Nepomuk v nepřízni počasí
Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...
Nepomuk v nepřízni počasí
Třetí prázdninová sobota patřila již 26. Nepomuckým pivním slavnostem. A hned zpočátku musím konstatovat, že se ohledně počasí opět sv. Jan nevytáhl. Po ranním pařáku nastoupil v odpoleních hodinách déšť občas až přívalový, který se později měnil ve zkrocený přerušovaný deštíček. Nic co by přálo konzumaci zlatavého moku :( Po loňském deštivém faux pas i letos? To už se v tom nebi na nepomucké pivaře nadobro vykašlali?
Na začátku
Letos, zdá se, nebyla pivní nabídka tak pestrá jako v letech minulých, nicméně z čeho vybírat rozhodně bylo. I několik nových koňů se postavilo do startovacích boxů, namátkou můžu jmenovat Plzeňského Banditu (navštívil jsem nedávno ), velkomeziříčského Harracha v zastoupení nějakého baru z Třebíče (toho raději na místě činu), Kašperskohorský pivovar, Písecký hradební (koštoval jsem nedávno v Depu ), Beer Factory či Roudenský pivovar.
Vagónek z Hor Kašperských
Žádná velká exotika :( Vše spíše z okolí, kam si můžete udělat výlet prakticky kdykoliv. Otázkou samozřejmě je, kdy se na takový výlet vypravíte. Někdy to dopadne tak jako s tím svícnem, pod kterým je největší tma. Vyjímku tvořili snad jen Česká Kamenice nově pojmenovaná jako Pivovar Kotouč) a již zmiňovaný Harrach.
Česká Kamenice je Kotouč
Na druhou stranu byl vidět nárůst různých létajících pivovarů, kontraktačního vaření apod. Letos jste mohli v Nepomuku ochutnat pivo od čtyřech poletujících značek: Létající Chroust, Plzeňský Jarovar, Potmehúd a Strašák. Zda se jedná o originály či jen převlečená piva stávající produkce hostitelských pivovarů, to je vždy sázka do loterie...
Jeden z létajících
Už loni jsem si posteskl, že trochu chybí regionální značky. Letos jsem slyšel z vícero úst, že dost piv bylo plných chyb. Jeden pivovárek, který jsme letos navštívili a na místě nám moc chutnalo, byl prý letos na slavnostech skoro nepitelný, a to byl přítomen sám sládek. Budou minipivovary i nadále dělat čest českému pivovarnictví, nebo ho pomalu pohřbí?
Nashledanou za rok
Nejlepším pivem slavností byl vyhlášen Heavy Metal RIPA 15° od Zhůřáka...
Další fotkografie naleznete zde... a zde...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 3575x] [23. červenec 2018]
[Pivní slavnosti] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Adsense
4. prosinec 2024
20:29
posted by: Inzerce
Jarda z Jarovaru
úterý, 24. červenec 2018
10:56
Petre, na balkone ne, ale na zahrade ano, ale myslel jsem jako, ze mam svoje zasoby z Brelexu...
napsal(a): Jarda z Jarovaru [Odpovědět]
P.V.
středa, 25. červenec 2018
09:04
Jarda z Jarovaru: A máš taky na ten "zahrádkový" chmel prohlášení o schodě?
Naštěstí už je Bendová v důchodu a ta nová se dá ukecat....
napsal(a): P.V. (wyngl(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Jarda z Jarovaru
pondělí, 23. červenec 2018
15:04
Ano, nemam zapotrebi a ani bych to nechtel, varim si svoje pivo, podle sve receptury, podle svych postupu a z meho chmele v JGB...
napsal(a): Jarda z Jarovaru [Odpovědět]
P.V.
úterý, 24. červenec 2018
09:30
Jarda z Jarovaru: Jardo, ty si pěstuješ chmel na balkoně??
napsal(a): P.V. (wyngl(a)seznam.cz) [Odpovědět]
Jarda z Jarovaru
úterý, 24. červenec 2018
10:36
P.V.: Dobre, mam svuj koupeny z Brelexu, a pestuju si na zahrade Cascade a Challenger...
napsal(a): Jarda z Jarovaru [Odpovědět]
Jan Simon
pondělí, 23. červenec 2018
13:53
Za všechny 4 létačky můžu napsat, že vaříme originály. S Potmehúdem jsem se bavil na Velké Dobré, Jarovar byl soused, tak jsme se samozřejmě také zakecali a Chrousta ani netřeba se ptát - vaří dost specifická piva.
Naší osmičku s huell melon a yellow sub asi také nikde nepotkáte. Nic nepřebalujeme, není třeba. Máme vlastní hlavu.
Jan Simon z Pivovar Strašák
napsal(a): Jan Simon (info(a)pivovarstrasak.cz) [Odpovědět]
Radek Tvrdoň
pátek, 27. červenec 2018
13:54
Jan Simon:
Myslím, že autor textu hází do jednoho pytle kontraktory a "létače". Oba vaří sice na "kontrakt", ale jedni pro svůj provoz, aby napálili nevzdělané nadšence a turisty, protože Craft frčí. Tam dává ale smysl vařit běžnou produkci ve velkém pivovaru jako někteří vaří v Chotěboři (resp. nechává se vařit). Zatímco "létači" mají svou recepturu, možná ji mírně upraví po konzultaci se sládkem, který svou varnu a technologii zná více. Ale i tak se vždy jedná o unikátní pivo, nepřebalované - tam to ani ekonomicky nedává smysl. Vařit v craftovém pivovaru, craftové pivo a prodávat ho na festivalech - ta marže je minimální.
napsal(a): Radek Tvrdoň (chaap(a)seznam.cz) [Odpovědět]