Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Jak jsem testoval pivo

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Jak jsem testoval pivo

Jak jsem testoval pivo

Když mi kamarád Luboš napsal, že jde na brigádu, která spočívá v tom, že se bude ochutnávat pivo, samozřejmě mě to také zajímalo. Vždyť kdy se Vám povede, aby Vám někdo zaplatil za pití piva, že? V propozicích je psáno, že se bude koštovat 3-5 piv. Myslel jsem si, že dostaneme tyto vzorky v nějakých malých kelímcích a že bude za slabou půlhodinku hotovo, ale nepředbíhejme.

Vcházíme do kavárny Vídeňka, která se nachází na plzeňském Náměstí Republiky, zasedáme ke stolu a po nahlášení iniciál a podepsání prohlášení ve smyslu, že jsme si vědomi, do čeho jdeme (tady jde zejména o to, abychom zvládli vypít určité množství piva), je nám pro začátek naservírována voda a toustový chléb na zakousnutí, který se později hodil k neutralizaci chuti mezi jednotlivými vzorky.

Kamarád Luboš se pomalu chystá degustovat
Kamarád Luboš se pomalu chystá degustovat

Vlastní testování se skládá ze dvou částí. První je posezení se slečnou z agentury u ntb, kde jsme podrobeni obecným otázkám, jako kolik piva vypijeme za týden, jakou značku či jaké pivo (stupňovitost, točené, lahvové apod.) pijeme nejčastěji. Po tomto prvotním seznámení je nám natočeno pivo, které hodnotíme stupnicí 1 (velmi špatný) až 7 (velmi dobrý). Ptají se nás mj. na barvu, pěnu, vůni, chuť, sílu, říz či celkový dojem.

Dnes se zřejmě, dle mého názoru, testují piva výčepní, a to ještě především z velkých pivovarů, protože té chuti tam opravdu moc není. Poslední otázka u prvního vzorku je, zda nám toto pivo chutná více než naše oblíbené - tady samozřejmě musím konstatovat, že nikoliv.

Testované vzorky
Testované vzorky

Druhá část spočívá v ochutnání ještě nejméně dvou vzorků, nejvíce však čtyř - tedy celkově můžete ochutnat až pět piv. Pivo je čepováno víceméně jako velké, tedy 0,5 l, a do nelogovaných pohárků. U každého vzorku musíme vyplnit čas donesení a ohodnotit jej do formuláře (ukázku najdete na následující fotografii), který každý účastník dostává. Je těžké piva hodnotit, už z toho důvodu, že opravdu postrádají vlastnosti, které u piva především vyhledávám, zejména chuť...

Testovací formulář
Testovací formulář

Nejsem zbabělec, takže postupně testuji všechny dostupné vzorky s nadějí, že ten další bude snad lepší. No nepochutnal jsem si, piva vodová, bez chuti, jen ten alkohol je znát a to je málo. Taková piva bych si dovedl představit v nějaké té herně, ale v restauraci po dobrém jídle bych preferoval něco jiného. S každým dalším vzorkem jsem míň a míň tolerantní a hodnotím hůře. Při prvním pivu jsem měl docela žízeň, takže mělo jistou výhodu.

Po vypití pěti piv jsme klidně mohli zůstat sedět a konzumovat dál, ale nebyla na to vůbec chuť. Původně plánovaná půlhodinka se i tak protáhla na hodinu a půl a to je ten pravý čas na odevzdání vyplněných formulářů a vyzvednutí si dnes opravdu zasloužené odměny.

S největší pravděpodobností si tento výzkum objednal plzeňský moloch. Proč? To nám zůstalo utajeno. Chtěli otestovat nějaké nově připravované "pivo" nebo jen zjistit, jak jsou na tom vzhledem ke konkurenci? Možná nám již brzy na tuto otázku odpoví píár v nějaké zajímavé tiskové zprávě...

P.S.: Poslední tamtamy říkají, že všechna piva byl výčepní Gambrinus. Každý vzorek však prý trošku jiný - jednou hořčí, podruhé říznější apod.[Richard Chodora] [Zobrazeno 7846x] [7. duben 2010]
[Degustace] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

emu

pondělí, 12. duben 2010
12:52

emu

to jsou standardní průzkumy trhu, dělají si je velké pivovarské společnosti průběžně, v praze několikrát do roka... v tomto oboru částečně pracuju a divili byste se, kolik velké společnsoti průběžně investují do průzkumu trhu, aniž by to mělo konkrétní účel, tj, představení nového výrobku.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

siki

středa, 7. duben 2010
23:05

siki

A máš přislíbené nějaké výsledky oné degustace?


napsal(a): siki [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
16:04


posted by: Inzerce

vyskovak

středa, 7. duben 2010
21:29

kakra, ze by meli zajem o to aby se to dalo zase pit?


napsal(a): vyskovak [Odpovědět]

Dan

středa, 7. duben 2010
23:23

Dan

to vyskovak:
To by toho v pivovaru museli opravdu hodně změnit...


napsal(a): Dan [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI