Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

únor 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv únor 2013




Investice do piva, aneb pivní akcie

[čtvrtek, 14. únor 2013]







Portfolio značky Zlatopramen se opět rozrůstá – na trh přichází nováček Zlatopramen N•A. Zákazníci se mohou těšit na první lok o stupeň zábavnějšího nealkoholického piva od února 2013.

Uvedení nového produktu Zlatopramen N•A posiluje celorepublikově zavedenou a rostoucí značku. Zlatopramen tak vychází vstříc nejen řidičům, manažerům a sportovcům, ale obecně všem, kteří si chtějí vychutnat lahodnou a osvěžující chuť piva a přitom se plně soustředit na výkon. Tento trend potvrzuje i výzkum agentury Spectra z roku 2012, který uvádí, že nejčastěji pijí nealko vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaní muži ve středních letech. Nejvíce nealka se pak vypije v Praze a na Moravě.

Název produktu N◦A je ve světě nejčastěji používanou zkratkou pro nealkoholické pivo – a značka Zlatopramen se tak chce stát pochopitelnější pro cílovou skupinu spotřebitelů a udávat nový trend v nealkoholických pivech. „Chceme se odlišit od konkurence a naše spotřebitele pobavit. Ukážeme, že si člověk může užívat i s nealkoholickým pivem a představíme ho jinak, než by lidé čekali. Produkty uvádíme v moderním a progresivním designu,“ uvedla k nové značce manažerka Lenka Kroupová ze společnosti HEINEKEN, která má Zlatopramen na starosti. Konzumenti se podle ní mohou v únoru a březnu těšit na reklamní vizuály v místech prodeje a též i na internetu a sociálních sítích, nové nealkoholické pivo se představí i v tisku, v červnu pak i v televizi.

Zlatopramen N◦A se vyrábí podle originální receptury z nejkvalitnějších surovin a je charakteristický lahodnou a jemně nahořklou chutí opravdového piva. Prodávat se bude v plechovkách, třetinkových skleněných lahvích, v restauracích pak čepovaný ze sudu. Doporučené prodejní ceny začínají na 10.90,- za 0,33l lahev, plechovku o objemu 0,5l koupíte za 14.90,-.

O stupeň lepší nealkoholické pivo Zlatopramen N◦A se na českém pivním trhu poprvé objevilo v únoru 2013. Nahradilo tak značku Fríí, kterou HEINEKEN svým spotřebitelům nabízel od roku 2010. Zlatopramen N◦A je charakteristický lahodnou a jemně nahořklou chutí opravdového piva. Spotřebitelům tak nabízí variantu k příležitostem, které si chtějí naplno prožít, ale současně chtějí mít pod kontrolou všechny své smysly. Prodává se v půllitrových a třetinkových lahvích, plechovkách a v restauracích i čepovaný ze sudu.



Nejen k Valentýnovi jsme pro Vás připravili první variaci piva stylu ALTBIER vyrobeného v ČR.

ALTBIER – tradiční staroněmecké svrchně kvašené pivo

Variace na jeden z mnoha světových pivních stylů. Altbier, zkráceně Alt je svrchně kvašené pivo vyráběné převážně v Německu v oblasti okolo Düsseldorfu. Alt znamená starý. Toto pivo je svrchně kvašené, ale na rozdíl od většiny svrchně kvašených piv zrálo 3 měsíce při nízkých teplotách okolo 2o C. Barva je tmavší zlatá, pivo je plné chuti s krásným nahořklým charakterem s náznakem oříšků. Při výrobě je použitý především typický chmel Hallertauer Tradition a originální německé kvasnice svrchního kvašení.

Jedná se o silnější poctivou dvanáctku s 12,5 % epm a o síle 5,5 % obj. alk.

Výsledné pivo je exklusivní záležitost, kde díky dlouhodobému zrání v historickém sklepě pivovaru při nízkých teplotách je zvýrazněna především plnost těla a výraznější hořkost. A znalci v tomto pivu můžou objevit i jemný náznak oříšků a závan ovoce.

Jedná se opět o jednorázovou jedinečnou várku speciálu pod značkou CROSS THE WORLD

Pokračujeme v nyní již populární a očekávané tradici výroby piv ze světové studnice pivních stylů, kterou jsme zavedli v roce 2011 a v občasných várkách představujeme na české poměry méně obvyklá piva.

Úspěch těchto piv je velký a do podvědomí tak vstupuje vedle tradiční řady Vyškovských piv i značka CROSS, kterou už znáte ve dvou variantách míchaných limonád s pivem s naším originálním názvem CROSS BEER MIX.

Značka CROSS THE WORLD

Pod touto značkou se objevují piva, která, tak jak český překlad „křížem světem“ naznačuje, postupně vybíráme z klenotnice piv z celého světa a v občasných várkách nabízíme.

První naražení sudu se uskuteční dne 14. 2. 2013 v pivnici Vyškovského pivovaru na svátek svatého Valentýna.

… okoštujte piva a limonády z Vyškovského pivovaru


Velké Popovice, sobota 9. března 2013 (10:00 – 15:00 hodin)

Již počtvrté proběhnou ve velkopopovickém pivovaru tradiční Ladovské vepřové hody. Akce plná dobrého jídla a především piva Velkopopovický Kozel potěší všechny milovníky zabijačkových pochoutek. Součástí programu budou také stánky s ukázkami poctivé práce kovářů, řezníků, řezbářů či výrobců originálních šperků. To vše za hudebního doprovodu a předvedení lidových zvyků. Každou půlhodinu se návštěvníci budou moci vydat na prohlídkovou trasu pivovaru, aby se seznámili s výrobou oblíbeného Velkopopovického Kozla, navštívili sklepy, ve kterých můžou shlédnout největší dřevěný pivovarský sud o objemu 96hl a prošli unikátním tunelem až ke stáčírně s novou expozicí exportu piva Velkopopovický Kozel do celého světa. Návštěvníci se mohou také podívat na místního živého maskota – Kozla Oldu. Přilehlá pivnice Kozlovna bude v provozu celý den.

Vstup na akci je zdarma.


DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice se již tradičně účastnil prestižní degustační soutěže v Táboře. Letošní 23. ročník Reprezentativních pivních slavnostní proběhl 6. února 2013 – 9. února 2013. Strakonický pivovar měl celkem obsazeno svými výrobky šest kategorií. Z Tábora si odvezl zlatou medaili polotmavý ležák Klostermann v kategorii polotmavých ležáků. Do Tábora se sjelo 150 pivovarů z České republiky a zahraniční.

Konkurence byla opravdu velká. Jsem velmi ráda, že polotmavý ležák Klostermann potvrdil své kvality a získal Zlatou pivní pečeť v této prestižní degustační soutěži,“ říká Dagmar Vlková, členka komise a sládek pivovaru.

Reprezentační slavnosti piva a minerálních vod 2013 v Táboře se konaly od 6. do 9. února 2013. Odborné anonymní degustace soutěže o Zlatou pivní pečeť začaly o den dříve. Porotu čekal náročný maratón – do soutěže bylo přihlášeno okolo 550 vzorků piva. Z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži jsou Slavnosti piva v Táboře největší svého druhu v České republice. Odborné degustace jsou přísně anonymní a oficiálně garantované odbornými autoritami. Soutěže piva certifikují světově renomované společnosti TÜV SÜD, Bureau Veritas Czech Republic, 3 EC International a Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky. Anonymní degustace proběhly od 5. do 8. února v kongresovém sále Jihočeské univerzity v Táboře. Mimo odborníků z pivovarů také degustovali doktorandi VŠCHT, úspěšní studenti Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy a Střední ekologické a potravinářské školy z Veselí nad Lužnicí. Jako nezávislí degustátoři se zúčastnili sládci z Japonska, Ukrajiny, Ruska, Polska a také řada našich vynikajících odborníků z oboru pivovarnického. Poprvé se také účastnili degustací pracovníci Výzkumného chmelařského ústavu Žatec.


Na 23. táborských slavnostech piva uspěla Staropramen 11 i Staropramen Nealko

Staropramen 11o a Staropramen Nealko potvrdily své kvality a na 23. reprezentačních slavnostech piva v Táboře získaly ocenění za druhé místo v kategorii nealkoholických piv a třetí místo mezi pivy jedenáctistupňovými. Potvrdilo se, že česká pivní dvojka z centra Prahy vaří kvalitní a dobré pivo i více než 140 let od doby, kdy byl smíchovský pivovar založen.

Uspět na prestižní soutěži, která je z hlediska účasti největší pivní slavností v České republice, je pro smíchovský pivovar velkým úspěchem. I z toho důvodu, že degustace jsou přísně anonymní a garantované odbornými autoritami. Většinou jde o sládky přihlášených pivovarů, odborných degustátorů a studentů odborných vysokých škol.

Druhé místo mezi nealkoholickými pivy jen potvrzuje oblíbenost Staropramenu Nealko. V předchozích letech totiž toto pivo v silně obsazené a stále oblíbenější kategorii dvakrát za sebou zvítězilo. Staropramen Nealko vychází vstříc milovníkům piva, kteří musí usednout za volant, případně si chtějí dát k obědu točené pivo bez alkoholu během pracovního týdne.

Dalším úspěchem pivovaru Staropramen je i třetí místo pro Staropramen 11o, který uspěl v konkurenci více než 30 vzorků. Od běžných světlých jedenáctek se odlišuje především použitím karamelového sladu. Ten se standardně používá hlavně u tmavých ležáků, ve světlých pivech se s ním často nesetkáte. S nápadem na inovovanou recepturu přišel v roce 2010 Jan Špaček, technolog výroby piva ve Staropramenu. Díky karamelovému sladu získalo pivo charakteristickou barvu i plnou chuť.

Ačkoliv Staropramen 11o je pivo poměrně mladé, jeho základ vychází ze zkušeností , které se v pivovaru ležícím prakticky v centru Prahy předávají už od května roku 1871, kdy se na Smíchově slavnostně uvařila první várka piva. Jedenáctka je ale zároveň ukázkou toho, že kvalitní základ je potřeba propojovat s novými nápady. Díky tomu pak můžeme lidem nabídnout zajímavé pivo odpovídající dnešním trendům,“ říká spoluautor receptury tohoto piva Jan Špaček ze Staropramenu .



Piva společnosti Pivovary Lobkowicz získala tři ocenění v prestižní odborné degustační soutěži Zlatá pivní pečeť 2013 – tmavý ležák Merlin, nealkoholické pivo Platan Nealko (obě vyráběná v Pivovaru Protivín) a polotmavý ležák vídeňského typu Kounic (z Pivovaru Uherský Brod) obsadily ve svých kategoriích třetí příčku.

Mám velkou radost, a to nejen za tato ocenění, ale i za pěkné umístění dalších piv skupiny Pivovary Lobkowicz v soutěži. Do finále se dostalo celkem 10 našich piv, což svědčí o vysoké kvalitě naší produkce napříč sortimentem. Chybělo nám tak jen trošku štěstí, aby sbírka našich ocenění byla ještě širší,“ uvedl Michal Voldřich, sládek protivínského pivovaru, který v sobotu 9. února 2013 na slavnostním vyhlášení soutěže všechna tři ocenění převzal.

Anonymní degustace se zúčastnilo 624 piv ze 128 pivovarů z řady zemí, které se mezi sebou utkali ve 24 kategoriích. Jednotlivé vzorky posuzovala odborná porota složená ze sládků přihlášených pivovarů, nezávislých degustátorů i studentů odborných vysokých škol. Garantem soutěže byly renomované kontrolní a certifikační společnosti a také Státní zemědělská a potravinářská inspekce České republiky.

Degustační soutěž Zlatá pivní pečeť 2013 se konala v rámci XXIII. Reprezentačních slavností piva v Táboře, nad kterými převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, prezident Agrární Komory České republiky Jan Veleba, ministr zemědělství Petr Bendl, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a generální ředitel Czech Tourism Rostislav Vondruška.


Ryzí pivo z hor Holba Kvasničák získala nejlepší hodnocení degustátorů v soutěži Zlatá pivní pečeť a patří ji vítězství mezi kvasnicovými pivy. V soutěži bodovala také oblíbená jedenáctka Holba Šerák. Ze soutěže si odváží stříbrnou medaili. Letošní úspěch navazuje na celou řadu předchozích a je potvrzením jedinečnosti piva Holba a jeho stabilně vysoké kvality.

Získaná ocenění potvrzují vysokou kvalitu našeho piva a pro konzumenty je to věrohodný signál, které pivo si vybrat. Těší nás, že jeho jedinečné vlastnosti oceňují nejen odborníci, ale především konzumenti,“ vyjadřuje Vladimír Zíka, výkonný ředitel pivovaru Holba. S tím souvisí i rostoucí poptávka po pivu Holba a rozšíření distribuce původně lokální značky do celé republiky. Oceněný Holba Šerák je vlajkovou lodí pivovaru, jehož roční produkce přesahuje 220 tisíc hl. Je typický nejen svou vyšší hořkostí, ale i řízem, který vzniká přirozeným kvašením na otevřené spilce a pozvolným dozráváním. Dnes je Holba Šerák symbolem Jeseníků a nejoblíbenějším pivem nejen v horách. V sortimentu pivovaru je jako světlé výčepní a také jako speciál se symbolickou stupňovitostí 13,51 stupňů podle výšky nejnavštěvovanějšího vrcholu Jeseníků.

23. ročníku soutěže Zlatá pivní pečeť 2013 se zúčastnilo celkem 110 pivovarů.

V několika kategoriích spolu soutěžilo více než 550 vzorků, mezi nimi také piva z Japonska, Norska, Arménie, Ruska, Belgie, Běloruska, Nizozemska nebo Kazachstánu. Táborské slavnosti jsou podle organizátorů třetím největším pivním festivalem na světě. Významnější akce pořádají pouze v americkém San Diegu nebo v německém Norimberku.










Ležák Litovel Premium zvítězil nejen v příslušné kategorii světlých ležáků, ale stal se šampionem celé soutěže Zlatá pivní pečeť 2013. Svoji jedinečnou chuť a prvotřídní kvalitu obhájil mezi 550 pivy z celého světa. Do Litovle tak putuje „tuplák“ v podobě 2 zlatých medailí pro Litovel Premium, dále zlatá medaile pro nealkoholické pivo Litovel Free a bronz pro Litovel Dark, tmavé výčepní. Celkem čtyři medaile tímto opět zpečetily prvotřídní kvalitu piva Litovel. Jde o mimořádný úspěch značky, kterým pivo z Hané navazuje na desítky získaných ocenění, mezi kterými je také loňské vítězství v degustační soutěži Zlatý pohár Pivex pro Litovel Free nebo titul České pivo 2012 pro Litovel Premium.

Na pivu z Litovle degustátoři vysoce hodnotí nejen jeho chuť, hořkost a výborný říz, ale především celkovou osobitou charakteristiku. Tu ovlivňují domácí suroviny stejně jako tradiční výroba piva a orientace na kvalitu.

„U nás se medaile staly takřka tradicí, která samozřejmě zavazuje. Letos pivovar slaví 120 let a po celou tuto dobu se držíme klasické výroby piva, řemesla, které má na Hané staleté kořeny. U nás například nikdy neuvidíte, že pivo ředíme vodou nebo že na něj spěcháme. Dostává vždy správný čas k dozrávání i kvašení a to v pivu dokážete vnímat. Ovlivňuje to i jeho pitelnost, která se z řady piv v posledních letech vytratila,“ říká zkušený pivovarník a sládek pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Úspěch piva Litovel Premium je o to cennější, že jde o vítězství v celé soutěži. Ležáky jsou chloubou každého pivovaru a prestižní záležitostí také co do konzumace. Naopak nealkoholické pivo je dnes běžné pití a zdravá alternativa všem slazeným nápojům. Proto se těší vysoké oblíbenosti v souvislosti s měnícím se životním stylem. "Nealko pivo u nás vzniká technologií zkráceného kvašení. Ta omezuje vznik alkoholu na minimum, takže se v těle odbourává ihned po napití," říká sládek a poukazuje na nutnost potlačení mladinové příchuti nealko piva a vyladění chuťových vlastností. Litovel Free je oblíbený i proto, že dnes je jeho chuť velmi blízká běžnému pivu.

23. ročníku soutěže Zlatá pivní pečeť 2013 se zúčastnilo celkem 110 pivovarů.

V několika kategoriích spolu soutěžilo více než 550 vzorků, mezi nimi také piva z Japonska, Norska, Arménie, Ruska, Belgie, Běloruska, Nizozemska nebo Kazachstánu. Táborské slavnosti jsou podle organizátorů třetím největším pivním festivalem na světě. Významnější akce pořádají pouze v americkém San Diegu nebo v německém Norimberku. Pivo Litovel si z této soutěže za posledních dvanáct let odvezlo už 33 medailí.


Pivovar Samson vstupuje po roce, kdy s novým vedením pracoval na stabilním začlenění na pivovarnickém trhu, do toho letošního roku vybaven novými technologiemi a po kompletním rebrandingu většiny tuzemských a exportních produktů. Celkové investice za minulý rok se pohybují v řádech několika desítek milionů korun.

Samson je vynikající české pivo s bohatým portfoliem, včetně nealko legendy Samson Pito a ochucených ovocných piv typu radler. Všechny naše produkty jsou z českých surovin a vlastní vody z 274 metrů hluboké artéské studny a já jsem rád, že celkovou kvalitu našich produktů od konce roku ještě výrazně zvedá nový, moderní plnič lahví. Jedná se o největší investici do modernizace pivovaru za posledních 15 let a není pochyb o tom, že se stoprocentně vyplatí,“ říká obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Nejde o jedinou investici. V pivovaru se měnily vzduchové kompresory a na konci roku definitivně skončilo plnění piva do hnědých NRW lahví. Samson už proto od ledna koupíte jen v modernějších zelených lahvích typu České pivo. Nutné finance ale šly i do přepravek. Pět historicky používaných typů v černých variacích nahrazuje zelená atraktivní přepravka pro všechny piva Samson, a to v souladu s CI pivovaru a novým brandingem. Jen nealkoholické Pito zůstává v modrých, pro něj tak typických přepravkách.

Jsem si jistý, že Samson teď bude v obchodech rozpoznatelný a nezaměnitelný. Nově se nám podařilo naše produkty zalistovat do Intersparu, u obchodních řetězců Ahold, Tesco a Kaufland jsme náš listing významně rozšířili. Navíc na prodejnách Billa chystáme velkou jarní akci,“ vypichuje obchodní úspěchy David Posekaný.

Exportní značky zúžené nově jen na brandy „Samson“ a „1795“ zase dobývají zahraničí. Na Slovensku slaví úspěchy na gastronomickém trhu, pozice ale získávají i v postsovětských zemích jako je Gruzie, Bělorusko, Ukrajina a dále pak v Číně, nebo Latinské Americe.

Letos se chceme v Česku zaměřit hlavně na on trade trhy, chystáme projekt na získávání nových provozoven. Zároveň ale připravujeme i produktové novinky. Po loňském úspěchu ochucených piv Samson Mix je naším cílem udržet a přeskočit nastavenou laťku. V plánu je proto mimo jiné i jedna nová a na českém trhu zatím neznámá příchuť,“ přibližuje plány pivovaru jeho obchodní ředitel David Posekaný a dodává: „V loňském roce měla ochucená piva Samson Mix 15% podíl v celkovém objemu prodeje a toto číslo bychom letos určitě chtěli navýšit.


minipivovárek

[neděle, 10. únor 2013]

Prodám mikropivovar - vhodný pro homebrewing.

4 x nerezové nádoby (2 rmutovací, scezovačka a mladinovka)

kapacita 50-70l maldiny

mačkadlo na slad

2 nerezové soudky

chadiče maldiny

zavíračka na láhve.

Osobní odběr, Cena: 19.000 Kč

rici1976@seznam.cz


V sobotu 9. února ve 14 hodin proběhne v Únětickém pivovaru slavnostní nažení letošního masopustního ležáku – tmavé 11°. Stane se tak v rámci bohatého programu roztocko-únětického masopustu. Stejně jako loni se vrchní sládek pivovaru Vladimír Černohorský při přípravě receptury tohoto speciálu nechal inspirovat hlavně tradicí. „Z pivovarské historie je známo, že černé pivo se vyrábělo především v zimě, v době zabijaček, masopustů a jiných radovánek. Únětické černé je vyrobené z 5 druhů ječných sladů (plzeňského, mnichovského a několika druhů karamelových sladů). K chmelení byl použit vysoko obsažný chmel Sládek a aromatický Žatecký poloraný červeňák. S přihlédnutím na plnost, barvu a aroma tmavého piva byl zvolen i varní postup. Studeně vedené kvašení omezuje tvorbu ovocných příchutí, které nepřísluší nápoji tohoto typu. Pivo má výraznou karamelovou vůni a drsnější karamelovou chuť, kterou neovlivňuje sladká příchuť. Stupňovitost byla zvolena tak, aby na rozdíl od silných piv typu bock mělo pivo odlehčenou chuť a plnost, což zvyšuje jeho pitelnost,“ dodává Černohorský.

Únětický pivovar se od svého znovuotevření v roce 2011 stal nedílnou součástí programu roztocko-únětického masopustu, který se v novodobé historii těší velké oblibě. Každoročně tuto akci navštíví kolem 2 tisíc lidí z blízkého i dalekého okolí. Průvody maškar vyrážejí z jednotlivých obcí kolem poledne, aby se pak před západem slunce setkaly na Holém vrchu a odtud pokračovaly za masopustním veselím do Únětic. Ve všech zdejších pohostinstvích budou připraveny tradiční masopustní dobroty a zábava a samozřejmě Masopustní ležák. Více na www.roztoc.cz .



Celý únor v Praze na Úvoze 26, Hradčany, je k 10 výročí pivovaru Bon Zašová veškeré pivo za 25,-Kč, k mání je nefiltrovaná 12°, Weissbier, tmavý speciál 14°, Stojí to za to!! v této lokalitě a v Praze skvělé :-)


Žumpa se dočkala. A Brod s ní

[středa, 6. únor 2013]


Holba je v Jeseníkách doma a čepují ji tady téměř v každé hospodě. Tedy i ve známém lokále „u Řeka“. Nikdo mu neřekne jinak a místní i lidé z okolí sem chodí na dobré pivo i pro jedinečnou atmosféru. Právě ta dala vznik nové hře „V pátek v 7 u Řeka,“ kterou pod vedením režiséra Ondřeje Elbela nastudovalo Divadlo Šumperk.

Děj je zasazen do hospody, v pátek večer, kde je možné téměř vše. Mluví se o globálních i malicherných tématech, kamarádi se tady po několika pivech dokáží pohádat kvůli drobnostem nebo se dostat až k otázkám celosvětového významu. Je to mikrosvět, kde se odehrávají banální dramata i osudová setkání. Kde sny, tajemství a touhy stoupají do hlav a kde může jít o velké věci.

Tragikomická inscenace „V pátek v 7 u Řeka“ se nesnaží změnit svět, pouze připomíná jeho podobu. Je zajímavá svým ztvárněním, které otevírá novou možnost zapojení diváka do děje. Ten totiž může hru buď sledovat nebo do ní vstoupit a stát se součástí diskuse na společenská, politická nebo jiná bizardní témata. Půjde sice o dramatický příběh, ale nálada je podobná tomu, co se děje v rozjeté hospodě, kde pivo nemůže chybět. A jinak tomu nebude ani tady. Diváci budou moci popíjet Holbu společně s herci a někteří z nich mohou sledovat představení přímo z jeviště. Hra bude na programu Divadla Šumperk až do léta, na premiéru můžete přijít už v sobotu 16. února v 19.30.






Pro veřejnost se festival otevře ve středu a potrvá do soboty

Rekordních 128 pivovarů se k dnešnímu ránu hlásí do 23. ročníku Reprezentačních slavností piva v Táboře. Ty začínají zítra (5/2) prvním kolem odborných degustací. Pro veřejnost začne pivní svátek ve středu 6. února. Právě propojení velké odborné degustační soutěže s veřejnou pivní slavností činí táborský festival piva unikátem doma i ve světě.

O prestižní Zlatou pivní pečeť bude usilovat rekordních více než 550 vzorků piva v pětadvaceti kategoriích. Mezi 128 dosud přihlášenými pivovary jsou i výrobci z Japonska, Norska nebo Arménie. Do degustací promluví také vzorky piva z Ruska, Německa, Belgie, Polska, Běloruska, Kazachstánu, Rakouska nebo Nizozemí. Stále pestřejší nabídka a různorodost druhů si v zájmu větší objektivity hodnocení vyžádala rozšíření počtu kategorií o extra silná piva a piva míchaná /Radlery/. Největší konkurence je letos v kategorii světlý ležák minipivovarů , kde je přihlášeno 47 vzorků.

Z hlediska účasti pivovarů v odborné degustační soutěži jsou Slavnosti piva v Táboře největší svého druhu v České republice. Odborné degustace jsou přísně anonymní a oficiálně garantované odbornými autoritami. Mimo odborníků z pivovarů budou pivo hodnotit doktorandi VŠCHT, úspěšní studenti Střední průmyslové školy potravinářských technologií z Prahy a Střední ekologické a potravinářské školy z Veselí nad Lužnicí. Jako nezávislí degustátoři se zúčastní také sládci z Japonska, Ukrajiny, Ruska a Polska. Poprvé se degustací zúčastní také pracovníci Výzkumného chmelařského ústavu ze Žatce.

Degustace začínají v úterý ráno hodnocením světlého výčepního piva. Soutěž uzavře páteční ochutnávka vítězných piv z každé kategorie, ze které vzejde absolutní vítěz letošního ročníku slavností.

Od středy do soboty si může svého favorita mezi pivy vybírat i veřejnost. Návštěvníci se mají na co těšit - v Hotelu Palcát bude vždy od 17 hodin k ochutnání zhruba stovka druhů točených piv a další stovka ve skle. Na místě budou kromě českých speciálů velkých a malých pivovarů například různá piva z Belgie, mnichovský Paulaner, bayreuthský Maisel, piva z Norska, Aljašky, Nizozemí, Itálie nebo ze Slovenska. V doprovodném kulturním programu vystoupí například Keramička, Babouci, PiňaKoláda, Melody Band nebo Big Papa.

Součástí slavností je také soutěž o nejlepší minerální vodu. Degustace jsou naplánované na páteční dopoledne. O titul Zlatý český pramen usiluje 23 vzorků, zajímavostí je premiéra minerálek z Ukrajiny a Arménie.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům odborných degustačních soutěží proběhne v sobotu 9. února od 18 hodin v kongresovém sále Hotelu Palcát.

Slavnosti se konají pod záštitou ministra pro místní rozvoj Ing. Kamila Jankovského, ministra zemědělství ČR ing. Petra Bendla, hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a prezidenta agrární komory ČR Ing. Jana Veleby. Akci podporuje Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism a Jihočeská centrála cestovního ruchu.


Pivovar Karel IV. Karlovy Vary

[pondělí, 4. únor 2013]



Pivná fotoreportáž

[pondělí, 4. únor 2013]






Nejstarší fotka?

[pátek, 1. únor 2013]

Do redakce PI dorazila fotka od Ladislava Jakla s popisem:

Ahoj.

Toto je nejstarší existující fotka na světě lidí pijících pivo. Je ze Skotska a má skoro 170 let.

Jestli mě někdo trumfne, má u mě pivo. Pochopitelně skotské.

Láďa Jakl

Co říkáte? Najdete někdo starší? Pokud ano, zašlete a domluvte se na tom skotském :)

The earliest known photograph of men drinking beer. Edinburgh Ale, 1844

Nejstarší fotka?

[pi] 10:24 [permalink] [comments: 9]


«« « Strana 2 z 2
1 2

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI