Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

říjen 2012

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv říjen 2012
Příběh komety mezi českými pivovary

[úterý, 30. říjen 2012]

K podzimu patří chuť pečeného jehněčího, neuhlazenost divočiny nebo rafinovaně kořeněné zabijačkové produkty. V každém případě se jedná o jedinečné a díky sezonnosti i nevšední chuťové zážitky. Ideální je tedy doprovodit je i stejně výjimečným nápojem, který ocení nejen pivní znalci. Pivovar Staropramen pro tyto okamžiky nabízí příjemný ležák, Staropramen Nefiltrovaný, vyrobený z 34 procent pšeničného sladu a speciálně vybraných chmelů a špetky koriandru – koření, bez něhož by se příprava řady podzimních specialit neměla obejít.

Že správně vybrané víno podpoří chuť vybraných pokrmů je všeobecně známé. Ale víte, že to samé platí i v případě piva? Představte si víkendový den, jemuž poetiku dodává mlžný opar a barevné podzimní listí stromů. Vůně pečeného masa prostupuje celým domem a k dokonalosti okamžiku chybí už jen kvalitní pití. V tu chvíli nastává čas pro Staropramen s unikátní vůní a se silnou neuhlazenou chutí, díky podílu pšeničného sladu podpořenou příjemnou chlebovinkou.

Pivovar z pražského Smíchova nyní přichází se speciální nabídkou Staropramenu Nefiltrovaný, který se kromě jiného pyšní vítězstvím v soutěži Volba spotřebitelů v pivní kategorii. Speciální multipack se čtyřmi lahvemi piva a originální sklenicí bude od listopadu k dostání v obchodních řetězcích za 79 korun.

Originální „nefiltrovanou“ sklenici mohou získat i návštěvníci více než 500 hospod v České republice. Stačí pozvat tři přátele na Staropramen Nefiltrovaný a obdrží jejich vlastní „nefiltrovaný“ půllitr. Seznam hospod naleznete na www.staropramen.cz.

Staropramen Nefiltrovaný

Originální receptura smíchovských pivovarníků zahrnuje použití 34% pšeničného sladu, speciálně vybraných chmelů a špetku koriandru. Staropramen Nefiltrovaný má 5,0 % alkoholu a servírovat by se měl při 8-10˚C, kdy je dosaženo ideální vyváženosti všech jeho chuťových složek.

Staropramen Nefiltrovaný připravoval tým vrchního sládka pivovaru Zdeňka Luxe osm měsíců tak, aby jeho konzumentům poskytl nevšední chuťový zážitek.

Zajímá vás, jak Staropramen Nefiltrovaný chutná?

V průběhu října a listopadu zákazníci řetězců Globus, Tesco, Interspar a Albert Hypermarket získají příležitost v rámci Staropramen Nefiltrované ochutnávkové tour otestovat, jak chutná pravý nefiltrovaný zážitek a získat zajímavý dárek.


Prodam tricka

[pondělí, 29. říjen 2012]

Prodam tricka pivovaru Dobruska, Zamberk, Pelhrimov, Dobrany, Chyse, Kladno. Jen mi lezi ve skrini. Staci napsat, poslu info.Kocour hostil milovníky piva

[pondělí, 29. říjen 2012]Bernard zvýšil obrat i výstav

[pátek, 26. říjen 2012]


Ovocná piva už dohnala nealkoholická

[čtvrtek, 25. říjen 2012]

Manažerem plzeňských pivovarů Prazdroj a Gambrinus se stal Stanislav Hamara (44). V nové pozici zúročí své jedenáctileté zkušenosti z pivovarů společnosti SABMiller a nahradí předchozího manažera Pavla Šemíka, který od srpna působí jako technický ředitel nizozemského pivovaru Royal Grolsch.

Stanislav Hamara působí v pivovarnické skupině SABMiller od roku 2001, kdy se na šest let stal manažerem stáčení piva v Pivovaru Šariš. Poté pracoval na projektu sloučení akciových společností Topvar a Šariš. Po úspěšném dokončení integrace se od ledna 2007 stal manažerem topolčanského pivovaru, o rok později převzal vedení pivovaru ve Velkém Šariši.

Působil také v centrále společnosti SABMiller v oblasti rozvoje výroby piva v celoevropském měřítku. Do Plzně přichází po téměř dvouletém vedení maďarského pivovaru Dreher.

Velmi si vážím toho, že mohu působit právě v Plzni v pivovaru, který změnil tvář světového pivovarnictví a dal světu jedinečný ležák Pilsner Urquell. Díky mému nástupu během oslav 170. výročí zrodu originálního plzeňského ležáku jsem si ještě více uvědomil pocit radosti i odpovědnosti, že budu pracovat s lidmi, kteří se dlouhá léta podílejí na úspěchu plzeňských piv,“ řekl Stanislav Hamara.

Stanislav Hamara je absolventem Technické univerzity v Košicích. Po dokončení studií pracoval osm let v soukromé firmě na výrobu PET lahví a sycených nealkoholických nápojů, kde prošel různými pozicemi až po manažera výroby. Během zaměstnání absolvoval také postgraduální studium na Brunel University West London.

Rád sportuje a věnuje se hlavně běhu. S manželkou a dětmi pak tráví volný čas turistikou. Jednou by rád absolvoval maraton, ke kterému je na půl cesty s několika absolvovanými půlmaratony. K jeho dalším zálibám patří lyžování, plavání a samozřejmě dobré pivo.


Staropramen prodá distribuční centrum

[středa, 24. říjen 2012]Je to už 4000 stromků, které každoročně během osmi let vysadili zaměstnanci pivovaru Holba. Děje se tak v rámci ekologického projektu „Holba Jeseníkům“, jehož iniciátorem je pivovar a partnerem Lesy ČR. Cílem je zachování horského lesa v klimaticky exponovaných lokalitách hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Přirozená obnova stromů je tady nízká, a proto se přistupuje k výsadbě mladých a pro tento kraj typických dřevin. Mladými smrčky pivovarníci za sedm let osázeli celou oblast Vřesové studánky a nyní se přesunuli nad Červenohorské sedlo.

V rámci nadmořských výšek kolem 1200 m je druhová skladba lesů omezena na několik stěžejních druhů dřevin, schopných v daném klimatu prosperovat. Mezi ně, kromě smrku, patří např. jeřáb ptačí nebo buk a javor, které se vyskytují řidčeji a spíše na spodní hranici tohoto vegetačního stupně. „Dosud jsme vysazovali především malé stromky smrku ztepilého, letos to byl poprvé buk lesní. Sazenice jsou až 80 cm vysoké a díky hlubokým kořenům potřebují i podstatně hlubší jamku,“ říká ředitel pivovaru Holba Vladimír Zíka, který se výsadby každoročně aktivně účastní. Buk je dlouholetý strom, který se dožívá 200 let, takže tady poslouží i dalším generacím. Na rozdíl od hospodářského smrku je důležitý zejména pro zpevnění a melioraci půdy, má tedy významný přínos ekologický.

Omlazování lesních porostů je důležité nejen pro zachování koloritu krajiny, ale také pro udržení její přírodní rovnováhy, na kterou má projekt Holba Jeseníkům pozitivní dopad. Důležité je i to, že se nejedná o jednorázovou záležitost. S vysazováním lesních porostů začal pivovar před 8 roky a záměrem je projekt dále rozvíjet. K ekologickým projektům pivovaru dále patří revitalizace rybníků v areálu firmy nebo finanční podpora naučných stezek ve spolupráci s CHKO Jeseníky. Aktivita pivovarníků je cenná nejen z pohledu ochrany životního prostředí. Jde o spontánní vyjádření zájmu o regionu, v němž firma podniká, i příklad společenské zodpovědnosti podniku.


Zlatopramen to rád horké

[úterý, 23. říjen 2012]

Polotmavý strakonický Klostermnann získal ocenění Milevská pivní korunka v kategorii speciální piva. Přehlídka pivovarů a pivních produktů probíhala ve dnech 19. 10. – 20. 10. 2012 v Domě kultury Milevsko.

Čtvrtého ročníku Milevských pivních slavností se účastnilo celkem šestnáct pivovarů. Účastníci ochutnali kromě dobrého piva i výtečné vepřové speciality. „Milevská pivní korunka je dalším oceněním v řadě v letošním podzimu, velice si toho ceníme,“ říká Dagmar Vlková, sládek DUDÁK – Měšťanského pivovaru Strakonice. „Stejně jako Dudák Premium světlý ležák, tak i Klostermann získal v krátké době po sobě ocenění, za jeho kvalitu a chuť. Ukazuje se, že naše snaha o zvyšování kvality a držení receptur přináší své ovoce,“ uzavírá Dagmar Vlková.

Polotmavý Klostermann byl poprvé uvařen v roce 2008 u příležitosti sto šedesátého výročí narození spisovatele Klostermanna. Pivo má mírně nasládlou karamelovou chuť a vyznačuje se plností a řízem. Je vyroben ze světlého českého sladu ve směsi s bavorským karamelovým barvícím a žateckým chmelem.


Chcete ochutnat lahůdky ze zabíjačkových hodů a zapít je chotěbořskými pivy? Ojedinělou akci přichystal nejen pro fanoušky a pivaře, ale i celé rodiny Pivovar Chotěboř na sobotu 10. listopadu od 11 do 17 hodin. V rámci zabíjačkových hodů budou moci návštěvníci rovněž nahlédnout pod pokličku přípravy zdejšího piva v rámci dne otevřených dveří.

Zabíjačkové hody v Pivovaru Chotěboř zpestří doprovodný program: hrát bude regionální kapela Variace, děti se zabaví ve výtvarných dílnách, všichni se pak budou moci zúčastnit i připravených soutěží. Vzhledem k podzimnímu počasí se návštěvníci mohou zahřát horkou medovinou, která doplní kompletní sortiment chotěbořských piv.

Nabídku Pivovaru Chotěboř před Vánoci opět rozšíří 13,5stupňový Speciál. Oblíbené pivo s karamelovou příchutí je již uvařené a v současnosti dozrává v ležáckém tanku. „Je to velmi úspěšné pivo, každoročně je Speciál velmi žádaný. Distribuujeme ho jen při svátečních příležitostech, jakými jsou Vánoce či Velikonoce, vždy je přitom velmi brzy vyprodán,“ pochvaluje si ředitel pivovaru Richard Moravec.

Speciál poputuje do běžné distribuční sítě na přelomu listopadu a prosince, připraveno bude celkem 15 tisíc půllitrových lahví. K dostání bude i v dárkovém balení.
Mimořádná kolekce originálních belgických vánočních piv je už od 1. listopadu v nabídce Belgian Beer Cafe Les Moules v Pařížské ulici. Vánoční speciály – to je pro všechny milovníky piva velká, dlouho očekávaná událost. Bývají silnější, často s netradičními příchutěmi, ale vždy z těch nejkvalitnějších surovin, takže jsou zážitkem i pro ty, kteří během roku pivo popíjejí spíše zřídka.

Na čepu v Belgian Beer Cafe Les Moules letos nebude chybět:

Boucanier Christmas – pivo tmavě oranžové barvy s lehkým sedimentem a zákalem, protože kvasí v lahvi, charakteristická vůně sladu je provoněná meruňkami, jablkem a jablečným moštem, má prvotřídní říz.

Delirium Christmas – pivo vynikající příjemnou chutí jablek, karamelu s trochou cherry, řadí se mezi těžší typy piv se sladším dozníváním.

Bush Noel – tmavé, silné pivo s nasládlou chutí chmele, vyrábí se tradičním postupem, kdy je chmel umístěn v nádržích, ve kterých pivo zůstává čtyři až šest týdnů, do dosažení plné zralosti, což mu dává charakteristickou, plnou chuť.

Sváteční čas Adventu, bez spěchu a shonu všedních dnů, je ideální dobou pro vzrušující a zábavné objevování netradičních chutí. Přijďte s rodinou, přáteli či kolegy posedět do útulného Belgian Beer Cafe Les Moules a společně ochutnejte unikátní vánoční piva. A k nim třeba výtečné čerstvé mušle, které v Les Moules připravují na třináct různých způsobů, nebo jinou z delikates na zdejším sezónním menu.


Job týdne: Majitel a sládek minipivovaru

[pondělí, 22. říjen 2012]


Američané vaří pivo z býčích varlat

[pondělí, 22. říjen 2012]

Pivo na známkách

[pondělí, 22. říjen 2012]


Dům, kde kdysi sedával i Josef Dobrovský

[pondělí, 22. říjen 2012]

Praotec nealkoholických piv Pito po letech zase sbírá vavříny. Pivovar Samson zapracoval na nové receptuře, zcela změnil chuť a říz, lahve vyzdobil slušivými etiketami a výsledky se začínají dostavovat. Odborníci z pražského Výzkumného ústavu potravinářského ocenili Pito značkou Dobrý tuzemský potravinářský výrobek „Česká chuťovka 2012“.

Jak už název napovídá, hlavním kritériem je pro hodnotitelskou komisi nezávislých odborníků chuť. Nejde ale jen o ni. Experti z renomovaného ústavu berou v potaz i kvalitu, design a spotřebitelskou využitelnost produktu. Ve všech těchto kritériích Pito obstálo, a tak českobudějovický pivovar teď může svou etiketu dozdobit novým logem.

Žádný výrobek ho ale nemusí mít navěky. Protože chceme prestiž naší značky dlouhodobě udržet velmi vysoko, i v průběhu roku prověřujeme, zda kvalita zboží a služeb stále odpovídá našim představám,“ říká Ing. Josef Sléha, CSc., ředitel České chuťovky. Projektu, kterému roste renomé už čtvrtým rokem a to zejména proto, že dvanáctičlenná komise hodnotitelů je zcela nezávislá a všichni její členové jsou ve svém oboru kapacitami.

V Pivovaru Samson se ale následných kontrol neobávají. „Naopak. Jsme přesvědčeni, že naše Pito je skvělé a doufáme, že brzy získá i další ocenění. Teď ale máme ohromnou radost z České chuťovky. Upřímně, naši zaměstnanci, kteří v pivovaru odvádějí dlouhá léta výbornou práci, si takovou odměnu zaslouží,“ říká obchodní ředitel pivovaru Samson David Posekaný.

Pito je běžně v obchodech v půllitrových a třetinkových zelených lahvích a jeho výhodou je kromě nízkého obsahu alkoholu i kalorická hodnota. Ta je podstatně nižší, než je tomu u řady klasických nealkoholických nápojů.

Pito má silně charakteristickou chmelově hořkou chuť, která osvěží. Svým charakterem leží mezi pivy světlými a tmavými. Jeho základem jsou vysoce kvalitní pivovarské suroviny,“ vysvětluje sládek pivovaru Samson Luboš Martiš.

Pravdivost jeho slov podtrhly po skončení slavnostního večera v Národním zemědělském muzeu i desítky ostatních oceněných výrobců. Zásoby Pita v třetinkových lahvích se tu totiž vypily do poslední kapky.


DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice se letos již podruhé zúčastnil prestižní soutěže Dobrý tuzemský potravinářský výrobek „Česká chuťovka 2012“. Do klání byly přihlášeny tentokrát tři produkty pivovaru polotmavý ležák Klostermann a jedenáctka Otavský zlatý a Dudák Premium světlý ležák. Odborná porota vybírala z celkem 104 potravin zastoupenými 39 výrobci. Strakonický pivovar uspěl hned dvakrát, v kategorii Pivo, víno, lihoviny a destiláty. Českou chuťovku získal polotmavý Klostermann a Dudák Premium světlý ležák.

Letošní konkurence byla velká, ocenění si velice vážíme,“ říká Jaroslav Tůma, ředitel DUDÁK - Měšťanského pivovaru Strakonice a s úsměvem dodává: „Jsem rád, že naše filozofie podpory domácích surovin, dodržování tradičních postupů výroby a tlak na kvalitu, získává podporu i u odborníků. Ocenění Česká chuťovka zaručuje našim zákazníkům tu nejvyšší kvalitu a zároveň nás motivuje k dalšímu zlepšování strakonického piva. Těšíme se z toho, že máme oceněné produkty dva což je v kontextu 100% zlepšení oproti loňsku.

Národní zemědělské muzeum v Praze již tradičně hostilo slavnostní vyhlášení čtvrtého ročníku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek „Česká chuťovka 2012“, kde přebralo své diplomy a skleněnou plastiku třicet tři výrobců za celkem padesát oceněných výrobků. Do letošní soutěže se přihlásilo více jak sto produktů od třiceti devíti výrobců. Všechny oceněné výrobky mají možnost na svých etiketách a obalech nebo ve své reklamní kampani používat logo soutěže Česká chuťovka 2012 a požívat dalších výhod při projektech České chuťovky. Za pivovar ocenění převzala z rukou zástupce Ministerstva zemědělství České republiky a členů odborné poroty tisková mluvčí DUDÁK – Měšťanského pivovaru Strakonice Monika Urbanová.


Čtvrtý ročník soutěže o nejlepší potravinářské výrobky Česká chuťovka 2012 zná letošní vítěze. V Národním zemědělském muzeu v Praze byl 18. října již podruhé oceněn pivovar Ferdinand. Jeho Speciální světlé 15% pivo d´Este se tak může pyšnit značkou „Dobrý tuzemský potravinářský výrobek“.

Na umístění v soutěži jsme velmi pyšní,“ uvádí sládek pivovaru Ferdinand Jaroslav Lebeda a dodává: „Jedná se již o druhý oceněný výrobek pivovaru Ferdinand.“ Pivovar Ferdinand si ocenění odnesl rovněž v minulém roce za polotmavé speciální pivo s názvem Sedm kulí 13%.

Obě značky rovněž nesou ocenění v projektu Regionální potraviny, které uděluje Ministerstvo zemědělství České republiky. „Jsme moc rádi, že díky filozofii respektování původní receptury, dodržování tradičních postupů, podpoře domácích surovin a tlaku na kvalitu naše pivo nachází odezvu nejen u odborné poroty, ale těší se i stále většímu zájmu milovníků zlatavého moku.

Více informací o soutěži naleznete na www.ceskachutovka.cz.
Pivo se v mlékárně vařit nebude

[čtvrtek, 18. říjen 2012]


Návod na pivo ze sladového výtažku

[čtvrtek, 18. říjen 2012]


V pražské galerii U Zlatého kohouta se koná výstava odvážných a vyzývavých fotografií pozadí předních českých modelek, vyobrazených u tradičního zlatavého moku. Expozice nese název Pozadí v popředí. Hlavním partnerem výstavy patnácti velkoformátových pláten, na kterých se poodhalila více než desítka předních českých krásek, se stal pivovar Ferdinand.

Vkusné umělecké fotografie mladého populárního fotografa Jana Svobody nabízejí nevšední pohled na ženský půvab. Zřejmě právě proto vyvolávají u některých návštěvníků kontroverzi. „Rád bych touto výstavou prezentoval krásu ženského pozadí v decentním romantickém, nekonvenčním a mírně erotickém stylu. Každá z fotografií má svůj příběh, smysl a podtext,“ vysvětluje Svoboda.

Přijďte si dopřát nejen nevšední kulturní zážitek, ale také osvěžení ve formě piva značky Ferdinand. Výstava potrvá do 31. října 2012


Do Břeclavi se vrátí výroba piva

[středa, 17. říjen 2012]Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI