Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Na Medvěda? Do Berouna!

Reportáže z minipivovárků


verze pro tisk

Na Medvěda? Do Berouna!

Na Medvěda? Do Berouna![p251]

Berounský medvěd je u nás v práci v pravém smyslu slova již několik let fenoménem. Přesněji řečeno při své první návštěvě tohoto podniku jsem vzal na ochutnání několik PETek a v Plzni toto pivo natolik zachutnalo, že kdokoliv jede služebně do Prahy, automaticky se staví v Berouně a otázka na ostatní je: "Kolik chceš Medvědů".

Berounská varna
Berounská varna

Bylo tedy jen otázkou času, kdy se do Berouna vydáme všichni, abychom si vychutnali Medvěda na místě činu. Ideální dopravou je vlak, protože Beroun leží na trati Plzeň - Praha a rychlík zde dneska jezdí každou hodinu. Pivovar se nachází pár minut chůze od nádraží ČD. Pro kultůru akce jsme si objednali exkurzi v pivovaru, kterou nás provedla sympatická paní majitelka Hana Mayerová.

Paní majitelka v ležáckém sklepě
Paní majitelka v ležáckém sklepě

V pivovaru se bohužel zrovna nevařilo, probíhalo čištění Dozvěděli jsme se, že varna zdejšího pivovaru je na přímý otop, tedy na dřevo. PET lahve, které si tak rádi vozíme do svých domovů se plní ručně a dle sdělení pána, co má plnění v popisu práce, je to docela makačka.

Plnění lahví
Plnění lahví

Když jsem se minule ptal obsluhy, zda plní 5l soudky, bylo mi řečeno ano v restauraci Vám jej naplníme. Ale dle paní majitelky Vám soudek naplní přímo v pivovaře a zřejmě i za lepší cenu. Pak věřte obsluze v minipivovaru. Samozřejmě je možné si objednat pivo i v klasickém KEG sudu a co mě zaujalo, byl 15l KEG, který svým úzkým tvarem dává tušit, že se dá snadno vychladit v obyčejné ledničce. Záloha na tento soudek je 3000 Kč, 50l KEG pak 1000 Kč.

Šalanda
Šalanda

Porozprávěli jsme s paní majitelkou o provozu minipivovaru, o boji proti nadnárodním molochům, mrzli jsme v ležáckém sklepě a bylo to krásné. Co možná nevíte, je, že provozovatelé Berounského medvěda měli v plánu oživit zaniklou značku Bakalář a v Rakovníku vybudovat druhého medvěda, dokonce ve stejné ulici, co stojí rakovnický pivovar. Nicméně se znovuzprovozněním Bakaláře z tohoto, jistě odvážného, plánu sešlo. Bylo by zajímavé, kdyby se v rakovnické Havlíčkově ulici nacházeli dva pivovary.

Už se nám točí ...
Už se nám točí ...

Exkurze byla fajn, ale žízeň byla veliká a v restauraci na nás čekal kvasnicový Medvěd. Kolega poznal za výčepem slečnu Ivetu, s kterou povídal na Brutusu, ano na té akci, co tak vytočila Dwarfa. Světlá jedenáctka byla dnes obzvlášť povedená. Berounské pivo je spíše jantarové barvy, ale dneska bylo krásně světlounké.

Šalanda
Šalanda

Popili jsme kvasnicového moku, dobře jsme se najedli, popovídali. Prostě příjemně strávené odpoledne, co víc si přát. Berounský pivovar na nás opět zanechal jen ten nejlepší dojem. Nakoupili jsme "lahváče" na cestu i na domů. Dobře se ve vlaku bavili, asi narozdíl od pána, ke kterému jsme přisedli ....

Jako bonus ještě přikládám několik fotografií z pivovarské Šalandy:
[Richard Chodora] [Zobrazeno 7813x] [8. červenec 2007]
[Minipivovary] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

čtvrtek, 30. říjen 2008
14:16

Chody

Po své poslední návštěvě (27.10.) jsem docela zklamán. Ne z piva, ale z jídla. Je pravda, že v Šalandě probíhala nějaká oslava a číšníci zrovna začali nosit vepřová kolena, ale to kuchaře neomlouvá. Námi objednaný Ďáblův oheň (či katův šleh - přesně si název nepamatuju) obsahoval prakticky syrovou cibuli, syrovou papriku, maso bylo povařené, místo omáčky mastná voda a o pikantnosti si toto jídlo mohlo nechat zdát. Horší jídlo jsem v žádné restauraci dlouho nejedl. Je to škoda, protože jsem si zde jinak vždy pošmákl, ale rodinu sem už asi nedostanu, škoda :(


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

středa, 12. březen 2008
14:54

Chody

Tak je pravda, co psal Paja. V Šalandě Berounského medvěda se dotáčí poslední sudy tmavé třináctky. Po ní bude na čepu tmavý Chodovar. Místo světlého je k mání Klášter 10. Rekonstrukce probíhá za účelem navýšení kapacity pivovárku a snad již o prázdninách by se do Šalandy měl vrátit Medvěd. Samozřejmě nejsou k dispozici lahvová piva v PET ...
Takže držím berounským palce a doufám, že Medvěd neztratí nic ze svého šarmu ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

pondělí, 9. červenec 2007
09:37

Chody

OK, Brutusem jsem měl na mysli celou Tvou návštěvu Berounského mini, se vším, co se tam dělo ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Dwarf

pondělí, 9. červenec 2007
09:20

Dwarf

Chody, nepřekrucuj slova, mě nevytočil Brutus, ale chování lidí, s kterými nebylo možné se domluvit...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
21:42


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI