Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Podruhé na slavnostech v Táboře

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Podruhé na slavnostech v Táboře

Podruhé na slavnostech v Táboře

Na přelomu ledna a února se ve dnech 29.1.-1.2. 2008 konal již 18. ročník Reprezentačních slavností piva v Táboře. Jsou to slavnosti, kam se sjíždějí pivovarští z celé republiky. Takže první únorový den vyrážíme autem (v kufru čekají dvě prázdné basy na naplnění) do jižních Čech. Po šestnácté hodině se ubytováváme v hotelu Palcát, který slavnosti hostí. Ještěže máme lístky zamluvené, protože pro náhodné příchozí již není šance se dostat dovnitř, což pro přespolní může být velkým zklamáním.

U bojiště 1866 Miletín
U bojiště 1866 Miletín

Prvně vyrážíme do patra a zastavujeme se u stánku Pivovaru U bojiště 1866, dříve Sousedského pivovaru, Miletín, který mě osobně velice příjemně překvapil. K mání totiž byla lahvová Chmelka plněná ve fungl nových eurolahvích, tj. lahváč jako za mlada. A aby radosti nebylo málo, zakoupil jsem Chmelku rovnou ve dvojím provedení etiket. Na čepu byl ležák Pytlák, který měl u mě premiéru. Čekal jsem hořké pivo, ale charakterizoval bych jej jako pivo jemné, u kterého by se dalo vydržet celý večer.

Svatý Norbert Strahov
Svatý Norbert Strahov

Hned naproti se čepovalo pivo ze Strahova. Svatého Norberta jsem také ještě neměl. Takže směle do něj. Pivo je zde cenově příjemnější než v Praze. Vybírám si polotmavé a zakupuji láhev do sbírky. Vlastně jsem zapomenul ještě na jednu moji premiéru - Zvíkovského Raráška, osvěžující to pivo. Zvíkovští trošku zklamali cenou svých lahví, dávat za prázdnou láhev od 80 Kč se mi opravdu nechce.

Ježek Jihlava
Ježek Jihlava

Sestupujeme do hlavního sálu a dáváme pelhřimovský speciál Poutník. Škoda, že nejsou kvasnice. Další na řadě je Ježek, který nám točí Martin Povýšil (SPT Jihlava). Nejdřív na ošmak kvasnicová 18, pak čtrnáctka a musím říct, že Ježek opravdu bodne. Hned vedle se zastavujeme na Ferdinanda. Dalším pivem je dražíčský Lipan, který si již léta drží velmi vysoký standard, prostě mi chutná.

Rychtář Hlinsko v Čechách
Rychtář Hlinsko v Čechách

A to už si objednáváme kvasnicového Rychtáře Natur, vybírám lahve a dozvídám se, že snad již brzy se začne vařit pravý dobrušský Rampušák. A pokračujeme v kvasnicích - Rebel, Harrach a Regent. Všechno výborná piva. Teď je pravý čas na chvilku opustit český ležák a vydat se společně s Primátorem na výlet. Točený English Pale Ale mi moc chutnal na VPT v Praze. Ani v Táboře nezklamal a snad šmakoval ještě lépe z originální sklenice. Nevím, čím to je, ale lahvový mi moc nechutná. Dalším osvěžením se stává náchodský točený Weizenbier.

Primátor Náchod
Primátor Náchod

Z narůstajícím počtem vzorků (dnes však pijeme jen třetinky) dochází k oslabení chuťových buněk a možná i paměti, takže poslední páteční pivečka si chuťově již moc nepamatuju. Ale musím uznat, že mě letos žádné pivo nezklamalo, u všech by se dalo posedět a kéž bych mohl mít tu příležitost strávit večer vždy s jednou značkou. Takže ještě jsme ochutnali Konrad 11, Kvasar z Černé Hory, nefiltrované výčepní z Nové Paky a speciál z Pivovarského domu s přídavkem tokajského vína.

Nová Paka
Nová Paka

Páteční program v hotelu Palcát není jen ochutnávání piv, ale i různé soutěže či taneční zábava. Vyvrcholením večera je pak vyhlášení soutěže minerálních vod Zlatý český pramen a hlavně degustační soutěže piv Česká pivní pečeť. Celkové výsledky se jistě dozvíme z tisku. Osobně mě potěšilo, že se neztratila ani piva ze západu Čech, z Plzeňského kraje. Tentokráte zabodovala v kategorii tmavé pivo z minipivovaru, třetí místo získal plzeňský (černický) Purkmistr a druhé místo pak Grádl ze Železné Rudy. Obě ceny přebíral pan doktor Strnad z pivovaru Belveder.

Pivní pečeť pro Železnou Rudu
Pivní pečeť pro Železnou Rudu

Plno piv jsme vůbec nestačili ochutnat, např. Bakalář, Postřižinské, Bernard, Budvar, Dudák, Eggenberg, Platan, Kaltenecker, Holba, Drinks Union, Steiger a dost možná i další. Prostě se to za jednu návštěvu všechno stačit nedá.

Největším problémem z mého hlediska, jako přespolního, zůstává doba, kdy jsou slavnosti přístupné veřejnosti. Začátek o 16. hodině je prostě jen pro místní. Ale obávám se, že se nic nezmění, protože zájem je i tak veliký a pořadatelé nemají důvod se moc snažit.

Takže snad se zase za rok v Táboře potkáme ...

Další fotografie si můžete prohlédnout zde ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8919x] [3. únor 2008]
[Pivní slavnosti] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

úterý, 26. únor 2008
16:10

Chody

Celkové výsledky letošní degustační soutěže najdete ve formátu .pdf zde ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI