Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

II. Lomnické pivní slavnosti

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

II. Lomnické pivní slavnosti

II. Lomnické pivní slavnosti

Karlovarský kraj je jedním ze dvou krajů na západě Čech a v posledních letech zde nastal boom minipivovarů a já ostuda prakticky nic z toho ještě neochutnal. Před nedávnem jsem navštívil Chyši a v sobotu 24. května jsem si dal nelehký úkol - ochutnat ostatní... Ne, neobjel jsem všechny, ale využil příležitosti a vydal se do Lomnice u Sokolova, kde se právě konaly II. lomnické pivní slavnosti, kam se přijela prezentovat všechna piva z Karlovarského kraje plus nějaká další.

Jsme tu dobře U Franty
Jsme tu dobře U Franty

Dorážíme do hodiny po začátku slavností, parkujeme vedle hospody U Franty a vcházíme do víru dění, což nás stojí 80 Kč na osobu. Jsme na sále a já neváhám a dávám první pivo - Staročeské bílé od Hastrmana z Velkého Rybníka. Cena piv je jednotná - 25 Kč a 17 za pivo malé, které jsem zvolil já, protože v malých jich ochutnám více. Pivo je víc jak pitelné a lze ho zakoupit i v PETce, čehož později využívám a doma jej posléze vychutnávám. Pan Vorel je z těch lidí, jimž nikdy nechybí úsměv na líci. Návdavkem dostávám tácky a jsem velmi spokojen. V průběhu odpoledne dávám ještě jedenáctistupňového Hastrmana, který je též velmi dobrý.

Hastrmanskej z Velkýho Rybníka
Hastrmanskej z Velkýho Rybníka

Dále se stavuji u stánku, kde je na čepu Velichovský Forman a pivo z Lokte, což zřím z cedulek. Po mém dotazu, co že je na čepu, dostávám odpovědi, že to, co je napsáno. Panáček (pan Novák) asi nepochopil, že chci znát i něco víc než pivovar, třeba barvu a stupňovitost. Nakonec dávám desítku Formana a kupuji tácek za 5 Kč. Pivo na rozdíl od obsluhy dobré, na desítku bych řekl i výborné. Na řadě je Loket, prý jedenáctka. Pivo vypadá jako polotmavé a chutná... No, chutná je silné slovo. Loketské pivo nechutná, je natočeno s minimální pěnou a dá se vypít jen se sebezapřením. Teď již mohu konstatovat, že to nejhorší mám v tuto chvíli za sebou.

Loket a Velichov
Loket a Velichov

Čím si tak spravit chuť. Sázím na domácí a Permon nezklame. Dávám světlou dvanáctku. A je čas na nějakou specialitku. Sedáme si venku na zahradě, kde je postaven velký stan a griluje se maso. Kupujeme si napůl kuřecí a vepřovou krkovici (á 60 Kč), kterou zapíjím rauchbierem od Kalteneckera. Dá se, ale nenadchne.

Pivní stan na zahradě
Pivní stan na zahradě
U Franty na čepu Prokop a Permon
U Franty na čepu Prokop a Permon

Navštěvuji stánek Železné Rudy a nechávám si natočit Belgráda, který se již tradičně řadí k vrcholům českého pivovarnictví. Majitel pan Strnad mi potvrzuje, že se v červenci zúčastní pivních slavností v Nepomuku a já jsem tomu velmi rád. Vedle rudského stánku rozbaluje fidlátka Josef Krýsl se svým Joe Garage Bier a Purkmistrem. Černické nedávám (zajdu na ně radši do Pivovarského dvora), ale garážové chutnám v pšenično kouřové podobě. Zajímavé, ale nemusím mít všechno. Mimochodem normální člověk si Joe's může dát asi jen tady...

Ruda a Plzeň na sále
Ruda a Plzeň na sále

Právě probíhá degustace, do které jsem se naštěstí nepřihlásil. Přihlášení se dále zúčastňují různých soutěží (video zde... ), já jsem tady přece z jiného důvodu - ochutnat "karlovarská" piva. Výsledky snažení degustujících bohužel neznám, doplní organizátoři?

Degustace je v plném proudu
Degustace je v plném proudu

Takže ještě tmavý a polotmavý Permon a pomalu můžeme vyrazit k domovu. Vlastně bych zapomněl na dalšího bílého Hastrmana, zvíkovského Raráška a na cestu černý Brokát z Rožňavy. Ještě nás čeká nákup místních lahváčů v patero provedení. Zítra jistě přijdou vhod. Ještě bylo možno ochutnat chyšská piva, ale ta jsem si splnil minule.

Lahvový Permon
Lahvový Permon

Dobře napojen a naladěn sedám do auta a rád přenechávám řízení manželce, která se dnes obětovala, jela se mnou do Lomnice, kde si odseděla několik hodin o limonádě a odvezla mě v pořádku domů. Díky!

A co že jsme dnes v Lomnici mohli ochutnat? Permon 12 světlý, 13 polotmavý, 13 tmavý, Hastrman bílý, 11 světlý, Loket 11, Forman 10, Belgrád 11 polotmavý (další bylo, ale jaké?), Purkmistr (také nevím), Joe Garage rauch pšenice a rauch tmavé, Zvíkovský Rarášek a Labuť 11, Kaltenecker Rauchbier, Brokát a Kras, Prokop 13 a 12 polotmavý. Zapomněl jsem na něco?

Čtvrt hodiny žádný čas
Čtvrt hodiny žádný čas

Závěrem lze jen říci, že akce byla povedená a dalo se zde ochutnat plno nejen západočeských piv. Hospoda U Franty se ujala své hostitelské role víc jak dobře a myslím si, že tyto slavnosti mají našlápnuto stát se celostátním fenoménem, protože kde jinde najdete pohromadě tolik lahůdek?

P.S. Pro Beerborce: Bartus žije. Pije. A chutná mu. Snad i zapisuje... V Lomnici byl spolu s Dorisem. A já jim tu cestu do Ostravy ani trochu nezávidím.

Bartus žije!
Bartus žije!


[Richard Chodora] [Zobrazeno 9087x] [25. květen 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek

pondělí, 26. květen 2008
20:08

to Luděk: Lomnicke Pivni Slavnosti, mely dobrou organizace, pivo bylo vynikajici, jen stanki Kalteneckera a Zvikova vypadaly ako ''sirotki''.
Moc se tesim na setkani z tak zaimavymi lidmi ako pan Ludek, nebo Josef Krysl.
Zdravim vsetkich pivnych turistuv, kteri zucastnili se na slavnostech, a uż se tesim na setkani w pristim roce.!


napsal(a): Marek (wielkawodna(a)gmail.pl) [Odpovědět]

lada

pondělí, 26. květen 2008
17:59

Lada

Loketskou polotmavou 11 jsem zkusil, prave z duvodu, ze hodne lidi si na ni stezuje a opet bez problemu, asi mam stesti.

Velkorybnicti prominou, ale u nich se behem leta jeste mnohokrat zastavim na kole a v Lomnice jsem zkusil radeji neco noveho. Proc neprodavali ve svych PET? Nedohodli se s lomnickyma na lednicce?

Permon jsem si ze stejneho duvodu toceny taky nedal, jen si vzal domu lahvace. Tmava 14 vynikajici, polotmava 13 prumerna.

Belveder 11 svetla slusna, Purkmistr 12 tmava vynikajici.

Joe's garage asi menili prubezne sudy. Uz jsem tu cetl o trech jejich pivech a pridam ctvrte. Rauchweizen vynikajici, Rauchbock me zklamal, sklo maji nadherne.

Chysske 12 polotmave a 13 svetle dobre, opet bych privital pivo v jejich PET.

U Zvikova a Kalteneckera mela mistni obsluha dost dlouho zmatek v tom, co vlastne cepuji. Dal jsem si od Kalteneckera zazvorove s medem, rauch i cerne (Brokat) a ani na jedno jsem si nemohl stezovat. U Kalteneckera me zklamalo, ze sice poslali sud, ale zadne lahvace, pritom jejich siroky sortiment si o to primo rika.

K jidlu nemam sebemensich namitek. Kolo se da bez problemu nechat v "satne". Jen bych mel jednu prosbicku na priste. Dejte vsem pivovarum jednu cistou A4 papiru a fix, at napisou, co toci, pripadne kolik stoji sklo, at se vsichni dokola nevyptavaji. Pristi rok navidenou.


napsal(a): lada [Odpovědět]

Chody

pondělí, 26. květen 2008
15:17

Chody

to Slávista:
Nepomuk - 19.7.2008 - 11:00 hodin - viz Kalendárium


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Slávista

pondělí, 26. květen 2008
14:48

Slávista

Jo, jo... Zrovna, když je takováto akcička, tak mám školení... Snad příště.
Chody, kdy že jsou ty slavnosti v Nepomuku? Přiznávám, že rudské bych si dal, ale jet až do Rudy se mi moc nechce.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Adsense

5. červen 2023
15:32


posted by: Inzerce

Doris

pondělí, 26. květen 2008
14:02

Doris

Mezi takovým výběrem piv se velice špatně vybírá to nejlepší. Ale vím, že absolutně nejhorší (úplně mimo stupnici) byl Kaltenecker Kras sv. 11°. Jinak Rauchbier mě více chutnal od Joe's Garage.


napsal(a): Doris [Odpovědět]

Honza svetpiva.cz

pondělí, 26. květen 2008
12:26

Honza Světpiva.cz

me prisel nejlepsi Hastrman 11 svetle a Kalternecker Rauchbier. A take Ur-rauch od Joe's Garage nebylo spatne...


Bartus

pondělí, 26. květen 2008
11:27

Siki: neboj, žiju a BB sleduju. Je hezké, že se začlo něco dělat s hospodama, ale dokud na to bude beerie sám, tak je to "házaní hrachu na stěnu"...
Když je hospoda někde v Ostravě, ve které beerie v životě nebyl (zřejmě ani nebude), tak nemůže vědět = ani sloučit její dva naprosto odlišné názvy, protože kdo není místní, tak se mu to logicky jeví jako dvě hospody.
Dokud nebudou, oni dlouho diskutovaní, "garanti" - bohužel...


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Bartus

pondělí, 26. květen 2008
11:17

I'm Alive :-)
Chody a infopivní čtenáři: výsledky degustačky dopadly následovně - 1. Prokop; 2. Hastrman & Permon; 3. Purkmistr
S těmito výsledky se dá v celku souhlasit. Ikdyž Purkmistra jsme si v Lomnici nedali, protože jsme byli před čtrnácti dny přímo v Plzni.
Mé osobní hodnocení by vypadalo takto: 1. Prokop; 2. Hastrman; 3. Permon; 4. Purkmistr/Joe's garage; no a absolutní propadáky Sv. Florián a slovenský Kaltenecker (to bylo utrpení!)
Závěrem, akce velmi povedená a plodná. Je třeba rovněž pochválit organizátory slavností, protože vše bylo připraveno opravdu skvěle. Touto cestou si dovoluji poděkovat a snad se za rok objevíme znovu...


napsal(a): Bartus [Odpovědět]

Rosťa

pondělí, 26. květen 2008
09:10

Rosťa

Já se na tomto místě musím přiznat, že jsem v sobě intenzivně registroval tu nepěknou lidskou vlastnost závist. Závidím všem, kteří se tam dostali, neboť loni to byla s vyjímkou návštěvy Bona moje nejlepší pivní akce. Koukal jsem, že vstupné bylo stejné jako loni, Hastrman, Velichov, Joe, Chyše i Permon se čepovali na těch samých místech, stejný stan venku atd. A to je dobře, tato akce nepotřebuje změn! Degustace je prima akcička, není tedy třeba se jí vyhýbat! Také mi dovolte se zastat pana Nováka. I loni na něm bylo vidět, že z neznámých důvodů se necítí v Lomnici ve své kůži, ale když jsem byl u něj U mexického zálivu, ukázal zcela jinou, velmi přívětivou, tvář a jeho Forman byl takový, že mnou vypitý počet této lahůdky byl nakonec dvouciferný. Pokud budou slavnosti i napřesrok, doporučuji všem pojmout je jako dvoudenní výlet. Loni jsme se ženou pařili do noci a spali v autě. Nelituji toho...


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Luboš.

pondělí, 26. květen 2008
08:20

Čau Chody. Dle článku velmi zdařilá akce. Škoda, že jsem nemohl jet s tebou. Nevím proč Ti tam nechutnalo pivo z Lokte, protože já jsem tentýž den byl přímo v Lokti v pivovaře, kde je mimochodem pivo nabízeno jako polotmavá jedenáckta za 45,-Kč, a pivo mě velmi chutnalo.


napsal(a): Luboš. [Odpovědět]

siki

neděle, 25. květen 2008
20:10

siki

Tak tato akce mě vskutku velmi mrzí, ale byl jsem značně zaneprázdněn, nu což, snad jindy. Pro Bartuse: Jsem rád, že žiješ a že ti chutná, tak se kurňa vrať...


napsal(a): siki [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI