Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok


Sedmdesátiny pana prezidenta z pivního hlediska

[úterý, 21. červen 2011]

Jistě jste zaznamenali, že minulou neděli slavil pan prezident České republiky své 70. narozeniny. Připomeňme si při této příležitosti události v českých pivovarech právě roku 1941. Jelikož zuří peklo druhé světové války, nemůžeme předpokládat, že by se nějaký pivovarský provoz zrovna budil z porodních bolestí. Vždyť celé dvacáté století dalo vzniknout jen třem českým pivovarům (minipivovary let devadesátých nepočítám). V roce 1913 to byl pivovar Hlinsko v Čechách a za socialismu, pak Radegast v Nošovicích a Pivovar Most-Sedlec, kterému bylo spojení s nošovickým kolegou osudné :(

Zkusme tedy vyhledat na českém internetu, co se stalo v pivovarech českých zemí l.p. 1941? Událostí bylo jistě o mnoho víc, můžete doplnit dle libosti.

Uzavřen byl pivovar v Benešově nad Černou v jižních Čechách. Skladovací prostory pivovaru Břeclav byly na jaře poškozeny ničivou povodní. Zrušen pivovar v Čachrově. Zámecký pivovar v Rožmitále byl funkční do 18.3.1941. Zrušena sladovna v kutnohorském pivovaru. Pivovar v Častolovicích má výstav 3 303 hl. Mezi první podzemí, která byla připravována pro zbrojní výrobu, patří sklepy zámeckého pivovaru v Litoměřicích. Registrován chmel Lučan, klon odrůdy Žatecký poloraný červeňák. Pivovar Buštěhrad vystavuje 25 729 hl piva.

V hospodářském roce 1941/42 prodal pivovar Dalešice 5 261 hl piva a 1 273 hl sodové vody. Pivovar v Koutě na Šumavě měl v roce 1941 výstav 16 864 hl. Vznikla Dechovka Budvarka jako hudba budějovického pivovaru Budvar. V pivovaru Nová Paka je provedena nástavba kotelny, koupen a namontován vodotrubnatý kotel se zauhlováním a posuvným roštem, postaveny nové stáje pro koně se zasklepením i místností pro obsluhu, doplněn stav ležáckých sudů a pořízen domácí telefon s 10ti místními stanicemi. Ve velkopopovickém pivovaru se z reprezentačních místností stává zaměstnanecká jídelna. V pivovaru Vratislavice n.N. uveden do provozu nový parní kotel, kotelna byla komplexně zrekonstruována. Majitel pivovaru Polička Rudolf Witz ubit v koncentračním táboře. Pivovar Dobruška má výstav 6 636 hl a Rychnov nad Kněžnou pak 7 092 hl.

Mnohé pivovary do dnešních dní nevydržely. Pokud přežily válku, nepřál jim bolševik a jiné sešrotovala až konkurence let devadesátých, kdy padla rajonizace. Vím, že to byla špatná věc, že demotivovala pivovary, vždyť měly v podstatě odbyt zajištěný. Leč dnes se mi po ní v některých místech naší vlasti stýská. Co je to za návštěvu třeba druhého konce republiky, když tam pomalu neseženete místní pivo? Na druhou stranu mým komínovým pivovarem by byl plzeňský Gambrinus :(

Dnes se situace v regionech dle mého začíná zlepšovat, místní značky, byť skoro vždy společně s gigantem, jsou vidět na čepech restaurací (nebo je to tím, že více hledám a ty restauratéry, kteří se nechali koupit ignoruju?). V jednadvacátém století v Česku rostou jako houby po dešti především minipivovary, ale za těch deset let jsou už i první vlaštovky v podobě průmyslových pivovarů (Chotěboř či Tambor). Přejme jim mnoho úspěchů. Stejně tak přejme mnoho úspěchů a hlavně pevné zdraví našemu panu prezidentovi, panu Václavu Klausovi. Myslím, že laťku prezidentování nasadil hodně vysoko...

Foto

P.S.: Otázka na pana Ladislava Jakla (u něhož je přeci jen větší pravděpodobnost, že si PI přečte). Jaký vztah má pan Klaus k pivu? Někde jsem zaslechl, že je spíše na víno.

Ale, jak je vidět na následujících fotografiích, pivu se zřejmě nebrání...

Foto

Foto: Týden.cz

Foto

Foto: Právo | Jiří Jíra

Foto

Foto: Blesk.cz

Foto

Foto: Rambousek.wz.cz

autor: Chody | Blok 23:59 [permalink] [reaguj]


Pidat reakci

Jmno:
E-mail:

sterba

pondělí, 27. červen 2011
14:43

Ano, tento pán má být na hradě, ale na úplně jiném. Na Mírově!!!


napsal(a): sterba (sterba(a)volny.cz) [Odpovědět]

pechi

středa, 22. červen 2011
11:49

pechi

´celé dvacáté století dalo vzniknout jen třem českým pivovarům´ - aspoň na jeho začátku to tak chudé nebylo. Vzniká třeba Hronov, Golčův Jeníkov a další, mnohé podniky procházejí modernizacemi, gruntovními přestavbami nebo výstavbou o kus dál - Tupadly (až 1930) atd.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
13:59


posted by: Inzerce

Chody

středa, 22. červen 2011
11:58

Chody

to pechi: Máš recht, měl jsem napsat dovětek "jejichž pivo jsem stačil ochutnat"


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

pechi

středa, 22. červen 2011
12:13

pechi

to Chody: Jo, teď to sedí. Taky mám do třetice ochutnáno a třeba Hlinsko si dám docela rád.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Malakin

středa, 22. červen 2011
12:31

Malakin

to pechi: Hronov budiž, ale s tím Jeníkovem bych se hádal, tam se jednalo pouze o pokračování tradice na jiném místě. :-)

Jinak s tou laťkou prezidentování nasazenou hodně vysoko je to dobře řečeno. Teď jen můžeme doufat, že budeme mít štěstí i na Klausova následovníka. Opravdu bych se nerad dočkal nějakého dalšího humanisty, chcípáčka či vlezdoprdelky. Jeden bohatě stačil.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

středa, 22. červen 2011
13:24

tomáš

to Malakin: Marku, drž se fakt radši jen toho piva.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Jakubisko

středa, 22. červen 2011
13:28

to Malakin:
Pro tebe by asi byl ideální Gottwald, ten "humanista ani chcípák" nebyl, co? :-(


napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 22. červen 2011
13:45

jiri.kana

to Jakubisko:Gottwald chcípák byl, nedožil se ani 57 let. Ale Novotný, to byl štramák!


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

honza1205

středa, 22. červen 2011
20:48

honza1205

to Malakin: Hele nech toho.Svý chyby má každej.


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

debrdy

středa, 22. červen 2011
21:05

debrdy

to Malakin: Ten chcípák měl dávno viset!


napsal(a): debrdy [Odpovědět]

Jakubisko

čtvrtek, 23. červen 2011
10:11

to debrdy:
Příspěvek opravdu na úrovni...


napsal(a): Jakubisko [Odpovědět]

pechi

čtvrtek, 23. červen 2011
08:38

pechi

to Malakin: No budiž, GJ nově postaven o kus dál. Jeden pivovar jsem tady schválně nezmínil a je to asi největší z těch moderních - plzeňský Světovar. Další moderní pivovary funkcionalistického ražení jsou k vidění třeba v Lokti, Kynšperku nebo Úpici. A co Dreher v Žatci (nádherná novostavba)?V Lysé nad Labem to byla přestavba ve funkcionalistickém slohu a už ho tam nenajdeme.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 23.06.2011 ve 08:42:49


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Weetek

čtvrtek, 23. červen 2011
11:49

Weetek

to Malakin: Laťka je s tím současným prezidentstvím skutečně nesmírně vysoko. Překonat tu čorku, co Kikina předvedl s obyčejným plnítkem, které by býval stejně dostal, to bude fuška. Marku, ty fakt nezklameš. Až díky tobě jsem si uvědomil že "humanista" je skutečně ostudný přívlastek, díky za otevření očí.


napsal(a): Weetek [Odpovědět]

Rash

pátek, 24. červen 2011
01:05

Rash

to Malakin: Marku, nechci se Vás dotknout, ale popravdě, pokud by nebylo toho "humanisty, chcípáčka či vlezdoprdelky", jak Vy sám říkáte (a předpokládám, že vím, koho tím myslíte), tak by ten muž, kterého vzýváte proto, že (cituji Chodyho - a potažmo Vás) "laťku prezidentování nasadil hodně vysoko", ještě dnes seděl v prognostickém ústavu. Zamyslete se nad tím...


napsal(a): Rash [Odpovědět]

Malakin

neděle, 26. červen 2011
08:46

Malakin

to Rash: Dle mého názoru bude lépe, když už se nad tím naopak víc zamýšlet nebudu. To bych totiž mohl přijít i na to, že onen "vlezdoprdelka" nemůže jenom za likvidaci části našeho těžkého průmyslu, ale nepřímo i za zpackanou privatici a ve výsledku tedy rozkradení státního majetku.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

tomas

neděle, 26. červen 2011
10:05

tomáš

to Malakin: Radši nad tím opravdu nepřemejšlej. Taky by sis mohl nakonec vzpomenout, že tebou chválenej Klaus byl v době privatizace ministrem financí, takže to má na triku spíš on...Taky můžes osvětlit, co dělal pan profesor v dobách, kdy "tvůj chcípák" se nebál veřejně kritizovat v 88 roce na Škroupáku bolševika nebo před tím za svý názory cca 5 let seděl.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

pivar

středa, 22. červen 2011
22:20

Jeste bych dodal Vrchlabi, nekdy kolem roku 1910, na tu dobu moderni a perspektivni pivovar, Vyroba v letem , v zime stejna, nebyl klidek posezonni na pozah ma bonovf nateru ve spilce.|parafinovani|


napsal(a): pivar [Odpovědět]

pechi

čtvrtek, 23. červen 2011
08:41

pechi

to pivar: Souhlas. Zcela nový podnik, i když ve městě jsou známé i starší pivovary.


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Sekal

neděle, 26. červen 2011
10:14

Sekal

to tomas: Hulil doutníky a jezdil Mercedesem na Hrádeček, jenže tehdy mu trvalo prosvištět Prahou 15 minut, a dneska mají auto i ostatní, takže musí trčet v zácpě. Jeho činy ukázaly, že jeho kvazidisidenství nebylo odporem vůči socialismu, ale odporem vůči dr. Husákovi.


napsal(a): Sekal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI