Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

5l soudky, jak to s nimi je ...

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

5l soudky, jak to s nimi je ...

5l soudky, jak to s nimi je ...

O letošní dovolené se ke slovu opět dostal pětilitrový soudek (někdo ho zove maxiplechovkou). Existují dva druhy těchto soudků. Starý typ, který má otvor jen nahoře a ke kterému musí být speciální pípa obsahujíc pumpičku. Druhý, nový typ, který má pípu integrovánu ve spodní části a natlakování se dosáhne pootočením horního špuntu, který je odlišný od starého typu. S novými, tj. v pivovaru naplněnými soudky není tedy žádný problém. Koupíte, vychladíte a čepujete, jak snadné.

Starý typ
Starý typ

Možné potíže nastanou, pokud chcete soudek znovu použít. Vždy jsem si zatím nechával plnit starý typ, protože si dost dobře nedovedu představit, jak se plní, či spíše poté čepuje ten nový, kam se nedá použít pípa, tj. dle mého je problém s natlakováním, zvláště u plnění v hospodských podmínkách. Pokud vlastníte pípu, nabízí se možnost zakoupit těsnění a špunt starého typu a je po problému. Možná se ale pletu a nový typ je bez větších potíží. Proto bych Vás chtěl požádat o Vaše zkušenosti.

Nový typ
Nový typ

Kvalitu a trvanlivost piva při opakovaném plnění nejvíce ovlivňuje péče o soudek. Před naplněním by se měl soudek propláchnout nejprve studenou a poté horkou vodou. Soudek by se neměl po umytí uzavírat, ale nechat dosušit otevřený. V žádném případě neskladujte soudek nemytý se zbytkovým obsahem! Nenaražený soudek se doporučuje spotřebovat do sedmi dnů ode dne plnění. Soudek je nejlepší skladovat v chladu a nevystavovat jej přímému slunci. Po naražení soudku by se měl obsah ihned spotřebovat, což jistě pro Vás nebude velký problém. (zdroj: Pivní zóna)

Plnička soudků

Soudek Vám naplní některé pivovarské prodejny na speciálním zařízení, kde je nejprve naplněn plynem CO2 a postupným upouštěním plynu plněn vychlazeným pivem. Možná jste si na tomto serveru všimli u seznamu pivovarů ikonky malého soudku, kde se snažím informovat, zda pivovar plní či neplní tyto soudky. Některé pivovary plní, některé ne. Minipivovary Vám jej skoro vždy naplní, ale většinou přímo z pípy v restauraci. Stejně tak by Vám jej měli být schopni naplnit v kterékoliv restauraci. Trvanlivost a kvalita piva je tak ale snížena, i když mám zkušenost, že mi takto naplněný soudek a dokonce nefiltrovaným pivem vydržel v pohodě pět dní (déle jsem to nevydržel já)

Pípa na staré soudky
Pípa na staré soudky

Dalším problémem může být, že při manipulaci, zejména u vyndávání špuntu se otvor trošku poškrábe (viz. první obrázek) a v tom místě může nastat mírná koroze. Většinou není problém a soudek Vám v pohodě naplní, ale nezkoušejte ho přinést např. do pivovarské prodejny v Černé Hoře, kde jej prostě odmítli, takže jsem měl po "ptákách" a tak trochu mi to zhoršilo celkový pohled na pivovar. Ani ujištění, že si jedu pro pivo přes půl republiky nepomohlo. Myslím si, že by stačilo upozornění např., že nezaručují chuť či kvalitu piva ...

Tyto soudky mají oproti KEGům jednu velkou výhodu, a tím je chlazení, protože se vejdou do každé průměrně zaplněné lednice. Jejich objem sice není optimální pro větší akce, ale pro takové to domácí "chlastání", pro fajnšmekry degustaci, plně postačí. Dnes existuje i chlazení, speciálně určené pro tento účel (cca 3000 Kč), ale vzhledem k výše zmíněnému mi to přijde jako nepotřebný luxus.

Výčep s chlazením
Výčep s chlazením

Jak jsem se již zmínil, soudky Vám naplní některé pivovarské prodejny, ale např. v Platanu plničku mají, ale nevyužitou a dle diskuse na jiném serveru (opravdu si nevzpomenu kde) se dá Platan naplnit v nějaké "garážové" prodejně. Proto Vás chci vyzvat, abyste do diskuse psali nejen své zkušenosti s plněním, chlazením a konečně i čepováním 5l soudků, ale i místa, kde Vám - nám naplní soudek v odpovídající kvalitě. Myslím si, že zvláště v krajích, kde je jednotvárná pivní nabídka v hospodách, je tato varianta velkým oživením.

Možná bych chtěl vyzvat osvícené restauratéry a hospodské, zda by nestálo za hřích investovat do plnícího zařízení nějakou tu korunu a tím si zvednout výtoč. Ono vytočit 10 piv jednomu zákazníku za 10 minut by nemuselo být marné. Myslím si, že např. v Pivním studiu Modrý abbé, kam jsou lidé zvyklí chodit pro PETky, by to bylo velmi příjemné zpestření a sám bych tuto službu s úspěchem využil. Už proto, že soudky jsou ekologičtější řešení než umělohmotné láhve.

Dobrou chuť
Dobrou chuť

Ještě bych se chtěl zmínit o cenách. Plný soudek zakoupíte v prodejnách průměrně za cca 300 Kč, ale v omezeném sortimentu. Ze své zkušenosti originální soudky prodávají hlavně, tj. celostátně, Budvar, Bernard, Staropramen a v poslední době si můžete "vychutnat" i G10. Originální soudky prodávají i jiné menší pivovary, např. Svijanský máz byste měli pořídit za 264 Kč. Cena prázdného soudku je cca 150 Kč, i když mně se letos poštěstilo koupit plný soudek Budvaru 12 za neuvěřitelných 99 Kč, jen proto, že druhý den prošlo datum trvanlivosti, ale u piva (paster) nehraje nějaký ten týden roli, mimochodem pivo bylo velmi dobré ...

Původně jsem zamýšlel tohle téma do rubriky "Co Vy na to", ale hlavně možnost zveřejňování, doufám, že průběžně trvalé, míst, kde Vám soudeček naplní, mě přiměl k tomuto článku. Proto Vás prosím, svěřte se nám s Vaší zkušeností a informujme se navzájem, kde že nám naplní výborným pivem ten plechový "zázrak"

Jednorázové použití ...
Jednorázové použití ...

P.S. Ještě jsem si vzpomněl na jednu praktickou věc. Soudek je sice vychlazený na správnou teplotu, ale v tropických vedrech, které i v našich klimatických podmínkách mohou nastat, vyvstane další problém, a to, jak udržet teplotu? Přece jen deset piv nevypijete najednou. Mně se osvědčilo namočit starý ručník a dát jej zmrazit, poté jím omotat soudek. Pokud však mražení přeženete, může se stát, že ručník roztrháte, ale za správnou teplotu to jistě stojí.[Richard Chodora] [Zobrazeno 65535x] [16. srpen 2007]
[Glosy] [comments: 242] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Ševčík

středa, 10. duben 2019
12:28

Zdravím.Doporucte mi prosím někdo kvalitní 5L soudek k doplnění, starý typ na pipu že zhora.


napsal(a): Tomáš Ševčík (sevcikTomas(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Galileo

čtvrtek, 22. červen 2017
07:41

Máte někdo zkušenost s touto pípou:https://eshop.pivovarsvijany.cz/pipa-co2-na-soudek-5l.html
nebo : http://www.pivomil.cz/sudy/eshop/2-1-DOMACI-VYCEPY-na-soudky-5-l/0/5/88-Pipa-Flexi-Tap-CO2-automatic
Jak dlouho vydrží ta bombička? A celkově kvalita pípy ?


napsal(a): Galileo (RadekKubicek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
21:58


posted by: Inzerce

hroch

pátek, 15. červenec 2016
21:14

hroch

Salis: Co je mysleno dvěma špunty? Jestli horní uprostřed kulatého vrchu soudku na narážení pípou s jehlou až ke dnu, a druhým je mymšleno boční. Boční "špunt" totiž není špunt, ale výčepní ventil- Většinou stačí pootočit a vytáhnoput ven. Pak se pouští buď zatlačením na střed, nebo pootočením ve směru hodiinových ručiček. Pivo z bočního spodního ventilu přestane téci jakmile dojde vnitřní přetlak a poté je potřeba pro vzduch otevřít horní ventil- to je popsané v článku. Horním špuntem lze pivo dostat ven jen pomocí pípy- buď těch rádoby výčepů a nebo pomocí plastových píp. Jinak na většině soudků bývá jednoduchý nákres jak ho vyčepovat. Je potřeba méně nadávat více přemýšlet a nebo více hledat.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Salis

pátek, 15. červenec 2016
12:13

Takže jsem se dozvěděl ZERO a velký. Jak tedy mám čepovat Pivo ze soudku se dvouma špuntama ? čtu páté přes deváté , vše domotané společně. Múže někdo popsat jak zprovoznit soudek se dvěma špunty??


napsal(a): Salis [Odpovědět]

výčep

úterý, 5. leden 2016
08:17

Ještě doplním: Vytřepat! A pak dám na topení (v zimě), na sluničko (v létě) a nezbyde ani kapka!


napsal(a): výčep [Odpovědět]

pivo

úterý, 5. leden 2016
20:47

pivo

výčep: Ano, chce to pečlivost a trpělivost a nezbude ani kapka vody. Prostě pokud chci z použitého soudku znovu pít pivo, musím pro to také něco udělat. To všechno už jsme tady ale kdysi psali...


napsal(a): pivo [Odpovědět]

vycep

pondělí, 4. leden 2016
00:09

napsal(a): vycep [Odpovědět]

Jarek

sobota, 26. prosinec 2015
07:55

Zajímalo by mě jaká je spotřeba 16g bombiček je u výčepu KLARSTEIN HOPFENTHAL ? Kolik jich spotřebuji na jeden 5L soudek. Díky za odpověd.


napsal(a): Jarek (jarba(a)o2active.cz) [Odpovědět]

Václav

úterý, 7. červenec 2015
13:40

Václav

Uvažuji o koupi malého výčep.zařízení KLARSTEIN HOPFENTHAL na 5 l soudky. Nevím,zda se do něj hodí všechna piva v 5 l soudcích,dostupná na našem trhu,či jen některé typy. Poraďte,zda se investice cca necelé 4000 Kč v tomto směru vyplatí. Díky za radu. Václav


napsal(a): Václav [Odpovědět]

Dan

úterý, 7. červenec 2015
15:14

Dan

Václav: Tato výčepní zařízení mají jednu společnou nevýhodu. Chlazení je zajištěno pomocí peltierových článků, které mají malou účinnost. Chladí se celý soudek a tak to trvá hodně dlouho, než se vychladí a je to hodně závislé na okolní teplotě. Přinést soudek z obchodu a hned si točit pivo, to nejde. Není to průtokové chlazení. Soudky tam jdou si všechny, ale dnes má většina nahoře otevírací zátku, pro přisávání, když se točí pivo bočním spodním ventilem. To znamená, že se zátka nejdřív musí odstranit a nahradit jinou.
Takže zůstává jen ten konfort toho čepování a vzhledu. Stenou službu odvede výčepní ventil, třeba tento http://eshop.pivovarsvijany.cz/Party-soudky/Pipa-CO2-na-soudek-5l.html a lednička. Záleží na preferencích každého a taky kolik 5l soudků vytočí.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Chody

úterý, 7. červenec 2015
20:32

Chody

Dan: Také bych do toho nešel. Spíše bych se poohlédl po klasickém suchém chlazení, ke kterému existuje i adaptér na 5l soudky. Využití tedy všestranné, komfort vysoký, akorát cena více než dvojnásobná. Nicméně myslím, že do budoucna budete spokojenější.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dan

úterý, 7. červenec 2015
20:47

Dan

Chody: Souhlas. Cena je sice dvojnásobná, ale užitná hodnota, poměr cena/výkon, je podstatně vyšší.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

pavel

neděle, 14. červen 2015
00:28

Pavel

Dobry den mam cele zarizeni maxx bear v kompletu i s bombickami plne funkcni za cenu 700kc a mohu poslat na dobirku tel.733543314


napsal(a): pavel [Odpovědět]

Marty

neděle, 19. duben 2015
22:00

zdravím prosím někoho z vás jestli nemáte doma výčepní zařítení bear maxx i třeba nefunkční. Zakoupili jsme ho na netu, ale chybí nám asi jehla nebo něco, protože když zašroubujeme bombičku, tak se nic neděje :( děkuji koupím nebo mi poraďte kde to mám zakoupit už jsem prohledala net sem tam a nic.

Martina


napsal(a): Marty (dandy(a)dandyland.cz) [Odpovědět]

horisek

neděle, 4. leden 2015
22:14

narážečka vypadá velice schopně. CO2 udělá svoje i s rozčepovaným pivem... http://eshop.pivovarsvijany.cz/Party-soudky/Pipa-CO2-na-soudek-5l.html


napsal(a): horisek (horisek(a)centrum.cz) [Odpovědět]

mirek

středa, 12. listopad 2014
18:44

Mirek

mam 5l.soudek plzne original pl neni jak dlouho vydrži?


napsal(a): mirek [Odpovědět]

Pepa

pondělí, 11. srpen 2014
20:58

pepa

Při nejlepší snaze vyčistit 5 litrový soudek před dalším plněním zůstane uvnitř zbytek vody. Ta ale nestačí vyschnout. Dříve než vyschne, tak zahnije. A s tím už nejde udělat nic, jen 5l plechovku vyhodit. Příčinou je zapertlování horního otvoru pro ventil. Je to uděláno dovnitř plechovky. A tím nemůže výplachová voda odtéci beze zbytku. Kdyby to výrobce plechovek zapertloval směrem ven, tak by voda mohla vytéci beze zbytku. Pokud ty plechovky neplníte hned po vypití piva, tak tam máte trvale zárodky počínajícího hnití. A to je příčina zápachu, jek se zmiňuje jeden z přispívatelů. Divím se, že to výrobce plechovek nenapadlo.


napsal(a): Pepa [Odpovědět]

pivo

pondělí, 11. srpen 2014
21:16

pivo

Já ve zbytku vody žádný problém nevidím. Zbylá voda se musí i několikrát po sobě ze soudku plnicím otvorem, který je zbaven těsnění, vytřepat, pohlídat si prostě, aby tam nezůstala ani kapka. Dělám to tak, chce to jen trpělivost a pečlivost.


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Dan

pondělí, 11. srpen 2014
21:46

Dan

Pepa: Jak píše "pivo", pořádně vyklepu, prakticky tam nezůstane nic. Poslední výplach provádím hodně horkou vodou. Soudek je ohřátý a zbytky vody se snadno odpaří.
V zimním období dám soudek na chvíli na topení. Voda v něm zcela jistě neshnije. Navíc pro poslední výplach používám vodu převařenou, tedy v podstatě sterilní...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Radek

sobota, 28. červen 2014
13:04

radek

Myslíte si, že by se v soudku dala vyrabet i sodovka? Udrzel by vycepni ventil tlak? Diky za nazory, Radek


napsal(a): Radek [Odpovědět]

filipe74

středa, 4. červen 2014
18:18

Ahoj koupil jsem se zvědavosti 5l soudek Budvaru ale nadšení nesplnilo mé očekávání,tak se chci zeptat zda se prázdné soudky nikde nevykupují? Díky za odpověď


napsal(a): filipe74 (tarnai.filip(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 5. červen 2014
07:32

Chody

to filipe74: Ne


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Pavlino

středa, 2. duben 2014
00:38

Chlapi, chtěl bych si pořídit malé výčepní zařízení na 5l soudky. Nechci pít pivo z plastu a ani být skladníkem skláren, ale zase bych byl rád, aby to i nějak vypadalo a plastová pípa na soudku na mě nepůsobí moc elegantně. Našel jsem na netu nějaký výčep EPORIO, který je i s chlazením a tvrdí o něm, že je na soudky natlakovaný i bez tlaku. Nemáte někdo zkušenost s tímto nebo jiným výčepním zařízením pro 5l soudky? Díky za info.


napsal(a): Pavlino (pavlino(a)volny.cz) [Odpovědět]

Milan

sobota, 3. květen 2014
14:46

Milan

to Pavlino: Zrovna se chci zbavit výčepního zařízení ETA 0637. Stálo původně asi 5k(dárek), ale vůbec to nevyužívám, jen jsem to vyzkoušel, dokoupil novou velkou bombu a mám to v krabici. Kdyby byl zájem, nabídněte cenu a nějak se domluvíme.


napsal(a): Milan [Odpovědět]

Dan

sobota, 3. květen 2014
18:46

Dan

to Pavlino: Všechny tyto výčepy mají jednu velkou nevýhodu. Chlazení je zde uděláno pomocí peltierových článků a má velmi malou účinost. Soudek se tam musí dát předchlazený a potom chlazením teplotu jen udržovat. Z použitého principu to umí ochladit max o 20°C, což je spíš teoretická hodnota. Nachlazení tam trvá asi 20 hodin.
Je to v podstatě lepší obal na 5 l soudek. Stejnou službu udělá výčep na 5l soudky s adaptérem na bombičku CO2. Soudek se ale musí chladit v lednici.
Prostě tato zařízení nenahradí průtokové chlazení s kompresorem. Záleží na nárocích a potřebách, ale lidi co si to koupili, byli většinou zklamáni.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Libor- a

pondělí, 24. březen 2014
11:19

Pivovar Mazák v Dolních Bojanovicích, soudek není třeba nijak upravovat,jen vyjmout horní uzávěr a dobře, hodně dobře vypláchnout.Když ten uzávěr poškodíte, tak vám za 15 kč v pivovaru prodají nový,gumový.


napsal(a): Libor- a (l.a.antos(a)seznam.cz) [Odpovědět]

E.hawe

neděle, 23. březen 2014
13:26

Zdravím. Pánové mám velkou prosbu, chci příteli koupit k narozeninám malou pípu na 5l soudky. Proto prosím o rady, a.) nevíte kde nejblíže Hodonínu se dají soudky naplnit?
b.) koupím-li originální soudek, např. Gambrinus, jak jej pak upravit aby do něj šlo načepovat v hospodě?
Přítel má pivo rád a chci jej nějak nalákat, aby se mnou chodil na zahrádku.. :) Předem velký dík


napsal(a): E.hawe (eva.mr(a)seznam.cz) [Odpovědět]

lamela

neděle, 23. únor 2014
11:17

lamela

https://www.youtube.com/watch?v=wEi8dEQuW-M&feature=youtu.be


napsal(a): lamela [Odpovědět]

Klouzek

čtvrtek, 3. říjen 2013
15:49

Čím vymýt zasmrádlý soudek ????
Existuje nějaký mycí roztok?
Vypůjčil jsem po známých vícero soudků na chlastání větší než malé. Jeden (se spodní výpustí) byl špatně vymytý a smradu se nedalo zbavit ani po několikerém vymytí horkou vodou, saponátem a použití štětky (ne prostitutky).


napsal(a): Klouzek (jaan.novak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 3. říjen 2013
16:21

Chody

to Klouzek: Pro chlastání víc než malé doporučuji pivo v KEG sudu (10-50l).


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dan

čtvrtek, 3. říjen 2013
18:22

Dan

to Klouzek: 5 l soudek je problémový v tom, že není nerezový, jako KEG, takže na něj nelze vzít agresivní prostředky, jako třeba louh.
Lze použít Savo originál, to které je použitelné i na bazény s studny.
Pokud ovšem soudek smrdí, může to být tím, že smrdí plastové díly spodního ventilu. Přecijenom na tom plechu se toho moc udržet nemůže.
Ale jak píše Chody, na chlastání větší než malé, je ideální KEG, 15 l je přímo ideální "domácí balení" a pivo je z něj určitě lepší než z malých 5 l soudků.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Klouzek

pátek, 4. říjen 2013
10:16

to Dan:
Díky za odezvu a dobře míněné rady chlapci. Jen skromně podotýkám : neučte orla lítat. Jasně že Keg je optimum. Ty soudky byla nouzovka, když se podělalo výčepní zařízení a nikdo nechtěl chlastat lahváče.


napsal(a): Klouzek (jaan.novak(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Ivan Hrouda

neděle, 18. srpen 2013
10:11

Mám v domě nepoužívanou provozovnu po kadeřnictví. Opravdu začínám uvažovat o možnosti plnění dvou-tří značek do 5ti l soudků. Investice by nebyla bůchvíjak vysoká a po nějaké reklamě by to k důchodu možná i přispělo, i když spokojený zákazník je na prvním místě. Má někdo nějakou zkušenost s tímto podnikáním.
Dědek
Praha


napsal(a): Ivan Hrouda (ivanhrouda(a)ceznam.cz) [Odpovědět]

Mates

pátek, 15. listopad 2013
12:23

Ahoj dědku,super nápad s tím podnikáním.Až budeš mít stáčírnu piva,dej vědět,budu tvůj stálý zákazník.Dnes jsem totiž zjistil,že Staropramen už 5l soudky neplní a tak hledám na netu,kde v Praze plní.


napsal(a): Mates (martasek1974(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Mosquit

pátek, 15. listopad 2013
13:50

Mosquit

to Mates:
například v Novoměstském pivovaru plní (pod tlakem), cena cca 160,- za 5 litrů. (světlé nebo tmavé).


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

Dan

sobota, 14. prosinec 2013
20:49

Dan

to Mates: Plní také v Chýni, i když už to není úplně Praha. Myslím že se to musí předem domluvit se sládkem panem Mikulicou.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Mates

sobota, 14. prosinec 2013
11:45

to Mosquit: Díky za odpověď.


napsal(a): Mates (martasek1974(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Marin

pátek, 3. květen 2013
22:33

Ahoj, poraďte prosím někdo kde se dá naplnit 5L soudek na Kladně a nebo v jeho okolí?


napsal(a): Marin (hejcm(a)email.cz) [Odpovědět]

Pivoň

úterý, 5. únor 2013
12:42

Soudek se spodním ventilem se dá spolehlivě natlakovat použitím vhodného špuntu do kterého zapasujete klasický ventil z bezdušové pneu. Po klesnutí tlaku v soudku je třeba pouze horní ventil zdemontovat ( jednu část je třeba vrazit dovnitř soudku, posléze se pak dá s výplachovou vodou zachránit) a nasadit nový špunt s ventilkem. Použil jsem na to gumový uzávěr ze sklenic s destilovanou vodou, krásně pasuje. Vím, že se asi bude špatně shánět, cca 10 ks mám doma, mohu zaslat i s foto a návodem jak na to.

pivu a hlavně novopackému podkrkonošskému 13st speciálu,zdar !!
V pivovaru vám prázdný soudek načepují do druhého dne fantastickým kvasničákem 13st za neuvěřitelných cca 160 kč!!!


napsal(a): Pivoň (knk82(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Ondřej

pondělí, 22. květen 2017
09:53

Pivoň:
Mohl bych prosím poprosit o fotodokumentaci? Email: maci115@seznam.cz


napsal(a): Ondřej (maci115(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Sumeček

neděle, 30. prosinec 2012
20:37

Poraďte prosím.Dostal jsem domácí výčep s chlazením a nevím,zda do něho půjdou ty soudky s tím vytahovacím ventilem.Výčepní chlazení má nějaký trn,či hadičku na zasunutí do soudku.Děkuji.


napsal(a): Sumeček (soucek.ji(a)seznam.cz) [Odpovědět]

jiri.kana

neděle, 30. prosinec 2012
21:02

jiri.kana

to Sumeček:Není výčep jako výčep, na základě tohoto Vám těžko někdo poradí :(
Pokud je to na 5l soudky, tak by ale asi mělo být jedno, jestli mají dole ten vytahovací ventil.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Martini

sobota, 29. prosinec 2012
20:02

Zdravím, je potřeba ke Krušovici 5ti litrovýho soudku nějaké vybavení navíc? Je odlišenej od třebas Gambáče, a tak si nejsem jistý. Díky


napsal(a): Martini (6davond6(a)seznam.cz) [Odpovědět]

breny

úterý, 21. srpen 2012
19:28

zdravim priznivce zlataveho moku .mam dotaz,u tech malejch 5litraku jsou dva spusoby cepovani .horni mi je jasnej musim mit pipu ale nevim zda ten spodni zpusob je tak ze je tam ten kohoutek soucasti.je tam natvrdo? jako treba u soudku s olejem?jedu na dovcu a napadlo mne vzit si sebou zrzaveho kamose k uhaseni zizne a nechci resit problem tam.tejte vedet.dik


napsal(a): breny (breny.r(a)seznam.cz) [Odpovědět]

hroch

úterý, 21. srpen 2012
19:32

hroch

to breny: Když začneš točit spodním kohoutem co je součástí soudku, tak po vytočení prvních cca dvou deci až půllitru ti dojde v sudu tlak a aby pivo vytékalo musíš horní ventil otevřít. Tím pádem pivo vytéká samospádem a není v sudu pod tlakem a muěl by jsi ho vypít okamžitě jinak větrá a druhej den není k pití. Takže na každý den jeden soudek.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Veropet

středa, 8. srpen 2012
14:36

Nevíte, kde se dají plnit 5l soudky v okolí Kladna? Kladno, Slaný. Díky


napsal(a): Veropet (veropet2005(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Ogo

pátek, 24. srpen 2012
09:10

to Veropet: Pravidelně jezdím plnit soudky do Chýně, kde je to bez problémů a na počkání. Soudky naplní i v minipivovaru U Kozlíků na Kladně, ale točí to přímo z pípy. Ještě jsem se soudkem nezkoušel Antoše ve Slaném, takže tam nevím. Jinak mám vyzkoušeno, že v hospodě na Kladně kde mě znají nemají problém natočit mi soudek přímo z pípy, jen to trochu déle trvá, když si neseřídí pípu


napsal(a): Ogo [Odpovědět]

hroch

pondělí, 16. červenec 2012
11:02

hroch

Soudky Lidl. Kamarád co mu chutná Weizen Bier z Lidlu, a opravdu je docela dobrý, tak mě přinesl prázdný soudek. výpustní ventil není otáčecí ale na zmáčknutí- používá např. Konrad, což je horší varianta při mytí, protže se nedá ventil otevřít a část čistícího roztoku nechat pěkně déle protékat ventilem. Ale hlavně horní ventil(špunt) je ze středně tvrdého plastu, s těsněním a ten ventil dostat ven jde pouze za použití násilí a tak vždy dojde k poškrábání soudku a následné korozi. Možná by to šlo vyndat jednodušejí za použití horkovzdušné pistole, ale to bych se bál jiného druhu poškození ochranných vrstev soudku. Je to škoda, protože je to jinak za rozumnou cenu soudek s hodně zajímavým obsahem.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Dan

pondělí, 16. červenec 2012
13:16

Dan

to hroch:
Tento soudek jsem před časem dostal a pivo bylo kupodivu docela pitelné, že jsem si dokonce jednou zakupil další.
S tou horní zátkou jsem měl stejné problémy. Vyndavá se opravdu špatně a při hrubém násilí hrozí poškrábání a možná i deformace soudku.
Vyřešil jsem to jednoduše, původní zátku jsem narušil trafopájkou. Sice trochu smrádek, ale soudek se při tom nemůže poškodit. Pak už jen stačí osadit novou zátku a je to...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Pivoň

úterý, 5. únor 2013
12:51

to Dan:

Horní ventil se dá krásně vyndat bez poškrábání, pouze prsty.
Horní střední červenou věc vytáhneš za ouško lehce,pak vrazíš pomocí nějaké tenké kovové, dřevěné věsi ( šroubovák, vařecha)spodní středovou čevenou část do soudku ( i když je tam pivo, posléze při výplachun prázdného soudku vodou vyšplícháš ven. Zůstane ti jen černé gumové mezikruží, které vyvikláš. Celý ventil se poté složí a dá znovu využít. Mám návod i na náhradu tohoto horního ventilu gumovým špuntem s auto ventilem. Soudek takto natlakovaný by vydržel ( kdyby měl rohy) i vícero dní.

pivu zdar.


napsal(a): Pivoň (knk82(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Juras

neděle, 5. srpen 2012
13:31

to hroch: Tenhle soudek mi dal švára k vánocům s tím, že až přijede, tak ho vypijeme. Ještě nepřišel a já včera s hrůzou zjistil, že měl expiraci už v dubnu. No tak co s tím? Zbytek rodiny mám na táboře, sám jsem se doma bál, tak jsem ho vymlaskl. Dneska jsem začal hledat, co s tím dál. Tahle stránka mi hodně pomohla. Vypáčil jsem špunt, ale vůbec to nešlo a rozlámal jsem ho. Soudek jsem ani moc nepoškodil. Hezky jsem ho vymyl a začal přemýšlet, co s tím. Problém je s natlakováním. Tak jsem to nakonec vyřešil tím, že jsem vzal korkový špunt od vína, propíchl ho jehlou na plnění kopačáků a po natlakování pumpičkou mi z něj nalité lahváče chutnají parádně. Poslal bych fotku, ale oba foťáky jsou s rodinou na táboře.


napsal(a): Juras [Odpovědět]

Dan

pátek, 24. srpen 2012
18:00

Dan

to Juras:
Nalité lahváče?
To by se snad dalo řešit elegantněji, naplněním někde v pivoárku.
Já odstraním vrchní špunt pomocí trafopájky, rozřežu na kusy a vyndám. Potom samozřejmě řádně vymyji horkou vodou. Po osazení nové zátky, která se dá koupit a mají ji na většině míst, kde soudky plní a naplnění v povovaru, je pivo ze soudku dobré. Musí se samozřejmě vypít rychle, protože oxidace ho znehodnocuje...


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Dan

úterý, 5. únor 2013
16:25

Dan

to Pivoň: Tak asi jsem nebyl vždy dost šikovný, nebo jsem měl soudky, kde to horem vyndat nešlo. Při větší síle za červený díl, se ouško utrhlo a bylo vymalováno. Pak už nezbylo nic jiného, než destrukční metoda. Možná se dělá více typů těch uzávěrů, z různých materiálů, protože ty z Lidlu byly hodně tvrdé.
Já je po likvidaci pájkou, nahradil těmi gumovými s umělohmotným bílým středem. Pak není problém soudek narazit shora, výčepním ventilem s pumpičkou.
V každém případě je škoda, že se trh nevěnuje více problematice domácího čepování. Kdyby tak někdo uvedl na trh soudek s membránou, to by bylo... :)


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Jirka

čtvrtek, 12. červenec 2012
00:01

Nevíte někdo, jestli se dá plnit 5l soudek Krušovice??


napsal(a): Jirka (jihlo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

libor2

pondělí, 2. červenec 2012
21:33

Pořídil jsem si pípu na 5 l soudky s bombičkou na CO2. Je to super. CO2 připustím přes ventil, když potřebuji.


napsal(a): libor2 [Odpovědět]

bcity

čtvrtek, 28. červen 2012
23:33

to mira:
5l soudky plní v pivovarské prodejně v Uherském Brodě, na počkání Patriot 11° za 175 Kč. Jestli jsi objevil ještě jinde tak napiš. Dík


napsal(a): bcity (bcity(a)centrum.cz) [Odpovědět]

mira

středa, 20. červen 2012
14:13

míra

Neví někdo kde by se dal naplnit soudek v Uherském Hradišti a okolí?děkuju


napsal(a): mira [Odpovědět]

MIO

středa, 6. červen 2012
14:03

soudky plní v Havířově v pivotece-pivoteka havířov plnění je tlakove a maji výběr 6 druhu piv


napsal(a): MIO [Odpovědět]

Frashmaker

úterý, 5. červen 2012
18:48

Frashmaker

Soudky naplní v pivovaru Pernštejn a to doslova za lidovku. A kvasňák je neskutečně lahodný!!!


napsal(a): Frashmaker [Odpovědět]

catalina

sobota, 2. červen 2012
08:23

v prievidzi plnia svijany aChotebor ozaj dobré.


napsal(a): catalina (babulapd(a)azet.sk) [Odpovědět]

libor2

pondělí, 28. květen 2012
22:25

Chci si občas naplnit 5 l soudek, nechci příliš investovat do výčepního zařízení. Stačí pípa a lednička. Pokud vypiji soudek během 1-2 dnů, stačí mechanická. V každém případě vzduch a pivo oxiduje, takže je lepší pípa na bombičky CO2, pokud dejme tomu vypiji obsah do týdne ?


napsal(a): libor2 (redbell1(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Ing. Antonín Veverka

neděle, 20. květen 2012
21:20

Můžete mi někdo poradit - scháním solidní čepovačku na 5 /6 l/ soudky. ETA mi odešla, náhradní díly již nevyrábí. Diky moc. V


napsal(a): Ing. Antonín Veverka (agro-bio(a)agro-bio.cz) [Odpovědět]

Zdeněk

pondělí, 23. duben 2012
18:55

zdenek

právě že toto zařízení jsem vyhral ale zda tam dam ty nové soudky stím jak si na hoře pustíš vzduch a dole ti to teče tak jestli to dám na toto zařízeníto Dan:


napsal(a): Zdeněk [Odpovědět]

Dan

pondělí, 23. duben 2012
19:39

Dan

to Zdeněk:
Já myslím že by neměl být problém. Mám tu soudky, jak staré, tak nové, které mají spodní ventil. I do těch jde dát ruční výčep s pumpičkou, takže ta redukce na stáčení přes chlazení by tam měla jít také.


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Zdeněk

neděle, 15. duben 2012
10:42

zdenek

Zdravím chtěl bych se zeptat zda dám 5l sud který má výčep dole tak jestli ho dám na chlazeni díky za odpověď


napsal(a): Zdeněk [Odpovědět]

Dan

neděle, 15. duben 2012
16:59

Dan

to Zdeněk:
O jakém chlazení je řeč? Pokud průtokové na běžné KEGy, tak exituje redukce.
Stačí trochu zaggoglit... http://eshop.lindr.cz/prislusenstvi-1/narazec/narazece-na-keg-sudy/adapter-na-5l-soudky.html


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Kukucz

sobota, 17. březen 2012
17:46

Právě jsem vyčepoval zbytek z "německé" (tmavý design, koupeno ve slevě v Penny) verze soudku Budvaru s integrovaným výčepním ventilem. Zjistil jsem, že soudek se netlakuje - horní ventil jen pustí vzduch do soudku, aby mohlo pivko spodním ventilem odtékat. Špunt lze docela v pohodě odstranit holýma rukama, jen druhou část ventilu jsem musel chvilku lovit ze soudku, jelikož mi tam zapadl. Nijak jsem tedy soudek neodřel (když teda pominu malý karambol v kufru auta a následně vzniknoucí ťukanec) a myslím, že půjde v pohodě naplnit v hospodě a uzavřít původním špuntem. Jen pro doplnění článku. Nějaké plničky neřeším - široko daleko nic takového neexistuje.


napsal(a): Kukucz (radiance(a)seznam.cz) [Odpovědět]

hroch

sobota, 17. březen 2012
21:31

hroch

to Kukucz: Ano tenhle systém je v nabídce většiny pivovarů co se zabývají 5l soudky již několik let. To poškrábání vznikne většinou tím že člověk zazmatkuje a použije nějaký pomocný nástroj na vytažení gumového špuntu. Bohatě stačí vyndat vnější plastovou část ventilu a pak pod teplou vodou dostatečně změkčit špunt a vyndat ho holou rukou. Tu část špuntu zevnitř dostaneš ven jednoduše při vyplachování sudu vodou, když pro vypouštění vody uděláš roztočením sudu pěkný vír tak vypadne i špunt. Pozn. I u tohoto typu ventilu jde použít pípa na CO2 případně s integrovanou pumpičkou, a pivo je vždy o něco lepší.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Vokurka1

pátek, 2. březen 2012
14:24

Proč zcela jednoduše nepřijdete s vymytým soudkem do hospůdky a nenecháte si do něho pivko načepovat??


napsal(a): Vokurka1 [Odpovědět]

yustin

středa, 7. březen 2012
15:31

Nevíte prosím kde naplní soudek v Třinci a okolí? Děkuji.


napsal(a): yustin [Odpovědět]

Jarda O.

sobota, 21. leden 2012
22:09

Dobry den,

pokud by mel nekdo problem s koupi výčepního ventilu, tak na Aukro je pořád v nabídce: http://opera.aukro.cz/listing/user.php?us_id=13222858


napsal(a): Jarda O. (jaroon(a)centrum.sk) [Odpovědět]

Chody

neděle, 22. leden 2012
09:38

Chody

to Jarda O.: Za 250 jsem to viděl mj. v Makru


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jirka

sobota, 17. prosinec 2011
19:58

Dobrý den, prosím nevíte někdo kde se dají naplnit 5litrové soudky v okolí Zlína ? Děkuji. Jirka.


napsal(a): Jirka (tanbark(a)email.cz) [Odpovědět]

ghost dog

neděle, 18. prosinec 2011
12:25

to Jirka: ve zlíně by to mělo jít v prštném je to kousek od autobaru bývalá prodejna kalina industries


napsal(a): ghost dog [Odpovědět]

Mosquit

pondělí, 19. prosinec 2011
09:47

Mosquit

to Jirka:
Co takhle pro Zlínského Švece ?


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

Tomáš

neděle, 20. listopad 2011
22:42

tomáš

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte kde se dají plnit 5l soudky v Kolíně nebo okolí?
Díky Tomáš


napsal(a): Tomáš [Odpovědět]

Dwarf

neděle, 20. listopad 2011
23:03

Dwarf

to Tomáš: napadá mě pivovárek Svatý ján v Polepech ( http://www.pivovarek.cz/ ) po domluvě(!)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Sekal

pondělí, 21. listopad 2011
14:41

Sekal

to Tomáš: V Kolíně funguje podnik, kde plní 5 l soudky vším možným i menšími pivovary (mají třeba Kácov).


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Pepa J

neděle, 18. září 2011
15:26

Tak vám řeknu že k dokonalosti to dovedl můj kamarád.Upravíte pumpu co je na 5l soudky a nasadíte jí na petku.Vynecháte to přelívání atd. Nebudete věřit jakej je rozdíl mezi nalévanym pivem z petky a natočenym. Prostě nachladíte, narazíte, na pijete a chutnáto!


napsal(a): Pepa J [Odpovědět]

J. Novák

neděle, 11. září 2011
19:06

Dobrý den.
Již deset let se plní pětilitrové soudky v Hospodě na Vodárně "MAŠINHÓZU" v Moravských Bránicích 84, okres Brno- venkov. Soudky plní originální plničkou přes chladící zařízení pivy, která jsou na čepu: černohorský TAS (světlá 10%), KERN (polotmavá 10%), PÁTER (světlá 11%) a v sezóně PÁTEREM NEFILTROVANÝM a KRAKONOŠEM 12%. Prázdné soudky a výčepní ventily jsou buď skladem, nebo na objednávku, zátky vždy.
Co se píše v článku, tak můžu jen potvrdit. Absolutně nejdůležitější věc při opětovném plnění je čistota soudku! Co je platné, že je pivo v pořádku, když ho naplníte do soudku, kde jsou zbytky (byť jen malého množství) starého piva. Proto se před plněním dotazují, zda je soudek čistý. I když je opětovně naplněný soudek určen k okamžité spotřebě v ledničce určitě pár dní vydrží, alespoň podle mé zkušenosti. Nikdo Vám ale záruku nedá, protože neví, jak důkladně byl vymytý.
Problém může nastat u starších soudků, kde je již zdeformovaný otvor na zátku a ta pak netěsní. Něco zachrání staré provedení (1. foto) zátky- nejměkší guma je u bílé. Pokud nepomůže ani ta, můžete soudek vyhodit. Nový soudek se sice tváří jako by byl z nerezi, ale je z obyčejného plechu.


napsal(a): J. Novák (J.Novak60(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Hog Garr

pondělí, 22. srpen 2011
16:49

Již několik let vlastním ke své plné spokojenosti dokonce dvě výčepní zařízení(jedno na chalupě a druhé v bytě v Praze), výrobky firmy ETA, které tímto nemůžu dělat reklamu, protože s jejich výrobou končí. Proč ani nevím, pravděpodobně pro špatný management, neboť přístroje jsou opravdu dobré. Ještě před dvěma lety jsem "dožíval" třicátýsedmý rok v Německu, kde jsem několik těchto výčepních zařízení zprostředkoval pivním kamarádům k jejich spokojenosti. Jak by ne; k jejich přednostem patří především "vymakané" chlazení, které je i v těchto parných dnech uspokojivé (ovšem že ve stínu, nejlépe v bytě), když se teplota včas nařídí na 6 stupňů. Ale to hlavní, co jsem chtěl vyjádřit tímto příspěvkem, je radost v Německu soudky vybírat a platit. Přepočteno od 140,- do ... Na Budvaru jsem si pochutnával za 180.- až 200.- korun. V květnu jsem byl ve Weidenu in der Oberpfalz a v Lidlu nakoupil dvacet kousků Grafenwald Pils po 120,- korunách. K dostání jsou v Německu všechny známé německé i zahraniční značky. Proč to u nás není možné (mimo Gambinusu za 220,- korun, snad nejlevnější), nemůžu pochopit.


napsal(a): Hog Garr (hoggarr(a)email.cz) [Odpovědět]

petr

čtvrtek, 27. leden 2011
16:54

Petr

Zkoušel už někdo nebo ví jak by se dal naplnit soudek Krušovic nebo Heinekena?


napsal(a): petr [Odpovědět]

Evča

pondělí, 17. leden 2011
10:31

Pivo do 5l soudku Vám rádi naplní ve značkové prodejně pivovaru ČH ve Slavkove u brna vedle Penny marketu, ve Vyškove za Lídlem (zatim jen černohorké, ale pozdeji i povo Novopadské) a v kyjove naproti Penny marketu :-)


napsal(a): Evča (evakuvickova(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Kuba

neděle, 14. listopad 2010
18:26

Zdravim,chlapi,potrebuju poradit,zakoupil jsem si u nas v Trutnove,5L soudek Krakonose ale cepovani samotne me dost zklamalo,ze zacatku strasne moc peny a zadny zlatavy mok(po par pivech dobry)ale nejvetsim zklamanim byla chut,proste prvni dve az tri piva totalne vycuchly az pak se to trosku zlepsilo ale zadna slava a pritom ho pani cepovala v pivovarsky prodejne primo predemnou,tak ze bych chtel poradit,co by mohlo bejt spatne,pripadne,jestli se mam smirit s tim ze jako v hospode,to proste z tohohle soudku chutnat nebude,dik Kuba


napsal(a): Kuba (hartman.jakub(a)centrum.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI