Oreon

II. setkání malých pivovarů

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

II. setkání malých pivovarů

II. setkání malých pivovarů

Akce s tímto názvem se uskutečnila v sobotu 25. srpna 2007 od 13 hodin v areálu Starého pivováru v Rosicích u Brna. Účast přislíbilo několik minipivovarů a malých pivovarů z celé republiky, ještě v pátek odpoledne jich na webu bylo 8, v sobotu ráno už jen 5 a do Rosic dorazili 4 zástupci českého pivovarnictví: Zámecký pivovar Oslavany, Malostránský pivovar Velké Meziříčí, Měšťanský pivovar Strakonice a Klášterní pivovar Želiv (nepřijeli Moritz Olomouc, Novosad & syn Harrachov, Xaver Blučina a Akciový pivovar Dalešice).

O konání této akce jsem se dozvěděl asi 10 dní předem, když jsem původně měl namířeno do Oslavan na zámecké a pivovarské slavnosti spojené se slavnostním otevřením Pivovarské cyklotrasy Oslavany – Dalešice – Oslavany. Nicméně protože jsem vzhledem k očekávanému letnímu počasí zvolil za dopravní prostředek kolo a do Rosic je to blíž, návštěvu oslavanského zámku jsem opět odložil na neurčito.

Na cestu jsme s manželkou vyrazili krátce před polednem a do Rosic k Lidovému domu jsme přibyli kolem 14. hodiny. Vstupné na akci bylo 20 Kč (na večerní zábavu 50 Kč), za které dostal každý návštěvník krom možnosti ochutnat pár dobrých piv i kupu propagačních předmětů vč. krásných pohlednic z Rosic a okolí.

Pokladna
Pokladna

Na dvoře Lidového domu bylo vedro, slunce si ten den opravdu dávalo záležet, na teplotě točených piv se to naštěstí nepodepsalo. Ceny byly u všech stánků stejné, 25 Kč za velké a 20 Kč za malé pivo.

Vedro, ale pohoda
Vedro, ale pohoda

Jako první jsem ochutnal speciál klášterního pivovaru Želiv (Gottschalk), zatímco manželka zvolila svůj oblíbený a osvědčený Dudák. Želivské pivo se mi do spárů dostalo vůbec poprvé a musím říct, že jsem byl dosud o dost ochuzen. Na stánku byla i kompletní nabídka lahvových piv, která jsou k dostání i v prodejně klášterních produktů na Petrově v Brně. Stejně tak jsem byl upozorněn na skutečnost, že na Petrově můžu ochutnat i nefiltrovaná točená piva ze Želivi. Jsem navnaděn :)

Stánek Klášterního pivovaru Želiv
Stánek Klášterního pivovaru Želiv

Mým druhým pivem byl 12° Harrach z Velkého Meziříčí. Toto pivo jsem pil také poprvé, jen před pár měsíci jsem na Flédě ochutnal 14° bratříčka. Jeho chuť byla taková, řekl bych jiná, s lehkým pepřovým nádechem (můj pocit), rozhodně však příjemná. Pivo mě zaujalo a vybídlo k dalšímu napití :)

 Stánek Malostránského pivovaru Velké Meziříčí
Stánek Malostránského pivovaru Velké Meziříčí

Třetím velkým pivem se stal 12° Templář ze Zámeckého pivovaru Oslavany, pivo prodchnuté vůní kvasnic a poctivostí. Každému nemusí chutnat, ale své vyznavače určitě má. Tuplem to platí o jeho bratříčkovi z druhé pípy, kvasnicové Františkově třináctce. To je to pravé pivo pro vyznavače kvasnic, z tohoto piva kvasnice doslova smrdí :) V průběhu odpoledne jsem si dal 2 malé kousky.

Stánek Zámeckého pivovaru Oslavany
Stánek Zámeckého pivovaru Oslavany

Po malých jsem ochutnal i tmavého Dudáka a to vůbec poprvé v životě, znovu i pivo ze Želivi a 14° Harracha. Vše jsem proložil výborným gulášem prodávaným u vedlejšího stánku s jídlem. Z nealko nápojů jsem v určitý čas nepohrdl i točenou kofolou.

Stánek Měšťanského pivovaru Strakonice
Stánek Měšťanského pivovaru Strakonice

Mimo prosté pití si pořadatelé pro návštěvníky připravili i několik ‚dovednostních‘ soutěží o ceny věnované zástupci přítomných pivovarů.

Ceny pro vítěze (i poražené)
Ceny pro vítěze (i poražené)

První z nich jsem se osobně zúčastnil – přesun dvou sudů po hraně slalomovou dráhou. V předstihu se nepřihlásil nikdo a tak na opakovanou výzvu z pódia jsem se zvedl a šel na to. Spekuloval jsem s tím, že když se nikdo jiný nepřihlásí, poberu ceny sám. Jenže můj entuziasmus (jsem docela těžký introvert, ale pivo v žilách udělalo své) strhl i další 3 lidi, takže na mě zbylo 4. místo. Cenou útěchy mi byla láhev Gottschalka.

V soutěžním zápalu
V soutěžním zápalu

O půl sedmé nastal nejvyšší čas rosické slavnosti piva opustit a vydat se na lehce klikatou cestu k domovu, kam jsme zdárně po 75 minutách v počínajícím šeru dorazili (stmívá se nějak dřív než v červnu).

Akci jsme doma ohodnotili známkou 1, bylo to fajn strávené odpoledne (sportovně-degustační), potkali jsme tam i nějaké známé, popovídali si, pobavili se, ochutnali několik dosud neznámých piv a pochutnali si na nich… Ale příště raději vlakem! :)[Zbyněk Melichar] [Zobrazeno 7777x] [29. srpen 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

neděle, 2. září 2007
18:33

Chody

Já také nejsem proti, snad jen, kdyby byl uveden zdroj, tj. Pivní.info.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Sandler

pátek, 31. srpen 2007
16:13

Ahoj Zbyňku, skvělá detailní reportáž z pohledu degustátora. Díky. Mám prosbu, myslíš, že by bylo možné ji okopčit i na stránky organizátorů této akce. Chystám nějaký komentář k fotogaleriím za pořadatelský tým a pohled z druhé strany je vždycky vítaným zpestřením.
Díky za odpověď.


napsal(a): Sandler (info(a)kic.rosice.cz) [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 30. srpen 2007
22:07

Dwarf

re Doris: mě to taky napadlo... ale na tiskovou mluvčí (nebo kdo to byl) bych tipoval větší zasvěcenost...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Doris

čtvrtek, 30. srpen 2007
19:03

Doris

Já to odhaduji na Sv. Ján - Kolín a Sentice. Necháme se překvapit.


napsal(a): Doris [Odpovědět]

Adsense

20. květen 2022
00:45


posted by: Inzerce

Tomáš Kroupa

čtvrtek, 30. srpen 2007
15:20

Tomáš Kroupa

Možná měla na mysli Sentice? Semtex párty by pro tento krásně opravený pivovárek mohla skončit jeho rozmetáním po okolí a dírou v zemi... :-)


Dwarf

čtvrtek, 30. srpen 2007
10:58

Dwarf

to bude zřejmě nějaká šifra :) anebo ty slavnosti nebudou až tak úplně jen o pivu... že by Semtex a jiné chemikálie? :) sám jsem zvědav na reporty zúčastněných


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Doris

středa, 29. srpen 2007
23:53

Doris

Ohledně Dalešic přeposílám co mě dneska poslali.
"Dobrý den i Vám.
Kromě našeho pivovaru tu budou Oslavany, Sv. Ján pod Skálou a Semtín.
Jaromíra Hanáčková"


napsal(a): Doris [Odpovědět]

Dwarf

středa, 29. srpen 2007
21:41

Dwarf

musím se přiznat, že pivo od Moritze a z Harrachova jsem dosud taky neměl...a taky mě tím pádem jejich neúčast mrzí... tak asi jindy :)


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

umbob

středa, 29. srpen 2007
18:29

umbob

Skoda,o teto akci jsem se dozvedel az v den jejiho konani a tak jsem ji nestihl zaradit.Prestoze jsem od vsech zucastnenych pivovaru uz neco z jejich portfolia ochutnal,rad se podobnych setkani ucastnim.Ale asi by me hodne mrzela neucast puvodne avizovanych(Moritz a Harrachov)-tam mam zatim bile misto.Chtel jsem se zeptat,jestli nekdo nemate podrobnosti o Veletrhu malych pivovaru,ktere se konaji tuto sobotu(1.9.) v Dalesicich.Na dotaz primo do poradajiciho pivovaru zatim nikdo nereagoval


napsal(a): umbob [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI