuto Velen, vždyť jinde se weissbier nevaří. Narozdíl od piva tmavého skupina produkuje docela dost značek piv polotmavých a speciálních. Ostatní běžná piva se prodávají dle regionu, nebo dle poptávky.
Má obchodní zkušenost
S K Brewery spolupracuji víceméně od začátku Pivní prodejny Pod Zelenou horou. Je dobře, že na objednávku Vám dovezou skoro jakékoliv pivo v rámci skupiny. V tomto spatřuji jednoznačné plus, protože k některým pivům bych se jinak nedostal. Mrzí mě, že do tohoto projektu nebyl a prozatím není zahrnut uherskobrodský Janáček, tedy alespoň pro nás na Plzeňsku. Asi je ještě brzy hodnotit dovoz z Černé Hory. Možná je to tím, že je to poměrně známý pivovar a je tak o jeho produkty zájem, ale zrovna nápoje, které nejsou, snad prozatím, v nabídce by mě docela oslovily, ať už se jedná o limonády s přídavkem chmele, o obě nealko piva a v první řadě o jedinou průmyslovou nefiltrovanou desítku na trhu - té by bylo opravdu škoda!
Závěr
Tímto článkem jsem se ve svém pocitu nedostal ani o krůček dopředu. Nevím, zda jim jde o zvelebování českého pivovarnictví, o zachování tradiční výroby a chuti pravého českého piva. Vím, že jde především o peníze, jako v každém podnikání, ale nerad bych viděl, kdyby šlo jen o zvyšování růstu, vždyť každý moc dobře ví, že nemusí pršet, stačí když kape...
Já bych pánům z KáBé vzkázal, že i na nich záleží, zda bude zachován charakter českého piva. A aby nikdy nedopustili zavření pivovaru, protože to je to nejhorší, co se v pivní branži může stát. Vždyť cesta k lepším zítřkům je vždy otevřena. Sice cestou trnitou, zato však poctivou...
P.S.
Než jsem stačil zveřejnit toto malé zamyšlení, dorazila tisková zpráva, kde se mj. dozvíme, že Rychtář roste, ale lahvový se bude stáčet v Jihlavě. Nechci strašit, ale zastavení lahvové linky bylo již několikrát předzvěstí toho nejhoršího. Nezbývá tedy doufat, že tentokrát tomu tak nebude...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 9707x] [22. duben 2010]
[Glosy] [comments: 23] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
KubaB
pondělí, 3. květen 2010
21:23
to j:
Jak jsi na tuto informaci přišel??
napsal(a): KubaB [Odpovědět]
bomberek1
středa, 28. duben 2010
10:36
Na jednu stranu jde dobře, že velcí hráči na trhu mají konkurenci, ale bohužel, většina pivovarů co přišla pod tato křídla šla směrem dolů. Jihlava se sice zlepšila (ale 11° ježek v 1987 byl někde jinde), Platan - to bývalo dobré pivo... Lobkowicz? - chuťově do kysela a cena světová. Čekám co Černá Hora, ta byla dobrá. Mimochodem mrkněte na program Radničních dnů v Brně, je to záležitost této skupiny, další facka pro nás malopivovarníky.
napsal(a): bomberek1 [Odpovědět]
Adsense
21. listopad 2024
10:02
posted by: Inzerce
Honza Světpiva.cz
neděle, 25. duben 2010
12:20
A pry ted maji kupovat dalsi pivovar. Mame se nechat prekvapit...
napsal(a): Honza Světpiva.cz [Odpovědět]
Petr F.
pondělí, 26. duben 2010
17:19
to Honza Světpiva.cz: Před nedávnem si půjčili dalších 300 mil. Tak buď je to na pivovar nebo na hospody. A nebo na něco jiného. Kdo ví. Dobře na tom ale po fin. stránce nejsou.
napsal(a): Petr F. [Odpovědět]
j
pondělí, 3. květen 2010
10:42
to Honza Světpiva.cz: Je to Bakalar z Rakovnika.
napsal(a): j [Odpovědět]
sladek
středa, 28. duben 2010
12:19
to Petr F.: z toho důvodu taky tlačí své pivovary do nízkých zásob piva což se promítá do krátké doby leření piva ve sklepě - a tak proklamovaná klasická výroba piva dostává na frak.
napsal(a): sladek (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Sekal
středa, 28. duben 2010
12:18
to tomino: Slyšel jsem o nedořešených restitučních nárocích. Asi tušíme, jak by dopadl prodej do rukou InBevu nebo Heinekenu, i když pochybuji, že v agónii se zmítající pivovar s klesajícím výstavem a nulovou distribuční sítí je pro ně vůbec zajímavý. KBG ještě žádný pivovar nezavřelo, i když její zacházení s Vysokým Chlumcem vypadá, že ho chce úplně vytlačit z trhu.
Petr F.
neděle, 25. duben 2010
12:13
Podle informace od Pavla Jákla opravdu láhvování v Hlinsku končí a dle info od p. Bindera se pivovar zavírat nebude. Ale věřte v dnešní době těmhle chlápkům. Jinak v Protivíně se 12 vaří stále ale zatím pouze do sudů. Nemyslím, že je to co se chuti piva nějaký průser, je to podstatně lepší než před rokem. Teď trochu z jiného soudku, pivovar v Rakovníku mění majitele. Má to být nějaký rus z K.V. a budoucnost je nejistá.
napsal(a): Petr F. [Odpovědět]
Trhac
pátek, 23. duben 2010
10:04
No to brutální oklešťování tmavejch piv mě docela štve, snad by mohli časem alspoň skusit vlítnout do těch prémiovejch piv, i když zrovna na tmavej Budvar se jen tak někdo asi nechytne...
Zajímavé, že když srovnám KBG a LIF, tak LIF drží celkem obdivuhodnou šířku sortimentu u všech pivovarů...
Jinak já to s KBG vidím zatím neutrálně, třeba Ježek fakt šel nahoru hodně, ale Platan mi v současnosti teda moc netáhne...ještě Klášter se v poslední době vytáhnul, tak uvidíme teda co dál...hlavně aby to všechny pivovary ve zdraví přežily
Honza Světpiva.cz
pátek, 23. duben 2010
08:35
Chody dik za sumarizaci
Jinak jsem se jich ptal na Radnicni dny v Brne- budou i letos, ale jen s jejich pivem
napsal(a): Honza Světpiva.cz [Odpovědět]
Lubos
pátek, 23. duben 2010
08:49
to Honza Světpiva.cz: k tomu Brnu citace z jednoho článku: Chystáme totiž Brněnské vinobraní a Slavnosti piva. V takovém rozsahu, jaký chystáme, to bude vůbec poprvé v Brně,“ uvedl starosta největší brněnské městské části Libor Šťástka.
Takže se necháme překvapit, co na podzim bude
Roman Holoubek
pátek, 23. duben 2010
06:42
Můj vztah k dosavadnímu působení?
Spíše kladný. Ano trochu se oklestil sortiment, ale je to pochopitelné, jako i to, že se speciály (kterých je vždy malý prodej) budou v rámci skupiny prodávat po celé ČR - jde dle mne o logický krok k tomu, aby se daná várka speciálu co nejrychleji prodala.
KBG má našlápnuto na to, aby naopak pokryl celou šíři spotřebitelů. "Superprémiové" (budu-li hovořit jazykem brand managerů) pivo (ležák i nealko) pro širokou spotřebitelskou veřejnost a pro získání jména a pozice na trhu.
Speciály - opět postupné pokrytí celého trhu. Zde bych uvítal i "vídeňský ležák" v láhvi. V každém pivovaru skupiny můžou vyrábět něco a vzájemně se doplňovat. Pěkně to naznařilo 1. i 2. vydání "7 chutí".
Lokální piva pro místní regionální trh. A jelikož jsou pivovary KBG takřka dostupné všude (mimo západ a sever Čech a sever Moravy), tak mají region také takřka všude.
A mě osobně většina piv z KBG chutná. Vyzdvihl bych mě blízkého Janáčka a Rychtáře, ale i ostatní piva mají své chvíle, kdy mne osloví.
A nezapomeňte ještě jedna věc - a to vyplynulo i z testu MF Dnes. Piva u KBG mají poctivé EPM. Tedy desítka není devítka, jedenáctka je také jedenáctka, Lobkowicz má též 12,2 EPM. To se dnes už v málekterém pivovaru vidí.
PS: Malá oprava pro Chodyho - Rychtář 12 tmavý končí. Zdá se, že zůstane jen ČH Granát.
napsal(a): Roman Holoubek [Odpovědět]
medviydek
čtvrtek, 29. duben 2010
21:04
to Roman Holoubek:
Nejenom,ze maji EPM nad danou hodnotu,ale maji taky TETRAHOP!
napsal(a): medviydek [Odpovědět]
Pivni shop
čtvrtek, 22. duben 2010
21:44
Janáčka prý mají pouze na nejbližším distribučním centru, na DC do prahy se prý obcas dostane, ale v malém množství. Takže Střední čechy nají taky smůlu. Na to kolik mají specialů tak by mohli pustit i nealko co cele republiky.
napsal(a): Pivni shop [Odpovědět]
Milhauz.h
čtvrtek, 22. duben 2010
21:00
S názorem na lahvového Rychtáře musím naprosto souhlasit, opravdu se zdá, že to poslední dobou už není ono. Co se týče Janáčků, musím konstatovat, že ani není moc o co stát. Co ukončili lahvování Janáčka Kvasničák, přestal jsem už tuto značku kupovat.