Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Anonymní degustace Klatovy

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Anonymní degustace Klatovy

Anonymní degustace Klatovy

Musím se přiznat, tuto akci jsem tak trochu způsobil i já. Když jsme se vloni na Zemi živitelce domlouval s Romanem Holoubkem a Jirkou Kaňou, že by bylo dobré se setkat a nejlépe v pivním studiu Modrý abbé v Klatovech, netušil jsem, že kluci budou mít jediný možný termín 16. červen. A na potvoru tento den je sobota, kdy mají v Klatovech zavřeno. No nic, pokusil jsem se s panem Pavlasem domluvit, zda by nebylo možné s tím něco udělat.

Modrý abbé je velmi progresivní podnik a na tento datum byla tedy uspořádána již sedmá anonymní spotřebitelská degustace. Avizován byl průřez spodně kvašenými pivy všech typů a stupňovitostí z pivovarů Platan Protivín, Dudák Strakonice, Pivovar Kout na Šumavě a Bon Zašová. BON jsem si plánoval vzít i domů na nedělní odpoledne, bohužel nestalo se tak. Protože na vlastní degustaci byl na poslední chvíli nahrazen neméně výborným pivem z Kláštera. Proč?

Sv. Kryštof z Klatov
Sv. Kryštof z Klatov

Celkem jsme na této degustaci, kterou p. Pavlas označil jako poslední - prosím nerušte tuto krásnou tradici, ochutnali deset vzorků. Na rozjezd bylo opět domácí klatovské nealkoholické pivo Sv. Kryštof, u něhož jsme měli uhádnout - poznat, z kterých sladů byl uvařen. Musím se přiznat, že na tuto otázku nejsem naprosto schopen odpovědět a možná právě proto se mi povedlo označit dva správné slady ze tří možných. Úspěch.

Jako nulový vzorek bylo pak podáváno lahvové pivo z jednoho velkého českého pivovaru. Jak znám p. Pavlase, byl jsem přesvědčen a nevalná chuť mi to potvrdila, že se jedná opět o G10. Ale nebyla to pravda, byl to jeho přímý konkurent, výrobek jihočeského Budvaru, Pardál. A už se dostáváme k vlastní degustaci, kde prvních pět vzorků byla piva světlá a další tři pak piva tmavá. Jediné vodítko bylo, že se pojede od nižší stupňovitosti k vyšší, max. stejné.

Tomáš Maier
Tomáš Maier

Na pozvánce byla přislíbena účast ředitele BONu, pana Holoubka, sládka Koutského, pana Hlavsy a loňského vítěze Tomáše Maiera se Sdružení přátel piva, který jako jediný byl ve 14 hodin na svém místě a ujal se moderování, hodnocení jednotlivých vzorků. Měli jsme určit o jakou se jedná značku, stupňovitost, zda je pivo pasterované, filtrované či kvasnicové a samozřejmě jej ohodnotit.

Takže, co jsme to vlastně ochutnali - degustovali? Bylo nasnadě, že se začne pivem výčepním a po první přičichnutí jsem měl jasno (jako bych seděl v Koutlandu), ano byla to Koutská desítka. Dalším vzorkem již byla jedenáctka Klášter (tipoval jsem Platan 11). Jako třetí jsme pili pivo prémiové, a to Strakonického Dudáka (opět trefa do černého). Další pivo a zase ona známá vůně - Koutská dvanáctka (již teď jsem lepší jak vloni). Posledním světlým pivem byl speciál Prácheňská perla (bingo).

Tmavý vzorek
Tmavý vzorek

Následovaly tři vzorky piv tmavých, jako první Platan Granát 11 (opět jsem trefil), další byla dvanáctka Dudák (tipoval jsem Klášter 11) a jako poslední opět stejně vonící Koutská čtrnáctka. Takže letošní ročník je co do počtu poznaných piv zatím nejúspěšnější.

Je po degustaci, dále si můžeme objednat piva dle čísel, pod kterými byly točeny při degustaci. Postupně opět ochutnávám všechna světlá piva. Ale pozor na něco jsem zapomněl. Roman Holoubek s Jirkou Kaňou ještě nedorazili, jejich škoda. A hle už jsou tu, v cyklistických dresech usedají venku, ale než si stačíme přisednout jsou pryč.

Degustující u našeho stolu
Degustující u našeho stolu

Ale které pivko si vezmu sebou domů? Na třetí pípě se objevilo jedno, které dnes ještě k mání nebylo a právě to si vybírám. Je to světlý ležák Poutník z Pelhřimova, kterému nikdy neodolám. Nechávám si tedy natočit dvě PETky, dávám ještě dvě pelhřimovské do běhu a už je čas vyrazit k domovu, protože pozdní odpoledne se jaksi protáhlo do hlubokého večera.

Vyhlášení výsledků
Vyhlášení výsledků

A jaká že piva z deseti vzorků nejvíce chutnala? 1. Koutské 12 světlé (2,5), 2. Koutské 14 tmavé (2,4), 3. Platan Prácheňská Perla 14 světlé (2,3). Přesvědčili jsme se, že všechna piva zúčastněných pivovarů (Platan, Dudák, Koutské i Klášter) jsou velmi dobrá. Ale pokud pivo nemáte podložené také odpovídající sklenicí, nejste vývěskou ujištěni, co Vám nalijí, má normální pivař málo šancí stoprocentně rozpoznat, kterou značku zrovna pije.[Richard Chodora] [Zobrazeno 9328x] [19. červen 2007]
[Degustace] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

čtvrtek, 3. leden 2008
17:26

Ne úplně se dá souhlasit s názorem, že slovenský pivovar Steiger je největším slovenským nezávislým pivovarem, vzhledem k tomu, že v něm už delší dobu drží podíly česká pivovarnická skupina PMS, sdružující pivovary Zubr Přerov, Holba Hanušovice a Litovel a která je dnes tak trochu paradoxně i výrobcem dnes již minulostí původem jiného slovenského piva, Stein. Na druhou stranu alespoň díky za to! Takže největším zcela slovenským nezávislým pivovarem je v současnosti tuším už jen Pivovar Bytča. To mně připomíná "spálenou zemi".....


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Roman Holoubek

čtvrtek, 12. červenec 2007
07:47

Roman Holoubek

Pro pana Pavlase:
Ano oficiální degustace, které následovně každý oceněný pivovar marketingově využívá - to je ale jiná kategorie.
Prostě došlo mezi námi k nedorozumění při domlouvání piva na Vaši akci. Toť vše :-)


Petr Pavlas

pondělí, 9. červenec 2007
20:58

Pro R.Holoubka:
Snad mi nechcete namluvit, že na oficiální degustace si pořadatel od Vás pivo kupuje. Myslím, že na oficiální degustace musíte dokonce zaplatit účastnický poplatek!


napsal(a): Petr Pavlas [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 25. červen 2007
15:41

Roman Holoubek

Omlouvám se, ale chtěl jsem se Vám za pozdní dojezd (způsobený bouřkou a lijákem) omluvit osobně, jenže při spatření vaší osoby, kdy jste jevil známky "nasranosti", se přiznám, neměl jsem odvahu s Vámi mluvit. Dali jsme si jedno pivo (z volné nabídky pro konzumenty), zaplatili a odjeli si sypat popel na Šumavu.

PS: Co se týče piva, není naším zvykem dodávat pivo zadarmo - proto BON nebyl v Klatovech.


Adsense

27. květen 2024
03:09


posted by: Inzerce

Petr Pavlas

středa, 20. červen 2007
17:54

Nevycházím z údivu. Takže pánové R.Holoubek J.Kaňa dorazili a ani se mi neukázali ...


napsal(a): Petr Pavlas (petrpavlas(a)quick.cz) [Odpovědět]

Luboš S.

úterý, 19. červen 2007
14:02

Luboš S.

Můžu jenom potvrdit věci obsažené v článku. Všechna piva byla velmi dobrá i atmosféra byla skvělá. Škoda, že nedorazili včas pánové Holoubek a Kaňa a když už dorazili, tak že se nezdrželi delší dobu. Myslím, že by se to i slušelo, když už byl jeden z nich uveden na pozvánce. No co jejich chyba. I ty pivní slavnosti této akci, dle mého názoru uškodili, protože po skončení degustace se spousta lidí na ně šla podívat. Což ale chápu. Děkuji panu Pavlasovi, že takovéto akce pořádá a doufám, že slova o poslední degustaci nemyslel vážně a příští rok se zde sejdeme znova.


napsal(a): Luboš S. [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 19. červen 2007
13:24

Dwarf

ano, byla to povedená taškařice :) já osobně uhodl 5 z 8 ostrých vzorků + Pardála, čímž jsem si laťku pověsil dost vysoko :) spolu s pátečním večerem u Purkmistra řadím letos tento víkend k pivně nejzajímavějším


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

Rosťa

úterý, 19. červen 2007
13:10

Rosťa

Pánové Holoubek a Hlavsa pouze projeli kolem na kole? Dovolte mi, prosím, poděkovat panu asistentu Maierovi! Děkuji!


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

Tomáš Maier

úterý, 19. červen 2007
13:05

Ještě bych dodal, že během celého víkendu probíhaly v Klatovech pivní slavnosti, za zmínku stojí účast Bernarda, Chodovaru, ale zejména slovenského pivovaru Steiger, což je dnes největší slovenský nezávislý pivovar.


napsal(a): Tomáš Maier [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI