Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Sbírka pivních lahví

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Sbírka pivních lahví

Sbírka pivních lahví

Dnes bych se s Vámi chtěl podělit o zkušenosti se sbíráním pivních lahví. Předem uvádím, že se v drtivé většině jedná o současné lahve etiketované, nikoli o historické s raženými reliéfy pivovarů, i když již jednu takovou také vlastním. Pro sběratele historických lahví jsme my moderní sběratelé určitou méněcennou rasou. Mě ale víc baví sbírat to k čemu mám osobní vztah, vždyť většinu těchto lahví jsem získal plných a ochutnal jejich obsah.

Výstavka
Výstavka

Jak to všechno začalo? Psal se rok 1992 a mé komínové pivo Gambrinus 10% v lahvové podobě získalo papírovou etiketu. Jistě namítnete, že jsem mohl začít sbírat etikety, ale těchto sběratelů je plno a lahve lépe asociovaly vzpomínky a chuť na pivo. Nadálým uvolněním trhu bylo možno získávat různé pivní značky i v okolí mého bydliště a sbírání nabíralo větších obrátek. Dnes se počet pivních lahví pohybuje kolem 1200 kusů a sbírka se nadále rozrůstá, protože pivovary nelení a pravidelně obměňují etikety.

První láhev
První láhev

V začátcích jsem si stanovil podmínku, že lahve budu sbírat jen hnědé, protože mi z hnědých vždy pivo chutnalo více. Tuto podmínku jsem porušil teprve nedávno, kdy některé značky se prostě v hnědém sehnat nedají (Pilsner Urquell, Budvar - zelené, Želiv - čiré apod.). Zařadil jsem též PET lahve, většinou z restauračních minipivovarů. Včas jsem zavedl ještě jednu podmínku, a to, že pivo z lahví v mé sbírce musí být vyrobené na území bývalého Československa, včetně zahraničních značek zde vařených, nebo v zahraničí licenčně vařená tuzemská značka. A udělal jsem dobře, protože bych byl zahrnut lahvemi zejména německých pivovarů, kterých je velké množství.

Výstavka
Výstavka

Sbírání pivních lahví vyžaduje hlavně hodně prostoru. I mně se sbírka přestěhovala tenkrát ještě z "dětského" pokoje do chatky na zahradě, kde již několik let úspěšně sídlí. Část sbírky je vždy vystavena (snažím se výstavku každoročně obměnit) a část uložena ve skříních či v "socialistických" červených přepravkách, kterých ale vzhledem k rychlosti růstu sbírky není bohužel pořád dost.

Nejlepší uskladnění
Nejlepší uskladnění

Sbírka mi také pomáhá poznávat piva, která bych si normálně nekoupil. (jsem zastáncem tradičních světlých piv plzeňského typu). Nemyslím tím značky různých pivovarů, ty vyhledávám již dávno, ale především druhy piv, které moc rád nemám, jako jsou piva pšeničná, tmavá, dia či nealkoholická. Díky sbírání jsem navštívil plno českých pivovarů a pivních akcí.

Výstavka
Výstavka

A jak je tato sbírka rozšiřována? Všude, kam se dostanu jsou pro mě nejdůležitější obchody s potravinami, zaručený úspěch znamenají specializované prodejny s nápoji, či nejlépe pivovarské prodejny, kde naleznu kompletní sortiment pivovaru a určitě je také dobré vidět pivovarské budovy a nejlépe navštívit pivovarskou restauraci a ochutnat pivo v nejlepší kvalitě přímo na místě činu. Jinak se nové úlovky získávají snadněji v samoobsluhách, kde si v klidu vyberu láhev, která není poškrábána, má nepoškozenou etiketu nalepenou rovně apod. Při pultovém prodeji nemají prodávající většinou pro toto pochopení a to bohužel ani v některých pivovarských prodejnách (Černá Hora).

Pivovarská prodejna - jistota doplnění sbírky
Pivovarská prodejna - jistota doplnění sbírky

Pozadu nezůstávají ani známí a příbuzní, které nutím vozit ze svých cest lahve, i když se někdy stane, že prý to či ono pivo nesehnali. Vždy jsem si myslel své a nevěřil. Až jednou jsem sám navštívil Jablonec n.N. a samozřejmě se těšil na Vratislavické, vždyť pivovar Hols je vzdálený do 10 km od města. V samotném Jablonci však o Konrádovi asi ani neví, nikde na čepu a ani lahvového jsem ho nezahlídl.

Není nás moc, kteří sbíráme tyto lahve, já sám vím ještě jen o jednom, nebo se mýlím? Najdou se další a sbírání moderních lahví bude stejně oblíbené jako sbírání tácků, etiket, skla apod.


Diskuse na Světu piva.cz

To Erlich Tomáš

Zdravím,také jsem přemýšlel o vystavení sbírky v některém pivně-občerstvovacím zařízení, ale preferoval bych vystavení celé sbírky, na kterou ale ani v hospodě nebývá místo. Dále by byl asi problém s umístěním lahví, aby jim neublížil cigaretový dým (zežloutnutí). Nejlepší by byly zasklené police, což ale celou věc prodražuje. Jak máte část sbírky vystavenou v Pivovarském klubu Vy? Dále je otázka, která "reprezentativní" hospoda by takovouto dekoraci chtěla. Do nějaké hospody s G bych s tímto asi nešel.Co se týče chutě, tak zvyk je zvyk. Je fakt, že jsem toho z jiných druhů piv moc neochutnal. Ale nebráním se i když vždy zůstane jen u ochutnání, prostě pro mě na chuť poctivého českého ležáku není.
napsal: Chody - zasláno: 06.02.2006 08:11

sbírka

Vážený pane Chodore!Jsem velmi potěšen Vaším článkem, neboť i já jsem sběratel moderních pivních lahví ( vlastně etiket na hezkém podkladě :o) ). Také vím že sběratelů podobného ducha není moc a tak mne každý nový známý sběratel potěší. Moje sbírka činí cca 2200 lahví a sám vím, jakým problémem je místo. Ze dvou třetin se jedná o sbírku českou, z jedné třetiny světovou. A protože má žena má pro mojí sbírku menší pochopení, alespoň část ( cca 600 lahví ) jsem umístil ve zde již zmíněném Pivovarském klubu. Jako dekorace se to opravdu hodí. Škoda jen, že výběr byl zcela náhodný a není tam možno např.spatřit vývoj jedné etikety v průběhu cca 15i let. Jsou tam ryze české etikety ale bohužel trošku v "chaosu". Ale možná že i toto je cesta, jak se svou sbírkou podělit s ostatními a najít si doma zase trochu místa....Rád si na toto téma s Vámi popovídám. PS: Jediné v čem s Vámi já těžko mohu souhlasit je Váš skoro až odpor k pšeničným pivům a jiným druhům piva. Je to samozřejmě o chuti každého z nás, ale já naopak jsem zase milovníkem pšeničných piv, zvláště pro jejich osvěžující a plnou chuť. Ale i ostatní druhy piva ( stouty, lambiky, krieky, alty, bocky, trapistická piva, atd....) stojí za to poznávat a překvapuje mne, že jste při jejich častém poznávání nepřišel jim na chuť. ( I když bohužel v Čechách je nabídka piv velmi sterilní ). V každém případě je chuť jen Vaše a nelze Vás přesvědčovat, aby jste pil jiná piva. Taky bych byl nerad, kdyby mi někdo nutil špenát.. :o) PS: Budu rád, ozvete-li se na můj mail. S pozdravem, T.Erlich
napsal: Erlich Tomáš - zasláno: 05.02.2006 14:04

Odpovědi

To Luboš: Zdravím, Tobě se snad přebírání přepravek a vybírání té jediné pravé nelíbí?

To Petr: Nesbírám jen láhve, které jsem sám vypil, i když nezapírám, že jich je většina

To Martin Štros: Díky, bylo by to fajn mít sbírku celou vystavenou

To Jiří Kaňa: No a k tomu točený dobrý pivko, to by snad pro mě nemělo chybu, vždyť taky na chatce čas od času něco narazíme

To Petr: Ale zase bych ta piva neochutnal a neměl přehled a ta jedna vypitá lahev pro mě nechutného piva mě nezabije

To Roman Holoubek: Nevíte, komu tato sbírka patří?
napsal: Chody - zasláno: 25.01.2006 09:41

Sbírka vypitých lahví v Praze

Doporučuji navštívit nedávno otevřený podnik pro pivní gurmány. Jde o Pivovarský klub na Florenci (Křižíkova 17, Praha). Čepuje se ze 6-ti píp. Něco z pivovarského domu a něco z jiných regionálních pivovarů - mimo jiné i z mini.K prodeji je pak několik desítek piv tuzemských a přibývají i další zahraniční (Německo, Belgie, ...) v lahvích.A proč zde o tom píši? Je zde vystavena část z rozsáhlé sbírky vypitých současných lahví s etiketami z ČR a také i pivní sklo. Tyto předměty nejsou na prodej, ale slouží jako vhodná dekorace při popíjení výborných piv. A při pohledu na láhve s etiketami z dob nedávných si vybavuji vzpomínky s mým setkáním s těmito pivy.PS: Včera jsem zde koštoval z čepovaných mimo jiné i skvělého Lipana z Dražíče a nedostižnou 17 z Olivětína!
napsal: Roman Holoubek - zasláno: 24.01.2006 13:27

Za každou cenu

No nevím jestli bych byl nadšen z ochutnávání všech možných dia piv a nealk ale člověk se asi musí obětovat pro svoji sbírku. Ale má to i výhody - nový kus do sbírky za tři koruny - to je prostě paráda. Držím pěsti - jen tak dál...
napsal: Petr - zasláno: 24.01.2006 13:21

to Martin Štros

Ta veřejná výstava Chodyho lahví, to by byla krása! :-)Pronajmout si nějaký sál, obložit ho lahvema, narazit sud něčeho dobrýho a pak jen s půllitrem v ruce korzovat a kochat se...
napsal: Jiří Kaňa - zasláno: 23.01.2006 22:54

to místo

To jo, taková sbírka zabírá hrozně moc místa... a co na to spolubydlící, že...Já si nějaké lahve taky schovávám, ale jen jednu z každého pivovaru a to jenom z těch pivovarů, které považuji za zajímavé a jejich pivo vzácné k sehnání. Sbírat všechno, to bych se asi musel odstěhovat na ulici, aby se mi to doma vešlo. Každopádně Ti Chody držím palce a musíš to někdy veřejně vystavit ! :-)
napsal: Martin Štros - zasláno: 23.01.2006 22:20

Pivní láhve

Určitě to je moc pěkná sbírka, ale u tohoto sbírání je dost problém s místem (nakonec to zmiňuje i Chody v článku). Já sbírám pivní etikety ČR+SR a tácky. Starých pivních láhví s litým nápisem mám asi 10. U těch novodobých jsem se rozhodl sbírat pouze láhve mimipivovarů s etiketou.
napsal: Pivař-sběratel - zasláno: 23.01.2006 19:39

zajimave

Asi jste, stejne jako ja cekali exkurzi do litych a razenych log prvni republiky. Ale zklamany po precteni clanku doopravdy nejsem. Je to zajimave: sbirat lahve, ktere autor sbirky sam vyprazdnil! Jen tak dal, a hodne zajimavych prirustku.
napsal: petr - zasláno: 23.01.2006 16:29

Ahoj

Článek je velmi zdařilý. Musím Tě pochválit. Už zbývá postavit další chatku nebo rovnou muzeum - chtělo by to nějakého truhláře. Jistě se Ti podaří ještě nějakou lahev sehnat a vypít, tak aby bylo kde vystavovat.
napsal: Vašek - zasláno: 23.01.2006 08:23

Pozdrav

Chody článek se Ti povedl.Už se těším, až spolu zase někam vyrazíme a tvoji sbírku tak rozšíříme. Ale měl jsi více zdůraznit to tvoje přebírání lahví v obchodech, někdy je to až k zasmání.
napsal: Luboš - zasláno: 23.01.2006 08:11

Článek Sbírka pivních lahví vyšel také na serveru www.svetpiva.cz.[Richard Chodora] [Zobrazeno 16677x] [28. leden 2006]
[Glosy] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

pechi

neděle, 2. leden 2011
12:11

pechi

Chody, vím o místě, kde jsou k mání přepravky na euro lahve (i s lahvemi), nechci tady veřejně psát, kde jsem je vloni viděl. Je to v jednom bývalém pivovaru, vše je opuštěno...


napsal(a): pechi [Odpovědět]

Chody

neděle, 2. leden 2011
16:44

Chody

to pechi:
Díky za snahu, ale já teď spíš přemýšlím, co se sbírkou vlastně bude :-?


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

17. duben 2024
23:44


posted by: Inzerce

hahn

neděle, 2. leden 2011
11:12

Vlastním zcela unikátní 2 lahve PILSNER URQUELL cca 40 let staré,NEOTEVŘENÉ a tudíž PLNÉ!!
Prodám je pouze znalci za pevnou cenu 10tis.kč.
s pozdravem.h.


napsal(a): hahn (hanzfiala(a)atlas.cz) [Odpovědět]

Elf

neděle, 2. leden 2011
16:18

Elf

to hahn: Dobrej vtip, jen to má malou vadu na kráse, žádný znalec nedá tolik peněz za 40 let staré pivo, protože i kdyby by bylo sebelépe uchované, ztratilo za tu dobu většinu senzorických vlastností. Takže ne znalec, ale nějaký pomatený sběratel by to moch koupit.


napsal(a): Elf [Odpovědět]

jiri.kana

neděle, 2. leden 2011
17:11

jiri.kana

to Elf:
Možná znalec octa.
Ale třeba by to mohl nabídnout Prazdroji. Udělají analýzu a pan Berka pak může vykládat, že na základě unikátních 40 let starých vzorků prokázali, že se Prazdroj po desetiletí vaří stále poctivě.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Jan Adamík

úterý, 28. říjen 2008
20:16

dobrý den jsem moc libílo pivni lahvi od pivni info
český lahvi je super ,ja mám take pivni lahvi název malé muzeum piva jsem uz dlouho sbírám uz 7 let český piva a take ciží piva a dal... přeje vám Jan Adamík


napsal(a): Jan Adamík (museumpivodaj(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Malakin

středa, 6. leden 2010
17:11

Malakin

to MIROSLAV: Vždy se s tím dá něco dělat, záleží však na tom, v jakém stavu lahve jsou a pak na jejich vzácnosti. Lnáře mají několik různých variant lahví, z nichž asi nejběžnější je s nápisem Parostrojní pivovar ve Lnářích. Sběratelé lahví to však sbírají též podle barvy skla, typu hrdla (na patent, korek či hliníkové trhací či klasické víčko), podle objemu, zda je nápis s prolisem kolem dokola nebo bez a podle spousty dalších odlišností. Litrová zelená lahev tak může být bezcennou plevou za pár korun, sedmičková hnědá lahev naopak raritou za několik tisíc. Pokud si s tím nevíte rady, napište mi na mail a já vám pošlu odkazy na pár sběratelů, kteří vám od toho buď pomůžou, nebo vám poradí, ať to naházíte do kontejneru. Ale zatím nic nevyhazujte. I výrazně poškozené lahve či třebas jen jejich části mohou mít vysokou hodnotu.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

pavliklnare

úterý, 13. duben 2010
21:58

to MIROSLAV:
Dobrý den, pokud byste skutečně nevěděl co s lahvemi Lnářského pivovaru, prosím zkuste kontaktovat správce zámku Lnáře p. Miroslava Uriánka, neboť na zámku by jistě uvítali nějaké třípky minulosti vztahující se k tomuto objektu, jehož součástí byl až cca do 60. let 20. století i pivovar.(kontakt na správce zámku je na webu www.lnare.cz )
Děkuji a přeji hezký den


napsal(a): pavliklnare (stastnypavlik(a)seznam.cz) [Odpovědět]

MIROSLAV

středa, 6. leden 2010
16:47

mám na chalupě v JČ Blatensko chalupu.Můj syn objevil na půdě této chalupy pivní lahve s vzraženou etiketou na skle.jedná se asi o pivovar LNÁŘE.ta chalupa je stará 100 let.je jich tam velké množství.dá se stím něco dělat?to Jan Adamík:


napsal(a): MIROSLAV (mdufek(a)mujmail.cz) [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI