Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam


Beerketa 2011

[pátek, 29. červenec 2011]

Vzhledem k tomu, že nikdo z českých účastníků, tedy ani já (vím, že výmluva na čas je už ohraná), nebyl zatím schopen pro PI sepsat něco z Beerkety, tak se můžeme alespoň podívat, jak akci viděl návštěvník z ciziny. Dovoluji si sem tedy dát odkaz na stránky známého pivního znalce docenta z Polska:

http://piwnapraha.wordpress.com/2011/07/28/festival-pivnich-specialu-beerketa/

A ještě bych si dovolil připojit odkaz na zhodnocení českým pohledem:

http://pivnirecenze.cz/4703-reportaz-z-festivalu-pivnich-specialu-beerketa

autor: Henri | Blok 12:28 [permalink] [comments: 5]


Jsme opravdu znalci piva?

[čtvrtek, 16. prosinec 2010]

Do tohoto blogu si dovolím zkopírovat úvodník od Dušana Kütnera z dnešního vydání E 15.

Čech a polský plech

Obyvatelé České republiky jsou podle svého rozšířeného mínění znalci piva, vycházejíce z absurdní představy, že jimi musejí být, když ho vypijí nejvíce na světě.

Do země pivoznalců ale nyní proudí stále více piva ze zahraničí a znalci, divte se, nejsou to další várky irských Guinnessů či belgických Leffů, ale to nejlevnější a nejúsporněji vyráběné pivo z Polska mířící převážně do obchodních řetězců. Pivo,na jehož plechový obal ani hrdí Poláci raději nenapíšou „vyrobeno v Polsku“, ale schovají se za anonymní Made in EU. Pivo vyráběné způsobem, který se zdá některým tuzemským pivovarům nedůstojný, nebo neekonomický, nejspíše však oboje.

V jiné zemi s pivní tradicí a stovkami výrazných a chuťově odlišných piv, v Belgii, se přitom na mnohé „znalce“ z Česka ládující do sebe jedno pivo za druhým dívají se směsí úžasu a odporu. To si pak alespoň vynahradí pohledem na to, jak se dotyčný opilec udiveně po pouhých osmi belgických pivech – co to je, osm piv, že, pravda, jsou trošku silnější, ale my Češi něco vydržíme – sune pod stůl.

Mýtus, že Češi rozumějí pivu, se tak už dlouho otřásá v základech. Anebo už padl?

Dušan Kütner, E 15

A co u vás? Už tento mýtus také padl, nebo se ho ještě stále držíte spolu s mýtem o výlučnosti našeho a obzvláště plzeňského piva (myšlen pivovar vlastněný Jihoafrickým SABMilerem,nikoliv další plzeňské pivovárky)?

další informace z E 15 k dovozu piva z Polska:

http://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/dovoz-piva-z-polska-rekordne-vzrostl

autor: Henri | Blok 09:09 [permalink] [comments: 16]


Krize v pivovarnictví? Naopak, obrození!

[neděle, 28. listopad 2010]

Ze sdělovacích prostředků se dozvídáme o stále pokračující krizi světového hospodářství. Řecko nám střídá Irsko, u nás jen samé rozpočtové škrty, úsporná opatření, šetření a chystané navyšování cen.

I v tisku sousedních zemí se objevují zprávy o krizi našich pivovarů. Majitelé gigantických nadnárodních pivovarských kolosů si stěžují na snižující se odbyt piv kdysi zvučných značek s nyní unifikovanou chutí vařených tím nejracionálnějším způsobem.

Jaká je však skutečnost, alespoň co se piva týče? Já zde rozhodně žádnou krizi nevidím!

Výstav průmyslovým pivovarům patřícím pod KBG a LIF stoupá, ani ostatní průmyslové pivovary nezavírají a dokonce i ten Vyškovský nám zatím stále vaří a věřme, že vařit bude i dál.

Máme tu dokonce první regulérní průmyslový pivovar postavený po roce 1989, a to Chotěbořský, který za své opravdu vynikající pivo sklízí zasloužená ocenění. Že by to bylo tím, že pivo v něm je opravdu vařeno za použití kvalitních surovin, je na opravdové spilce, dodržují se tradiční výrobní postupy?

No a dále nám stále přibývají tempem, dá se říci závratným, nové a nové minipivovary a restaurační pivovary, kde si zpravidla na odbyt také nemohou stěžovat, což dokazuje to, že zvyšují své původně poddimenzované kapacity.

Přibývá nám i hospod, kde už začíná být samozřejmostí výběr z více značek a dokonce i druhů piva. Hospody sdružené v Alianci P.I.V. už mají své následovníky i v jiných městech republiky. Stále více lidí se začíná zajímat i o jinou možnost konzumace piva, nežli je obligátní chození do nejbližší hospody s jednou značkou a jedním druhem piva. Stále více lidí vyhledává možnost ochutnat více různých značek piv a více různých pivních stylů.

Před pár lety někteří pochybovali o úspěšnosti snah pivních osvětářů typu Honzy Kočky, dnes už, myslím si, nepochybuje nikdo. Pochoutky z Varnsdorfu, ale i z Broum, Velkého Rybníka, Třebonic atd. zná a vyhledává spousta lidí.

Nyní už zkrátka víme, že pivo není jenom ležák, ale pochutnáme si i na svrchně kvašených pivech typu Ale, na Stoutech, na pšeničných pivech..., a i u toho ležáku už víme, že takový nefiltrovaný prostě nemá většinou chybu.

Na pivních serverech debatujeme o tom, jestli pivo v minipivovarech lahvovat do skla či petek. Ano, na tomto je vidět, jaké problémy se už řeší. Ne jestli budeme mít kde sehnat dobré pivo z minipivovaru, ale už začínáme být rozmazlenější a někteří si už začínáme vymýšlet další požadavky. No není to krásné? To přece není krize našeho pivovarnictví, ale naopak, stojíme na počátku jeho obrození. Doufejme, že nebude přerušeno, třeba špatnou legislativní politikou.

Na závěr si dovolím přidat ještě odkaz na blog časopisu Respekt, který dokumentuje to, že přibývá stále více lidí, kteří se o pivo začínají opravdu zajímat hlouběji, což je jen dobře pro všechny, kteří vaří pivo kvalitně a poctivě a může přidělat zase nejednu vrásku výrobcům nízkonákladových europiv.

V žádném případě ale nejde o krizi!

autor: Henri | Blok 07:57 [permalink] [comments: 13]


Tip na dovolenou s Zoigl pivem

[úterý, 10. srpen 2010]

Je čas dovolených a jistě mnozí z vás netráví svůj zasloužený odpočinek pouze někde u moře či v exotických krajinách, ale dostanete se třeba i do Českého lesa, kde se můžete někde u hranic ubytovat a odkud je to jenom coby kamenem dohodil do Hornofalského lesa.

Zde ve městečkách, jako je například Eslarn, Mitterteich, Falkenberg nebo Windischeschenbach, která jsou opravdu kousíček za hranicí, přetrvává úžasná tradice komunálních pivovarů – Zoiglbier. Na stránkách, na které dám odkaz na konci tohoto příspěvku naleznete více informací, jak k fenoménu Zoigl, včetně zajímavého videa, seznamu míst, kde a kdy lze Zoigl ochutnat a rovněž informace pro turisty a cyklisty, kteří se rozhodnou tato místa navštívit.

Každému, kdo se rozhodne do těchto končin zavítat, ať již jako cyklista či jinak, přeji krásnou dovolenou v pěkné přírodě a mnoho dobrého piva.

A zde je slíbený odkaz: http://www.bocklradweg.de/?zoigl

Tip na dovolenou s Zoigl pivem

autor: Henri | Blok 15:11 [permalink] [comments: 3]


Jak nás vidí u sousedů

[pátek, 25. červen 2010]

Dovolím si do této rubriky přidat pro zajímavost odkaz na stránky věnující se pivní Praze (Praha Beer) s mottem: Průvodce po pražských hospodách se skutečným pivem.

Tyto stránky tvoří polský znalec českého piva, který píše pod nickem docent. Mnozí ho jistě znáte osobně např. ze ZČ v Nuslích nebo jste se s ním setkali někde jinde v ČR popř. ve světě u dobrého piva.

Tak tedy už onen slíbený odkaz: http://piwnapraha.wordpress.com/

Náš kolega z Polska docent také přispívá i na známý polský pivní server browar.biz , který je obdobou našeho PI spolu s naším BB, neboť po registraci umožňuje osobní evidenci vypitých piv.

autor: Henri | Blok 14:39 [permalink] [comments: 8]


Tak Kocour už má Kočku

[pondělí, 7. červen 2010]

Všichni čtenáři PI již jistě vědí, že v restauraci U dvou koček na Uhelném trhu v Praze 1 se chystal další pražský restaurační pivovar. Od začátku června jsme se již dočkali i pivečka z něj. V prvním červnovém týdnu byl na čepu zatím světlý 12° nefiltrovaný ležák nazvaný Světlá Kočka. V tomto týdnu bude následovat Polotmavá Kočka a Tmavá Kočka, rovněž tato piva budou 12°.

Mnozí zde vyslovili v minulosti obavy z ceny piva v této restauraci vzhledem k její lokaci a cenám např. u nedalekých Medvídků. Myslím, že cena není vzhledem k místu a tradici této restaurace nijak neakceptovatelná. Všechna výše zmíněná piva jsou v ceně 34 Kč za 0,5 l.

Zatím jsem ochutnal Světlou Kočku a ta mně chutnala. Je to poctivý nefiltrovaný ležák, rozhodně o mnoho tříd výše, nežli na soutoku nabízený PU.

Tak se nám to pěkně rozrůstá, v této lokalitě, doslova na pár metrech, se již dá udělat zajímavý pivní trojboj a s malou odbočkou i čtyřboj. Začít by se mohlo U Valšů, kdo by chtěl mohl by z lajny vybočit třeba na jedno ke Flekům, potom tu máme pivovárek U Medvídků, tam by mi také vzhledem k ceně stačilo jedno, no a zakončil bych to na Uhelném trhu U dvou koček, kde bych asi u jednoho nezůstal.

Takže varnsdorfský Kocour k sobě má již pražskou Kočku a mohli by nám z toho symbolicky vzniknout nějaká další koťata v podobě nových pivovárků. A pár jich již je na cestě.

Tak všem Dej Bůh štěstí.

Tak Kocour už má Kočku [p768]

autor: Henri | Blok 10:40 [permalink] [comments: 24]


Příležitost pro pivovary

[úterý, 4. květen 2010]

Jak jsem již informoval v rubrice „Co je na čepu“ v Restauraci Chapadlo v Praze na Vypichu (http://chapadlo.com/vypich/), kde byl dosud na čepu sortiment SABMilleru doplněný pšeničným Primátorem, došlo k navázání spolupráce s KBG a sortiment byl obměněn a rozšířen na úkor SABMilleru ve prospěch piv z pivovarů patřících KBG.

Vzhledem k tomu, že v Chapadle na Vypichu mají nainstalováno 12 výčepních kohoutů, z nichž mají zatím obsazenou polovinu, otevírá se příležitost pro obchodní zástupce středních a malých pivovarů, aby dokázali přesvědčit majitele, že zrovna pivo z jejich pivovaru by mohlo rozšířit sortiment této restaurace.

Dozvěděl jsem se od personálu, že majitel není nepřístupný myšlence rozšířit portfolio nabízených piv o nějaký regionální pivovar. A i když připustíme možnost, že některou z 6 volných píp obsadí ještě nějaké pivo z KBG a jeden kohout připadne třeba na točenou limonádu, tak zde je stále možnost alespoň dvou až tří píp pro někoho dalšího. Mně osobně by se tam líbil třeba takový Kout, Polička a mohl bych, stejně jako každý z vás vypsat řadu dalších. A proč by to nemohl být dokonce i nějaký minipivovar, že?

Tak obchoďáci snažte se, ať se nám v tom Práglu zase trochu rozšíří nabídka a přibude jedna zajímavá restaurace a vám ať zase může trochu stoupnout výstav a ukrojíte něco těm výrobcům unifikovaných europiv.

autor: Henri | Blok 11:57 [permalink] [comments: 3]PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI