Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Dovolená 05

Pivní cesty


verze pro tisk

Dovolená 05

Dovolená 05[p224][p220]

Letos jsme vyrazili na dovolenou na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Cestou, která nebyla ani zdaleka tak dlouhá jako na Valašsko, se dala vysledovat zajímavá piva na čepu restaurací a hospod. První Platan jsem zaznamenal v Tálíně, Budweiser Bürgerbrau alias Samson se nejdříve objevil v Albrechticích, dále Regent v bufetu v Kardašově Řečici. V restauraci Chatového ráje Brandlín, kde jsme strávili příjemný týden je na čepu "značkové" pivo Gambrinus. První večer jsme vyrazili na průzkum okolí, zakotvili jsme u hospůdky v Olšanech, kde byl na čepu dobrý Budvar a dal se zde koupit lahvový Platan i Regent, který se hodil navečer.

Druhý den jsme vyrazili do Slavonic, kde v hotelu Alfa bylo na čepu výčepní Starobrno. Při cestě parním vlakem do Telče se dal konzumovat lahvový jihlavský Telčský Zachariáš. V pondělí jsem naplánoval výlet do Třeboně a těšil se na oběd do pivovarské restaurace. Pivovar Regent se nachází v těsném sousedství třeboňského zámku a do dáli ho prozrazují typické komíny.

Pivovar Regent Třeboň - s výčepem v zadní části
Pivovar Regent Třeboň - s výčepem v zadní části

Oběd se bohužel nekonal, protože měli jen typická hospodská jídla studené kuchyně. Paradoxem je, že hospoda otevřená přes oběd teplá jídla nenabízí, ale v pivovarském sklípku s otevírací dobou od 14 hodin se najíte. Dále je v areálu možno posedět na pivovarské terase a také se zde nachází pivovarská prodejna. Alespoň jsme si tedy nechali načepovat kvasnicový ležák a nové 13% polotmavé pivo Petra Voka do PET lahví na večerní degustaci. A "kvasničák" opravdu neměl chybu, tak dobré pivo jsem dlouho nepil. Škoda jen, že Vám ho nestočí v pivovaru do párty soudku. Polotmavé mi moc nechutnalo, asi je to tím, že tmavá piva moc nemusím.

Regent - pivovarské nádvoří
Regent - pivovarské nádvoří

Další den opět oběd ve Slavonicích se Starobrnem a večeře v "bydlišti" a G10. Středa měla být pivním vyvrcholením. Vyrazili jsme směr Dalešice. Po cestě se dal v Jemnici vysledovat první Hostan a je sympatické, že se držel na čepu až do Dalešic a převálcoval v místních hospodách i nejoblíbenější české "pivo". V Jaroměřicích nad Rokytnou jsem zaznamenal ještě Litovel a v Boňově nás o správném směru cesty přesvědčila vývěska na místní hospůdce informující, že zde čepují Dalešické pivo. Konečně jsme dorazili do samotných Dalešic, projeli okolo Hostince filmových Postřižin, kde nás tabule informovala o ceně čepované jedenáctky (13,- Kč) a směrovka nás navedla na zahradu před dalešický pivovar.

Romantika Postřižin
Romantika Postřižin

Uvítala nás brána povědomá ze známého filmu, kterou projížděl Francin na svém motocyklu značky Laurin & Klement ze svých služebních cest, a vstoupili jsme na slavné pivovarské nádvoří, kde se p. Hrušínskému stalo tolik úrazů. Oproti filmu se mi zdálo o dost menší, asi filmové kamery tak trochu klamou.

Dalešická brána
Dalešická brána

Restaurace tentokráte nezklamala a poskytla nám oběd zapíjený vynikající kvasnicovou jedenáctkou za 18,- Kč. Dále byla na čepu filtrovaná jedenáctka za stejnou cenu a tmavá třináctka. V době naší návštěvy se na nádvoří pivovaru konalo řezbářské sympozium a byl zde otevřen venkovní výčep, kde se točila i světlá kvasnicová třináctka Májový ležák - "Z nežízně žízeň udělá jen náš Májový ležák"

Restaurace v Dalešicích
Restaurace v Dalešicích

Součástí postřižinského areálu je také Muzeum Rakousko - Uherského pivovarnictví, kde se dozvíte o dávné i blízké historii dalešického pivovaru, ale i zajímavosti z natáčení slavného filmu J. Menzela. Až budete mít cestu kolem, určitě nezapomeňte navštívit pivovar Dalešice a ochutnat jeho vynikající pivo. Já jsem si nechal naplnit párty soudek kvasnicovou jedenáctkou. Natočili ji sice z hospodského výčepu, ale v sobotu po příjezdu z dovolené navodila nostalgickou atmosféru právě skončené dovolené při sledování čeho jiného než Postřižin.

Stará varna
Stará varna

Ve čtvrtek jsme ještě navštívili Třebíč, kde se setkávají různé značky a na poměrně malém prostoru si můžete udělat svoje malé pivní slavnosti. Za krátkou návštěvu tohoto města jsem v místních osvěžovnách nalezl, kromě standartních celorepublikových značek i Černou Horu, Rebel Havlíčkův Brod, Litovel aj. V pátek jsem ještě dal k obědu budvarskou desítku na náměstí v Nové Bystřici a vyrazil zase domů.[Richard Chodora] [Zobrazeno 7925x] [14. srpen 2005]
[Pivní cesty] [comments: 5] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

úterý, 22. leden 2008
19:35

Chody

to Zdeněk Reska:
Díky za info. Vaše číslo bylo smazáno. S pozdravem na Ukrajinu ....


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Zdeněk Reska

úterý, 22. leden 2008
18:57

Jen pro informaci.... Telefonní číslo 603461054 uvedené jako kontakt do pivovaru Dalešice NEPLATÍ. Je to moje privátní číslo z dob mého působení v dalešickém pivovaru. Na toto číslo tedy nevolejte, vyšlo by Vás to možná dost draho, protože působím v pivovaru mimo území ČR. Všem příznivcům dobrého piva "Dej Bůh štěstí".


napsal(a): Zdeněk Reska [Odpovědět]

Luboš S.

neděle, 18. listopad 2007
19:23

Luboš S.

17.8.2005
Pěkná zpráva z dovolené. Dalešice jsou opravdu super, jen vchod do pivovarské hospody je špatně řešen (dveře). V Třebíči se opravdu setkávají různé značky, ale v horku se tu těžko hledá dobře vychlazené točené pivo. Doufám, že jsi i něco přivezl. Čau.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Chody

neděle, 18. listopad 2007
19:21

Chody

to Tomáš: Šupinka ale byla plná a hlad veliký. Snad tedy příště!


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

24. červen 2024
11:00


posted by: Inzerce

Tomáš

neděle, 18. listopad 2007
19:20

tomáš

16.8.2005
Při příští návštěvě Třeboně vřele doporučuju navštívit restauraci Šupinka naproti pivovaru. Vyhlášené kapří hranolky zaženou spolehlivě hlad na dlouho a krásně se na ně pije v pivnici kvasničák, stačí se jen dovalit pár metrů do pivovaru... :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 19.11.2007 ve 07:59:17


napsal(a): Tomáš [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI