Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Nová mapa: Pivovary České republiky

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Nová mapa: Pivovary České republiky

Nová mapa: Pivovary České republiky

Když mi přišel mail z nakladatelství Kartografie Praha a.s., že vydalo mapu pivovarů České republiky, byl jsem zvědavý na srovnání s Pivní mapou na PI. Proto jsem požádal nakladatelství o zaslání jednoho vzorku. Hned druhý den jsem měl mapu doma.Balení mapy
Balení mapy

Tato mapa měla křest na veletrhu Svět knihy, který se konal ve dnech 14. - 17. 05. 2009, takže je dost možné, že už ji máte doma. Vám, kteří jste o ní nevěděli či na ni ještě nenarazili, mohu předem prozradit, že jde opravdu o zdařilou publikaci, kde nechybí ani ty nejnovější minipivovary, vždyť data mapy jsou aktualizována ke dni 1. dubna 2009.

Dle citace z přiložené brožury zahrnuje mapa "všechny průmyslové pivovary, restaurační pivovary a minipivovary, ekonomicky činné k tomuto datu, jejichž točená piva jsou k dispozici alespoň v jedné restauraci, případně jsou v prodeji v lahvové či plechovkové formě alespoň v jedné prodejně na území České republiky." Publikace se skládá ze dvou částí - vlastní mapy a brožury.

Ilustrace pivovaru
Ilustrace pivovaru

V brožuře se dočtete něco z historie i současnosti pivovarnictví v Česku. Hlavním programem však zůstává přehled současných pivovarů v ČR, tedy těch, které najdete na vlastní mapě. U každého pivovaru je uveden název, adresa, webová adresa, značka(y) a druhy piv (nehledejte zde žádné ajly či rauchy), dále zde najdete možnost prohlídky a odkaz na umístění na mapě. Součástí jsou též sladovny a pivovarská muzea. Jsem potěšen, že na konci mezi nejdůležitějšími neoficiálními internetovými zdroji, věnujícími se především českému pivovarnictví, nechybí ani PI :) Úplně na konci brožury pak naleznete po uzávěrce zmínku o Rodinném pivovaru Bravůr Loučná.

Je v Klatovech pivovar nebo není?
Je v Klatovech pivovar nebo není?

Ale pojďme k vlastní mapě, která je v měřítku 1:500 000. Na papíru o rozměrech cca 985x594 mm naleznete kromě výrobně činných pivovarů i sladovny a pivovarská muzea. Vybrané pivovary, a že jich není málo, jsou zde uvedeny i ilustrovanou ukázkou jejich budov, což se mi zdá být velmi dobrým nápadem. Na jedné straně je mapa celé České republiky se všemi pivovary, která vybízí k tomu, aby byla vyvěšena na nějakém pěkném místečku - v hospůdce, pivovárku či pivní prodejně...

Mapa Čech
Mapa Čech

Na straně druhé jsou pak dílčí mapy velkých měst a jejich blízkého okolí. Praha v měřítku 1:25000, Brno a Ostrava M 1:110000, Plzeň M 1:70000 a České Budějovice M 1:150000. Dále zde naleznete rejstřík. Ještě doplním, že celá publikace je trojjazyčná - čeština, němčina a angličtina.

Dle mého názoru se jedná o velmi povedené dílko a pokud nemáte pivní mapu v hlavě, neměli byste tuto kapesní nechávat zahálet doma. Zakoupit ji můžete mimo jiné na stránkách Kartografie za cenu 134 Kč. Rozvoj českých (mini)pivovarů se určitě postará o další aktualizovaná vydání, takže se máme nač těšit.

O mapu můžete nyní soutěžit v pivní soutěži !

[Richard Chodora] [Zobrazeno 16303x] [26. květen 2009]
[Glosy] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Gorky

pátek, 29. květen 2009
09:52

Gorky

Tak uz ji mam. Hned jsem pro ni vcera bezel. Je fakt moc hezka. Musim pro ni najit nejake sikovne misto na stene.


napsal(a): Gorky [Odpovědět]

Martin C.

středa, 27. květen 2009
11:23

Martin C.

Ahoj Chody, tys mě vyfouk zprávu přímo před nosem, ta drzost-:)! Také jsem získal mapu českých pivovarů, přímo na výstavě Svět Knihy na Výstavišti. Když jsem projevil o mapu zájem, dal se se mnou do řeči bodrý chlapík a vyzval mě, abych tam našel pivovar, který tam není. To byl apel, který jsem si nenechal ujít, a tak jsem začal pátrat, přesto jsem po chvíli došel k názoru, že se mi to nepovede. Nebyly tam sice třeba Vrchlabí (ale to prý přestalo vařit) anebo Broumy, ale vzhledem k tomu, že je to čerstvá novinka, tak to taky nelze počítat. Navíc tam byly zaneseny i pivovárky, které se objevily teprve letos, jako např. Dvůr Králové n.L., Třinec (Karpentná), Bravůr (myslím, že Loučná nad Desnou), Vyšší Brod, Přerov, Chotěboř atd. Dokonce zanesli do mapy i proslulé pivní studio Modrý Abbé.
Navíc, jak píšeš, jsou tam i podrobnější mapy pivně zajímavých lokalit.
Zatím se mi nepodařilo odhalit, proč některá místa mají označená obecným znakem pivovaru a jiná ne. Nepočítám velké pivovary, ty tam mají zakreslené snad všechny, ale některé mini mají také zakreslené, ale jiné jen označené.
Každopádně je to alevýborný počin.Co jsem mohl dělat, musel jsem ji koupit. Stála mě o 4,- méně, ale to je nepodstatný rozdíl.
Mimochodem – nevíte někdo, jak to vypadá se Svatováclavským pivovarem v Olomouci?


napsal(a): Martin C. [Odpovědět]

Adsense

16. červen 2024
08:33


posted by: Inzerce

Libor

středa, 27. květen 2009
11:35

Libor

to Martin C.: v Olomouci som bol túto nedeľu - a posledné informácie sú:
Pivo sa varí v Prostějove u Ječmínka - dodáva sa do Olomouca
z prízemia - prednej časti je spravená pivnica, v zadnej časti je herňa!!! s prohernými automatmi...
najesť sa dá na poschodí (schody okolo výčapu vlavo) ale len cez týždeň.
Pivo bolo v nedeľu aspoň podľa mňa hnusné, višňové som nedopil, pšeničné malo s pšeničným spoločné len farbu, svetlá 12 skysnutá.... Skrátka otras :-(
Takže môj celkový dojem 4-. Je to smutné čo s takým pekným minipivovarom porobili...


ICQ: 425728891

napsal(a): Libor [Odpovědět]

Trhac

středa, 27. květen 2009
13:25

Trhac

to Libor: Jo jo, že já si říkal teď na BF v Olomouci,že to Prostějovské ochutnávám poprvé, a přitom sem ho už někdy pil:-D Ale to byla teda 12° zrovna celkem slušná...


ICQ: 276990904

napsal(a): Trhac [Odpovědět]

Malakin

úterý, 26. květen 2009
18:36

Malakin

Vzpomínám na poslední pivovarskou mapu z dílny VIP Brno čili týmu kolem Drahomíra Míšy z Beers.cz, v níž chyběl např. i pivovar Kutná Hora, což bylo vážně neodpustitelnou chybou. Je v této mapě také nějaký podobný renonc nebo je vše ok? Já si ji koupím tak i tak, ale abych nehledal něco, co už objevil někdo jiný. Nezapomněli tam dát třeba Gambrinus či Krušovice? :)


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

Chody

úterý, 26. květen 2009
19:34

Chody

to Malakin:
Renonci jsem tam našel dva, ale jen drobné: 1) Na Parkáně se opravdu nenachází přímo v plzeňském pivovaru a 2) varna U Richarda v Žebětíně se pak nenachází přímo v restauraci. Jinak jsem si ničeho nevšiml


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI