Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Plátýnko z jižních Čech

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Plátýnko z jižních Čech

Plátýnko z jižních Čech [p223]

Když se ve firmě objevila nabídka na školení do Písku, jehož součástí měla být i exkurze do pivovaru Platan, věděl jsem, že nemohu chybět. Byl jsem tam před necelým rokem, ale za tu dobu se stalo několik zásadních událostí, ale nepředbíhejme.Písecká sladovna
Písecká sladovna

Vlastní školení probíhalo dopoledne v Písku a zde jsme také byli ubytováni. Pozdní odpoledne pro nás znamenal přesun do Protivína. Cestou mě zaujala zelená budova, která se posléze ukázala jako sladovna právovárečného měšťanského pivovaru - prý budoucí obchodní centrum :( Před odjezdem jsme se ještě posilnili PU v restauraci U Reinerů a už přijíždí dnes již historický autobus eŠeMka, který ještě pamatuji z cest do školy. Hezký začátek příjemného večera.

Ešemkou do Protivína
Ešemkou do Protivína

A už projíždíme alejí statných platanů a vystupujeme u brány pivovaru. Ještě vyprázdnit tělo od plzeňského nápoje a můžeme vyrazit na pouť napříč pivovarem, který je stavěn tak, aby pivo mohlo volně stékat... Hned na úvod nás překvapí ceník sudového piva v podnikové prodejně, kde prémiový ležák nepřesáhne částku 12 Kč, což je méně než cena jednoho nejmenovaného výčepního celostátního "piva".

Nabídka pivovarské prodejny
Nabídka pivovarské prodejny

Paní průvodkyně nás v úvodním povídání upozorňuje na změnu majitele, jehož krkolomný název ji tak nějak nejde přes pysky. Od letošního roku také ustala v Protivíně výroba plzeňských a nošovických piv a já si myslím, že je to jen dobře. I když takový protivínský Primus se s tím plzeňským nedal vůbec srovnávat.

CKT
CKT

Vlastní exkurze probíhá klasicky - varna, spilka, sklep, stáčírna... Spilka je nám ukázána jen ve formě CK tanků. Prý není žádný rozdíl v pivech, která zrají v klasické spilce a CKT, prý se to střídá. Nedovedu si však představit, že bude takový Argus kvasit na otevřené spilce. Dále prý jsou všechna piva vařena dvoufázově, tj. zrají v ležáckém sklepě. Osobně tomu nevěřím, vždyť tzv. levná piva jsou vařena většinou právě jednofázově, tj. obě kvašení probíhá v CKT. Kde je tedy pravda?

Vzpomínáte na jednadvácu, která nejezdí do Podbaby za Rosťou a Konrádem? (P.S. Rosťo, šlo v té písničce o Tebe?) Tak Schwarzenberské Knížecí pivo od Platanu už asi neochutnáme, protože se prý ani nemohlo doprodat, tak bylo znovu předestilováno, čímž vznikla tzv. Platanovice (mnozí z Vás jistě kořalku z piva již měli, já ne a ani mi to nechybí :))

Prácheňský máz
Prácheňský máz

A dostáváme se do sklepa. Ne ledajakého, jsme v pivovaře, tak samozřejmě ležáckého, kde ochutnáváme několik mázů nefiltrované Prácheňské Perly. Pivo vizáží nenaznačuje svůj nefiltrovaný původ, ale chutí ano. Tohle bych mohl pít celý večer. Je to to nejlepší, co jsem dnes pil a pít budu...

Celý večer Premium
Celý večer Premium

Exkurze se nachýlila a my se přesouváme na zbytek večera do nějaké protivínské hospody či restaurace. Cestou mám obavy, co že bude na čepu, ale jsem naprosto spokojen, protože je mi nabídnuto jihočeské Plátno (jak Platana zveme my, co k němu máme vztah...) Jedná se, dle BB, o R-erko, kde je nám nabídnut Platan v provedení Protivín, Jedenáct a Premium. Objednávám dvanácku a zůstávám u ní celý večer a vzpomínám na devadesátá léta, kdy jsme v Pomuku chodili právě na ni a moc nám chutnala.

Hradby protivínského pivovaru
Hradby protivínského pivovaru

Závěrem lze říce, že celá akce byla velmi vydařená a po dostatečně velkém počtu Platanů byly následky dosti uspokojující, což spočívá v normálním fungování lidského organismu.

Video zde...

P.S.: Jižní Čechy na Klatovsku

Hned druhý den mě osud zavál do Horažďovic, kde jsem po dvou hodinách v místním aquaparku svlažil hrdlo v hostinci penzionu U bílé růže, který v tomto západočeském městečku nabízí hned čtyři točená strakonická piva Dudák (Nektar 11, Premium 12, Klostermann 13 a kvasnicový Velkopřevor) v cenových relacích 15-25 Kč. Prostředí na úrovni, jídlu se také nedalo nic moc vytknout. Osobně jsem v Horažďovicích našel svého favorita.

Z webových stránek je zřejmé, že zde strakonické pivo nahradilo Gambrinus a to hned v celém sortimentu, což je více než sympatické a já horažďovickým držím palce :)[Richard Chodora] [Zobrazeno 8645x] [1. červen 2008]
[Exkurze] [comments: 1] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Mnich

neděle, 1. červen 2008
19:43

Mnich

Byl jsem v Platanu před měsícem, a protože jsem četl tvůj starší článek, řekl jsem si, že nemá cenu o tom psát znovu. A jak vidím, má. Příště budu odvážnější... :) Jinak to teda pro mě byla jedna z nejlepších exkurzí co jsem zažil! Myslím, že nás dokonce musela provádět stejná paní. Zbytek viz moje poznámka ke zmiňovanému staršímu článku.


napsal(a): Mnich [Odpovědět]


Navtivte ns na Instagramu Reklama na PI