Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

III. Sraz BeerBorců

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

III. Sraz BeerBorců

III. Sraz BeerBorců

Je to již nějaký ten pátek, spíše tedy rok, co jsem na internetu narazil na velmi zajímavé stránky beer.borec.cz. Jak jistě víte, zapisuji si spotřebu piva již drahně let. A právě o tom beer.borec je. Ano jedná se o stránky, kde si evidujeme piva, která protečou naším chřtánem. A nejen to. Víme, kolik peněz jsme už propili, jakou značku si dopřáváme nejvíce, v které hospodě se nejčastěji nacházíme, prostě všechny potřebné údaje pro pivní blázny jako jsem já. Samozřejmostí je porovnání v různých "disciplínách" s ostatními borci. Ale pozor - Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit zdravotní nebo sociální problémy. Nelze proto doporučit pití více než jednoho, maximálně dvou piv denně. Toto upozornění číhá na každého borce.

Před srazem U Lochoty
Před srazem U Lochoty

Proč a za jakých okolností vlastně vznikl tento server nám prozradí tvůrce beerborce Beerie:

Počátkem roku 2004 se mi do ruky dostal článek srovnávající průměrnou roční spotřebu piva v jednotlivých zemích. A Češi v tomto žebříčku byli, jak jinak, první. Průměrná spotřeba činila přibližně jedno pivo denně na každého obyvatele ČR. Odtud byl jen krůček k myšlence evidovat si vypitá piva a zjistit tak pro zajímavost vlastní průměrnou spotřebu. A proč neumožnit to samé i jiným? Měl jsem v té době již skromné zkušenosti s jinými webovými miniprojekty a tak se směle pustil do vytváření webové aplikace pro evidenci piv.

Z dnešního pohledu bude možná zajímavé, že původní pracovní název webu, taková původní myšlenka, byl "www.jednodenne.cz". Z pochopitelného důvodu byl ale web v počátcích umístěn na neplaceném hostingu - webzdarma. Využil jsem nabízené domény borec.cz a před ní přidal "beer". Vznikl tak původní "beer.borec.cz".

Tím, jak postupem času přibývalo registrovaných uživatelů, přibývalo i záznamů v databázi (k dnešnímu dni je evidováno téměř 850 tisíc vypitých piv). Odezva webu se postupně zpomalovala, provozovatelé freehostingu začali být nevrlí a tak jediným možným řešením byl přechod k placenému hostingu. K tomu došlo na podzim roku 2006. V té době už zavedenou značku "beer borec" bylo škoda opouštět a tak byla zaregistrována vlastní doména " www.beerborec.cz ".

Přebírám článek o Qáskovi
Přebírám článek o Qáskovi

V začátcích beerborce existovaly pouze české značky piva, minipivovary nebyly zastoupeny vůbec. Značky piva byly od počátku doplňovány průběžně, ale jediný člověk nemohl na přidávání všech požadovaných značek stačit. Velikým přínosem proto bylo určení několika dobrovolníků z řad beerborců, kteří se přidávání značek věnují a patří jim za to velký dík. Značek a podznaček je dnes v databázi více než 1200.

V původním projektu se vůbec nepracovalo s hospodami, název restauračního zařízení jsme psali do poznámky k záznamu. Zadávání hospod a přiřazování piv do nich odstartovalo na podzim roku 2004 a funguje "samoobslužně", tj. pokud zadávající nenajde svou hospodu v databázi, tak ji jednoduše přidá. V tuto chvíli je v databázi evidováno přes 23000 hospod. Určitou část však tvoří zdvojené či nesmyslně zadané hospody. Je to daň za volnost v zadávání hospod a beerborec s tím bojuje od samého počátku a stále hledá ideální řešení. Přesto přínos této svobody zadávání převyšuje negativa. V databázi lze vyhledat hospodu podle města, podle názvu či podle značky, která se v ní točí.

Někteří pivaři po čase s evidencí přestávají, jiní jsou vytrvalejší. Už více než tři roky, čili prakticky od samých počátků beerborce, si své pivní úlovky zaznamenává dvacítka nejvěrnějších borců.

V posledním roce beerborec zažívá obrovský boom a pivním borcům už nestačí pít jen "virtuálně". Začátkem letošního roku se koná historicky první sraz na Smíchově Na Verandách. V červnu pak druhý v Šalandě minipivovaru Berounský medvěd (škoda, že se mi to kryje s degustací v Klatovech). Třetí sraz proběhl na státní svátek 17. listopadu a já do třetice všeho dobrého byl při tom.

Hlavní organizátor plzeňského srazu - Chich
Hlavní organizátor plzeňského srazu - Chich

Zatím poslední sraz beerborců započal kolem třetí hodiny odpolední v Pivovarském dvoře v Plzni na Selské návsi v Černicích. Sešlo se na dvě desítky borců. Jestli si myslíte, že se jedná o jednu velkou ožíračku, tak nemáte úplně pravdu. Je to i malá burza, protože skoro každý z nás něco od piva také sbírá. A kdo ne, ten rád ochutná vzorky dovezené třeba z druhé půlky republiky. Díky ostravakům jsem poprvé ochutnal např. piva jako Slezan či Pikárd. Dík patří také obsluze pivovaru Purkmistr za vychlazení PET lahví se vzorky a za umožnění jejich degustace přímo v restauraci.

Bartus a severomoravské vzorky
Bartus a severomoravské vzorky

Samozřejmě jsme nezapomínali ani na místní mok, pro některé to byla jejich premiéra. Nevím, jak ostatním ale mně dnes (a vlastně už i minule) Purkmistr nenadchnul. Ne, že by to bylo pivo špatné, ale zažil jsem v Černicích pivo v mnohem lepší kondici. Ještě nejlepší z Purkmistrů mi chutnalo borůvkové a jako úplně nejlepší místní pivo bych označil pšeničného Písaře, škoda, že v závěru došel a nový sud bude kvůli pěnivosti na doporučení pana sládka naražen nejdříve zítra.

Na zdraví
Na zdraví

Co se to v Černicích děje? Pan sládek Krýsl je jistě profesionálem v pravém slova smyslu, který si umí pohlídat stálou kvalitu - rozuměj chuť - svých piv. Ale v poslední době mu piva nejbližší (Dobřany, Železná Ruda či Stříbro) v pohodě natrhnou triko. Že by v Purkmistru šetřili na surovinách, energiích? Nevím, nerozumím tomu, ale každopádně je mi z toho smutno na duši.

A ještě z jedné věci mi bylo na srazu trošičku smutno. Z Plzeňska se kromě mě nezúčastnil nikdo. Zato výrazná skupina dorazila ze severní Moravy, z Ostravska. Smutno ale na třetím srazu každopádně nebylo, pivo teklo proudem, debaty o systému beerborce a vychytání nedostatků (hlavně zadávání hospod nás trápí) nebraly konců a dobrou náladu bychom mohli rozdávat.

Jádro srazu pokračovalo U Rybiček
Jádro srazu pokračovalo U Rybiček

Všechno ale bohužel jednou končí a já musím opustit rozjařenou společnost dnes již pivních přátel. Příště se s největší pravděpodobností nezúčastním (pořadateli se stávají ostravaci - nic proti, ale je to daleko), ale někdy v budoucnu se mi snad opět poštěstí dostat se mezi Vás - beerborce.[Richard Chodora] [Zobrazeno 6741x] [4. prosinec 2007]
[Události] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Slávista

středa, 5. prosinec 2007
14:40

Slávista

Martine, ten nápad se mi moc nelíbí. Kdyby se do beerborce pustily peníze od pivovarů a provozovatelů hospod, narušilo by to objektivitu. Někdo by zaplatil, jiný ne, někdo by měl reklam iks, jiný ani jedinou... Teď je to o osobních statistikách, nikdo si tu nedá pivo kvůli reklamě, ale proto, že mu chutná; a po součtu osobních statistik vzniká také zajímavá statistika celého beerborce. A exotické pivo v Praze? Když ho tam objevím, rád si ho dám ( a zapíši ). Pak ho každý na beerborci může najít a je to v pohodě. Zkrátka - moje stránky to nejsou, ale být beeriem, tak do toho kapitál nepouštím. Howgh.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Paja

středa, 5. prosinec 2007
13:23

Paja

No, to je otazka, jestli by za to nekdo platil... Velke pivovary si zaplati reklamu v TV (prece jenom je zivi "prumerny divak", u ktereho neni jiste jestli ma pristup k netu, tezko hleda za svym pitim 10 skopku denne statistiku a jeste obtizneji z ni vyvozuje dusledky atd.). A pak jsou ty male pivovary, ktere snad ani reklamu nepotrebuji, protoze IMHO spis nestihaji varit. A pokud by chteli zvysovat vytoce, tak nakonec skonci u chemie. A to bude teprve konec.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Chody

středa, 5. prosinec 2007
11:46

Chody

To je v poho, klidněs mohl to "le" napsat ... Tady nejsme na iDnesu nebo v Blesku ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Moro

středa, 5. prosinec 2007
11:43

Moro

Patřím k těm, co jsou na BB už opravdu dlouho a Siki to tu řekl dobře! Je to založeno na dobrovolnosti a nadšení lidí. Pokud se do čehokoli vloží peníze, jde to do prde** !!! (Odpusť Chody)


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
07:57


posted by: Inzerce

Siki

středa, 5. prosinec 2007
11:27

siki

Martin Stros: Doufám, že k něčemu takovému nikdy nedojde. BB je o nadšení a ochotě jednoho člověka dělat tyto stránky a o sdíleném nadšení pár set dalších (víc věrných podle mě není) a nikoliv o tom, mít na BB co nejvíce lidí, kteří by beytak asi dělali na BB bordel v hospodách, stejně tak si myslím, že Beerie o to zájem taktéž nemá... A že by na tom vydělával? O tom to přece není. To, že mě něco baví, hned přeci neznamená, že na tom musím vydělávat...
To je můj názor


napsal(a): Siki [Odpovědět]

Martin Štros

středa, 5. prosinec 2007
11:16

Na beerborci jsem (na srazu ne ;) a myslim že by z toho mohl být do budoucna i komernčně využitelný projekt - lidky řečeno, že by na tom mohl beerie i vydělávat (a tak se tomu věnoavt více). Dovedu si představit, že na základa toho, kde jsem byl, mi budou chodit vzkazy, že v té či oné hospodě se děje něco zajímavého, že můj blízký pivovar připravil nějakou novinku... ylo by to jedoduché a neobtžující a pivovary i hospody by za to mohly platit správci stránek. Příklad- pan hostinský začne v Praze točit úplně novou exotickou značku piva a tak se rozhodne zaplatit si u beerieho vzkaz pro třeba pražské borců, který je upozorní na tu novinku. Nebo pivovar začne vařit nové pivo a dá o něm vědět všem registrovaným v kraji, kde ude pivo k dostání. Pokud se podaří na stránky dostat tisíce pivařů, což je výhledově reálné, bylo by to komerčně zajímavé. Beerborec by pak mohl rozšiřovat služby, když by vydělával. Výsledkem by bylo standardní internetový výdělečný projekt.


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

Moro

středa, 5. prosinec 2007
09:30

Moro

Já to jen usuzuju - žádal jsem ho o přidání něčeho a on to udělal za poměrně dlouhou dobu s omluvou, že vůbec nic nestíhá. BB je postaven jen na jeho nadšení a Beerie se musí hodně ohánět - všude chleba o dvou kůrkách ;)


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Paja

středa, 5. prosinec 2007
08:20

Paja

Chody: Sorry za off-topic.
Moro: Tak to jsem netusil, skoda. O podstate stranek... se svou podprumernou (teda doufam :) ) spotrebou neeviduju, ale pouzivam jako nejaktualizovanejsi zdroj informaci o sortimentu a cenach piva v exotickych krajich.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Slávista

středa, 5. prosinec 2007
07:51

Slávista

Jojo, sraz to byl povedený, stejně jako všechny doprovodné akce. Pivo bylo dobré všude, i u Purkmistra ( taky jsem tu byl jednou před srazem, ale nechci srovnávat, taď už jsem měl něco v krvi ). A cesta domů? Omlouvám se společnosti ČD, a to i za ty, co byli v ráži také, jenom skromně zůstávají stranou ( co, Dorísku? )


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Doris

úterý, 4. prosinec 2007
16:18

Doris

Mohu potvrdit vynikající atmosféru, doplněnou kvasn. pivy. Purkmistr, jak už napsal Chody, bohužel nebyl tak dobrý jak za mé minulé navštěvy. Ale vynahradili jsme si to výborným pivkem U Lochoty před srazem a Koutským po srazu. Tam už jsme toho měli všichni celkem dost. Někteří se i ztratili (že Bunďáku), ale opět i našli. Možná ještě lepší to bylo v neděli, kdy jsme zajeli do Stříbra. Výborné jídlo, pivo ucházející. Až na obsluhu, solidní pivovárek. Zde dokonce vznikali nápady jako logo Beerborce (jeden návrh použil Chody v záhlaví článku), trička a další blbiny. Cestou domů jsme ještě dopili poslední zásoby, trošičku upravili jedno kupé (Slávista byl v ráži). A spokojeně dojeli domů. Již teď se těším na další sraz, který jak doufám uděláme na severu Moravy.


napsal(a): Doris [Odpovědět]

albunda

úterý, 4. prosinec 2007
12:54

ja se k sobote moc vyjadrovat nemuzu, protoze diky jednomu ujetemu vlaku jsem nabral slusne zpozdeni a na sraz dorazil ve zbidacenem stavu po 15-ti pivech a nekolika deci domaci merunky :-)) nedelni pokracovani ve Stribre mi to ale plne vynahradilo, atmosfera byla primo vynikajici a jsem rad, ze jsem par beerborcu poznal osobne (u jednoho nejmenovaneho jsem jeste pokracoval v Pisku :-) a tesim se na dalsi setkani


napsal(a): albunda [Odpovědět]

Moro

úterý, 4. prosinec 2007
12:24

Moro

Jen poznámka - admin Beerie je zavalen prací - nápadů jsou spousty a čas na realizaci chybí. V tom je zakopáno "jádro pudla!" A raději bych tu než takové náměty na zlepšení četl názory účatníků na akci i názory nezúčastněných na samou podstatu stránek www.beerborec.cz ;)


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Chody

úterý, 4. prosinec 2007
11:53

Chody

To Paja:
Já bych Tvůj problém nenazval zdvojením značek, protože jmenovitě Richter je podznačkou Pub, takže jej můžeš zapsat sice dvěma způsoby, ale počítá se Ti to pod jednu značku. Spíše bych ale tuhle diskusi viděl přímo na beerborci, tady asi nebude mít tu správnou odezvu...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Paja

úterý, 4. prosinec 2007
11:39

Paja

Na beerborci vyhledavam provozovny mensich pivovaru. Zkratka - kdyz jedu nekam mimo sve teritorium, hledam, co se tam toci za male a stredni pivovary. Proto bych uvital nejaky filtr - male a stredni podle mesta, at se odstranich tech 80% hospod s G-ckem, Krusovicema, Starobrnem, Staropramenem, PU apod.

Dalsi vec - myslim, ze vetsi problem nez zdvojene hospody jsou zdvojena piva - viz PUB 11, 12 atd. a proti tomu Richter 11, 12 atd.


napsal(a): Paja [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI