Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

duben 2014

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv duben 2014


Pivovar Svijany slaví letos 450. výročí od svého založení a při této příležitosti připravil pro své příznivce narozeninovou oslavu, která proběhne ve čtvrtek 8. května od 10,00 hodin v areálu pivovaru. Pro návštěvníky je připravena ochutnávka výročního prémiového světlého ležáku „450“, zábavný program a exkurze zdarma.

Ve Svijanech se vaří pivo už od roku 1564 a k letošnímu 450. výročí připravil zdejší pivovar prémiový světlý ležák s názvem „450“. K výrobě piva, které voní a chutná po tradičních českých surovinách, se používá výhradně humnový slad a dominantní podíl na jeho chmelení má tradiční Osvaldův klon Žateckého poloraného červeňáku, který je dnes téměř na vymření. „Čtyřistapadesátku zatím čepuje jen několik desítek pivnic v republice, pečlivě si vybíráme, kterým podnikům ji nabídneme. Mnohem důležitější, než masivní distribuce, je pro nás kvalita hospodského a to, zda se o pivo dokáže náležitě postarat a pivaři ho předloží v nejlepším stavu,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

Novou Čtyřistapadesátku bude možné ochutnat také na narozeninové oslavě Pivovaru Svijany ve čtvrtek 8. května 2014, kde poteče z 50 píp. Pro příznivce dobrého piva je připravena zábava od 10,00 hodin, v rámci dne probíhají až do 16,00 hodin exkurze zdarma, ve 21,00 hodin bude program završen narozeninovým ohňostrojem. Těšit se můžete na ochutnávky regionálních specialit, živou i reprodukovanou hudbu a autogramiády sportovců. Program myslí na celou rodinu, nejmenším nabídne skákací hrad a trampolíny, všem pak soutěže a malování na obličej.

Více informací o oslavě 450. narozenin Pivovaru Svijany naleznete na www.pivovarsvijany.cz, kde si můžete také zarezervovat vybraný termín pro exkurzi zdarma.Toto oznámení nepředstavuje nabídku ani výzvu ke koupi jakýchkoliv akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s. (dále jen „Akcie”). Případná veřejná nabídka Akcií bude v České republice provedena až po uveřejnění prospektu podle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, v platném znění. Pokud se veřejná nabídka v České republice uskuteční, bude tento prospekt k dispozici na www.pivovary-lobkowicz-group.com.

Toto oznámení nepředstavuje nabídku ani výzvu ke koupi jakýchkoliv Akcií ve Spojených státech amerických nebo pro, ve prospěch nebo na účet jakékoliv americké osoby (U.S. person) (jak je tento pojem definován v Regulaci S (Regulation S) podle zákona Spojených států amerických o cenných papírech z roku 1933, v platném znění (dále jen „Zákon o cenných papírech“), pokud není registrována podle Zákona o cenných papírech nebo na ni nedopadá výjimka z takové registrace. Akcie nebyly a nebudou registrovány podle Zákona o cenných papírech a nebudou veřejně nabízeny ve Spojených státech amerických. Toto oznámení nepředstavuje nabídku ani výzvu ke koupi jakýchkoliv Akcií v jakékoli jiné jurisdikci, ve které není taková nabídka nebo výzva povolena nebo ve vztahu k jakékoliv osobě, vůči které by taková nabídka nebo výzva byla v rozporu se zákonem. Uživatelé tohoto oznámení se tímto žádají, aby se s těmito omezeními seznámili a dodržovali je.

Pivovary Lobkowicz Group, a.s.:

Oznámení o záměru vstoupit na Burzu cenných papírů Praha

Pivovary Lobkowicz Group, a.s. (dále jen „PLG“ nebo „Skupina“), která patří mezi pět největších českých pivovarnických skupin a výrobců piva (podle celkové produkce) a skládá se ze sedmi regionálních pivovarů nacházejících se na území České republiky, oznamuje svůj záměr provést primární emisi cenných papírů (dále jen „IPO“) a následně požádat o přijetí svých akcií k obchodování na trhu Prime Market Burzy cenných papírů Praha (dále jen „BCPP“). Bude-li IPO realizováno, bude se skládat z veřejné nabídky v České republice a Rakousku a mezinárodní nabídky prostřednictvím soukromého úpisu způsobilým investorům na základě Regulace S (Regulation S) podle zákona Spojených států amerických o cenných papírech z roku 1933, v platném znění. Předpokládá se, že IPO by bylo dokončeno ke konci druhého čtvrtletí roku 2014.

Erste Group Bank AG jedná v rámci nabídky jako Hlavní manažer (Lead Manager) a Jediný umísťovatel (Sole Bookrunner). Česká spořitelna, a.s. působí jako Domácí hlavní manažer pro Českou republiku.

Předtím, než dojde k IPO, musí Česká národní banka (dále jen „ČNB“) schválit prospekt PLG, který musí být následně uveřejněn. Přijetí akcií k obchodování na trhu Prime Market BCPP musí být schváleno BCPP.

Komentář Zdeňka Radila, předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Pivovary Lobkowicz Group, a.s., k oznámení: „Jsme velice rádi, že se nám podařilo vytvořit si silnou pozici na vysoce konkurenčním trhu výrobců piva v České republice. Zamýšlená nabídka našich akcií je dalším významným krokem pro naši Skupinu a dokazuje silný zájem investorů o tradiční české pivovarnické odvětví. IPO nám umožní získat dodatečné zdroje na podporu růstu našeho tržního podílu prostřednictvím akvizic nových restaurací a hospod, nových investic do marketingu a rozvoje exportu.

O Pivovary Lobkowicz Group

PLG je čtvrtou největší českou pivovarnickou skupinou podle lokálních prodejů a pátou podle celkové produkce. Skládá se ze sedmi regionálních pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora), které se nacházejí na území Čech a Moravy, a jsou centrálně řízeny. Zahájení jejich činnosti sahá až do středověku a nejstarší pivovar byl založen již v roce 1298. Pivovary Protivín a Vysoký Chlumec byly v minulosti vlastněny nejvýznamnějšími šlechtickými rody v zemi.

Skupina produkuje rozsáhlé portfolio různých druhů piva, které se od sebe liší širokým spektrem chutí. Kromě toho jsou vyráběny i nealkoholické nápoje a stolní vody. Skupina v současnosti nabízí 70 značek piva. Kromě tradičního piva jako je světlý ležák, nabízí Skupina širokou škálu pivních specialit - od polotmavých piv a piv s vyšším obsahem alkoholu, až k tmavým ležákům a nealkoholickým pivům.

Nejvýznamnější obchodní události

• Skupina byla založena v roce 2007 a podle celkové produkce piva patří mezi pět největších výrobců piva v České republice;

• Odhadovaný podíl na trhu v České republice je přibližně 4-5 %. V oblasti gastronomie se podíl na trhu pohybuje okolo 6 %;

• Sedm lokálních, plně zainvestovaných pivovarů, které byly modernizovány co do technologie i kapacity;

• Unikátní portfolio 70 pivních značek;

• Jednoduchá a efektivní organizační struktura; mateřská společnost přímo řídí jednotlivé dceřiné společnosti;

• Vertikální integrace s klíčovým dodavatelem – z 50 % je vlastněna sladovnická společnost Moravamalt;

• V roce 2013 vyrobeno 854 tisíc hl piva a 32 tisíc hl nealkoholických nápojů;

• V roce 2013 dosáhly celkové tržby 1,159 mil. Kč, z čehož 20 % tvořil export.

Obchodní strategie a konkurenční výhody

Obchodní strategie Skupiny je založena na:

• expanzi distribuční sítě prostřednictvím akvizicí nových zákazníků (hospod a restaurací);

• již předjednané akvizici dalšího pivovaru v roce 2014. Bude zvažována a případ od případu posuzována též akvizice dalších pivovarů;

• zacílení na prémiová a speciální piva s vyšší marží. Adaptace na tržní trendy a uvádění nových typů piva a inovativních produktů při zachování úspor z rozsahu;

• využití silného vnímání českého piva v zahraničí a větší zaměření na rozvoj exportu.

Skupina věří, že její konkurenční výhody jsou při srovnání s jinými vůdci trhu tyto:

• PLG představuje unikátní kombinaci producenta velkého rozsahu produktů, který si udržel lokální charakter, a má loajální základnu zákazníků;

• PLG provozuje nedávno modernizovaná výrobní zařízení s nízkými kapitálovými náklady (CAPEX);

• unikátní portfolio značek;

• vysoký podíl speciálních piv v produktovém mixu;

• zkušený top management.

Čeští spotřebitelé zvolili pivo Krušovice Pšeničné za novinku roku 2014 v kategorii Pivo. Výsledky byly vyhlášeny včera v hotelu Ambassador - Zlatá Husa v Praze. Díky vítězství Krušovice Pšeničné získaly roční licenci na logo a označení Volba spotřebitelů – nejlepší novinka 2014.

Volba spotřebitelů – nejlepší novinka je program, který už čtrnáct let podporuje a oceňuje nové výrobky, které byly uvedeny na český rychloobrátkový trh během předchozího jednoho a půl roku. Přihlásit se mohou mezinárodní i domácí výrobci. Za dobu existence soutěže jí prošlo celkem 973 výrobků, z nichž vzešlo 308 vítězů.

Výrobci své novinky do soutěže přihlašovali od září 2013 do ledna 2014. Během února a března se uskutečnil spotřebitelský průzkum na reprezentativním vzorku 4000 respondentů. Jeho výsledky tak určily vítěze v jednotlivých kategoriích.

Krušovice Pšeničné byly uvedeny na trh na jaře 2013. Tento svrchně kvašený nefiltrovaný pšeničný ležák má obsah alkoholu 4,5 % a vyznačuje se velmi lehkou a harmonickou chutí, doplněnou o ovocné tóny. Prodává se v půllitrových lahvích nebo čepovaný ze sudů ve vybraných pivnicích. Zavedením pšeničného piva do svého portfolia obnovil Královský pivovar Krušovice v Čechách tradici vaření pšeničných svrchně kvašených piv, která u nás převládala až do poloviny 19. století, než je vytlačila piva z ječného sladu.

Krušovice byly jako jediný pivovar u nás po sto let ve vlastnictví české královské koruny, když ho v roce 1583 koupil král český a císař římský Rudolf II. Od té doby zde krušovičtí sládci vaří pivo bez přerušení. Do portfolia krušovického pivovaru patří Krušovice Černé, světlé výčepní pivo Mušketýr ze čtyř druhů sladů, polotmavý 13° speciál Malvaz, Krušovice Pšeničné a především pořádná krušovická Desítka a Dvanáctka, vařené na přání spotřebitelů podle dobových receptur z osmdesátých let 20. století. Krušovická piva pravidelně vyhrávají prestižní degustační soutěže doma i v zahraničí. Výrazným úspěchem se v roce 2013 staly stříbrné medaile pro Desítku a Dvanáctku ze soutěže Monde Selection – Quality Award. Z domácích soutěží v roce 2013 získaly Krušovice první místo za Mušketýra na Zlaté pivní pečeti v Táboře, a dále první místa za Krušovice Černé a Dvanáctku a třetí místo za Krušovice Pšeničné na Pivu České republiky v Českých Budějovicích. Na soutěži v Žatci na druhých místech ve svých kategoriích uspěly Desítka a Krušovice Černé. Desítce patří i Certifikát vyrovnané kvality z brněnského Pivexu. Pivovar je známý i svými exkurzemi, v roce 2013 přivítal rekordní počet 52 975 návštěvníků. Od loňska pořádá i speciální exkurze a kursy pivního sommeliérství pro opravdové pivní znalce.


První tři kola, která proběhla v domácím prostředí První pivní tramwaye na Spořilově provázely drobné provozní problémy, které se projevily v počtu hodnocených vzorků v prvním a třetím kole. I tak se některé výsledky, zejména druhého a třetího kola dají označit jako velmi překvapivé:

Kolo 1 – Favorité nezklamali, Plzeň tradičně v poli poražených

Výjimkou z úvodu tohoto již 5. ročníku známé degustační soutěže bylo její 1. kolo, které proběhlo 26. března 2014. V něm bylo nakonec hodnoceno pouze devět z plánovaných 11 vzorků. Zde si, podle očekávání, zajistil postup z prvního místa Bakalář Premium (28 b.), před druhým Rytířem ze Svijan, třetím Staropramenem a čtvrtým Poutníkem z Pelhřimova. Potvrdila se tak tradice, kdy Bakalář pravidelně vyhrává s přehledem svoje kolo v základní části, i tradiční postup Svijan, které zatím vždy postoupily do finále. V poli poražených v tomto kole skončili hlinský Rychtář, havlíčkobrodský Rebel, vyškovský Březňák s minimálními vzájemnými odstupy před osmým Prazdrojem (41 b.) a posledním kácovským Hubertusem (43 b.).

Celkové výsledky 1. kola:

1.Bakalář PremiumPivovar Bakalář, Rakovník28 b.

2.Svijanský RytířPivovar Svijany31 b.

3.Staropramen LežákA Molson Coors Co.32 b.

4.Poutník Světlý ležákPivovar Poutník, Pelhřimov33 b.

5.Rychář PremiumPivovar Hlinsko36 b.

6.-7.Rebel PremiumPivovar Havlíčkův Brod39 b.

6.-7.Vyškovský BřezňákPivovar Vyškov39 b.

8.Pilsner UrquellSAB/Miler41 b.

9.Hubertus PremiumPivovar Kácov43 b.

Kolo 2 – Braník a Gambrinus porazily s přehledem malé pivovary

Druhému kolu se sice vyhnuly organizační potíže a odsoutěžilo v něm všech jedenáct vzorků, avšak jeho výsledky jistě překvapily mnohé znalce. Ukázalo se, že pokud se hodnotí pouze systémem posuzování čistoty provedení jednotlivých atributů, pak mají velké pivovary výhodu před malými. Toto kolo proběhlo 4. dubna 2014 a zvítězil v něm branický ležák před plzeňským Gambrinem a budějovickým Samsonem. Čtveřici postupujících doplnil ležák Premium z Chotěboře. S minimálními odstupy pokračovalo pořadí hanušovickou Holbou, která měla shodný počet bodů se strakonickým Dudákem a pardubickým Pernštejnnm, který obrdžel stejné hodnocení jako strakonický Dudák, náchodským Primátorem a žateckým Exportem. Novopacký Kumburák, který byl se „ziskem“ 45 bodů jasně nejhorším vzorkem a jeho degustace rozhodně porotcům velké potěšení nezpůsobila.

Celkové výsledky 2. kola:

1.Braník LežákA Molson Coors Co.30 b.

2.Gambrinus PremiumSAB/Miler31 b.

3.Samson Světlý ležákPivovar Samson, Č. Budějovice33 b.

4.Chotěboř PremiumPivovar Chotěboř35 b.

5.-6.Holba Světlý ležákPivovar Holba, Hanušovice37 b.

5.-6.Dudák PremiumMěšťanský pivovar Strakonice37 b.

7.-8.Pernštejn Světlý ležákPardubický pivovar38 b.

7.-8.Březňák LežákPivovar Velké Březno, Heineken38 b.

9.Primátor PremiumPivovar Primátor, Náchod39 b.

10.Žatec ExportŽatecký pivovar40 b.

11.KumburákPivovar Nová Paka45 b.

Kolo 3 – Heineken na obou koncích tabulky a tradiční běs z Trutnova

Toto kolo poznamenalo vyřazení vzorku, který jako výčepní desetistupňové pivo nesplňoval pravidla soutěže (i když některým porotcům mimo soutěž Světlý výčepní Pardál chutnal víc než většina vzorků z kategorie Světlý ležák). Degustace proběhla 22. dubna 2014 a v jejím průběhu se prosadil na první místo trojnásobný semifinalista a loňský finalista Starobrno Medium, následovaný Lobkowiczem Premium z Černé Hory, třetím Závišem a v rozpiji vyhodnoceným čtvrtým humpoleckým Bernardem. O nízké úrovni kola svědčí velmi nízké bodové zisky jednotlivých postupujících, které by v jiných kolech stačily tak na šestou až sedmou příčku. Po vyřazení jednoho vzorku se v poli nepostoupivších ocitli Skalák, Černá Hora, vítěz ročníku 2010 Zubr, loňský skokan ročníku Otavský zlatý, Zlatopramen a konečně historicky nejhorší pivo, které Extraliga ochutnává, trutnovský Krakonoš, který „ziskem“ 51 bodů vytvořil jedno nejnižších hodnocení v historii První pivní extraligy.

Celkové výsledky 3. kola:

1.Starobrno MediumHeineken32 b.

2.Lobkowicz PremiumPivovar Černá Hora36 b.

3.Záviš Světlý ležákMěšťanský pivovar v Poličce37 b.

4.Bernard Světlý ležákPivovar Bernard, Humpolec39 b.

5.Skalák PremiumPivovar Rohozec39 b.

6.Černá Hora LežákPivovar Černá Hora40 b.

7.Zubr Světlý ležákPivovar Přerov41 b.

8.Otavský zlatýPivovar Strakonice44 b.

9.ZlatopramenHeineken45 b.

10.Krakonoš Světlý ležákPivovar Krakonoš, Trutnov51 b.

Soutěž se skládá z pěti základních kol, dvou kol semifinálových a z finále. Ve všech kolech jsou vzorky hodnoceny přísně nezávislým způsobem, piva jsou zakoupena v běžné obchodní síti a testující dopředu neznají jejich identitu.

Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný český ležák měl mít,“ uvádí Jan Šuráň, vicepresident První pivní extraligy. Ladislav Jakl, president První pivní extraligy dodává: „V naší soutěži sledujeme výhradně senzorické vlastnosti a nezabýváme se předsudky. Byli bychom rádi, kdyby podobně postupoval český pivař. Aby se nebál experimentovat a zkusil ochutnat pivo, aniž by dopředu věděl, jak mu bude chutnat.“.


Ve Frýdlantě se opět vaří pivo!

[čtvrtek, 24. duben 2014]


Base Camp je víc než pivotéka

[čtvrtek, 24. duben 2014]


V evropském měřítku jsou Češi v rozšíření národního nápoje čepovaného z tanků na špici. Zájem o tankové pivo přitom stále roste, takže se zvyšuje i množství restaurací, kde se točí. Příkladem může být nově otevřená restaurace Depo v komplexu hotelu Latrán v Českém Krumlově, která zavedla tankové pivo jako první ve městě. Na čepu mají světlý výčepní 12° ležák Plzeň.

Brzy ráno v prvních dnech měsíce dubna dorazila do Českého Krumlova historicky první dodávka tankového piva z Plzeňského Prazdroje. Pivo na místo dovezla speciální cisterna, a tak bylo nutné na městském úřadě předem vyjednat mimořádné povolení k dopravě. Restaurace Depo se totiž nachází přímo na Latránu, tedy pod zámkem. Architekt Tomáš Novák a designer Jiří Paclík kromě originálního interiéru mysleli i na obyvatele města a zakomponovali do návrhu průchod restaurací, propojující městskou část s nově vybudovaným parkem u severní stěny zámku a říčky Polečnice.

Pod pojmem „tank“ je nejjednodušší si představit nerezovou cisternu o objemu pěti nebo deseti hektolitrů. Tank je umístěn v izolované místnosti, tzv. tankovně, při teplotě 8–10 °C. Tank ve svých útrobách ukrývá speciální jednorázový vzduchotěsný polypropylenový vak. Právě do něj se přímo z pivovarských cisteren stáčí pivo. Do vaší sklenice se dostává pouhým stlačením vaku, takže během své přepravy z pivovaru až na stůl nepřijde do kontaktu se vzduchem nebo jiným plynem. Díky tomu má správný říz a nemělo by být zvětralé ani přesycené. Pivo skladované a podávané uvedeným způsobem může být nepasterizované, a proto má plnější chuť.

Kromě skvělého piva nabízí restaurace tradiční českou kuchyni a pivní dobroty, vznikající pod dohledem šéfkuchaře Jakuba Kulhavého. Neméně zajímavý bude široký výběr pálenek z oblasti Českokrumlovska. Součástí komplexu je letní terasa s dětským hřištěm. Počítá se též s hudební produkcí či venkovním dětským divadlem.


Nealkoholické pivo v ČR

[středa, 23. duben 2014][Litovel] 07:50 [permalink] [reaguj]Snídaně za mobil

[středa, 23. duben 2014]

Snídaně za mobil je aktivita pivovaru Holba, která se stala součástí celostátního projektu Asekol. Jde o kolektivní systém zpětného odběru elektro zařízení. Záměrem je další využití fukčních přístrojů nebo jejich ekologická recyklace v případě, že jsou již nepoužitelné.

V Holbě myslí ekologicky a 40 mobilů, které přinesli zaměstnanci do organizované sbírky, je toho důkazem. Za každý přístroj je čekala snídaně, kterou pro své spolupracovníky připravily zaměstnankyně oddělení odbytu. Holba se tak zapojila do další ekologicky přínosné aktivity a i tentokrát se tady podařilo spojit příjemné s užitečným. K významným ekologickým projektům pivovaru dále patří revitalizace pivovarských rybníků, výsadba lesních porostů v rámci vlastní aktivity Holba Jeseníkům nebo dlouhodobá spolupráce s CHKO Jeseníky.


Žatce není nikdy dost

[úterý, 22. duben 2014][Litovel] 08:17 [permalink] [reaguj]


[Cvikov] 08:08 [permalink] [reaguj]materiál ke studiu

[čtvrtek, 17. duben 2014]

Má někdo na prodej studijní materiály: Technologie výroby piva a sladu. atd.Hned dva nové speciály připravil pro pivní nadšence Kynšperský pivovar. Jelikož se blíží svátky jara, navařil sládek velikonoční jedenáctku se zeleným chmelem, za studena chmelenou a zároveň zázvorovou devatenáctku podle historického receptu, která potěší především milovníky silnějších ležáků. Tyto druhy připravoval pivovar vůbec poprvé a tak byli všichni zvědaví, jak budou piva ve finále chutnat a zdali budou mít dostatečnou plnost. Už při zkušební degustaci bylo ale zřejmé, že se obě várky povedly a velikonoční ležák se zázvorovým pivem tak mohou putovat ke konzumentům.

Zázvorovou devatenáctku připravil sládek podle starého receptu rodiny Haasů z Hasenfeslu, kteří pivovar v Kynšperku vlastnili do roku 1945. „Zázvorové pivo bylo v dřívějších dobách považováno za sváteční. Proto se hodí, že ho budou lidé ochutnávat právě v období Velikonoc,“ pověděl sládek Miroslav Broz. Zároveň zdůraznil, že pivní novinka se od ostatních ležáků z Kynšperka odlišuje svojí výraznou silou. „Vícestupňová piva musí ležet více jak dva měsíce, aby se jejich chuť dostatečně zakulatila. Naše zázvorové pivo zrálo čtyři měsíce a má tedy přibližně sedm procent alkoholu,“ upřesnil sládek.

Kdo by chtěl zázvorový speciál ochutnat, neměl by rozhodně otálet. „Pivo jsme navařili v malé padesátilitrové varně, tudíž ho máme omezené množství. Proto jsme také zvolili luxusnější obal, aby se speciál mohl stát pěkným velikonočním dárkem,“ vysvětlil ředitel Kynšperského pivovaru Radek Vomočil, proč sváteční pivo nestáčeli do plastových lahví, ale naopak do buclatých dvoulitrových džbánků se stylovým keramickým závěrem.

Pivní fajnšmekry jistě potěší také velikonoční jedenáctka se zeleným chmelem. „Tento speciál jsme navařili v objemu 40 hektolitrů. Ve středu jsme ho začali stáčet do pětilitrových soudků a distribuovat do našich podnikových prodejen. Lidé se tak nemusejí obávat, že by ho před svátky nikde nesehnali,“ ujistil případné zájemce Vomočil.

Kromě soudků a dárkového skla chce pivovar začít využívat i klasické skleněné lahve. Doposud expedoval hlavně ve velkých sudech a litrových petlahvích. „Někteří pivaři stále preferují pivo v klasických půllitrových flaškách. Abychom jim vyšli vstříc, začneme naše piva stáčet také do jednorázového skla,“ prohlásil ředitel.

Novinku přichystal pivovar i pro pivní labužníky. Ve svých prodejnách totiž otevřel pivotéky s rozmanitou nabídkou zahraničních speciálů. „Rádi bychom lidem rozšířili obzory v oblasti výroby piva ve světě. V první fázi jim představíme piva z Anglie, ze Skotska a částečně i produkci německých pivovarů. V případě zájmu bychom mohli uspořádat i nějaké pivní semináře s řízenou ochutnávkou,“ navrhnul ředitel Kynšperského pivovaru.


Milovníci piva si o velikonočních svátcích skutečně užívají. Aby ne, čím dál více pivovarů se snaží na Velikonoce připravit speciály, které mezi konzumenty narůstají na oblibě. Radost svým zákazníkům udělal i nejmenší pivovar v jižních Čechách - Minipivovar Vyšší Brod. Navařil pro ně patnáctistupňový polotmavý speciál Jakub.

Uvařen je z pěti druhů sladu a žateckého chmelu,“ zmínil majitel pivovaru a sládek Jiří Fojtl. Pivo bylo naraženo na Zelený čtvrtek, tedy 17. dubna, a to v pivovarské pivnici Pajzl u Jakuba ve Vyšším Brodě.

Vyšebrodský minipivovar je pivním speciálům nakloněný. Například vloni o Vánocích si lidé mohli pochutnat na Vánočním Jakubovi - světlé 19°. O pivo byl velmi slušný zájem. Běžně pak pivovar vaří 12° světlý ležák (s vyšší hořkostí) a 14° tmavý speciál (s čokoládovým sladem).

Pivovarnictví má ve Vyšším Brodě hluboké kořeny. Nejstarší zmínka o vyšebrodském pivovaru pochází z roku 1380. Tehdy pivo vařili mniši v cisterciáckém klášteře. Jiří Fojtl tak ve svém městě oživil dávnou tradici, když před šesti lety založil založil Minipivovar Vyšší Brod. Co mu tehdy bylo inspirací? Pšeničné pivo z rakouského Aigenu, které poprvné ochutnal v roce 2006. Byl z něj natolik nadšený, že se rozhodl vaření piva věnovat. A to s maximálním zápalem!

Minipivovar Vyšší Brod je skutečně hoden svého názvu - ročně totiž vyrobí maximálně jen 500 hektolitrů piva. Své fanoušky si ale získal po celé republice, a to jak mezi turisty a vodáky, tak i pivními znalci, kteří rádi objevují méně známé značky.Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI