Po jihomoravských minipivovarech
Reportáže z minipivovárků
Po jihomoravských minipivovarech
Letošní dovolená se tak trochu stala putováním po jihomoravských minipivovarech. Sic ubytován ve vinařské obci, pivo teklo proudem a zvlášť to dle mého názoru nejlepší - nefiltrované. Tato pouť začala již na Vysočině. Tady jsme se cestou zastavili na oběd ve Velkém Meziříčí v Jelínkově vile, kde v Malostránském pivovaru vaří pivo Harrach. Stejně jako vloni, jsem si zdejší pivo dopřál jen v PETkové podobě. Kvasnicová dvanáctka se zde prodává za 23 Kč.
Varna v Jelínkově vile
V podvečer jsme pak dorazili k Brnu, včas sjeli s dálnice a vydali se směr Žebětín, kde se v Ríšově ulici 12 nachází Pivovarská restaurace "U Richarda" společně s mladším ze dvou brněnských minipivovarů, který vaří stejnojmenné pivo Richard. Musím říci, že žebětínský Richard je vynikající pivo a patřil k vrcholným zážitkům této jihomoravské cesty.
Pivovarská restaurace U Richarda
Ochutnal jsem zde postupně kvasnicovou jedenáctku (dle tabule) či dvanáctku (dle nápojového lístku) půllitr za 18 Kč. Dále jsem okusil karamelový speciál 14 (0,4l za 22 Kč) a pšeničnou jedenáctku (0,4l za 17 Kč). Co se týče piva pšeničného, bylo vynikající a nejlepší co jsem kdy pil. Dále dle lístku bylo na čepu pivo višňové 11 (též 0,4l za 17 Kč). V lahvi si zde můžete dát nealkoholický Birrel za 20 Kč a Pilsner Urquell za 35 Kč!
Žebětínská piva Richard
Pivovarská restaurace "U Richarda" je otevřena denně od 11 do 23 hodin. Vaří se zde piva v kvalitě, kterou znali naši předkové. Jsou to piva kvasnicová, uvařená z klasických surovin bez chemických přísad a konzervantů, bez pasterizace a technického oxidu uhličitého, ve kterých jsou zachovány všechny vitamíny a enzymy.
I v kuchyni zachovávají stejné principy, tedy žádná chemie, žádné glutamáty, žádné polotovary, v letních měsících speciality na dřevěném uhlí, řada vegetariánských specialit i pokrmů a nápojů pro sportovce.
Restaurace je vybavena vysoce účinnou klimatizací, kde nebudete obtěžováni kouřem, dále je k dispozici zahrádka a zastřešená zahrádka (nekuřácká). Mohou se zde konat akce až pro 150 hostů.
Součástí restaurace je i uzavřené parkoviště pro 12 osobních aut. K dispozici je i kulečníková herna s velkoplošnou projekcí. Spojení: autobus MHD č. 52 z Mendlova náměstí, z Bystrce autobusem č. 54, zastávka Křivánkovo náměstí nebo konečná. Tolik informační leták.
Varna pivovaru Richard
Další jihomoravské kvasnicové pivo můžete ochutnat v Blučině, kde pan Strava vaří pivo Xaver. Vyrazili jsme sem na večeři. Měl jsem štěstí a ochutnal místní Xaver v dvanáctkové podobě (20 Kč). Pivo nebylo špatné, ale velmi osobité chuti. Jídlo zde podávají v opravdu velkém množství, že i já jsem měl problémy se snědením. Kromě Xavera zde jistě na čepu naleznete piva původem plzeňská, dále při naší návštěvě jsme si mohli pochutnat na Moravském sklepním z pivovaru Černá Hora. Můžete se tady setkat i s pivem strakonickým a jiným, meze se asi moc nekladou.
Restaurace Xaver v Blučině
Další zastávkou se stal minipivovar v Oslavanech. Ten den dost pršelo a tak se nabízel delší výlet, obětovali jsme tedy téměř sto kilometrů a na konci cesty na nás čekala zámecká restaurace a na čepu vynikající kvasnicové oslavanské pivo (10 - 13 Kč, 12 - 16 Kč a 13 polotmavá - 18 Kč). V Oslavanech jsme dobře pojedli a popili místního piva.
Oslavanské pivo
Poslední minipivovarskou zastávkou byl Hodonín, kde se v minipivovaru Kunc vaří již od roku 1994 pivo Švihák. Osobně jsem dal přednost kvasnicové dvanáctce (21 Kč), která byla výborná. Dále byla na čepu piva Vavřínová, Malinová, Višňová či černý speciál 13.
Národní třída 10 v Hodoníně
Letos se nedostalo na druhý brněnský minipivovar Pegas a též jsem neochutnal originální Kvasar ze Sentic, snad příště. Závěrem lze říci, že ve všech čtyřech minipivovarech se vaří výborná kvasnicová, resp. nefiltrovaná piva. S čistým svědomím mohu doporučit tyto pivovarské restaurace, kde také výborně vaří.
Švihák - Pivo našich otců
A co je vlastně na čepu v běžných hospodách a restaurací na jih od Brna? Největší zastoupení má samozřejmě Starobrno a všechny tři značky plzeňské akciovky, dále pak Budvar. Poměrně málo zastoupený je zde znojemský Hostan, což je dle mého názoru škoda. Dále je sem tam na čepu pivo z pivovaru Černá Hora a ve dvou restauracích jsem zaznamenal jihočeský Regent. Jsou to samozřejmě jen mé postřehy.
[Richard Chodora] [Zobrazeno 9685x] [10. srpen 2006]
[Minipivovary] [comments: 14] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
Jirka
pondělí, 25. srpen 2008
12:51
re Dwarf:
Jestli to nebylo tím, že dotáčeli tank - v 18:00 už pšeničné neměli.
Kvasnicová 12° byla vynikající.
napsal(a): Jirka [Odpovědět]
Adsense
11. prosinec 2024
11:21
posted by: Inzerce
Tomáš Semrád
neděle, 22. červenec 2007
13:04
Ano, myslel jsem Staňkov na Jindřichohradecku, psal jsem jižní Čechy, nikoli zatím bohužel západní!
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Tomáš Semrád
pátek, 20. červenec 2007
20:04
Ahoj, tak ve Velkém Rybníku jsme proto, že člověk, který tam místní pivko vaří, se poměrně pravidelně objevuje u nás v Černé Hoře, už jsme se i párkrát osobně viděli a naposledy jsem zjistil, že se právě jedná o něj.
Co se týká expanze dál od domovského regionu k tomu jen tolik. Především jsme komínový pivovar, to hlavně, za druhé jsme zastoupeni vyjma tvého kraje již v každém kraji v České republice, i když na některých místech opravdu jen okrajově. Tuším, že v jižních Čechách se naše pivo točí někde v okolí Staňkova nebo tam někde. Jestli máš zájem, zjistím kde. Ale ještě k té expanzi. My expandujem, a řekl bych dost masivně, avšak nikoli na západ, ale na východ, na Slovensko. V současné době jezdí defacto obden kamion ze Slovenska, který se naloží až po samotný okraj, aby za 2 dny byl zpět pro další várku. Je to paradox, ale nám na Slovensku pomohl Heineken tím, že tam totálně zničil trh a uzavřel co se dalo. Tam už zkrátka moc dobrých slovenských piv nezůstalo a Slováci, především v okolí Rimavské Soboty nemohou "tulipána" ani cítit, podobně i v okolí Martina a Žiliny (tam máme v současnosti nejvíce hospod, ale začíná se dost dobře rozvíjet okolí Košic a Popradu včetně Tater) a po ČH je obrovská poptávka. Jen tento týden jsem vyřizoval požadavky na 11 nových provozoven...Pomalu nestačíme Slovensko kapacitně vykrývat, takové mají požadavky i včetně limonád. A co je ještě v porovnání s Heinekenem zajímavé je, že jemu trvá vybavení hospody podstatně delší dobu než nám!
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Chody
pátek, 20. červenec 2007
13:27
No co se dá dělat. Na chuť si troufnu říct to vliv opravdu nemá, jen je škoda takhle krásně živé pivo umrtvit.
A jak to vypadá s distribucí ČéHáčka do Čech? Pravidelně se zúčastňujete akcí v ČB a jinak nic moc, nechtěli jste do jižních Čech kdysi prorazit? Osobně bych pak bral ještě o kousek na západ.
Pak jste k vidění ve Velkém Rybníku, kde jste asi těžká exotika, jak se to tak přihodí?
Tomáš Semrád
pátek, 20. červenec 2007
12:38
Chody, doufám, že tě nezarmoutím a nepřestane ti naše kvasnicové Sklepní chutnat, ale i jeho sudová verze je stejně jako lahvová pasterována. A sice krátkodobě, pomocí průtokového pasteru. Zcela otevřeně to přiznáváme a nijak se za to ani nestydíme. Na rozdíl od některých jiných. Důvod je ten, že především díky "jisté nedůvěře" ze strany hospodských, majících obavy z toho, že by se jim mohlo pivo zkazit. Časem se určitě i tento, možná pro někoho "nedostatek", odstraní, ale chce to jistou dobu.
Avšak se domnívám, že na vydařené chuti Moravského sklepního toto nemá žádný "hmatatelný" vliv, jedná se o velmi vydařený produkt.
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]
Chody
čtvrtek, 19. červenec 2007
20:27
Byl jsem u Richarda třikrát, je pravda, že plno nebylo, ale s obsluhou jsem neměl sebemenší problém, tedy až když jsem si půlhodinu po zavíračce objednával pivo a bylo mi řečeno, že je již zavřeno, nicméně poslední jsme dotali bez problémů.
Kudy jsme jezdili my, prostě ČH moc nebyla, ochutnal jsem ji pouze v PETce, kterou mi natočili ve Věstonicích, už si nepamatuji v kterých. V Blučině jsem si MS nedal, přeci jen Xaver dostal přednost.
P.S.: koukal jsem, že MS v lahvi je pasterováno, doufám, že v sudové verzi tomu tak není ...
Tomáš Semrád
čtvrtek, 19. červenec 2007
18:34
Chody zdravím. Jen pár poznámeček. Richard je vynikající pivo, obvzláště pšeničné, jež se v současných vedrech opravdu dobře pije, dokonale osvěží. Kvasnicové je dvanáctka, nikoli jedenáctka, a višňové je také super, zvláštní "doprovod" a autentičnost mu dodávají višně na spodu sklenice. Ještě jsem v zimě vyzkoušel medovou šestnáctku (0,4 l), také vynikající.
Nevím jak ty, ale já tam mám jediný problém (a nejsem sám), a to s obsluhou či personálem, ten až na výjimky dokáže, zejména když je tam plno, návštěvu znepříjemnit. Ale jinak je to tam super (viz klimatizace, zimní zahrada apod.).
Já ti dám, že černohorské pivo je na jihu Moravy sem tam. Pokud zas někdy pojedeš, klidně ti pošlu seznam hospůdek s ČH na čepu, aby jsi v nich mohl zhodnotit jejich kvalitu. Na jihu se pije hodně Páter.
Měj se a díky za hezký článek.
napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]