Rastal

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivo léčí srdce, krevní tlak a trávení

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivo léčí srdce, krevní tlak a trávení

[středa, 8. duben 2009]

Přiměřené pití alkoholického piva snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Na druhou stranu neprospívá mozku, játrům nebo třeba slinivce.

Ačkoli to někteří lékaři neradi slyší, pivo s obsahem alkoholu může svědčit našemu zdraví. Je prokázáno, že alkohol obecně chrání proti kardiovaskulárním chorobám.

Díky obsahu draslíku navíc pivo snižuje krevní tlak. Neznamená to ale, že máte každý večer vypít pět piv na dobrý tlak. Platí to pouze při přiměřené konzumaci.

Nadměrné pití naopak vede k poruchám srdečního rytmu.

Podle doktorů je lepší pít alkohol, pravidelně, ne nárazově. Obecně se doporučují u mužů jedno až dvě velká piva denně, u žen jedno až dvě malá piva denně, v závislosti na tělesné konstituci. Někteří lékaři navíc doporučují jeden až dva dny v týdnu alkohol zcela vynechat. Lepší je pít pivo v průběhu dne než si naráz dát třeba dva půllitry.

Pokud jde o mozek, podle Františka Vožeha z Lékařské fakulty UK v Plzni jde o prospěšnosti v souvislosti s alkoholem mluvit jen stěží. Působením alkoholu je totiž postiženo formování nových dlouhodobých paměťových stop či vybavování informací v paměti uložených.

Problematickým se stává i uchování nových informací v paměti krátkodobé. Po požití malých dávek jsou sice poruchy paměti zjistitelné pouze speciálním vyšetřením, ale se stoupajícím množstvím požitého alkoholu postižení paměti roste,“ píše Vožeh v knize Pivo a zdraví.

Zhubnout po pivu?

Je nutné počítat i s tím, že alkohol vede k ukládání tuků přednostně na břiše. Na druhou stranu lékaři zjistili u některých žen při mírné konzumaci úbytek na váze. Zdaleka se však nejedná o pravidlo. Pití piva není dobrý způsob, jak hubnout. Pravděpodobně byste navíc stejně nezhubli v pase.

Podle lékařů a dietologů by proto pivo měli pít jen štíhlí lidé. Vždy je nutné počítat s tím, že obsahuje určité kalorie, a přizpůsobit tomu jídelníček. Díky tomu, že obsahuje velké množství minerálních látek a stopových prvků, ho lidé přirovnávají k iontovým nápojům, lze ho považovat i za potravinu (pivo jako „tekutý chléb“). Pivo zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a může i omezit zácpu. Umírněné pití chrání také před rozvojem diabetu.

Pivo jako lék na žaludek?

Pro lidi trpící překyselením žaludku či pálením žáhy je vhodný Pilsner Urquell. Podle lékařů mohou dokonce lidé užívající pravidelně léky snižující kyselost v žaludku nahradit léčbu konzumací jednoho nebo dvou těchto piv denně. Nesmí ovšem trpět onemocněním, které by konzumaci alkoholu omezovalo zcela, jako například u jaterních onemocnění nebo u pankreatitidy, zánětu slinivky břišní. U jiného piva lékaři tyto účinky nepozorovali.

Ani v případě, že pivo budete popíjet jako lék na žaludek, nepřekračujte přiměřené množství. V opačném případě si můžete způsobit nejen onemocnění jater, zánět slinivky nebo žlučníku, ale dokonce i rakovinu jícnu. Při cirhóze jater dochází u mužů ke zbytnění prsů do ženského tvaru a velikosti, u žen se zase může objevit pleš nebo vousy.

Ačkoli může nadměrné pití alkoholu rakovinu - například jícnu - vyvolat, přiměřené pití piva může před některými zhoubnými nádory ochránit. Fytoestrogeny, které pivo obsahuje, snižují výskyt nádorů prostaty, dělohy a prsu a kromě toho také chrání ženy v menopauze před osteoporózou a návaly. U kuřáků ale pití piva trojnásobně zvyšuje úmrtnost na rakovinu plic.

Pivo v průběhu těhotenství

Pití alkoholického piva by se měly rozhodně vyhnout těhotné ženy a ty, které podstupují léčbu neplodnosti - ta při pití piva selhává. Pro těhotné ženy je rizikové hlavně nárazové pití. Pokud si dá žena k obědu třetinku, dítěti by se nic stát nemělo. I tak ale lékaři radí se alkoholu zcela vyhnout. Pití alkoholických nápojů během gravidity sice zvyšuje riziko potratu jen mírně, zato výrazně hrozí předčasný porod a vážná poškození plodu.

Pivo a sport

Pivo může být vhodným nápojem pro ty, kteří po výkonu trpí hypoglykemií, neboli náhlým poklesem cukru v krvi. Díky skleničce piva jí mohou předejít. Pokud ale hypoglykemií netrpíte, pivo si po sportování kvůli zvýšenému zatížení jater nedávejte. Pití piva při sportu vede například ke snížení kardiovaskulární vytrvalosti.

Často se diskutuje také o tom, zda pivo pít při nespavosti. „Alkohol odstraňuje úzkost a napětí a umožní lehčí usínání. Ale spánek, zejména v druhé části noci, je méně kvalitní a častěji se probouzíme,“ říká doktorka Lucie Závěšická.

***

Alkohol v pivu, vínu a destilátech

* 1 litr 10° piva: 28-32 g čistého alkoholu * 1 litr 12° piva: 36-42 g čistého alkoholu * 1 litr vína: 100-140 g čistého alkoholu * 1 litr destilátu (40 % obj.): 315 g čistého alkoholu * Průměrný dospělý člověk metabolizuje asi 7-10 g alkoholu za hodinu, což odpovídá asi 0,3 l piva.

Pivo jako potravina

* Půllitr piva obsahuje asi 210 kcal (880 kJ), 2 g bílkovin, 12 g sacharidů, 25 mg sodíku, 190 mg draslíku, 40 mg vápníku, 45 mg hořčíku, 75 mg fosforu, 50 mikrogramů selenu, 250 mikrogramů fluoridů, 3 mikrogramy jódu, 0,15 mg riboflavinu, 4 g niacinu, 0,25 mg vitaminu B6, 0,5 mikrogramu vitaminu B12, 25 mikrogramu kyseliny listové. * Nealkoholické pivo je více kalorické.

Zdroj: Lidovky.cz | Autor: Barbora Minksová


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

M.

neděle, 23. duben 2017
10:32

To Jarda: 👍 tak tak..rozumný přístup


napsal(a): M. [Odpovědět]

Rad

sobota, 19. březen 2011
10:14

Je tu jedna obrovská mýlka.
Zásadité není totéž , co ZÁSADOTVORNÉ.
Je spousta potravin,které jsou velmi kyselé a přesto se v našem těle chovají zásadotvorně.Dejte si večer 5 desítek a ráno si změřte pH moči.
Totéž udělejte druhý den s 5-ti Plzněma.
Rozdíl uvidíte ráno nejen na lakmusovém pH papírku .


napsal(a): Rad [Odpovědět]

Adsense

16. leden 2021
19:57


posted by: Inzerce

Dan

sobota, 19. březen 2011
16:33

Dan

to Rad:
Záleží na tom, jakých desítek....
A článek je o "léčebných účincích piva", tak proč si proboha dávat pět Plzní? :D


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Roman Holoubek

sobota, 19. březen 2011
18:10

Roman Holoubek

to Rad: Proboha, nevykládejte nám tady stále omílané pohádky o PU a přečtěte si prosím pod tímto článkem níže můj komentář ze středy, 8. dubna 2009 psaný v 09:24. Poznámka: Jen mě tam přeskočila písmenka - pufrovat, nikoli purfovat. Děkuji.


Jarda

čtvrtek, 9. duben 2009
20:59

Fakt je, že i přes mou nadváhu (no dobrá, už obezitu :) ) mám vzorový tlak, cukry i cholesterol. Jen tuky nad limit, ale to nad 100 kg váhy není překvapení. Denně piju tak 3-4 půllitry piva, o víkendu a v létě víc, ale to zas ujedu min. 40 km na kole (Tour de Beer) nebo ujdu min. 15 kg na tůrách (také Tour de Beer). Piva kupuji převážně nepasterovaná výhradně z regionálních pivovarů. Ať jsou některá "fakta" o pivu pouhými mýty, jedno nelze upřít ani tomu bezpohlavnímu sterilnímu géčku - je lepší a tisíckrát zdravější než přeslazené a přechemizované limonády. Radši bych dal dítěti nízkostupňové nebo lépe nealko pivo, než tři jupíky denně. Totéž cola, apod.


napsal(a): Jarda (jardakubalek(a)seznam.cz) [Odpovědět]

emu

pátek, 10. duben 2009
01:19

emu

to Jarda: jo tak to podepisuju. copak tři jupíky denně, tam jsou aspoň vytamíny. ale ta cola, to je teprve tragédie. je to samá chemie, kofein a spousta cukrů. děti jsou z toho tlusté, likviduje jim to játra a ničí i zuby. nealko pivo jako přírodní produkt je pro dítě stokrát zdravější.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Elf

čtvrtek, 9. duben 2009
19:22

Elf

Jo, jo mýty o zásaditosti PU člověk obšas někde zaslechne. Docela jsem se divil, že to nezhrnuli do série článků v časopise NaEx, kde některé "mýty" vyvraceli.
Navíc nedávno doporučil lékař babičce, aby pila na žaludek nějaké kvalitní pivo, teda doporučil ji jen a pouze Plzeň. Takže jsem pak při návštěvě musel vysvětlovat, že PU není jediný kvalitní pivo.
Další zajímavou věci je kniha PIVO a zdraví, jejíž vydání koordinovala Milada Emmerová (pro zapomnětlivé: jedná se o neúspěšnou ministryni zdravotnictví za vlády ČSSD), kde se na jednu stranu můžete dozvědět některé zajímavé a poučné věci o vztahu piva a našeho zdraví, ale na druhou stranu se také jedná o vcelku dlouhý "propagační materiál" Plzeňského Prazdroje. Kniha byla sepsána plzeňskými doktory a dvěma článečky do ní přispěl i Pavel Průcha z PP. Asi nejvtipnější je poslední článek o velikosti jednoho odstavce, který pojednává o tom, jak Gambrinus navrátil chuť do života jedné osmdesátileté babičce.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 8. duben 2009
16:12

Roman Holoubek

To sladek a dlouholetý sládek:
Potvrzujete to co jsem napsal níže: "Neznám žádné zásadité pivo."
Jen popisuji dále, že méně kyselé pivo mírně snižuje kyselost více kyselého žaludku. Ale to jen po určitou dobu po napití. Nic víc, nic míň.

PS: Vždy se svými názory vystupuji za sebe. Nepoužívám žádný nick ani přezdívku.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 08.04.2009 ve 16:14:16


Dvořák

pátek, 10. červenec 2015
18:34

Roman Holoubek: co jste napsal je i moje pravda/žádné zásadité pivo není/.D


napsal(a): Dvořák (dvorak(a)centrum.cz) [Odpovědět]

dlouholetý sládek

středa, 8. duben 2009
15:37

Vážení, těchto bludů jsem za svoji prefesní dráhu slyšel už celou řadu. Takže ještě jednou a naposled: všechny kvasné procesy, které způsobují to, že z cukerného základu vzniká zkvašený produkt obsahující alkohol, CO2 a zbytkový extrakt, probíhají pouze v KYSELÉM prostředí!!!
Až někdo vyrobí pivo (a bude to chutnat jako pivo), které bude to mít pH reakci vyšší jak 7,0, věřte, že Nobelova cena je jeho. Do té doby je to blbost. Zdravím všechny příznivce klasického českého piva.


napsal(a): dlouholetý sládek [Odpovědět]

Malakin

středa, 8. duben 2009
10:17

Malakin

"Pivo léčí srdce, krevní tlak a trávení"

By mě zajímalo, jak může pivo vyléčit trávení. Upravit možná, ale vylěčit určitě ne. Jsem rád, že mé tělo dokáže stravu trávit, tak proč bych jej měl této schopnosti zbavovat?

Totéž léčba krevního tlaku. Holý nesmysl. To psal zase nějaký odborník na slovo vzatý. Ach jo.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Jura.z.Brna

středa, 8. duben 2009
10:27

Jura.z.Brna

to Malakin: V Brně dlouhý čas visela velká reklama na jakýsi lék nebo možná solnou jeskyni se sloganem "Prevence vašeho zdraví" :D


Roman Holoubek

středa, 8. duben 2009
09:24

Roman Holoubek

Pořád dokola. Už mne nebaví na takovéto řeči odpovídat. Jenže nedá mi to. Mám na mysli pivo jako lék na žaludek a to, že jedině PU je vhodné. Toto se traduje od dob, kdy tomu tak víceméně bylo. Takže ještě jednou:

Neznám žádné zásadité pivo. U většiny piv se PH pohybuje okolo 4,2 až 4,6. Jsou výjimky, které mají hodnotu PH ještě nižší - pšeničná piva jsou pod 4 a například Lambicy můžou mít i PH okolo 3. Protože PH žaludku je nižší - pohybuje se v hodnotách PH cca 3 (v závislosti na jídle a zdraví člověka - vředař má PH ještě nižší), působí na něj pivo zásaditě. Zdůrazňuji téměř každé pivo! Záleží i na stupni prokvašení piva. Méně prokvašená piva mají schopnost po delší dobu purfovat (udržovat mírně stálé PH) obsah žaludku, než více prokvašená piva.

A právě v tom prokvašení je kámen úrazu. Dříve, když PU mělo poctivých 12%EPM a alkohol jen (přepočteno na dnešní objemové hodnoty 4,4%), tak bylo méně prokvašené než mnoho jiných piv.

Dnes se EPM piva PU pohybuje okolo 11.5%, ale procento alkoholu zůstalo. Jinými slovy začali hlouběji prokvašovat. Na druhé straně jsou piva s 5%obj. alk, ale s EPM přes 12% (některá až 12.4%).

Co dodat? Pokud si koupíte poctivé pivo, které si nechce jediným viditelným údajem (%alk.) hrát na něco, co není, pak prospíváte svému žaludku v kontencích uvedeného článku.


sladek

středa, 8. duben 2009
09:58

to Roman Holoubek: to Roman Holoubek:
Vážení,
pivo nemůže být zásadité protože už varní postup posouvá pH mladiny na hodnoty 5,3 - 5,6, rozpuštěný CO2 v pivu dále posouvá pH k obvyklé hranici kolem 4,0- 4,5.
Může být pouze zásaditá voda z které se pivo vaří ale né pivo z ní vyrobené.
zdraví sládek


napsal(a): sladek (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

jiri.kana

středa, 8. duben 2009
10:05

jiri.kana

to Roman Holoubek: O zásaditém pivu se tam snad nikde nepíše. Přece jen - koncentrace CO2 a pH jsou "spojené nádoby"...


ICQ: 242044630

napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]


Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI