Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní dovolená v Bavorském lese


verze pro tisk

Pivní dovolená v Bavorském lese

Pivní dovolená v Bavorském lese

Skoro polovina německých pivovarů se nachází na území Bavorska. Nejen Franky jsou však zajímavým cílem pro každého pivaře. I Bavorský les, který leží blízko českých hranic, má co nabídnout. V červnu jsem strávil letošní dovolenou v regionu Cham, asi 50 km severovýchodně od Řezna a 20 km jihozápadně od hraničního přechodu Folmava-Furth im Wald. V tomto regionu je spousta malých, nezávislých a rodinných pivovarů. Stojí za to navštívit co nejvíc z nich, protože spoustu zajímavých a vynikajících piv se nedá koupit ani v supermarketech ani v nápojových obchodech, ale jenom přímo v pivovarských prodejnách či restauracích.

V Bavorsku se dají sehnat i pivní styly, které jsou v jiných částech Německa i v České republice neobvyklé, například Weizenbier (pšeničné kvasnicové pivo), jak v světlém provedení, tak i v tmavém. Tmavé pšeničné kvasnicové pivo není tak známé jako světlé. Ten, kdo ho ochutná cítí nádhernou karamelovou a banánovou vůni a je okouzlený karamelovou, čokoládovou a banánovou chutí.

Kromě toho existuje Bockbier, k mání je zejména na jaře a na podzim. Bockbier je docela silný ležák, který obvykle má kolem 6,5 a 7,5 procent alkoholu. Dále je občas v nabídce Weizenbock, což je Bockbier na základě pšeničného piva. K mání je sezónně i pivo typu Märzen, které je trochu silnější než obvyklý ležák a láká svou sladovou i občas karamelovou chutí.

První pivovar, který jsem navštívil byl Schlossbrauerei Schwarzfischer (Zámecký pivovar Schwarzfischer) ve vesnici Zell po staré silnici 16 z Řezna směrem na Cham. Brauerei Schwarzfischer je restaurační pivovar a nabízí tři druhy piva, točené i lahvové. V nabídce byly Edelstoff, Pils a Helles, které jsou všechny příjemně nachmelené. Potom jsem chtěl navštívit další dva pivovary ve městě Roding, blizko Chamu. Brauereigasthof Brantl (Restaurační pivovar Brantl) jsem našel hned a koupil dva druhy lahvového piva. Hlavně sváteční speciál jménem Reib`m byl vynikající i kvůli neobvyklé bylinkové chuti. Ve stejném městě byl tenkrát i pivovar Greiner. Pivo Greiner se dnes vaří někde jinde a je docela těžko ho najít v obchodech

Zámecký pivovar Schwarzfischer, Zell
Zámecký pivovar Schwarzfischer, Zell

Pár kilometrů západně od Chamu se nachází ve vesničce Pösing Privatbrauerei Drexler (Soukromý pivovar Drexler), který vyrábí tři druhy piva jménem Waldquell (lesní pramen). Mají velmi zajímavý charakter a plné chutě. Chutnají příjemně po sladu a ovoci.

Blízko obchvatu Chamu leží vesnice a průmyslová zóna Chammünster. Tady stojí jeden z nejstarších kostelů v Německu a pivovar Hintereder, který byl založen už roku 1377. Vyrábí dva druhy piva, Helles a Märzen. Pivo z pivovaru Hintereder patří mezi nejlepší piva, které jsem ochutnal během své dovolené v Bavorsku. Lahvové pivo je taky k mání přímo v pivovarské restauraci.

Pivovar Hintereder, Chammünster
Pivovar Hintereder, Chammünster

Další malý pivovar najdete ve vesničce Runding: Rundinger Schlossbräu (Zámecký Pivovar Runding). Runding se nachází pár kilometrů severovýchodně od Chamu, blízko silnice směrem na Furth im Wald-Folmava. Zde se vaří už od roku 1386. V nabídce jsou dva druhy piva, které byly opravdu vynikající. Měla plnou chuť, silný říz a byla velmi dobře vyvážená. Lahvové pivo se dá koupit přímo v restauraci.

Zámecký pivovar Runding
Zámecký pivovar Runding

Dále směrem na Furth im Wald najdeme ve vesnici Arnschwang Pivovar Mühlbauer. V tomto případě bych řekl, že není nutno navštívit přímo pivovar. Nenašel jsem zde prodejnu. Pivo z tohoto pivovaru je ale k mání ve většině nápojových obchodů v regionu. Doporučuji ochutnat tmavé pšeničné kvasnicové pivo Bärenweisse.

V hraničním městě Furth im Wald jsou dokonce dva pivovary: Hotel a Pivovar Hofer a Dimpf-Bräu. Pivovar Späth už pár let nefunguje, piva z toho pivovaru se nyní vyrábí v pivovaru Arnschwang. Hotel a restaurační pivovar Hofer se nachází pár kroků od centra a stojí za návštěvu. Jeho sortiment se skládá ze sedmi různých piv. Nevím zda existuje prodejna, a protože jsem tam byl v neděli, musel jsem koupit lahvové pivo v restauraci (1.50 Euro). Ale pivo bylo vynikající, hlavně speciál Grenzfähnlein a pšeničné kvasnicové pivo, jak světlé tak i tmavé. Pivo z pivovaru Dimpf se dá koupit v nápojových obchodech.

Hotel-Gasthof und Brauerei Hofer, Furth im Wald
Hotel-Gasthof und Brauerei Hofer, Furth im Wald

Příště bych Vám rád představil mimo jiné několik dalších pivovarů v tomto regionu blízko českých hranic, například pivovary v Amberku, v Drachselsriedu (kde jsou hned dva přímo vedle sebe) a ve Viechtachu, kde je pivovar s velmi širokým sortimentem typických bavorských piv.[quack-duck] [Zobrazeno 12805x] [2. září 2007]
[Pivo ve světě] [comments: 33] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Stefan

středa, 22. červenec 2009
14:02

Stefan

aktualní ale smutná zpráva: Pivovar Hofer ve Furth Im Waldu už nevaří. ::cry


napsal(a): Stefan [Odpovědět]

Petr Buriánek

čtvrtek, 23. červenec 2009
09:15

to Stefan: Když jsem tam byl loni, tak servírka říkala, že po zákazu kouření tam dost místních přestalo chodit. Poté tedy pro štamgasty zřídili ze salónku kuřácký klub. Rodiny na nedělní oběd spíš prý zajedou do Domažlic. Levně nakoupí, natankují a i ten oběd je vyjde skoro o polovinu levněji. Helles tam stál € 1,90 a Pils cca € 2,20, takže nic drahýho, ale již loni byla ohledně budoucnosti spíš skeptická.


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

jiri.j

pátek, 16. květen 2008
12:59

to Ludwig: Jedeme s P.Ž. do Franků, konkrétně Kreuzbergkeller nedaleko Forchhiemu, mají tam výčep 4 pivovar a navíc tam, přímo na místě, začali od jara vařit ještě pivo v minipivovárku. Pak se uvidí, kam nás chuť zavede:-). Takže do Berlína značný kus... ale díky za info.


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Adsense

13. červen 2024
16:02


posted by: Inzerce

Ludwig

pátek, 16. květen 2008
11:06

Ludwig

@Jiri J. : Tady ten:
http://www.100be.eu/
(prej je to "jeste" Pils..) Tawww. to nazyva Bitterpils :-8
PS: Kam jedes presne do SRN? Stav se v Berline :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena 16.05.2008 ve 11:06:25


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Petr Buriánek

pátek, 16. květen 2008
09:44

to Paja: Přímo v pivovaru se točí, vchod je zezadu; takový malý, ale příjemný výčep. V sobotu okolo poledne tam sedělo asi 5 místních, takže se i vcelku točí. Na čepu je jenom Helles (€ 1,90/0,5 l) (podle mě výborný). Lze tam zakoupit jak lahvové (okolo € 0,50-0,60), tak sudy. Märzen jsem pil pouze lahvový a moc mne nezaujal.
Helles má asi poloviční hořkost (16-22 IBU) oproti Pilsu. Na chmelení Pilsu se kromě žateckého červeňáku používají i německé aromatické odrůdy (Hallertauer, Tettnanger, Spalt).


napsal(a): Petr Buriánek [Odpovědět]

jiri.j

pátek, 16. květen 2008
09:26

to Ludwig: Co to bylo proboha za pils, já měl jen american ale, které mělo 100 EBU. Jinak Jever cca poslední 3 r. nějak ze své původní hořkosti slevuje. Dej vědět, co to je za PILS, v pá jedu do Němců.


napsal(a): jiri.j [Odpovědět]

Paja

pátek, 16. květen 2008
07:13

Paja

to Ludwig:
Tak ted mam uplne jasno, diky. To mozna bude duvod, proc mi Helles Hintereders (nebo jak to sklonovat Hinterederovo svetle) tak moc nejelo, asi ta horkost. Jednotka horkosti by mohla byt...
BTW to by me zajimalo kolik EBU ma Avar... Z toho mi uplne drevenel jazyk.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Ludwig

čtvrtek, 15. květen 2008
15:32

Ludwig

@Paja: Ludek na to odpovedel dobre, ja bych jeste snad jen dodal:
Rozdil mezi pivy typu PILS a HELLES/LAGER je predevsim i v poctu EBU.
EBU= European bitter units, nemecky BE= BitterEinheiten.
Nevim ja se to rekne cesky.. Jednotka horkosti..?? Snad..
Cim vic chmelene pivo, tim vic BE!
Export (22-25), Pilsner (28-40).
Tyto cisla jsou prumer, muzou se i odlisovat. Napr Krombacher Mild ma jen 3 BE, a Jever Pils 44 BE. Nedavno jsem pil i 1 PILS co mel 100 BE. Ale to uz je extrem.


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 15. květen 2008
12:57

Paja

to Ludek: Samosladove znamena co?

to Tomas: A toci tam taky primo v pivovaru? Jak maji otevreno netusis, zadna cedulka, nic...?
Jsi me nepochopil, mne jenom prislo nevyrazne, takovy prumer (ne ve spatnem smyslu), ale proste bych ho nepoznal - "Toto je Hintereder". Ja preferuji piva, ktera maji neco charakteristickeho (v pozitivnim smyslu, treba charakteristicky kysely Vorel ne :) ). U psenicnych mi zas naopak vyhovuje, kdyz nejsou prilis vyrazna. Zkazene nebylo, to urcite ne. A prijemne se pilo, ze nebylo presycene, jen me nezaujalo... Mozna jsem taky z ruznych hodnoceni ocekaval az prilis.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 15. květen 2008
11:36

tomáš

to Paja:
Kupoval jsem tam nedávno jen lahvový a to mi chutnalo hodně.Ono je problém ,že pivo v těch venkovskejch hospůdkách ,kde sedí odpoledne 1 člověk a výtoč je minimální, nebude vždycky nejčerstvější.S tou otvírací dobou je to tam v neděli fakt bída.Filtrovaný a nefiltrovaný se nedá moc srovnávat. Nefiltrovaný bude mít díky kvasinkám vždycky chuťově trochu navrch.Pils mi příjde sušší a hořčí než sladovější a míň chmelený helles.Obojí je spodně kvašený.Svrchně je jen pšeničný pivo.Ten helles je spíš všeobecnej název pro klasický světlý pivo.Záleží na obsahu alkoholu.Tam se to na 10 a 12 jako u nás tak nerozlišuje.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 15. květen 2008
10:43

Paja

Tak jsem se dostal do Chammunsteru, ze ochutnam. Bohuzel, v nedeli byl pivovar zavreny - jestli kvuli svatkum? Nicmene v hospode pod vezi otevreno meli, tak jsem dal mistni Helles. Popravde receno, jsem cekal vic, ne, ze by bylo spatne, ale den predtim jsem byl ve Stribre a tam jsem si mlaskl vic. V Rundingu bohuzel take zavreno - pry v nedeli odpoledne pravidelne.

Chtel jsem se vsak zeptat - jaky je rozdil mezi Helles a Pils? Co tomu odpovida v cestine? Je to jako desitka a lezak a nebo se lisi cely postup a strana kvaseni (spodni, svrchni)?


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Paja

pátek, 25. duben 2008
10:38

Paja

to Luboš.:
Presne - zda chteji. Jenze proc by meli chtit, kdyz prodavaj dost - jsou jeste rezervy?
A odpovedel sis sam - na Parkan zajede par cizincu a turistu, daj si snad vybornou Plzen (ja tam nebyl), chut zapomenou a doma pak prekousnou i tu masovku. Mozna, ze by oficialne i nabidly, kdyby byl zajem nejake hospody. Jenze to je zas riziko pro hospodskyho, ze se mu to zkazi a jeste bude poslouchat remcani, ze co to zavadi za novoty. To mi taky rikal nejaky hospodsky, co presel z G na Bernarda, ze prvni 2 mesice poslouchal vyhruzky stamgastu, ze budou chodit jinam a proc jim vzal to vyborny pivo a nahradil to nejakou neznackovou breckou...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Libor

čtvrtek, 24. duben 2008
13:12

Libor

to Luboš.: pravdu má ten človek! Keby sa chcelo, išlo by to....


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Luboš.

čtvrtek, 24. duben 2008
13:06

U velkých pivovarů to není scifi. Je to jenom o tom, zda chtějí nebo ne. Proč třeba v Plzni na Parkáně lze točit nefitrovaný Prazdroj. To pivo je úplně jiné. Nechci se tím zastávat velkých pivovarů, ale na tom je vidět, že když se chce, tak to jde. I když ten Parkán je zřejmě kvůli pivovarskému muzeu. Škoda, že toto pivo nenabízí i oficiálně na trh.


napsal(a): Luboš. [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 24. duben 2008
12:55

Paja

to tomas:
Prior byly Domazlice, ne? Jenze jeste pred privatizaci a prodejem do Afriky. U Domazlic me zvlast mrzi, ze Prior znam jenom z vypraveni...
To je taky mozny, ze nechtej zkouset, jenze se jim ani moc nedivim. Jsem mluvil s kamosem, co dela potravinarske (nepivni) technologie a je to proste obchod a riziko oslabeni znacky. Asi i pripadem - vyrobi se nefiltrovane nepasterovane pivo (IMHO i tak naklady na vyjimku), zalahvovani (potreba asi obvzlast dbat na hygienu - dalsi naklady), distribuce. A pak to nejaky obchod necha projit, nekdo si to koupi, lokne si.. a znacka uz je poskozena. A vysvetluj nekomu, kdo si neprohlidl etiketu, ze to bylo skvely pivo. Nakonec - byl jsem s nim prave na pivu U krokodyla - ja daval BON, on riskovat nechtel a drzel se G. Ze ma zvykly zazivani, ze G ho neprojme. A pritom sam vi, co je prumyslova vyroba vcetne tech sracek, co se pridavaj. BONa si tak trochu z donuceni loknul, konstatoval, ze je zrejmne lepsi, nakonec je to 12... a pak si objednal dalsich 6 G-cek. Kupodivu rikal, ze ochutnal vyrobek z jeho ranku, ktery byl vyroben klasicky a ze pry nic moc, ze proste uz zvyk na to, jak se to dela ted, takze to klasicky bylo tvrdy, s divnou chuti... A stejne u piva muze pijak G-9 argumentovat, ze jich da 10, zatimco po 10 BONech 12 se opije, jako by tech G-9 dal 20... - i s takovym argumentem jsem se setkal. Ale tyhle kamose jsem uz preucil, ze chodej na 6 piv mensich pivovaru ;).


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Dwarf

čtvrtek, 24. duben 2008
11:25

Dwarf

já myslím, že ušetřit za filtraci je jedna věc... zajistit trvanlivost piva věc druhá... nefiltrované živé pivo se buď musí prodat rychle, což v těch objemech bude problém, nebo se musí umrtvit (pasterizací), což už pak zas není úplně ono...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

tomas

čtvrtek, 24. duben 2008
11:17

tomáš

to Paja:
Je jasný ,že u velkejch pivovarů je to sci-fi a nevyplatí se jim to ekonomicky,i když tady pokusy byly ( třeba pšeničný Prior).U malých pivovarů to nechápu, myslím že dneska je každej prodanej hektolitr dobrej. Navíc by třeba ušetřili za filtraci. Spíš chybí u hodně pivovarů odvaha zkoušet něco novýho .


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 24. duben 2008
07:39

Paja

to tomas: Diky, tak ted uz mi je to jasny.
Predstava, ze Staropramen a Gambrinus budou delat kvasnicovy nefiltrovany mi prijde jako komedialni sci-fi. I kdyz je fakt, ze PR potencial by na to mely, ze by natocily reklamu, ze kristalove cisty pivo je out a kazdej spravnej pivar se nakali kalnym pivem.
To si myslim, ze jsou normalni ekonomicky pocty, ze se nefiltrovany pivo bezne nestaci. U velkych pivovaru je to jasny - vyse (a taky proc zavadet draze novou technologii, kdyz jak to je ted to jde taky i se sbiranim oceneni a oblibenosti u konzumentu) a u malych by asi dost velka cast prosla nez by si to nekdo koupil. Bohuzel trend urcuje vetsinovy zakaznik a ten ho dostava od velkochemicek. Kdyby se Gambac fakt rozhodl nefiltrovat, udelal reklamni kampan, tak pak to pro male pivovary bude mensi riziko, ale porad jeste riziko. Nejsem ekonom, ale obavam se, ze to takhle funguje :(.


napsal(a): Paja [Odpovědět]

tomas

středa, 23. duben 2008
13:15

tomáš

to Paja:
No nepravej Zoigl se liší hlavně tím , že není z komunálního pivovaru, ale z běžnýho, protože název Zoigl značí právě to společný střídavý vaření ( jako na moravě je pravý originál Kvasar v Senticích pro pár sousedů a ten z Černý Hory je běžně v obchodech).S tou recepturou to bude asi v každým pivovaru jinak, ale myslím že to je spíš takový hlášení se k regionálním tradicím.Oni ty jejich nefiltrovaný druhy piv jako Zoigl,Keller bier,Land bier,Zwickl.. se dost chuťově prolínají,tak je těžko určit nějakej konkrétní rozdíl.Je to poslední roky takový obrození nefiltrovanejch piv, jako bylo před 20-30 lety obrození pšeničnejch piv. Chytají se toho tam už i velkopivovary a tak už i třeba Erdinger má jako novinku UR-Weisse plněnou do starých eurolahví a v přepravkách, který připomínají starý dřevěný.Asi jako kdyby najednou Staropramen nebo Gambrinus začal najednou prodávat kvasnicový nefiltrovaný pivo třeba v patentních lahvích (trochu sci-fi). Škoda ,že k nám tenhle trend ještě nedošel a třeba menší pivovary nestáčí nefiltrovaný piva běžně do lahví.Napadá mě snad jen černohorská desítka sklepní.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Paja

středa, 23. duben 2008
10:59

Paja

to tomas: "Zoigl z malych pivovaru v okoli... starobavorsky pivo" - to znamena, ze Zoigl je navic i stara receptura (a tim nemyslim Reinheitsgebot) odlisna od dnesni? Nebo cim se lisi tento nepravy Zoigl od ostatni produkce pivovaru? Jinak diky za vysvetleni, tohle je fakt zajimavy tema...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

tomas /www.pivniobzor.cz/

sobota, 19. duben 2008
17:52

to Ludwig:
Ne bydlím v Praze , ale celkem se o to zajímám a už jsem v tom kraji párkrát byl. Jinak díky za pochvalu.


Ludwig

sobota, 19. duben 2008
08:35

Ludwig

@tomas> Nezlob se za mou zvedavost, ale bydlis tam nekde v te casti Bavorska? Ten clanek na pivnimobzoru.cz je od Tebe, ze? Fakt super.. Takovy clanky ctu velmi rad, a myslim si ze ne jen ja sam! L. :)


napsal(a): Ludwig [Odpovědět]

tomas

pátek, 18. duben 2008
15:12

tomáš

to Paja:
Myslím že v tom Eslarnu má na starosti komunální-společný pivovar i hospodu jen 1 rodina , ale v těch dalších městečkách vaří vždycky tak cca 5-6 rodin na střídačku,který si ty práva vařit, ale dědí z generace na generaci. Není to tak ,že by mohl vařit každej kdo se přihlásí.To jak tady u nás nabízí pivovary uvařit si pivo , je něco úplně jinýho.
Zoigl vaří i malý soukromý klasický pivovary jak už bylo tady zmíněno . Některý lahvový jsou skvělý ( třeba z pivovaru v Pirku u Weidenu nebo z pivovaru Wurst ve Windischeschenbachu),některý nic moc ( třeba Bischofshof Regensburg).Pravý Zoigl je jen čepovanej(i do přinesených soudků a lahví) a z komunálního pivovaru. Nepravý pak z běžných malých pivovarů v okolí, kde název Zoigl funguje často jen jako kategorie pro regionální nefiltrovaný starobavorský pivo.Může být světlý i tmavý.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Paja

pátek, 18. duben 2008
14:23

Paja

TO Ludw.: "Pravy - nepravy zoigl" jsem si vytvoril ze sve logiky a velmi lehkemu nacichnuti k problemu. Jako jednu z nejpodstatnejsich veci jsem povazoval prave to, ze se stridaji pivovarnici. Respektive, ze muzu rict "Eslarner Zoigl" - uvareno v mistni Kommunenbrauerei a pak uz jsou "podskupiny" podle toho, kdo to varil. Ja myslel, ze opravdu uplne kazdy - jako nabizeji nase pivovary "uvarte si svoje pivo", jen s tim, ze u nas je to komercni vec, kde se zakaznik jenom mota kolem varnice a vybira, jak to udelat, ale do toho mu dost podstatne asi keca sladek, zatimco v Bavorsku co si kdo uvari, to si zaplati a pak proda a nebo vylije....). Take moc nechapu spojeni "Soukrome pivovary, ktere vyrabeji Zoigl" - znamena to, ze si tam muze nekdo varit, ale pivovar neni v majetku obce, ale soukromnika? Nicmene diky, za odkaz na clanek, tam si to objasnim. Uz jsem te chtel vyzvat, jestli bys to neobjasnil nejakym clankem :).
Jo, to jsem nekde cetl, uz nevim, na kterych strankach, ze plni i prinesene nadoby, ale az nakonec vpodstate z toho, co zbylo - pamatuju, ze psali, ze az 3 l na osobu...

to Tomas: Jo, jo, zoiglstum.de jsem uz zkoumal... To jsem z toho prave nepochopil, co jsem psal, ze to vari jen 1 clovek. Znamena to tedy, ze pivo se vari v Kommunnenbrauhaus a cepuje v teto hospode, ale vzdy to vari nekdo jiny?
Taky super seznam, diky... Jen se tim ted prokousat.

Sakra, ja mam ted chut na pivo...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Ludw.

pátek, 18. duben 2008
13:36

Nasel jsem zajimavy clanek, ktery me neskutecne zaujal svou kvalitou. Ten clovek co to napsal, ten to napsal opravdu skvele! Klobouk dolu. http://www.pivniobzor.cz/clanky/2008-02-06-komunalni-piva-zoigl/


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

tomas

pátek, 18. duben 2008
12:03

tomáš

to Paja:
V Eslarnu jsem byl loni v létě a tamní Zoigl je skutečně Echt a krajina kolem pěkná ,takže jet tam na kole je nejlepší možnost.Funguje tam kromě 1 soukromýho pivovaru i komunální pivovar.Čepuje se tady ( http://www.zoiglstum.de),ale je potřeba se předem na webu podívat kdy.Je to jen v určitý dny.Ceny kolem 1,50e.O kvalitu se bát nemusíte ,rodiny co vaří s tím mají letitý zkušenosti.Jinde na malejch městech v hospodě pivo tak do max 2,50 e.
Jinak asi nejlepší a hlavně neustále aktualizovaný seznam německých pivovarů je tady: http://www.german-breweries.com/a vydává to britská Camra i knižně.


napsal(a): tomas [Odpovědět]

Ludw.

pátek, 18. duben 2008
11:57

@Paja> Ano, to s tim Zoiglem je neco velmi zajimaveho, proste takovy prezitek ze stredoveku. Ve vesnici je "obecni pivovar" (Kommunenbrauhaus), a v nem si urciti lide (zas ne kazdy) smi varit pivo, a podle presneho rozpisu/kalendare je prodavat u sebe doma. Nenech se zmylit, to nejsou zadni amateri-i kdyz potravinarskou vejsku na to mit nemusi! :-)
Ta kvalita je obdivuhodna! "Pravy" a "nepravy" Zoigl.. hmm.. Nepravy Zoigl jsem parkrat koupil v Nemecku v supermarketech, 0,5L bezna pivni flaska, asi 12 mesicu min. trvanlivost.
I kdyz na etikete psali slovo "Zoigl", Zoigl to nebyl. Pravy zeigl se vyrabi jen zde: (a neni pasterovany, a prumyslove staceny..)
Zoigl z obecniho pivovarku je jich jen 5!)
Eslarn
Falkenberg (Oberpfalz)
Mitterteich
Neuhaus
Windischeschenbach

Zoigl z vetsich pivovaru:
Altenstadt an der Waldnaab
Kohlberg
Neustadt an der Waldnaab
Pleystein
Tirschenreuth
Vohenstrauß
Waldershof
Bärnau
Letten
Flossenbürg
Waldsassen

Soukrome pivovary, ktere vyrabeji Zoigl.
Friedenfels
Irchenrieth
Kallmünz
Mallersdorf
Marktredwitz
Pirk
Raigering
Reuth bei Erbendorf
Sulzbach-Rosenberg
Weiden Opf.
Selb
Wunsiedel
Plößberg
Moosbach
Windischeschenbach
PS: Vic Ti neporadim, taky se tam teprve chystam to zmapovat!
Ludwig
Ceny piva v SRN sou ruzne,Bavorsko je nejlevnejsi ze vsech spolkovych zemi, tyhle "Vycepy" Zoiglu plni i prinesene nadoby(lahve, sudy atd), v tehle pripadech je cena mnohem nizsi nez kdyz to pijes na miste. To je v Nemecku (celem) znama vec, ze pivo ssebou min stoji nez na miste.


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Paja

pátek, 18. duben 2008
10:46

Paja

Diky! Zoigl.de jsem koukal, Zoiglbier.de ne. Ale to uz je pro mne daleko, ja to jezdim na kole z Folmavy, takze tak do 50 km vzdusnou carou. Zoigl je tedy jakysi spolecny pivovar, ktery si pronajme obcan obce, uvari si a pak to prodava sam, pripadne to vyuzije na nejake rodinne akci? Jak je to s kvalitou, kdyz to vari zrejmne amateri? Mne zaujal Eslarn - to mam nejbliz, ale asi to neni "pravy Zoigl" jako ve Windischeschenbachu (nebo kde jsem to narazil, kde vari snad kazda 2. rodina) - v Eslarnu se zda, ze to je vse produkce p. Griessla.

Mapa je i na tom seznamu beerme.com, jenze tam je uvedeno, ze nepristupny verejnosti je i zde opevovany Chammunster..., ale pro vytipovani take dobre.

Jak je to zhruba s cenou v rodinnych pivovarech - rekneme jako je ten Chammunster, Hofer Furth i. W. apod.? Tam pocitam tak 2,20-2,50, ne? Nevim, ale soude podle vyvoje u malych pivovaru v Cechach myslim, ze v Nemecku se uz za kvalitu plati a ne, jako nastesti pro nas jeste nekde zatim tady - koupis mistni pivo 12 o 2 Kc levnejc nez G-9...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Ludw.

pátek, 18. duben 2008
08:40

@Paja> Znas www.zoigl.de a www.zoiglbier.de ? Tam stoji 0,5L opravdu 1,50-1,70EUR! Aspon pred rokem to tak jeste bylo. Akorat ze cepuji podle kalendare, (je tam ale taky uvedenej)
Co se tyce aktualizace pivovaru (otevreny/zavreny) no, nevim o njake mape ktera by byla na 100% aktualni, takova snad ani neni. Ja a Stefan mame tady pausal po Nemecku, muzem predem zadarmo zavolat a zeptat se..
Pomerne solidni seznam pivovaru maji Amici na: http://beerme.com/index.php
Ale jak rikam.. za aktualnost tam nedam ruku do ohne.


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Paja

pátek, 18. duben 2008
08:04

Paja

Diky, ja se chystam jeste pred letem, mame chalupu kousek od hranic a pokles Eura laka i statni zamestnance si trochu vyhodit z kopytka :).
Co se tyce mnozstvi pivovaru a pivovarku... tak pochopitelne proti nam bych rekl tak 7x vetsi koncentrace, nicmene doby, kdy kazda druha vesnice mela pivovar uz jsou pryc. Kdesi na ceskem webu jsem videl mapku srovnani pivovaru v Bavorsku a Plzenskem kraji - proste vyrez Plzensky kr., a sirsi prihranici Horni Falc, Dolni Bavorsko, asi kousek za Dunaj... Bohuzel jsem znova nenasel. Mam ji vytistenou, ale musim upozornit, ze je pomerne zastarala a dezorientacni (vesnice jsou nekdy zakreslene take nekde jinde (treba o 30 km) nez maji byt). Ale asi nejlepsim zdrojem se ukazalo: www.bayerisches-bier.de (nektere zde uvedene ale jsou i pres 10 let zavrene). Zavrenost jsem overoval na etiketarskych webech - http://www.brauereigeschichte.de/ a http://www.pgatzhammer.de/de/BYLKR.HTM . Inspiraci poskytl taky http://www.biertest-online.de/.
To nemyslite vazne s tim eurem 50? A nebo to je za male, ne? Kdyz jsem se v lete dival do hospod (bez mistnich piv), tak 1,50 jsem videl jenom v bufetu u reky Regen u Kötztingu, jinak kolem 2E... - tedy =Praha-pesi zona...


napsal(a): Paja [Odpovědět]

Ludw.

čtvrtek, 17. duben 2008
15:05

Hallo Stefan,
moc peknej clanek, pivni dovolena v bavorskym lese je pro milovnika poctivyho piva snad tou nejlepsi dovolenou jakou si jen muze prat. Pivovaru a pivovarku je tam v bavorsku jak hub po desti. Tohle leto (2008) se tam taky chystam, tak treba taky potom napisu nejakej clanek. S pozdravem "Tschüß".. :o) Ludwig
PS: Ty ceny piva v Bavorskem lese: Ano, asi o polovinu levnejsi nez v Praze-pesi zone :-)


napsal(a): Ludw. [Odpovědět]

Stefan

neděle, 17. únor 2008
11:53

Stefan

to Paja: Normalně jsou pivovarské restaurace otevženy kolem odpoledne a obvykle se tam najde mnoho regionálních specialit a dobrot. Ceny v Bavorském lesu jsou ve srovnáním se zbytkem Německa docela nizké, obědy kolem 7eur, pivečko asi 1,50eur. (jako vždycky jsou samozžejmě i vyjímky).


napsal(a): Stefan [Odpovědět]

Paja

čtvrtek, 24. leden 2008
15:20

Paja

Jak v Nemecku funguji pivovarske restaurace - napr. otviraci doby - je sance i kolem poledne? Jak je to cenove? Diky


napsal(a): Paja [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI