Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pouťový víkend pod Platany

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Pouťový víkend pod Platany

Pouťový víkend pod Platany [p223]

V Protivíně jsem prakticky ještě nikdy nebyl a ani letos nebyla v plánu jeho návštěva. O to víc jsem se těšil od středy, když bylo rozhodnuto, že sem vyrazíme. Abychom nepromeškali prohlídku pivovaru, která byla inzerována na každou hodinu v časech 9 - 12 hod, nasedli jsme již na rychlík v půl deváté ráno. Cesta k Protivínu netrvá hodinu, tedy alespoň z Nepomuka, odkud je to dle jízdního řádu ČD opravdu necelá hodinka. Jen čtvrthodinové zpoždění bylo zanedbatelné a v deset hodin dopoledních se přidáváme k exkurzi do provozu protivínského pivovaru.

Vyrážíme na exkurzi
Vyrážíme na exkurzi

Ujímá se nás pan Havlátko, nám známý z moderované degustace v Modrém abbé z roku 2004. Postupně jsme prošli výrobou v protivínském pivovaru. Musím uznat, že pověsti nelžou a varna bývalého schwarzenberského pivovaru patří mezi nejkrásnější v republice. Posuďtě sami ...

Protivínská varna poprvé
Protivínská varna poprvé
Protivínská varna podruhé
Protivínská varna podruhé
Protivínská varna potřetí
Protivínská varna potřetí

Hlavní varna je vybavena měděnými nádobami. V devadesátých letech minulého století byla doplněna o další, nerezové nádoby, které jsou umístěny za varnou původní.

Nové nádoby
Nové nádoby

Procházíme další provozy, zastavujeme se na spilce, která je v Protivíně dvojího druhu. My jsme navštívili CK tanky, kvasné kádě nám zůstaly ukryty. Na dotaz, zda se nějak rozlišuje pivo, které prochází CK tanky, nám bylo sděleno, že klasická spilka je výhradně určena pro Platan a CKT prochází další značky, zejména vyráběné pro Plzeňský Prazdroj a pro obchodní řetězce. V současné době protivínský pivovar vyrábí osm druhů Platanu a dvanáct dalších značek.

CKT
CKT

Další zastávkou piva na cestě k nám, pivařům je samozřejmě sklep, kde pivo leží a tak se z něho stává u nás v Čechách nejoblíbenější pivo, a sice světlý ležák (premium), dříve dvanáctka. Samozřejmě dle druhu piva je doba ležení rozlišná, od desítky, která stráví v ležáckém sklepě cca 30 dní po jedenadvacítku Schwarzenberské Knížecí, které leží skoro rok ...

 Platánek nám zde pěkně zraje - leží
Platánek nám zde pěkně zraje - leží

Z dvoustupňových teplot ve sklepě se dostáváme ven na sluníčko a pomalu se naše exkurze blíží ke konci. Ptám se, jestli je v pivovaře užívána i technologie HGB a jsem ujištěn, že ano. Ale pouze pro licencovaná piva. Ano Primus i Klasik jsou vyráběny hágébéčkem. Mohu prozradit, že oba jsou vařeny cca 11,50% a pak "ředěny" na průměrnou stupňovitost 8,75% EPM.

Tak takhle vypadá ono HGB
Tak takhle vypadá ono HGB

Pan Havlátko se nám omlouvá, že na exkurzi protivínské pivo neochutnáme, ale přetlak dnešních exkurzí prý tomu nedává prostor. Nekonají se totiž každou hodinu, ale každou čtvrthodinu, takže se různé skupiny často potkávají a čekají, zájem je opravdu veliký. Je nám doporučeno udělat si někdy výlet do Protivína a užít si exkurzi se vším všudy, tedy i s ochutnávkou piv. No nic, prohlídka pivovaru je u konce a na nás pomalu doléhá převlečený hlad, tedy žízeň. Přicházíme do zahradní restaurace Belveder, která je součástí pivovarského areálu.

Na zahradě v Belvederu
Na zahradě v Belvederu

Na čepu je však jen desítka a obě jedenáctky (17 Kč). Škoda, těšil jsem se na protivínský ležáček Premium. No nic, dáváme dvě jedenáctky a chystáme se na obhlídku města, protože zde již nevidíme nic, co by nás tu zdrželo. Cestou se však u brány potkáváme s Tomášem Maierem (SPP) a hlavně s panem Pavlasem (Modrý abbé), dáváme se do řeči a vyrážíme dnes již na druhou prohlídku.

Vrátnice
Vrátnice

Nic převratného neočekáváme, ale opak je pravdou. Dozvídáme se např., že dnes se v CK tancích vyrábí i produkce Platanu. Dříve bylo pivo v kvasných kádích a zbytek v CKT, dnes je tomu, bohužel naopak. Při této exkurzi jsme se podívali i na klasickou spilku, která nebyla plně využita. Není to škoda?

Klasická protivínská spilka
Klasická protivínská spilka

Jednou z otázek, která dneska padla, byla i možnost plnění 5l soudků. Myslím tím přinesených soudků, do kterých by Vám protivínský Platan naplnili. Bohužel to v současné době není možné. I když zařízení na ruční plnění zde je. Dle mého by mělo být instalováno v pivovarské prodejně, ale pro pronajímatele je asi pohodlnější se na to vykašlat.

Tímhle se plní 5l soudky
Tímhle se plní 5l soudky

Je po dnes již druhé exkurzi, musíme si ujasnit všechny informace a hlavně je čas na pivo. Přece jen se na takové akce jezdí hlavně za dobrým pivem, a to protivínští ještě nezapomněli vařit. Možná je to i tím, že pivovar prosperuje a majitelé jsou spokojeni.

Platanová alej
Platanová alej

Vedle belvedérského výčepu je otevřen i přívěs, kde je na čepu desítka, dvanáctka a čtrnáctka Prácheňská perla (23 Kč). Dáváme Premium a na cestu jednu Perličku, obě výborná piva. Ale to se již čas nachýlil a musíme vyrazit k domovu. Máme tedy ještě jeden spoj vůli, ale v nejlepším je dobré odejít. Ono vždycky to poslední pivo zanechává nejhorší následky.

Nashledanou Protivíne, nashledanou Platane
Nashledanou Protivíne, nashledanou Platane

Na nádraží se rozhoduji, že si nechám natočit ještě jedno na cestu. Naštěstí jsem nezahodil kelímek, protože zde kelímky nemají a sklo prodat nechtějí. Na čepu je samozřejmě Platan, i když myslím, že před pár lety tu byl Budvar, nebo se mýlím? A zajímavostí je, že točená čtrnáctka tu stojí o korunu méně než jedenáctka, která je nosným produktem pivovaru.

Nádražní nabídka
Nádražní nabídka

Takže výlet do Protivína na pouť s Platanem se vydařila. Platanů jsme nakonec ochutnali dost a byl velmi dobrý. Možná celkové atmosféře chyběla v sobotu živá muzika, ale ta hrála v pátek (Parkán) a v neděli (Prácheňská pětka). V sobotu jen soutěže s rádiem Kiss. Dále byla na programu hasičská soutěž a prezentace závodních motocyklů, ani jedno jsme nestihli prohlédnout. Přece jen debaty o pivu měli přednost. Takže, kdo jste ještě v Protivíně nebyl, doporučuji jeho návštěvu a v první řade prohlídku zdejšího pivovaru a samozřejmě ochutnávku jejich piv Platan.[Richard Chodora] [Zobrazeno 8626x] [30. červenec 2007]
[Exkurze] [comments: 19] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Petrbudvar

neděle, 6. červenec 2008
16:23

Samozřejmě Protivínská 14% Tak bylo myšleno. PBudvar


napsal(a): Petrbudvar (zipe(a)email.cz) [Odpovědět]

Petrbudvar

neděle, 6. červenec 2008
15:49

No dobrá je trasa Zelendárky a pak na jedno. Ale jedině vlakem! My jsme pak jeli osobákem odtud do Hořovic na Pumpu Rock. Bylo to tak v r. 2000, v létě, ale 14% má svý... Nikoliv auto... PB


napsal(a): Petrbudvar (zipe(a)email.cz) [Odpovědět]

Mnich

pondělí, 12. květen 2008
20:37

Mnich

Zhruba před týdnem jsme absolvovali s asi 25 přáteli exkurzi do Platana. Na zahradní restauraci Belveder jsme štěstí neměli, zato však můžu říct, že exkurze byla jedna z nejlepších, co jsem zatím zažil. Opravdu krásný pivovar! Dost jsem se taky dozvěděl, což je možná tím, že s časem přibývajícími informacemi už člověk ví, na co se má zeptat. Taky to je možná tím, že nás prováděla paní z laboratoří, tedy člověk, který zná celý provoz (mch to bývají opravdu jedni z nejlepších průvodců). Ochutnávka ve sklepech byla famózní. Ochutnali jsme dobrých 6x2 dvoulitrových mazáků 11ky světlé a na naši žádost ještě pak asi 3x2 mazáků řezáka 11ky tmavé a 14ky světlé. Co se CKT týče, v Platanu jsou údajně jedni z prvních v republice, co to začali používat (což je teda na těch tancích vidět). Ale opravdu jen na hlavní kvašení. HGB prý používají jen na licencovaná piva, ale čistě obecně - já bych si nedělal iluze. Jak jsem vyrozuměl, a co je myslím jasný, pivovar je přece jenom provoz jako každej jinej. A přeci nevyhodí několika hl várku, když jim tam nesedí nějaká ta setinka (jak nám tvrdili třeba v Bernardu). To ale samozřejmě není cílené ředění na poloviční koncentraci.
Platana jsme pak ještě ochutnali v restauraci na místním náměstí. Musím říct, že 11ka mě nezaujala, zato 12ka byla naprosto vynikající.


napsal(a): Mnich [Odpovědět]

hroch

pátek, 16. listopad 2007
08:08

hroch

Informace že v plzni vaří 13ku je stará nejméně čtyři roky, poté se objevila informace že vaří 15ku a již více jak před rokem že to vaří jako 17ku a ředění je na 9 a 11.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Adsense

13. duben 2024
21:38


posted by: Inzerce

Chody

čtvrtek, 15. listopad 2007
13:46

Chody

Kamarádovi se podařilo získat názor pracovníka protivínského pivovaru Platan na problematiku CKT a HGB:

"CKT (cylindricko-kónické tanky takzvané "cékáčka") používá dnes již každý pivovar kromě minipivovarů. Probíhá v nich hlavní kvašení a i dokvašování, takže nahradili klasické otevřené kádě na hlavní kvašení a klasické ležácké tanky na dokvašování a zrání piva. Samozřejmě tím kvalita trochu trpí narozdíl od kvantity... U nás v Platanu máme také CKT, ale používáme je jen na hlavní kvašení a po prokvašení nám pivo dozrává v klasických "ležákách".


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Markéta

neděle, 2. září 2007
17:51

Dobrý den,chtěla bych poděkovat za hezký článek o našem protivínském pivovaru,a moc nás těší pochvala piva na Belvederu.Až budete mít cestu okolo,rádi Vás opět uvidíme.
PS:U nás se sklo najde! Obsluha Belvederu


napsal(a): Markéta (marketaplatantrubkova(a)seznam.c) [Odpovědět]

Tomáš Maier

pondělí, 6. srpen 2007
15:06

Ahoj Chody a ostatní,
pěkný článeček. Exkurze se sládkem panem Havrdou patřila k nejlepším, co jsem kdy absolvoval, zase se mi bohatě vrátilo členství v SPP. Zrovna včera jsem to počítal, z průmyslových českých pivovarů jsem jich prošel 21. Jenom škoda, že mě nenapadlo se optat, zdali bychom mohli dostat vzoreček nezředěného Klasika (11,5°), to by byla opravdová perlička.
Naopak co mě na Platanu zklamalo, byl obchůdek se suvenýry vedle vrátnice. V sobotu ve dvě hodiny, kdy byla pouť v plné síle, tak zavřel, kladu si otázku, čím provozovatel vůbec myslí? Sám bych tam nechal se svojí slabostí pro všelijaké pivní suvenýry několik stovek.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]

Martin Štros

pátek, 3. srpen 2007
19:35

Myslim že se těch CKT zbytečně bojíte, asi z neznalosti. I v CKT se udělá dobré pivo, já nechápu proč jste všichni tak ostražití, když ho někdo používá. Je to normální vývoj. Koukněte se kamkoliv, třeba na pekárny, taky už se tam nevyrábí jako před staletími, znamená to, že už se dělá špatné pečivo? Mně CKT nevadí, když pak to pivo bude dobré.


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Petr Pavlas

středa, 1. srpen 2007
21:02

V Protivíně musí skutečně všechno pivo (i to pro řetězce) z kvasných tanků do sklepa, protože ty tanky nejsou plnohodnotné CKT a pivo v nich nemůže dozrávat. Každý snad pochopí, že není možné v nich nechat pivo po několik týdnů při 2°C, když nejsou ani izolované !


napsal(a): Petr Pavlas [Odpovědět]

Chich

středa, 1. srpen 2007
09:37

Ahoj Chody,
opravdu se nepleteš, svého času byl v protivínské nádražce Budvar.Před tím zase Platan.Jen pevně doufám, že majitel, kterému patří ještě nádražky v Písku a Strakonicích neprovede stejnou zhovadilost a nenahradí Platan Gambáčem, Kozlem a Plzní, jako se tomu stalo v Písku a Strakonicích.


napsal(a): Chich [Odpovědět]

Chody

úterý, 31. červenec 2007
15:18

Chody

Co je pravda, o tom můžeme jen diskutovat a domýšlet se. Kdybych nešel na druhou exkurzi, žili bychom (tedy alespoň v tomhle článku) v tom, že Platan vůbec CKT nevidí. Byli bychom potom spokojenější?
Pokud Platan , nepodporovaný reklamou, bude dělat špatné pivo, projeví se to na jeho prodejích a stane se tak jen výrobnou levného piva pro giganty a řetězce. Doufám, že o tohle vlastníkům pivovaru, mimochodem 10% vlastní fotbalový funkcionář Vlastimil Košťál, nejde ....


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

lada

úterý, 31. červenec 2007
14:58

Lada

Omlouvam se za preklep, v minulem prispevku ja=lada


napsal(a): lada [Odpovědět]

ja

úterý, 31. červenec 2007
14:53

Ja to nemyslim nijak zle, diky za informace od zdroje. Ale prislo mi zvlastni, ze se dva zdroje z pivovaru neshodnou na tom, co se dela v CKT. Tak jsem chtel naznacit, ze mozna bude bez zaruky i informace, co zraje ve sklepe a co ne :-( A kdyz nemaji plnou spilku a uprednostnuji CKT, tak jde jednoznacne o prachy a kvalita jde stranou, a tobohuzel i u premiovych produktu... Rad bych se mylil.


napsal(a): ja [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 31. červenec 2007
11:24

Dwarf

ok, já nikoho neobviňuju... jen přemýšlím... :) možná zbytečně moc...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Chody

úterý, 31. červenec 2007
09:44

Chody

Jen sděluji informace, které mi poskytli pivovarníci z Protivína. Takto jsem je pochopil a takhle je předávám dál.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 31. červenec 2007
09:13

Dwarf

no... já bych taky řekl, že když už to v tom CK tanku je, proč by to pak přepouštěli do normálních ležáckých tanků...?


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

lada

úterý, 31. červenec 2007
08:38

Lada

Chody, z ceho usuzujete, ze vsechno lezeni probiha v lezackych tancich? Ja takovy optimista nejsem :-(


napsal(a): lada [Odpovědět]

Chody

úterý, 31. červenec 2007
07:35

Chody

Já jsem to pochopil tak, že se nejprve naplní kapacita CK tanků a zbytek pak na spilku, Platan neplatan. Jinak ležení všecho probíhá v ležáckých tancích ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 30. červenec 2007
22:19

Dwarf

takže jak je to tedy s těmi CK tanky a Platanem?? počítám, že všech 8 stupňovistostí piva se nevaří klasicky, to by se nedalo stíhat...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI