Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

První, to je historicky první společná várka Prazdroje s minipivovarem


verze pro tisk

První, to je historicky první společná várka Prazdroje s minipivovarem

První, to je historicky první společná várka Prazdroje s minipivovarem

Plzeňský Prazdroj a Pivovar Matuška připravily k 100. výročí založení Československé republiky speciální ležák, který nese název „První“. Vznikl z iniciativy sládků obou pivovarů a k jeho výrobě byly kromě českého chmele použity i dvě chmelové odrůdy vyšlechtěné v USA. Oba pivovary tak symbolicky vzdávají dík Spojeným státům americkým, které se před sto lety významně zasloužily o vznik demokratického státu Čechů a Slováků.

Prvních osmnáct lahví tohoto piva dnes na upomínku roku 1918 sládci obou pivovarů předali americkému velvyslanci v ČR Stephenu B. Kingovi jako poděkování USA za pomoc při založení Československa před 100 lety.

Americký velvyslanec v ČR Stephen King (druhý zprava), po jeho pravici sládci Plzeňského Prazdroje Václav Berka a Lenka Straková, vedle nich sládci Pivovaru Matuška – Adam Matuška a Martin Matuška
Americký velvyslanec v ČR Stephen King (druhý zprava), po jeho pravici sládci Plzeňského Prazdroje Václav Berka a Lenka Straková, vedle nich sládci Pivovaru Matuška – Adam Matuška a Martin Matuška

Za vznik samostatného státu výrazně vděčíme Spojeným státům americkým v čele s prezidentem Woodrow Wilsonem. Právě tento významný státník v americkém Kongresu v lednu 1918 nejprve přednesl svých Čtrnáct bodů, novátorský program mezinárodního uspořádání po první světové válce, ve kterém navrhl reformu Rakouska-Uherska a autonomii pro jednotlivé národy. Následně pak po setkání s Tomášem Garrigue Masarykem podpořil naši státnost a umožnil vnik první republiky. Na jeho počest i počest USA jsme se rozhodli uvařit ležák „První“, pivo, které je zároveň české i americké. První lahve našeho ležáku symbolicky věnujeme zástupcům USA v naší zemi,“ vysvětluje Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Václav Berka nalévá První
Václav Berka nalévá První

Celý projekt je ojedinělý i tím, že úzká spolupráce mezi velkým a malým pivovarem při výrobě piva je v tuzemsku něčím naprosto novým. „K této spolupráci nás inspirovala odvaha a nadšení lidí před vyhlášením nezávislosti našeho státu, kdy se nebáli jít do něčeho nového. I my jsme pustili do něčeho, co je na našem trhu jedinečné a nové, spojili jsme síly, vymysleli recepturu a připravili ležák „První“ k uctění výročí naší první republiky,“ říká Martin Matuška, majitel a sládek stejnojmenného pivovaru z Broum.

Oba dva pivovary, Prazdroj i Matušku, spojuje maximální důraz na kvalitu surovin, skladování a čepování piva. A jejich spolupráce je logická i proto, že zakladatel broumského minipivovaru Martin Matuška se vyučil sladovníkem v Plzni a pojí jej letité přátelství s plzeňskými sládky. „Celý nápad vznikl na našem společném setkání letos na jaře. Matuška vyrábí piva amerického typu, my světoznámé české ležáky. Řekli jsme si, že k oslavám vzniku republiky uvaříme pivo, které spojí oba naše přístupy,“ uvádí Václav Berka. Recepturu pak vytvořila čtveřice sládků – z Prazdroje to byla s Václavem Berkou Lenka Straková, Martina Matušku doplnil jeho syn Adam Matuška.

Prvních 18 lahví jako dar USA
Prvních 18 lahví jako dar USA

Plzeňský Prazdroj chce ležákem „První“ vzdát hold i všem, kteří šíří dobré jméno naší země ve světě i v tuzemsku dnes. Proto jako poděkování předá toto výroční pivo pěti osobnostem, které dokázaly něco výjimečného a byly ve svém oboru v něčem první. Jejich jména odtajní postupně v průběhu listopadu.

Pro veřejnost bude čepovaný „První“ k dostání po celý listopad ve více než 1200 hospodách a restauracích Plzeňského Prazdroje zapojených do Volby sládků a ve smluvních hospodách pivovaru Matuška. Lahvové pivo pak nabídnou také vybrané pivotéky. Etiketu ležáku, která vychází z neuskutečněných návrhů na československou vlajku, vytvořilo Studio Najbrt.

První
První

O pivu „První“

„První“ je pivo chmelené žateckým poloraným červeňákem a americkými chmely Citra a Cascade, patří do kategorie India Pale Lager. Má zlatou barvu a bílou krémovou pěnu. Ve vůni je jasně patrné chmelové aroma s převážně ovocným citrusovým charakterem příjemně doplněné květinovými tóny. V chuti zaujme vyvážená sladkost a plnost následovaná výrazným nástupem hořkosti.[Pivní.info] [Zobrazeno 2931x] [27. říjen 2018]
[Tiskovky] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

azkaban

pondělí, 29. říjen 2018
12:35

Matuškova varka je vyborna, sem zvedavej jak bude chutnat ta z Prazdroje. Uz nekdo mel?


napsal(a): azkaban (azkaban555(a)szenma.cz) [Odpovědět]

Sekal

sobota, 27. říjen 2018
21:25

Sekal

Má to pěnu? Nepodtočí mi to Kozlem nebo Birrelem?


napsal(a): Sekal [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2024
11:31


posted by: Inzerce

pižďuch

neděle, 28. říjen 2018
01:19

Sekal: To se jich zeptej, určitě ale víš, jak má chutnat IPL, tak Tě nedostanou!


napsal(a): pižďuch [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI