Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

U Salzmannů v Plzni

Hospody, hospody a restaurace ...


verze pro tisk

U Salzmannů v Plzni

U Salzmannů v Plzni

V březnu jsem Vám slíbil seriál o vyhlášených plzeňských podnicích, které jsou úzce spjaty s plzeňským pivem, ležákem Prazdroj, resp. Pilsner Urquell. Až po více než půl roce jsem se dostal do dalšího z nich a sice do restaurace U Salzmannů, která sídlí v Pražské ulici 8.


Vítejte u Salzmannů
Vítejte u Salzmannů

Přibližme si trochu historii. Původně zájezdní hostinec koupil v 19. století bývalý forman Martin Salzmann (ano, ten, díky němuž vlastně vznikla i slavná pražská restaurace U Pinkasů, když svému známému, pražskému krejčímu Pinkasovi, přivezl na ochutnání sud piva z nového plzeňského Měšťanského pivovaru a to krejčímu zachutnalo tak, že pověsil jehlu a nitě na hřebík a otevřel si hospodu) a vbrzku dosáhl velké vážnosti a respektu Plzeňáků i „přespolních“ návštěvníků.

Provoz hostince byl ale přerušen na dlouhá léta v období socialismu, kdy nebyl zájem opravovat zanedbávaný objekt. Naštěstí po roce 1989 zvítězil zdravý rozum a po dlouhé a náročné kompletní rekonstrukci došlo k znovuotevření podniku. Citlivě rekonstruovaný dům i interiér evokují dobu počátku století, kdy byla restaurace oblíbeným místem setkávání plzeňských měšťanů a jejich hostů. (www.usalzmannu.cz)

Vchod a výčep Salzmannův
Vchod a výčep Salzmannův

Naše tradiční čtvrteční posezení začíná vždy ve čtyři hodiny odpolední a v některých podnicích je nutná rezervace. Učinili jsme ji proto i v této vyhlášené restauraci. Byli jsme ale překvapeni, když bylo prázdno, kromě obsluhy ani živáčka. Podezřívali jsme kolegu, který rezervaci zařizoval, že zamluvil celou hospodu, ale nebylo tomu tak Časem se nějaký host objevil, ale plno nebylo.

Tato restaurace je historicky spjata s dvanáctkou Prazdrojem snad nejvíce ze všech plzeňských a přesto vězte, že jsem ho při této své poslední návštěvě neochutnal. Proč? Na čepu je zde totiž vlastní značka Salzmannův ležák 12% - polotmavé pivo vyjímečné chuti, vařené dle originální receptury, živé pivo lehce jantarové barvy s osvěžující vyváženou chutí, hořké tóny v harmonii s jemnou nasládlostí vytvářejí příjemný soulad, který zaujme zvláště ty, pro které jsou jiná piva poněkud příliš hořká. Tolik reklamní leták.

Originální Salzmannův ležák 12%
Originální Salzmannův ležák 12%

A jak chutnalo mně. Ač piva tmavá nemusím, toto polotmavé má něco do sebe, je velmi dobré. Tmavá součást dává ležáku jemný nádech, chuťově podobný pivům kvasnicovým. Pokud máte rádi Granáta z Prahy, bude Vám Salzmannův chutnat ještě víc. A za kolik si můžete tuto plzeňskou raritu vychutnat? Pivo točené do originálního salzmannského půllitru Vás přijde na 25 Kč, třetinka pak na korun 16, stejně jako Pilsner Urquell.

Jen varnu minipivovaru byste U Salzmannů marně hledali. Místní ležák se totiž nevaří v Plzni, ale v Pivovarském dvoře v Chýni u Prahy, stejně jako Davelský ležák či Tolštejnský říz a samozřejmě Dvorní piva čepovaná přímo v Chýni.

Interiér restaurace
Interiér restaurace

Podnik U Salzmannů je slušná restaurace disponující vlastní značkou piva, standartním jídelníčkem hotové i minutkové kuchyně. Z webu se dozvíme, že těžiště nabídky leží v maximálně kvalitní, domácké české kuchyni. Jejich svíčková je vyhlášená a totéž v nemenší míře platí o pečeném kolenu či guláši, domácím jablečném štrůdlu či jiných specialitách. Samozřejmě si tu pochutnáte i na mnoha druzích minutek a lehkých zeleninových či těstovinových jídlech.

A přesto Vám tu něco chybí. Ale co? Vše je tak, jak má být. Nebo přece jen je něco v nepořádku? Možná štamgasti, ano ti štamgasti, kteří jsou v "zaplivaných" čtyřkách někdy až nepříjemní a kvůli kterým se ani neodvažujete vstoupit dovnitř. Zdi a sloupy jsou zde sice polepené spokojenými návštěvníky z řad známých osobností, kteří však možná i normálního zákazníka mohou trošku i odradit. Není nic horšího než když vstoupíte do prázdné hospody a samozřejmě se zeptáte proč ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 8479x] [7. září 2006]
[Restaurace] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Roman Holoubek

středa, 20. září 2006
07:56

Roman Holoubek

Měl jsem z návštěvy stejně smutný dojem - hospoda bez hostůPI podporuje nae zemdlce Reklama na PI