Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Den Postřižinského piva

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Den Postřižinského piva

Den Postřižinského piva  [p246]

Třetí sobota v měsíci červnu už je celou řádku let termínem konání slavností pivovaru Nymburk. Protože jsem se na letošní Den postřižinského piva vypravil, pokusím se ho přiblížit těm, kdo strávili sobotu 21. června někde jinde a jinak.

Na akci jsem se vydal vlakem a České dráhy opravdu nezklamaly, nabídly hned na úvod zpoždění 30 minut. Po příjezdu na nymburské hlavní nádraží už byl fuč pravidelný Postřižinský expres, tedy parní vláček jezdící až do pivovaru. Čekat na jeho další příjezd se mi nechtělo, naopak procházka městem měla něco do sebe v podobě obhlédnutí terénu. V Nymburku není problém narazit na Postřižinské pivo, štíty místního výrobce dominují. I když i tady je silná konkurence velkých pivovarských skupin, nechybí snad nikdo z nich. Překvapuje mě exotický a o to vítanější štít Litovle. Nejen Postřižinským tak může být živ pivař v Nymburku.

Postřižinský expres právě dorazil do areálu pivovaru
Postřižinský expres právě dorazil do areálu pivovaru

Ale procházka městem netrvá dlouho a za chvíli už vstupuji do areálu pivovaru Nymburk. Hlasitá hudba mě vítá na dálku, stejně jako balón v podobě nafukovacího piva vlajícího nad pivovarem. Je potřeba poblahopřát pivovaru k výbornému počasí, které snad letos ani lepší být nemohlo. Teploty se během dne pohybovaly kolem 25 stupňů a k tomu zhruba oblačno, takže slunce ani nepálilo po celý den. I proto bylo na slavnostech lidmi doslova narváno a to hlavně v odpoledních hodinách. Počet návštěvníků si odhadovat netroufám, ale rozhodně byl areál pivovaru zcela vytížen. Myslím, že pořadatelé museli být spokojeni.

Areál pivovaru v odpoledních hodinách praskal ve švech
Areál pivovaru v odpoledních hodinách praskal ve švech

Připravený byl bohatý program, jehož těžiště se odbývalo na pódiu vytvořeném z nakládací rampy. Střídají se hudební formace všeho druhu, nechybí dechovka ani tvrdší muzika. Vrcholem jest David Koller, který vystoupí až v závěru programu. Nezklamal. Většina lidí si na něj počkala a nelitovala. Mezitím se odehraje pár soutěží pro diváky. A soutěžit se dá i na dalších místech areálu. Potěšující je, že se nejedná o žádné pitomosti typu „co nejrychleji něco sníst, vypít a vyblít“ , Nymburk naopak vsadil spíš na vědomostí soutěže a občas nějaké dovedností. Na slavnosti dorazily všechny věkové kategorie včetně nejmenších dětí. Zábava se povětšinou našla.

Hlavní zábavou pro mě však byl samotný produkt pivovaru. Jak bylo slibováno, ve velkém množství stánků se točila nymburská piva za velmi lidové ceny. I když v novinách avizovaných 15Kč to nebylo. Půllitrový kelímek speciálu Bogan 13% přišel na 20 Kč, kvasnicová jedenáctka, klasická jedenáctka a dvanáctka byly za 16 Kč a na osvěžení přišla vhod desítka za 14 Kč. K ochutnání byla i slibovaná ochucená piva za 20 Kč/0,5 l. Právě ochucená piva mě hodně zajímala. Jednalo se letos o jahodové a medové.

Barva jahodového piva byla naprosto standardní
Barva jahodového piva byla naprosto standardní

Zde bych se zastavil s určitou výtkou vůči pivovaru. Nebyl jsem doufám sám, kdo se na speciální piva těšil. Jenže propagace tohoto piva na slavnostech byla přímo žalostná! Nikde žádné zmínky o něm, měli ho pouze na jednom jediném stánku, který nebyl nijak zvlášť označen, takže kdo pečlivě neobešel všechny výčepy, ani na ochucená piva nenarazil! Když už jsem stánek s to pravou pípou objevil, další zklamání následovalo.

Výčepní si stěžoval na špatné chlazení, v důsledku čehož piva hodně pěnila a kromě dlouhého čekání na natočení byla i trochu málo vychlazená. Já ochutnal jedenáctku jahodovou, určitě nebyla špatná, jahodová příchuť působila přirozeně. Jen škoda, že se na ní dívali skrz prsty i pracovníci pivovaru, kteří prováděli na exkurzi.

Z dalších piv mě zachutnala vlastně všechna, i když nejméně paradoxně speciál Bogan, ale to bylo asi dáno tím, že je silnější a v horkém počasí do kelímku se speciál moc nehodí. Dvanáctka byla nedávno v Českých Budějovicích určitě po právu oceněna jako pivo roku 2008. A moc potěšila i přítomnost kvasnicového piva. Ani slabší desítce se nedalo nic vytknout, sečteno podtrženo, pivařům bylo hej a počasí přálo žízni.

Za uvedené ceny se pilo dobře, přesto jsem se nechtěl úplně řídit radou jedné z účinkujících hudebních skupin, která se loučila s diváky slovy „A vožerte se jak psi, máte to jednou za rok“. Já si hned vzpomněl, jak mi před týdnem to samé říkali na jiné akci… inu každý víkend a nejen o víkendu se koná něco, co je jenom jednou za rok.

V dopoledních hodinách probíhaly pivovarem exkurze. Zájem lidí byl obrovský, i když prohlídka trvala krátce a nepostihla celý provoz. Sám jsem se zúčastnil. Bylo znát, že provádějí přímo zaměstnanci pivovaru, takže znalosti z nich čišely. K prohlédnutí byla sladovna s komentářem, že tato pokrývá po většinu roku celou potřebu pivovaru a pouze v letní špičce se dokupuje slad v obří sladovně, která stojí hned vedle pivovaru.

Sladovna pivovaru, foto převzato z webu pivovaru
Sladovna pivovaru, foto převzato z webu pivovaru

Další štací exkurze se stala varna, ta nymburská pochází z roku 1996, je tedy už z těch modernějších. Celkově je na pivovaru vidět, že se do něj pravidelně investuje, což se neděje všude. Přesto nymburští zůstávají věrni klasické spilce pro hlavní kvašení piva. CK tanky v areálu nikde nenajdete, prý by je ani nebylo kam dát, řekl nám průvodce exkurzí. Já si ale v duchu říkám, že až bude někdo chtít, určitě se pro ně místo najde…

Varná káď vypadá moderně…
Varná káď vypadá moderně…
 Varna pohledem pod víko, zrovna se nevařilo…
Varna pohledem pod víko, zrovna se nevařilo…
 Klasická spilka… se zabudovanými čidly na sledovaní teploty
Klasická spilka… se zabudovanými čidly na sledovaní teploty

Zato metoda HGB pivovaru cizí není. Ale není to nic strašného. Zvlášť se vaří třináctka (jen třikrát do roka), dvanáctka, desítka a k mému překvapení i osmička! Jediným HGB produktem je tak 11° Zlatovar, jenž se vyrábí z dvanáctky. Myslím, že je to celkem fér, dá se hovořit pouze o jemném dolaďování. Sám se pivovaru divím, že se patlá zvlášť se slabou osmičkou… Mimochodem, bylo nám řečeno, že osmička se dělá na export do Švédska. O tom, že se prodává i u nás jako low-cost pivo, se moc řeč nevedla.

Ležácký sklep, je vidět, že zde leží i osmička, v den naší návštěvy už 18. den
Ležácký sklep, je vidět, že zde leží i osmička, v den naší návštěvy už 18. den

Pan ředitel Benák, který se během dne také objevil na pódiu, je jediným vlastníkem pivovaru. Nymburk je dnes už největší soukromý pivovar, který je nezávislý a vlastněný pouze českým kapitálem. Snad tomu tak i nadále zůstane. Nymburské pivo má v regionu silnou pozici, i když bohužel spíše díky ceně, než pověsti. Jsem však přesvědčen, že takové pivovarské slavnosti jsou nesmírně přínosnou událostí v tomto směru. Lidé se do pivovaru přijdou pobavit, hned vědí, že je to jejich značka, vidí že je pivovar součástí jejich města a byla by velká škoda, kdyby areál zpustnul.

Budova největší sladovny v Česku nedělá pivovaru příliš pohledného souseda
Budova největší sladovny v Česku nedělá pivovaru příliš pohledného souseda

To zatím určitě nehrozí. V pivovaru je jasně vidět, že objednávek na pivo je dost, podnik žije a daří se mu. Vedle silné pozice v regionu také hodně exportuje. Kéž by na tom každé okresní město bylo z pivního hlediska minimálně stejně dobře. Upřímně, já bych byl rád i za ujištění, že na tom Nymburk takhle bude i v dalších letech. Snad se ještě bude konat hodně ročníků takové příjemné události, jako je Den postřižinského piva. Letos se vážně vydařil.

Krásný to pivovar, co říkáte?
Krásný to pivovar, co říkáte?


[Martin Štros] [Zobrazeno 22745x] [26. červen 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 10] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

píra

neděle, 28. červen 2009
14:39

píra

Minulý týden jsem navštívil letošní oslavy a rozhodně jsem nebyl zklamán. Pivo bylo super a dokonce došlo ke zlevnění, aniž by utrpěla kvalita. 10 a 11 za 15 Kč a další včetně speciálů, jako byl medový, Bogan nebo Kvasnicová 12 za 20 Kč. Hudbu nechci hodnotit, kvůli tomu jsem nepřijel. Mnohem komornější a mně sympatičtější byla druhá scéna u hradeb, kde byly také stánky s pivem a mnohem méně lidí.Exkurze byla kvapná a množství malých dětí včetně stručnosti a absence ochutnávky přímo z tanků trochu rušila dojem, ale venku u vynikajícího piva bylo vše zapomenuto. Cestou pěšky do blízkých Poděbrad ještě osvěžení zajímavým vývozním pivem "Šlapka". Jaký to byl rozdíl v Poděbradech, kde jsme naráželi jen na Gambrihnus a Sráčopramen. Ještěže jsme měli zásoby z Nymburka v baťohu. Kvalita piva se u mně projeví vždy druhý den, i když jsem vypil pro mne více než dostatečných 9 kousků, neměl jsem ani kocovinu ani střevní potíže a to mluví za vše.
PS: Nikdy se mi nelíbí, když se do piva přidává cukr. Na etiketách téměř všech nymburských piv je ve složení i cukr. Zaměstnanci pivovaru mi ale tvrdili, že je to jen pro sichr, cukr se přidává jen někdy v závislosti na ročním období i charakteru ostatních surovin (sladu).


napsal(a): píra [Odpovědět]

Trhac

neděle, 28. červen 2009
18:35

Trhac

to píra: V Poděbradech je to s Nymburkem slabší:( , cestou pěšky z Nbk směrem k Pdy náměstí fakt nic pořádného není:-( Jediná větší základna Postřižin je v Poděbradech kolem nádraží(4 výčepy tak do 250m:-) )Jinak když si šel pěšky, tak jsi určitě minul bandu notorů rožnících prase ve Velkém Zboží:-D Kámoš měl oslavu, tak proto jsem se Dne Postřižin nemohl zúčastnit:-( Alspoň poslední sud, co jsme ten den narazili, byla Nymburská 11°, tak alespoň nějaká náprava:-) Mimochodem, točená vzduchem - delikatesa:-) I když 12 by bodla ještě víc:-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 28.06.2009 ve 18:43:21


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Adsense

25. únor 2024
08:45


posted by: Inzerce

píra

neděle, 28. červen 2009
20:12

píra

to Trhac: Jo viděl jsem vás :-). S kamarádem jsme se chvilku mlsně pohybovali okolo, ale nakonec jsme šli dál.Já se zamiloval do černé 11 :-)


napsal(a): píra [Odpovědět]

val

neděle, 28. červen 2009
21:41

val

to píra: cukr a chmelový extrakt, další to zlo... Vůbec celkově beru Nymburk jako slušný průměr, žádný pivní orgie to rozhodně nejsou...


napsal(a): val [Odpovědět]

sladek

pondělí, 29. červen 2009
13:19

Cukr a pivo
dříve se ve velké míře přidával do každé várky cukr v podstatě v každém pivovaru / kolem 20% celkového sypání a většinou to byl kubánský cukr/, cukrem se nahrazovaly nedostatečné kapacity varen - scezovací kádě, cukr se přidával přímo do mladinového kotle, pokud někdo dnes přidává do várky cukr tak asi ví proč.Když je kvalitní slad a odpovídající technologický postup dosáhne se požadovaného stupně prokvašení i charakteru piva bez cukru, pokud se sledují nižší výrobní náklady může být cena extraktu z cukru levnější než ze sladu, a potom to je další rána pro pivo jako HGB, dále lze ušetřit také na stabilizačních prostředcích.
zdraví sládek


napsal(a): sladek (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Trhac

neděle, 28. červen 2009
23:46

Trhac

to píra: Jo jo, hodně lidí ten den pohybovalo kolem:-) Jeden borec dokonce přišel dovnitř s tím, že jestli je tu správně v hospodě:-) Tak nás pobavil a dali jsme mu jedno malé od cesty :) Jo jo, tmavá 11 je taky slušná, sice jí taky doslazujou sladidlem, ale spolu se svijanskou Kněžnou jsou to snad jediný doslazované tmavé který si celkem dám s chutí:-)


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

BCH

neděle, 22. únor 2009
10:37

BCH

Tak teď jsem si to tady před sebou vyložil jako karty: PE Staročecha alk 3,5 obj.; PE Old Bohemia Beer 3,5 VOL % ; láhev Královara, lehké světlé pivo 3,4 % objemových; plechovku Gold Bohemia Beer alkohol 3,5 obj.; další plechovku Nymburk Lager Ber Alkohol 3,5 % obj. a PE Postřižinské výčepní , obsah alkoholu 3,5%. Všechny produkty jsem měl tu možnost ochutnat. Osobně se domnívám, že všechno je osmička. Tedy ta osmička, která leží v pivovaru Nymburk v ležáckém sklepě. Je otázka jestli leží osmička v nějakém dalším pivovaru v ČR. Asi ne, protože já ochutnal už spoustu osmiček Lidl (Benešov, Protivín), Produkty Hanušovic, Primuse atd. a kvalit Nymburské osmičky zdaleka nedosahovaly - spíš to byly nepitelné výplachy z trubek. Mimochodem teď jsem dopil Královara lehké sv. pivo a na to že to je osmička, tak jsem si velmi pochutnal.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Tomáš Semrád

sobota, 21. únor 2009
22:35

Jestli je ta osmička co se u nás prodává v plechovce totožná s tou co se exportuje do Švédska, no tak to si Švédové moc nepochutnají...
Já měl z pivovaru Nymburk pouze tu osmičku a musím říct, že nic moc...
Jinak moc hezky napsáno!


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Kroupa

pátek, 27. červen 2008
10:56

Tomáš Kroupa

Hmmm, tos mi tedy dal. Koukám, že budu muset článek vždy uspíšit, abych pořád nehrál druhé housle. Tak hezky by se k mému článku hodila jako další doplňková videa, která jsem natočil. No tak to rozdělíme. Videa sem, článek pro porovnání na jiný server... Času je pomálu, takhle rychle jsem to zpracovat tedy nestihl... :o
---------------------------------
Zpráva byla upravena 27.06.2008 ve 10:56:40


Rosťa

čtvrtek, 26. červen 2008
15:22

Rosťa

Pěkný článek. I já mám pro Nymburk slabost. V Praze jej dávám na Smíchově v Jamajce a na nádraží Braník.


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI