Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Další pivovar post mortem?

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Další pivovar post mortem?

Další pivovar post mortem? [p204]

Jak už to na světě chodí, neštěstí neskáče po horách, ale po lidech a českých pivovarech. To je pravidlo, které se opět potvrdilo. Když jsem si přečetl v pivním tisku o plánovaném skonu dalšího průmyslového pivovaru, napadlo mě, jakým způsobem se křižují osudy lidí naší země. Postupně se uzavírající průmyslové pivovary (v nichž působí ředitelé, obchodní ředitelé, představenstva, dozorčí rady, manažeři, krizoví manažeři a jejich asistentky versus malá skupina pivovařičů) kontra vznikající nové minipivovary (kde je jen jeden sládek a eventuelně pár pomocníků) mě přivádí na jednu zajímavou myšlenku: „Konec pivovaru je přímo úměrný počtu řídicích pracovníků a investorů na něho působících.

Pivovar
Pivovar

Není to sice Prakinsonův zákon, ale tato věta tvrdě dopadla nejen na Vyškovský pivovar. Pokud se v takovém pivovaru nebo pivovarnické skupině najde skupina lidí (a ona se vždy najde), které leží na srdci blaho lidu – tedy chtějí maximalizovat zisk (nejlépe ušetřit jednoduše, ale bez rozmyslu), restrukturalizovat firmu (rozuměj propustit přebytečné lidi, přičemž se ovšem vždy poroučí ti zaměstnanci, kteří se o pivo nejvíce starali, na rozdíl od přebytečného, často nekompetentního vedení, které vlastně pivo ani nezajímá) a nastavit jasnou politiku (nepřehledných nákladných opatření bez žádné odpovědnosti), pak si můžete být jisti, že pivovar směřuje k zániku, a to i přestože se tam třeba najde skupina odpovědných lidí, kteří na pivovar nedají dopustit a udělají vše pro jeho záchranu.

Kdykoli dojde k fúzím a vzniku pivovarnických skupin mám velké obavy. Jakmile dojde k omezení nebo dokonce přerušení výroby, mám velké obavy. Když vyjde tiskové prohlášení, že nehodlají pivovar zavřít, mám velké obavy. A když v tisku prohlásí, že ho zavřít chtějí, mám ještě větší obavy. Ale někdy se stane, že prakticky odepsaný pivovárek se vzmátoží.

Historické poutače
Historické poutače

Např.: Od doby, co jsem si v tiskovém přehledu přečetl, že v Dobrušce shořela střecha pivovaru a škoda činí několik milionů korun, jsem se smutkem v duši tehdy zbrusu nový pivovárek prakticky odepsal. Kolikrát bylo lidské úsilí zmařeno nějakou nečekanou pohromou? A v tomto případě se nejednalo o požár Národního divadla, na které se národ sám sobě opět složí. Jelikož hořelo dokonce dvakrát a vzniklá škoda na unikátním historickém vybavení je těžko vyčíslitelná, kdo by očekával, že přes všechna ta strašná protivenství se bude v Dobrušském pivovaru opět vařit pivo (a to i přesto, že se podařilo odhalit a potrestat viníka)?

Kam dřív?
Kam dřív?

Vzletným slohem řečeno: „Těžké bylo znovuzrození pivovaru, ale v našich luzích a hájích, jak vidno, jsou odhodlaní lidé, a tak dnes, když člověk vyrazí do Dobrušky, opět nalezne pivovar ve své kráse.

Pivovarská prodejna je pro místní otevřena v rozumnou dobu (viz přiložené foto), pro přespolní to může být problém. Každopádně v době mé návštěvy prodej Dobrušského Rampušáka běžel jako na drátkách.

Prodejní doba
Prodejní doba

Od ochotné paní jsem se dověděl, že i některé hospody, penziony a hotely v Orlických horách mají zájem točit Rampušáka jako přítoč, takže mají velice slušný odbyt. Sakra, tomu říkám příběh s dobrým koncem.

Takže: Krakonoši, Koute, Chotěboři, Regente, Chodovare, Poutníku, Tambore, Herolde, Bernarde, Opate, Kácove, Rebele, Dudáku, Nová Pako, Ferdinande a další, držte se![Martin Cabalka] [Zobrazeno 7909x] [25. červen 2010]
[Glosy] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

vrána

pondělí, 25. červenec 2011
03:19

vrána

Jinak doporučuji web pivovaru http://pivovar.dobruska.info/uvod.php, je možno si objednat exkurzi. Bohužel se u ní zrovna neochutnávalo... ::cry


ICQ: 153647890

napsal(a): vrána [Odpovědět]

vrána

pondělí, 25. červenec 2011
03:11

vrána

Kromě kvasnicové 12 vaří i 11 a to jak kvasnicovou, tak nefiltrovanou. Posledně jmenovaná mi šla asi nejlépe :-). V podzemní restauraci mají navíc maličkatý mikropivovárek, kde plánují nějaké ty hokusy pokusy a bude tam případně možnost uvařit si pod dohledem sládka vlastní pivo. Horší je, že toho hajzla, co jim to podpálil, za pár let pustí ven, z čehož mají obavy...


ICQ: 153647890

napsal(a): vrána [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
07:40


posted by: Inzerce

Džordž

středa, 15. prosinec 2010
08:40

Džordž

Rampušák je pivo, které mně opravdu chutnalo. Pil jsem ho sice jenom jednou, byl to Brněnský pivní festival 02.10.2010 (zjištěno z beerborce :) , ale chuť byla fakt skvělá! Asi se do Dobrušky brzo podívám...


ICQ: 365234863

napsal(a): Džordž [Odpovědět]

Jiri.J.

čtvrtek, 1. červenec 2010
08:25

Děkuji všem za odpovědi.


napsal(a): Jiri.J. [Odpovědět]

Rosťa

pátek, 25. červen 2010
18:29

Rosťa

Prakinsonův zákon a vzmátoží jsou geniální hlášky, které zlidoví. Hlavně odpověz Jirkovi, protože já to onehdy neudělal. Jsem rád, že žiješ a tvoříš, chlapíku!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Martin C.

pondělí, 28. červen 2010
17:54

Martin C.

to Rosťa: Ahoj Rosťo, díky za kladný ohlas. Máš se dobře, ty kluku žíznivá? -:)


napsal(a): Martin C. [Odpovědět]

Jiri.J.

pátek, 25. červen 2010
18:04

Jaký je současný sortiment pivovaru? Pouze kvasnicová 12%? Vaří se pivo na původních dvounádobových varnách?
Dobrušský pivovar pamatuji hned po znovuotevření v r. 1991. Byl to rovněž první pivovar, který jsme navštívili formou předem dohodnuté exkurze. Tehdejší zaměstnanci byli neuvěřitelně ochotní a milí, po exkurzi nás pohostili kvasničákem z tanků... zvláštní vzpomínka pak patří panu P. Bekenimu. Tehdy se vařila světlá 12%, světlá 10% a tmavá 10%. Na pivovarské slavnosti pak byla navařena světlá 13%. Zajímavostí bylo, že se piva distribuovalo v lahvích o objemu 0,6l.


napsal(a): Jiri.J. [Odpovědět]

Martin C.

pondělí, 28. červen 2010
17:47

Martin C.

to Jiri.J.: Tak to si měl pěkný zážitek. Bohužel jsem tam nebyl na exkursi, měl jsem cestu kolem a jelikož je mi tamní kraj z dětství dobře známý a Dobruška je sympatické městečko, udělal jsem malou zajížďku, abych se podíval, jak se jim daří. Paní z pivovarské prodejny mi sdělila, že jsem pana provozního bohužel minul ve vratech areálu a hned nato mi strčila do ruky informační leták o prospěšnosti konzumace místního nefiltrovaného světlého ležáku. Výsledchem jsem zjistil -:), že se vaří pravidelně, stáčí několikrát za den a domorodci ho vypijou čím dál tím víc. A jako na zavolanou přišel jeden místní, který koupil rovnou 9 litrů (6x1,5 l). Točí se prý taky na Bowlingu, i tam si chodí lidi natočit do džbánku, ale je to o pár korun dražší. Černé mají pouze z Hlinska. Další podrobnosti jsem už nezjišťoval, neb té milé paní skončila pracovní doba a já ji nechtěl zdržovat. Jiné pivo z Dobrušky než 12° světlý ležák však nebyl v nabídce, takže si myslím, že pokud dělají i jiné, tak nárazově.


napsal(a): Martin C. [Odpovědět]

VozechV

čtvrtek, 1. červenec 2010
06:40

VozechV

to Martin C.: A jaké tmavé tam budou nabízet dnes? Černou Horu?
Jinak pokud mám správné informace, tak vaří stále na původní varní soupravě a díky ne příliš vysokému odbytu jen několik várek do měsíce, což se negativně projevuje na výkyvech v chuti. Bohužel.


napsal(a): VozechV [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI