Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

květen 2014

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv květen 2014


Jednání o akvizici pokračují

[pátek, 30. květen 2014]

Společnost Pivovary Lobkowicz Group, a.s. se nebude blíže vyjadřovat ke spekulacím, které přinesla včerejší média. Předseda představenstva a generální ředitel JUDr. Ing. Zdeněk Radil k tomu dodává: „Jednání o možné nové akvizici nadále probíhá. Na naší akviziční strategii se nic nezměnilo.Na pivo bez cigaret? Asi příští rok

[pátek, 30. květen 2014]

Pivovar Velké Popovice slaví letos 140. výročí založení. Necelý měsíc před hlavní oslavou výročí - Dnem Kozla přivezl Velkopopovický Kozel dvě medaile z prestižní mezinárodní soutěže Australian International Beer Awards.

Odborná porota ocenila stříbrem Velkopopovického Kozla 11˚ a bronzem Velkopopovického Kozla Černého. Velkopopovický Kozel bodoval v kategorii piv plzeňského typu a v kategorii černých piv.

Mezinárodní pivní soutěž Australian International Beer Awards se koná v Melbourne již od roku 1993 a patří mezi nejprestižnější pivní soutěže na světě. Pořádá ji Královská zemědělská společnost. Degustačního klání se letos zúčastnilo 294 pivovarů z celého světa.

Ve výročním roce se pivu z Velkých Popovic podařilo uspět i na dalších soutěžích. V březnu získal Velkopopovický Kozel 11° absolutní prvenství a titul Champion – pivo roku 2014 na soutěži Zlatý pohár Pivex. V dubnu byl oceněn stříbrnou medailí na akci World Beer Cup v USA.

Homebrewářské výpočty

[čtvrtek, 29. květen 2014]


Již 13. – 14. června se na Pražském hradě uskuteční třetí ročník degustační akce roku - Festival minipivovarů na Pražském hradě, kde se představí více jak 70 pivovarů a 140 druhů piv z celé republiky, od Ostravy po Sokolov, od Vansdorfu po Dolní Bojanovice. Každý z pivovarů vybere svá dvě nejlepší piva a celkově se tak zdarma vyčepuje přes 7000 litrů piva.

Festival minipivovarů se bude konat na Královské zahradě Pražského hradu, na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem, v pátek 13. června od 14-20 hodin a v sobotu 14. června od 10-20 hodin. Na festivalu budou přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří budou podávat návštěvníkům akce co nejobsáhlejší a nepřesnější informace. „Sládky na festival zveme hlavně proto, aby lidem představili nejen jejich pivovar, ale i jejich město, či kraj. Stejně jako se Morava poznává přes víno, můžeme poznávat celou republiku přes pivo,“ řekl Jan Šuráň, Prezident Českomoravského svazu minipivovarů, z.s. Hlavním cílem festivalu je seznámit návštěvníky s historickými kořeny českého a moravského pivovarnictví a ukázat jak tradiční, tak i moderní způsoby výroby piva. „Vždyť jak nejlépe poznat naši krásnou vlast, než skrze pivo,“ dodal Jan Šuráň.

V Čechách bohužel zůstává přežitek minulosti, kde je pivo spojeno se zakouřenou restaurací, pitím v pracovní době a čímsi primitivním a tento festival ukazuje pravý opak, unikátní prostředí, výrazné chutě, krásné chování lidí vůči sobě, kteří mezi sebou diskutují, ale neopíjejí se. Velkou předností festivalu je to, že jsou pivovary postaveny sobě na roveň, kde nikdo nemá větší nebo menší stánek. „Vlastní průběh akce ukazuje, že jde opravdu o degustaci, nikoli setkání lidí, kteří se přišli jen napít piva. Pivo se zde pije v malých vzorcích, jak je tomu zvykem na významných světových pivních festivalech, jako je festival v Denveru, Londýně apod.,“ říká Pavel Borowiec, vydavatel a šéfredaktor časopisu Pivo, Bier & Ale.

Pivovary, které se na festivalu představí: Pivovarský dům, Praha, Břevnovský klášterní pivovar, Purkmistr Černice, Pivovar Kozlíček, Zámecký pivovar Ostrava, Rodinný minipivovar Pacov, Štiřínský pivovar, U Fleků, U Medvídků, Šumavský pivovar Vimperk, Rodinný minipivovar Valášek, Rodinný pivovar Bravůr, Pivovar a Sladovna Dobruška, Pivovar Matuška, Permon Sokolov, Ratíškovický pivovar Na Mlýně, Městský Podorlický pivovar, Excelent Rýmařov, Pivovar Antoš Slaný, Želivský klášterní pivovar, Rohovský pivovar U Komárků, Pivovarský dvůr Lipan Dražíč, Radniční Pivovar Jihlava, Starokladenský pivovar, Zámecký pivovar, Herold Březnice, Minipivovar Jakub Vyšší Brod, Svatokopecký pivovar, Pivovar Zhůřák Nepomuk, Pivovar Mayzus Chotoviny, Pivovarský Dvůr Zvíkov, Pivovar Koníček Vojkovice, Pivovar Labuť Litoměřice, Líšeňský pivovar Brno, Městský pivovar Štramberk, Valašský pivovar v Kozlovicích, Pivovarský dům Ostrava, Minipivovar Mostecký Kahan, Pivovar Všeradice, Minipivovar Kocour Varnsdorf, Pivovar Kvilda, Rodinný pivovar Hendrych, Novoměstský pivovar Praha, Sousedský pivovar Bašta, Pivní Rozmanitost Praha, Pivovar Hastrman Velký Rybník, Pivovar Sv. Norbert Strahov, Pivovar Luční Bouda, Chmelařský institut Žatec, Pivovar Beznoska, Minipivovar Hukvaldy, Pivovar Kněžínek, Rodinný pivovar Neumann, Pivovar Urban Třebíč, Pivovar Magistr Brno, Černý Orel Kroměříž, Pivovar Faltus, Pivovar Chyše, Pivovar Svatý Ján Kolín, Pivovar Veselka Litomyšl, Minipivovar Kolštejn, Pivovar Glokner Svachova Lhotka, Pivovar ČZ Podlesí, Rožnovské pivní lázně, Pivovar Slavičín – Hrádek, Pivovar Děčín, Pivovar Zichovec, Pivovar Bobr Zadní Třebaň, Balitovy Valašské pivovary, Pivovar Mazák Dolní Bojanovice, U 3 Růží Praha, Na Rychtě Ústí nad Labem, Pivovar Karel Karlovy Vary, U Rytíře Lochoty Plzeň, Únětický pivovar, Pivovar Malenovice, Joes Garage Brewery Plzeň a další.Staropramen chce být na místech, kde hudba spojuje. Muzika je totiž pro pražský pivovar nejdůležitějším zážitkovým tématem. Řada festivalů, na nichž se bude čepovat Staropramen, se letos rozroste o osm krásných historických míst díky partnerství se sérií festivalů České a Moravské hrady.cz, kde každoročně vystupují nejlepší kapely z Česka a Slovenska. Doplní tak dosavadní partnerství Staropramenu s velkými festivaly Rock for People, Votvírák či třeba Rock for Church(ill). A také letos již desetileté působení v O2 aréně v Praze, kde se kažoročně vystřídá řada světových i českých hudebních hvězd.

Co se hudby týká, ve Staropramenu se řídí heslem „vždy je možné nabídnout více“. A tak není divu, že i letos se řada jimi podporovaných hudebních akcí rozšíří. „Když jsme zvažovali, jakým směrem posílit naše působení v hudební oblasti, „hradní“ festivaly byla série, kterou jsme měli na prvním místě. Lákala nás ta krásná místa, letní termíny, vždy nabitý program a tisíce dobře se bavících lidí na každém místě. Proto jsme velmi rádi, že od letošního roku budeme u této atraktivní a dlouhé série koncertů pod širým letním nebem,“ říká k uzavřenému partnerství Jan Vošta, event&sponzoring manager společnosti Pivovary Staropramen.

České hrady.cz je letní kulturní festival, jehož 10. ročník se uskuteční společně s 5. ročníkem festivalu Moravské hrady.cz na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky. „Staropramen nám nabídl nejlepší podmínky ze všech tuzemských pivovarů. Má výborné informace, přehled o kulturním dění a zásadně podporuje českou kulturu. Historická místa, na kterých se letní kulturní festivaly České hrady.cz a Moravské hrady.cz konají, jsou patřičným místem pro oslavy 145. výročí pivovaru Staropramen a jsem přesvědčen, že společně posuneme „hradní“ festival o další stupínek výš,“ říká ke spolupráci Viktor Souček za organizátory festivalů České a Moravské hrady.cz.

Staropramen má s velkými hudebními akcemi dlouhodobé zkušenosti. Jako první u nás začal v rámci pivního servisu pro návštěvníky festivalů nabízet široké portfolio piv čepovaných z vysokého počtu pivních výčepů. Také na hradních festivalech chce tuto filosofii dodržet. „Pestrá nabídka několika druhů dobře vychlazených piv, které návštěvníci dostanou bez dlouhého čekání. To je základ naší nabídky lidem, kteří navštíví tyto festivaly. Postaráme se také o pohodlná a krytá sezení,“ dodává Jan Vošta. „Věříme, že budou návštěvníci i organizátoři spokojeni a přispějeme k jejich dobré náladě.


Světlá desetistupňová desítka přichází z dílny sládka minipivovaru Kolštejn v pořadí jako čtvrtá. Hosté restaurace Kolštejn ji mohou ochutnat poprvé již od pátku 16. května. Nové světlé pivo nese název Vogtey. Právě název Vogtey vychází z historického pojmenování budovy dnešní restaurace. Vogtey neboli fojtství odkazuje na původní význam a úlohu budovy, ve které se dnes pivo vaří a šenkuje. Historie dnešní restaurace sahá do roku 1325, kdy plnila důležitou úlohu fojtství. Pivo se v této budově vařilo již v těchto letech, a tak se názvem piva Vogtey hrdě hlásíme k tradici, historii a poctivosti.

Majitelé restaurace Kolštejn při spolupráci s historikem Drahomírem Poláchem zjistili, že budova dnešní restaurace je skutečně budovou, kterou nechal postavit fojt kolem roku 1325 při zakládání města Goldenstein (později Kolštejn, dnes Branná) a jeho rinku (náměstí). Pro své sídlo s právem vařit a šenkovat pivo si fojt vybral na náměstí místo nejlepší - mluvíme o severně orientované budově na branenském náměstí, která dnes nese název Restaurace Kolštejn. Dnešní budova restaurace byla historicky budovou fojtství (německy Vogtey, čti fogtaj), která měla historicky velmi významnou úlohu.

Podle slov sládka minipivovaru Kolštejn v Branné Jiřího Makse je světlé 10° pivo Vogtey vhodné ke konzumaci v teplých, respektive letních měsících. Díky nižší plnosti a také nižšímu obsahu alkoholu příjemně zahání žízeň. Vyšší hořkost umocňuje pocit osvěžení po napítí. Světlejší zlatožlutou barvu doplňuje jemná bílá pěna. Pivo je vařeno z dvou druhů světlého sladu a jedné odrůdy českého chmele. Recep Jiří Maks vytvořil během měsíce ledna roku 2014.

"Slavnostního křtu piva se světlá desítka Vogtey dočká v sobotu 5. července při příležitosti pivovarských slavností minipivovaru Kolštejn a současně pátých narozenin Relax centra Kolštejn, jehož nedílnou součástí restaurace s minipivovarem dnes je," dodal k příležitosti představení čtvrtého druhu piva ředitel komplexu Tomáš Drápal.

Letošní rok znamená pro Brannou mnohé nenápadné, avšak výhledově z hlediska rozvoje cestovního ruchu velmi důležité změny. Všechny připravované novinky a plánované projekty jdou vstříc všem turistům a návštěvníkům Jeseníků. Je to právě Branná, která získává na kráse a zdokonaluje své portfolio služeb nejen přímo v obci, ale i jejím okolí. Mimo připravovaných či již funkčních aktivit v Branné (infocentrum na náměstí, odpočinková a volnočasová zóna pod kostelem sv. Michala), tak se místní podnikatelé společně s Místní akční skupinou Horní Pomoraví, Klubem českých turistů, CHKO, Lesy ČR, a Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu spojili a dokázali pro turisty obnovit překrásnou 4 kilometry dlouhou turistickou trasu. Oficiální otevření turistické stezky je plánováno rovněž 5. července na náměstíčku v Branné.

Novou turistickou trasou za krásami Branné v Jeseníkách

Nová nádherná turistická stezka o délce 4 kilometrů nabízí návštěvníkům Jeseníků skutečně nečekanou podívanou. Členitou a nenáročnou lesní stezku u Branné v Jeseníkách hravě zvládnou i děti, senioři či cyklisté. Během hodinového výletu mohou poznat še, co k atraktivní turistické trase náleží. Lesní chodníky, skalní stěny, nádherné výhledy do okolí, pohledy do 50 metrů hlubokých roklí, přechod přes říčku Brannou, brouzdání v řece a okouzlující duchovní místo Mariánského pramene. Trasa se napojuje na další "jesenické turistické magistrály", takže si na své přijdou i zdatnější turisté, kteří mohou pokračovat dále na vrcholky Smrk, Vozka či na stále oblíbenější středisko Paprsek.

Na nové zelené stezce od července 2014 najdete nově také 5 zastavení s posezením a informačními panely se zajímavostmi trasy.

Nová turistická značka zelené barvy vznikla obnovou několik desítek let staré stezky. Na trasu je možné se napojit hned ze tří rozcestníků, a to od železniční stanice Branná, hájenky Banjaluka a z náměstí v Branné.

Turisté, kteří novou trasu navštíví, uvítají její délku, dostupnost, obtížnost, členitost a různorodost.

Zajímavosti na náměstíčku v Branné

Navštivte malebné náměstíčko historické obce Branná v Jeseníkách (dříve Goldenstein). Čeká na vás dechberoucí atmosféra místa, klidová zóna, infocentrum, příjemné posezení v restauraci s minipivovarem či cukrárně, kvalitní chutné regionální produkty jako jsou domácí výtečná piva, regionální kuchyně a máslové trubičky.

Pobavíte se také v lanovém centru či si odpočinete ve vyhlášeném Wellness hotelu Kolštejn s bazénem a bowlingem.

Přímé spoje z Prahy, Brna či Olomouce? Ano!

Okouzlující Branná je i výtečně dostupná vlakem či autobusem. Obec leží na hlavní železniční trati. Z Brna či Olomouce se do Branné dostanete přímým vlakovým spojem. Z Prahy do Branné jezdí přímá dálková autobusová linka.


Pivovarské pódium zahájí Jízda

[středa, 28. květen 2014]

Po loňské premiéře se tuto sobotu (31. května) opět otevírá Pivovarské pódium. Připravuje ho Královédvorský pivovar Tambor pro návštěvníky své Pivovarské prodejny. Během následujících tří měsíců se tu téměř každou sobotu koná hudební představení. „Návštěvníci se mohou těšit především na místní hudebníky. Jako první se od 19 hodin představí country skupina Jízda ze Dvora Králové,“ vysvětlil majitel pivovaru Tambor Nasik Kiriakovský. O týden později, tedy 7. června, na podiu, které je součástí venkovního posezení, zahraje oblíbená trutnovská formace Jakž Takž. O dalších sobotách se tu vystřídají country kapely Phobos, Wostruha, dívčí formace Rychlotrapky a kytarista David Jakubec, který se věnuje tzv. finger style. Koncerty začínají v 19 hodin. „Vstupné je stejné jako v loňském roce, tedy chuť na královédvorské pivo Tambor,“ uzavřel pozvánku Nasik Kiriakovský.

PIVOVARSKÉ PODIUM 2014

31.5.Jízda - country ze Dvora Králové

7.6.Jakž Takž - rock and roll z Trutnova

14.6.David Jakubec - “rychlé prsty“ ze Dvora Králové

28.6.Jízda - country ze Dvora Králové

12.7.David Jakubec - “rychlé prsty“ ze Dvora Králové

19.7.Rychlotrapky - dámská country ze Dvora

26.7.Phobos - country stálice ze Dvora Králové

2.8.Wostruha - královédvorská legenda

9.8.Rychlotrapky - dámská country ze Dvora

16.8.Phobos - country stálice ze Dvora Králové

23.8.Wostruha - královédvorská legenda

začátky koncertů v 19 hodin, vstup zdarma

Pivovarské pódium zahájí Jízda[p539]
Pivní průzkum Vyškova

[úterý, 27. květen 2014]Tradiční pochod pořádá pivovar Holba od roku 1973 a každý ročník nabývá na síle. Na letošní Pivovarskou čtvrtku v sobotu vyrazilo 3 725, tedy o 986 lidí více než loni. Letos si mohli zvolit z celkem 8 tras a přibylo i čtvrté startovací místo ve Velkých Losinách, což uvítali rekreanti i lidé bydlící v okolí. Po absolvování pochodu se všichni společně sešli v cíli v areálu pivovaru.

Na vysokou účast ukazovaly už on line registrace, takže jsme byli dobře připraveni. Turisté pochvalně hodnotili plynulé odbavení na startovacích místech i možnost dát si „jedno“ i na trase. Dobré pivo a taky posezení i zábava v pivovaru byly silným hnacím motorem,“ spokojeně vyjadřuje manažerka akce Alexandra Lašáková.

Jako první dorazili do cíle absolventi nejkratších tras 10 a 12 km. Děti mohly vybít zbytky energie na trampolínách skákacího hradu nebo se proměnit třeba v kočičku, kterou jim v dětském koutku dovedně vymalovali na obličej. Rodiče zase lákala vychlazená Holba, příjemné posezení i možnost podívat se do výroby. Jako příznivce značky je zajímalo, jak vlastně to jejich oblíbené ryzí pivo vzniká. Dokonce si mohli vyzkoušet, jaké to je mít „trojku v žíle. Pomocí speciálních brýlí, které nasimulují stav opilosti, se někteří přesvědčili jak může být náročná běžná chůze nebo třeba odemknutí auta. Pro ty, co to zvládli i s několika promilemi, byl připraven alkohol tester a Holba Free jako dárek.

Slavily se i narozeniny Šeráku, který nejenže tekl z píp, ale o Šerák se taky soutěžilo a byl k mání i v retro kolekci v dárkovém multipacku. Zájem vzbudila také anketa s hodnocením nových etiket na lahvích Holby.

Pivovarskou čtvrtkou ožilo nejen nádvoří pivovaru, ale i pikniková louka u Pivovarské restaurace. Připíjelo se nejen Šerákem a Holbou Classic, vítězem mezi výčepními pivy u nás, ale také letním evergreenem Holba s příchutí brusinky a máty. Fanoušci sice litovali, že si nemohou připít na vítězství nad Švédy, ale chuť na jejich oblíbené jim to nevzalo.

Pivovarská čtvrtka i letos otevřela brány pivovaru a přinesla pohyb, relax, zábavu a přátelská setkání v kraji ryzího piva z hor. Účastníci si odnášeli příjemné zážitky, navíc dárky, někteří i soutěžní výhry. Akci opouštěli s dobrým pocitem a odhodláním vyrazit i v roce následujícím.

Vysmolená příprava k maturitě

[neděle, 25. květen 2014]Radegast den 2014 bude oslavou hořkosti

[neděle, 25. květen 2014]


Pivo na Náplavce 2014

[pátek, 23. květen 2014]

Již příští pátek 30. 5. od 14 do 21:00 a v sobotu 31. 5. od 10 do 21:00 přivítá pražské Rašínovo nábřeží II. ročník degustačního pivního festivalu Pivo na Náplavce, na kterém návštěvníci budou moci vybírat z více než 100 pivních speciálů od 40 malých českých pivovarů a pivovárků.

Stejně jako v loňském roce i letos se lze těšit také na limitovanou várku festivalového piva. Tentokrát půjde o 300 litrů 12% světlého ležáku s názvem Vltavský motýlek, jehož výroby se ujal Plzeňský Pašák, vítěz hlasování o nejoblíbenější pivovar minulého ročníku festivalu. Toto pivo bude opět nabízeno v lahvích a v sobotu od 14. hodiny se také bude čepovat. Role výčepních se v tomto případě ujmou někteří z našich hostů s tím, že výtěžek z jimi vyčepovaného piva bude věnován neziskové organizaci Ztracené dítě o. s., která poskytuje telefonickou pomoc dětem a dospělým v krizových situacích.

K pivu neodmyslitelně patří i pivní suvenýry a ani na Pivu na Náplavce nebudou chybět. Kromě těch, které seženete u jednotlivých pivovarských stánků, zde budete moci získat také suvenýry s logem Vltavského motýlka. Součástí sobotního programu festivalu pak bude i pivní bleší trh (10–14:00), kde budou nejen členové pražského Klubu sběratelů pivovarských suvenýrů nabízet svoje přebytky sklenic, tácků, etiket, ale i jiných věcí s pivní reklamou spojených.

Na festivalu samozřejmě nepůjde jen o pivo, ale též o „pivní“ gastronomii. Šťavnaté hamburgery, grilované ryby, pečené klobásky, smažené brambůrky, chléb se syrečkovou pomazánkou, originální palačinky, vegetariánské speciality a mnohé další pochoutky budou připraveny k ukojení chutí vašich mlsných jazýčků. A kdo si bude chtít od všeho pivního na chvíli odpočinout, pro toho zde budou české limonády, cidery, příp. i něco ostřejšího. A v sobotu od 8 do 14:00 bude součástí festivalu také již tradiční farmářský trh, kde bude taktéž z čeho vybírat.

Pořadatelé myslí i na doprovodný program, o který se postarají jak moderátoři Andrej Polák a Pavel Richta, tak hudební uskupení Calm Season, Hot Wings Band, Fabric Relations, Aurora Jazzband, The Fribbles a také DJ Kid Dynamite, jejichž jazzově-soulovo-swingové tóny vás zajisté nejen rozveselí, ale také roztančí.

Vstup na festival bude zdarma, podmínkou degustace však bude nákup festivalového skleněného džbánku. Na výběr budete mít hned ze dvou typů – logovaného, který bude společně s pivním táckem, propiskou a katalogem s přehledem prezentovaných pivovarů včetně popisu jimi nabízených piv ke koupi za 200 Kč, příp. nelogovaného, který bude nabízen buď samostatně za 60 Kč, nebo společně s táckem, propiskou i katalogem za zvýhodněnou cenu 80 Kč.

Festival se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a 1. náměstka primátora hl. m. Prahy Jiřího Vávry.

Pivo na Náplavce 2014


Pardubický pivovar

[pátek, 23. květen 2014][Svijany] 08:05 [permalink] [reaguj]


Pivovary Lobkowicz na letošním Prague Food Festivalu dokazují, že dobré jídlo a pivo k sobě neodmyslitelně patří. V rámci letošní novinky Badoit Fine Dining si návštěvníci mohou vybrat z několika luxusních menu spárovaných s pivem. Těšit se mohou např. na pšeničný Chlumecký Vít v kombinaci s mořským ďasem.

Badoit Fine Dining představuje jedinečnou možnost, kdy si lidé mohou objednat menu od šéfkuchařů oceněných Michelinem či anketou Grand Restaurant na pevně stanovený čas a užít si exkluzivní pokrmy, které zapijí mj. i speciálně vybranými pivy. „Při volbě piv pro párování jsme spolu se sládkem Pivovarů Lobkowicz neměli žádné potíže, protože portfolio nabízí velkou pestrost stylů a osobité chutě pivních specialit. Celkem jsme vybírali ze zhruba sedmdesáti druhů spodně a svrchně kvašených piv,“ říká Pavel Maurer, milovník dobrého jídla a dodává: „Výsledek stojí opravdu za to. Návštěvníky může příjemně překvapit například pšeničný Chlumecký Vít, český ležák Lobkowicz Premium, černý ležák Merlin nebo ovocný Refresh s příchutí limetka & pomeranč.“ Na festivalu se mohou návštěvníci setkat s Romanem Paulusem, Oldřichem Sahajdákem či Zdeňkem Pohlreichem.

Pivovary Lobkowicz na největší české gastronomické akci představí návštěvníkům nejen nový pohled na možnost párování piva s delikátním jídlem, ale přinese i možnost vychutnat si zde i další pivní speciality regionálních českých a moravských pivovarů. „Lidem se představí čtveřice pivovarů, které nabídnou celkem devět druhů piv. Konkrétně se jedná o Pivovar Protivín (Lobkowicz Premium, Merlin a Lobkowicz Premium Nealko), Pivovar Vysoký Chlumec (Chlumecký Amber Ale, Chlumecký Fruit Ale, Chlumecký Vít, Démon), Pivovar Klášter (Klášterní XIX. Bock) a Pivovar Rychtář (Rychtář Rataj),“ popisuje festivalovou nabídku Petr Božoň, manažer obchodních značek Pivovarů Lobkowicz. Vedle dobrého piva se návštěvníci mohou v hlavním stanu Lobkowicz těšit dvakrát denně i na řízenou degustaci piv s názvem „Vydej se s námi do pivního světa“ a soutěže v čepování piva.

Na Prague Food Festivalu návštěvníci ochutnají jak pokrmy z vyhlášených pražských restaurací jako je Kobe, Yasmin Noodles, Buddha-Bar nebo Aureole, tak poprvé i regionální TOP restaurace z celostátní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant 2014. Jedná se například o Šupinu & Šupinku (Třeboň), biofarmu a restauraci U Štěpána (Vojetice), nebo Piano Nobile (Chateau Mcely). Gastronauti se tak mohou těšit například na guláš ze sumce z odlovu rybníka Svět, dušená hovězí líčka nebo jehněčí paštiku. Na závěr si pak mohou dopřát levandulovou makronku s domácí zmrzlinou.

Na FB Lobkowicz Premium mohou lidé vyhrát lístky na Prague Food Festival a to až do pátku 23. 5., kdy akce začíná.


První pivo za 25 korun, druhé už jen za 20. Zkusit si práci makléře na Pivní burze a ovlivňovat okamžitou cenu za půllitr piva může díky Restauraci Pivní burza na brněnském Veveří č. p. 21 úplně každý. Nabízeným osmi druhům piva se totiž interaktivně mění cena podle aktuální poptávky hostů. To v praxi znamená, že každým ťuknutím mají všichni „investoři“ šanci zdražit daný druh piva a naopak zlevnit všechny ostatní.

První pivní burza v Brně umožňuje lidem stát se opravdovou součástí živého trhu, na kterém mají šanci ovlivnit on-line cenu svého oblíbeného nápoje. Ta pochází výhradně z produkce sedmi regionálních pivovarů sdružených do skupiny Pivovary Lobkowicz. „Piva, která se méně prodávají, se zpřístupňují zákazníkům jejich sníženou cenou. Naopak po objednání se jejich cena okamžitě zvyšuje. Kontrola aktuální ceny je přitom velice jednoduchá. Zobrazuje se na velkých dotykových obrazovkách uprostřed stolů,“ říká Pavel Binder, jeden z majitelů Restaurace Pivní burza.

Objednávka se ihned zpracovává a hosté tak mají možnost dostat na stůl pivo v rozmezí několika minut. „Hosté mají možnost objednat si pivo, kdykoliv sami chtějí. A napijí se, troufnu si říct, rychleji než v jakékoliv jiné restauraci,“ doplňuje Pavel Binder.

Burzovní systém nemá žádnou horní, ani spodní hranici, která by omezovala cenu piva. Lidé tak mají šanci ochutnat nový druh jen kvůli jeho dramaticky nízké ceně. „Z praxe máme vypozorováno, že se ceny pohybují v rozpětí 18 - 45 korun. Jsou ale i večery, kdy cena jednoho piva vyletí opravdu vysoko. Naším dosavadním rekordem bylo 100,41 Kč za půllitr, naopak nejlevnější pivo stálo 15,02 Kč za půllitr,“ říká Pavel Binder a dodává: „Někteří návštěvníci hospody si už našli svou taktiku. Vyčkávají na první dvě, tři objednávky, které rozhýbou trh a objednávají si piva bez ohledu na to, že mají nedopitou půlku ještě před sebou, ale protože ho mají za cenu, jakou chtějí.

V nabídce lze každý den vybírat z osmi druhů piv. Standardní značky jsou Lobkowicz Premium a Merlin Černý. Dále se restaurace snaží pravidelně nabízet pšeničný Velen z Pivovaru Černá Hora. Ostatních pět piv na čepu restaurace pravidelně obměňuje, a to i v rámci jednoho večera a tak lze ochutnat různé speciály a další produkty regionálních pivovarů, například piva kvasnicová nebo nefiltrovaná. „Volba dodavatele piv pro tento koncept byla celkem jednoduchá. Nikdo jiný by nám nenabídl na výčep na 70 druhů piv a to hned ze sedmi pivovarů. Navíc se nám líbí, že tím podporujeme české podnikání,“ uzavírá Pavel Binder.

Restauraci Pivní burza založili Pavel Binder a Jakub Seďa. „Na myšlenku o pivnici a burze zároveň nás přivedl náš společný kamarád. My jsme začali u názvu Pivní burza a prázdného papíru. Vše ostatní už je jen z našich hlav a nápadů lidí, kteří nám pomáhají," říká Jakub Seďa. Zkušební provoz byl zahájen 24. března 2014. V tomto týdnu přechází provoz restaurace do ostrého provozu. Hlavním cílem je nabídnout pivním štamgastům nový koncept restaurace, kde se kromě hry s cenami piv na čepu pivní labužníci setkají také s velkou škálou různých pivních značek z menších regionálních pivovarů Čech i Moravy.

Největší zájem restaurace doposud zaznamenala o český prémiový ležák Lobkowicz, dále za studena chmelený ležák Rychtář Rataj z Pivovaru v Hlinsku a velmi oblíbené je i pšeničné pivo Velen z Pivovaru Černá Hora na Blanensku. Poslední dobou si lidé také oblíbili světlý ležák Vévoda z Pivovaru Vysoký Chlumec.Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI