Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Malá předvánoční degustace

Jak vlastně to pivo chutná


verze pro tisk

Malá předvánoční degustace

Malá předvánoční degustace

Poslední sobotu před Vánoci jsme se domluvili, že nebudeme jen tak sedět v Pivní prodejně Pod Zelenou horou, že nebudeme jen tak pít pivo. Uděláme tedy malou anonymní degustaci lahvových piv. Cirka před deseti lety jsem takové degustace pořádal (vždy při narozeninovém sudu), tak proč nenavázat na "tradici"?. Tehdy se jednalo o piva výčepní a výsledky už kdysi na webu byly. Pokusím se je vyhledat...


Historicky první degustace desetistupňového piva se konala 23. ledna 1998 za účasti čtyř degustátorů. Z průběhu degustace se nedochoval žádný dokument - jen výsledky:

1) Budějovický Budvar a Braník

3) Platan a Staropramen Klasik

5) Velkopopovický Kozel

6) Plzeňský Primus

7) Nektar Gold

8) Bohemia Regent

9) Gambrinus Desítka

10) Staročech (Nymburk)

11) Zlatý Trumf (Starobrno)

12) Ferdinand

13) Krušovice Světlé

14) Měšťan

15) Samson

16) Radegast Triumf


Druhá degustace světlého výčepního piva se konala 23. ledna 1999 za účasti sedmi degustátorů a výsledky byly následující:

1) Bernard

2) Starobrno Tradiční

3) Staropramen Desítka

4) Holba Classic a Platan Protivín

6) Radegast Triumf

7) Braník

8) Herold 10% a Zubr Classic

10) Velkopopovický Kozel a Litovel Classic

12) Bohemia Regent

13) Budějovický Budvar, Klášter Premium a Zlatý Trumf (Starobrno)

16) Samson

17) Nektar Gold

18) Gambrinus Desítka

19) Krušovice Světlé

20) Plzeňský Primus


Třetí a prozatím poslední degustace světlého výčepního piva se konala 22. ledna 2000 za účasti šesti degustátorů s těmito výsledky:

1) Braník

2) Platan Protivín

3) Bernard

4) Zubr Classic

5) Herold 10%

6) Radegast Triumf, Samson Deset a Velkopopovický Kozel Světlý

9) Pivoj (Jihlava), Krušovice Světlé a Plzeňský Primus

12) Litovel Classic

13) Starobrno Tradiční a Staropramen Desítka

15) Nektar Gold

16) Gambrinus Desítka

17) Dačický

18) Budějovický Budvar

Výsledky byly takové jako byly a my jsme si vyzkoušeli, že není vůbec lehké hodnotit a hlavně poznat pivo, když chybí etiketa.Sobota 19. prosince 2009

Osm let trvalo, než jsme se odhodlali k pokračování této tradice. A začínáme ve stejném počtu jako před cca 12 lety, s tím rozdílem, že volíme světlé ležáky (od 11 do skoro 13) - prostě, co jsem v prodejně našel, od každé značky jedno pivo. Sešlo se nakonec 10 vzorků. Původně jsem do hry chtěl zařadit i zástupce našeho europiva, měl jsem na mysli Braník Ležák, ale bohužel jsem se už do obchodu nedostal.

Etikety degustovaných piv
Etikety degustovaných piv

Základem anonymní degustace je anonymita, to dá rozum, že. Jak ji ale nejsnadněji docílit? První podmínkou u lahvových piv je stejná láhev, tudíž ze hry vypadl např. v poslední době diskutovaný Lobkowicz Premium.

Po odlepení všech etiket stačí už jenom zamaskovat víčka přelepením a již tu máme deset naprosto stejných piv. Synové ještě občas v base promíchají vzorky a už ani já nemám sebemenší naději si pamatovat, co je co.

Stačí už jen dát basičku na pár minut na mráz, nakrájet domácí pečivo a tvrdý sýr na zajídání chutí a nechat jednoho účastníka sobotního večera očíslovat vzorky a tím určit, v jakém pořadí bude ochutnáváno.

Číslování vzorků
Číslování vzorků

Vzorek č. 1 byl tipován jako Rychtář (2x), Pernštejn a Dudák. Ve skutečnosti je to Baronka

Vzorek č. 2 byl tipován jako Opat (2x), Baronka a Ježek. Ve skutečnosti je to Pernštejn Jedenáctka

Vzorek č. 3 byl tipován jako Dudák, Opat, Herold a Baronka. A je tu první bingo večera, pili jsme Dudáka Premium

Vzorek č. 4 byl tipován jako Ježek, Poutník, Konrad a Dudák. Ve skutečnosti to byl Opat

Vzorek č. 5 byl tipován jako Pernštejn (2x), Konrad a Rychtář. Žádná trefa, pili jsme Ježka 11

Vzorek č. 6 byl tipován jako Bakalář, Rychtář, Poutník a Konrad. Další trefa do černého, byl to Rychtář Premium.

Vzorek č. 7 byl tipována jako Baronka, Herold, Dudák a Poutník. Pravda byla jinde, přesněji řečeno ve Vratislavicích. Pili jsme Konrada 12.

Vzorek č. 8 byl tipován jako Poutník, Bakalář, Baronka a Herold. Ve skutečnosti jsme ochutnali Poutníka Premium a tudíž byla učiněna další trefa do černého.

Vzorek č. 9 byl tipován jako Konrad, Ježek (2x) a Opat. Je to Bakalář, takže zase žádná trefa.

Vzorek č. 10 byl tipován jako Herold, Pernštejn a Bakalář (2x). Pravdou byl Herold a byla tak dosažena úspěšnost na "hezké" čtyři uhodnuté vzorky.

Není to moc, zvláště když si to přepočítáte na procenta. Úspěšnost našich tipů a tím i znalost piv, která máme běžně k dispozici, je tak desetiprocentní a za sebe můžu prohlásit, že, ač jsem sám měl úspěšnost 7,5%, vše bylo více méně věcí náhody. Prostě poznat značku je dost těžké, alespoň pro mě.

Máme oddegustováno a ještě než se podíváme na celkové výsledky našeho snažení, čeká na nás ochutnávka dvou Chotěboří. Začínáme dvanáctkou Prémium, které jsem měl tu čest ochutnat v točené podobě v KMP a již i jednou v lahvi, coby společníka do vlaku. A musím říct, že mi moc chutnalo. Proto jsem se chtěl podělit i s ostatními a získat jejich názor na toto nové pivo.

Chotěboř
Chotěboř

Jako první otevíráme Prémium a mě překvapuje jeho nevýrazná chuť. Kde je ta příjemná hořkost, kterou si pamatuji. A i ostatní mají podobný názor. No nic, zkusíme karamelový Speciál. Ten však pokračuje ve šlépějích dvanáctky. Škoda. Zklamání. Nejedná se o špatná piva, ale myslel jsem si, že po degustačních vzorcích půjde o důstojné zakončení dnešního ochutnávání...

No nic, pojďme si udělat rekapitulaci celé dnešní degustace. Jak tedy dopadla piva - ležáky, která si v současné době můžete ve Vrčeni zakoupit?


Pořadí dle chuti, tedy jak nám chutnaly jednotlivé vzorky:

1) Poutník 12 a Opat 12

3) Baronka 13 a Ježek 11

5) Konrad 12

6) Rychtář 12

7) Bakalář 12

8) Herold 12

9) Dudák 12

10) Pernštejn 11


Pořadí dle preference značek aneb, jak kterou značku vnímáme:

1) Herold 12

2) Poutník 12

3) Konrad 12 a Dudák 12

5) Rychtář 12

6) Baronka 13 a Opat 12

8) Pernštejn 11

9) Bakalář 12

10) Ježek 11

Jak vidíte, skutečnost se od sympatií dost liší. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že z cca deci piva toho moc nepoznáte. Jak jsem již psal dříve, alespoň pro mě je rozdíl mezi ochutnáním tohoto množství, vypitím jednoho piva a posezením u pivka.

Myslím si, že takové akce jsou velmi užitečné a každý by si měl alespoň jednou v životě takovou anonymní degustaci vyzkoušet. Byl by pak ve svém hodnocení mírnější. Ono je velmi jednoduché vykřikovat u polepeného lahváče nebo u ologovaného půllitru...
[Richard Chodora] [Zobrazeno 9485x] [31. prosinec 2009]
[Degustace] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Energetik

čtvrtek, 14. leden 2010
09:43

Energetik

Souhlasím s názorem na Chotěboř, lahvové pivo je opravdu průměrem, ale bohužel jsem setkal i s točenou slabší variantou. Tak uvidíme jak dál. Naopak musím dodat, že Poutníka Premium nyní řadím jako špičkové pivo hned za Krakonoše 12.


napsal(a): Energetik [Odpovědět]

emu

úterý, 5. leden 2010
10:43

emu

narazil jsem na zajímavý článek, který je sice o vínu, ale řekl, že i "pivním znalcům" může být přijít zajímavý... http://zpravy.idnes.cz/vice-nez-odbornikum-kteri-doporucuji-napriklad-exkluzivni-vina-verte-svym-vlastnim-chutim-g9e-/kavarna.asp?c=A091230_121920_kavarna_chu


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Adsense

18. červenec 2024
14:02


posted by: Inzerce

emu

pondělí, 4. leden 2010
22:47

emu

úspěšnost 10 %, když se tipuje vzorek z 10 piv znamená, že schopnost rozpoznat značku byla nulová... věřím tomu, že bych nedopadnul lépe. buď je mezi pivy tak malý rozdíl, nebo jsou várky tak odlišní; ani jedno podle mě není moc dobrá zpráva o českém pivovarnictví :( škoda že tam nebylo zařazeno nějaké to europivo, chápu však, že problémem byly lahve.


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Dwarf

úterý, 5. leden 2010
02:39

Dwarf

to emu: myslím, že problém s lahvemi odpadá, pokud se degustuje z kelímků ;) tak jako to děláme my...


ICQ: 131508397

napsal(a): Dwarf [Odpovědět]

BCH

pondělí, 4. leden 2010
19:00

BCH

Tak i já budu jednou kritizovat. Když jsem v Liblici uviděl lahvové z Chotěboře, tak moje srdce zaplesalo a pár 12% a 10% jsem koupil. Jak už to někdy bývá, tak po velkém očekávání bylo velké zklamání, pivo absolutně nevýrazné chuti, pěna rychle opadla, prostě nic co by mě nadchlo na minipivovar, resp. malý průmyslový pivovar. Ale možná ještě Chotěboři dám šanci v rámci mých pivních cest a zařadím nějakou točenou verzi.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

bc-h

čtvrtek, 25. duben 2013
14:52

to BCH: Koukám tady na svůj příspěvek:-) Utekly 3 roky a 3 měsíce s Chotěboří naprostá spokojenost (minimálně s tou lahvovou v Liblici:-).


napsal(a): bc-h [Odpovědět]

jansalab

neděle, 3. leden 2010
20:08

jansalab

Bohužel musím také zklamat případné fanoušky Chotěboře po naší degustaci minipivovarů spojené s degustačkou Chotěboře tato skončila celkem na chvostu, vyčnívala snad jen Prémium světlá(ale neměli jsme karamelové)


napsal(a): jansalab [Odpovědět]

Mosquit

neděle, 3. leden 2010
17:07

Mosquit

Souhlasím s poslední větou.

VŠCHT v Praze Dejvicích cca 1x za 14 dní pořádá také pivní degustace, kdy dostáváte kelímky označené A-H s cca 1dl piva (piva bývají vždy jiná, většinou ale to, co se prodává v běžné hyper-super-marketové síti, výčepní, ležáky, "exkluzivní" typu Stella...).

Vstup je zdarma, v rámci degustace bývá i nějaké občerstvení k zajídání.

Výsledky jendotlivých testování nemám, mám tedy pouze osobní pocity po degustaci a po zjištění, jaké pivo se skrývalo za jednotlivými vzorky. I tak je to příjemná zkušenost.


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

ladin

pondělí, 4. leden 2010
07:02

to Mosquit: Nevim jestli se neco za posledni roky nezmenilo, ale za mych dob tuto akci poradal jeden z "nasich" gigantu (ano, proto ta Stella) a vubec neskryval, ze jde o srovnani svych soucasnych vyrobku, svych pripadnych upravenych vyrobku a nejblizsi konkurence. Musim souhlasit, ze stoji za to se zucastnit.


napsal(a): ladin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI