Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

březen 2013

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv březen 2013
[Praha] 08:33 [permalink] [reaguj]


Známé a neznámé pivo Vendelín

[čtvrtek, 28. březen 2013]


Krušovice uvádí na trh nový druh krušovického piva – portfolio značky se v dubnu rozroste o Krušovice Pšeničné. Jedná se o svrchně kvašený nefiltrovaný pšeničný ležák, který se vyznačuje velmi lehkou a harmonickou chutí doplněnou o ovocné tóny.

Krušovický pivovar uvedením nového piva reaguje na současné trendy českého trhu, kdy spotřebitelé čím dál raději objevují nezvyklé a zajímavé chutě. Pšeničné pivo, které je v okolních státech velmi oblíbené, si tak pomalu získává přízeň i českých zákazníků. Krušovické Pšeničné se tak jistě stane skvělým osvěžením nejen v horkých letních dnech, ale i příjemným zpestřením pivního sortimentu během celého roku. Krušovický pivovar tradičně patří k předním dodavatelům kvalitního piva a uvedení svrchně kvašeného nefiltrovaného pšeničného ležáku tak pozici pivovaru jen upevňuje.

Pšeničné pivo se vyrábí z pšeničného sladu, jehož podíl se pohybuje okolo 50 %, zbytek tvoří ječný slad. Vyznačuje se světle žlutou barvou. Ta je díky nefiltrování piva lehce zakalená zbytkovými bílkovinami a pivními kvasnicemi. Pšeničnému pivu je také vlastní vyšší pěnivost, intenzivní vůně, spolu s vyšším obsahem esterů a CO2. Pšeničné pivo má také speciální rituál servírování a podává se v originální sklenici určené výhradně pro tento druh piva.

Uvedením pšeničného piva navazuje pivovar Krušovice na dávnou tradici výroby pšeničných piv v Čechách. Ta se v našich zeměpisných šířkách vařila do poloviny devatenáctého století, než je vytlačily světlé ležáky. Pšeničná piva tzv. weizenbiery nebo také weiβbiery v současnosti pocházejí nejčastěji z Bavorska a části Rakouska, kde jsou velice populární.

Krušovice Pšeničné má obsah alkoholu 4,3 % a bude k dostání v prodejních sítích obchodních řetězců za doporučenou cenu 15,90 Kč/0,5l láhev a čepované ve vybraných restauracích a pivnicích v Čechách a na Moravě.


Výsledky Jarní ceny sládků 2013

[středa, 27. březen 2013]

Výčepní pivo (15)

1) Lipan - Pivovarský dvůr Lipan Dražíč

2) Zámecká 10 - Zámecký pivovar Moravany

3) Dobřanská 10 - Pivovar - restaurace Modrá hvězda Dobřany

Tmavý ležák (21)

1) Sandorf - Prievalský pivovar Sandorf SVK

2) Kahan - Mostecký Kahan s.r.o.

3) Pivovarský dům - Pivovarský dům Pivo Praha

Polotmavý ležák (24)

1) Permon 12 - Permon Sokolov

2) Podskalská koza - VOŠES a SPŠPT

3) Dvorní ležák - Pivovarský dvůr Chýně

Tmavý speciál(12)

1) Flekovské - U Fleků Praha

2) Vimperský TS - Šumavský pivovar Vimperk

2) Rychnovský Kvardian -Městský podorlický pivovar s.r.o.

Pšeničná piva (18)

1) Kvasar - Pivo Kvasar s.r.o.

2) Oliver - Pivovar Svatý Ján

3) Písař - Purkmistr Plzeň

Světlý speciál(24)

1) U tří růží 13,5 - U 3 růží Praha

2) Kahan - Mostecký Kahan s.r.o.

3) Anton - Zámecký pivovar Chyše

Polotmavý speciál (32)

1) Podskalská Koza - VOŠES a SPŠPT

2) Ležák mistra Taviče - Starokladenský pivovar

3) Galapetr - Pivovar Kvilda

Silný speciál (23)

1) Klášterní 17 - U 3 růží Praha

2) Tlustý Netopýr - Antoš Slaný

3) Klášterní 17 U 3 růží

Svrchně kvašený(20)

1) Pale Ale Zvíkov - Pivovarský dvůr Zvíkov

2) Quarterback - Pivovar Kocour Varnsdorf

3) Karel ale - Nomád

3) DPH 15 - Pivovar - restaurace Modrá hvězda Dobřany

Stout (7)

1) Sandorf Russian Imp Stout - Prievalský pivovar Sandorf SVK

2) Royal Stout - Starokladenský pivovar

3) Irish Stout - Na kopečku Svitavy

3) Radouš Stout - Moštárna a pivovar Radouš Šťáhlavy

Světlý ležák (63)

1) Permon 12 - Permon Sokolov

2) Qvásek 12 - 1. ostravský hospodský minipivovar

3) Pikard 11 - Pivovar Zámek Zábřeh Ostrava• Komunikace beermixů se tak více osamostatňuje

• Využití nových komunikačních kanálů zesílí s novými „Cool“ příchutěmi

• Start podpory první příchutě byl spojen s extrémním náporem na aplikaci

Dva roky je na světě Staropramen Cool Lemon, který jako první započal úspěšné tažení nápojů na bázi piva s ovocnou příchutí v Česku. Loni do rodiny Cool přibyl další beermix, tentokrát s příchutí grepu a stal se nejúspěšnější novinkou. Počátkem letošního března nejprodávanější a nejsilnější značka beermixů u nás představila novinku Cool Hořký Pomeranč a další, už čtvrtou příchuť, čeká premiéra v polovině dubna. Staropramen se nyní v komunikaci piv řady Cool rozhodl více osamostatnit, aby mohl její aktivity přesněji a efektivněji cílit.

Za dva roky intenzivní komunikace řady Staropramen Cool se nám podařilo vybudovat nejsilnější značku beermixů v České republice, jejíž prodeje dosahují velikosti středně velkého pivovaru. Takto velký brand, jímž se Staropramen Cool nyní stal, vyžaduje intenzivní komunikaci, která má svá specifika i částečně jinou cílovou skupinu než naše tradiční pivní značky. Proto je nyní ta pravá chvíle začít využívat samostatný facebookový profil Staropramen Cool a představit i nový Staropramen Cool web,“ říká manažerka značky Staropramen Eva Prajsová.

Staropramen má v současnosti ve svém portfoliu dvě nejprodávanější příchutě beermixů: Cool Lemon a Cool Grep. Počátkem března uvedl třetí – Cool Hořký Pomeranč a čtvrtou avizuje uvést v polovině dubna. V Česku se v minulém roce podle odhadu společnosti Pivovary Staropramen prodalo zhruba 460 tisíc hektolitrů beermixů všech značek, což je 92 milionů půllitrů. Každé druhé pivo s ovocnou příchutí bylo Staropramen Cool. „V souvislosti s letošním uvedením dvou nových příchutí a tomu odpovídající kampani věříme, že si pozici lídra udávající směr tohoto segmentu udržíme a posílíme,“ dodává Prajsová.

Staropramen je v tuto chvíli ve fázi rozjezdu nových stránek a facebookového profilu řady Cool. „Jejich start jsme přichystali s časovým předstihem před hlavní pivní sezonou, abychom je mohli co nejintenzivněji využít při komunikaci dvou nových příchutí a po celou hlavní pivní sezónu,“ vysvětluje Michal Šlechta, manažer zodpovědný za on-line komunikaci Staropramenu.

Se startem podpory první novinky Staropramen Cool Hořký Pomeranč byla spojena také jedna zajímavost ze světa on-line podpory: extrémní nápor na aplikaci, která na nich byla spuštěna. Aplikaci nabízející možnost zdarma ochutnat novou příchuť totiž v jeden okamžik zaznamenala desítky tisíc přístupů a systém takový nápor nevydržel. „Zájem jsme očekávali, nicméně zájem fanoušků ochutnat novou příchutˇ byl skutečně extrémní, a proto jsme se nevyhnuli krátkodobému výpadku. Fanouškům jsme se omluvili a aplikaci upravili. V dalších kolech se tyto problémy již neopakovaly,“ uvedl Šlechta.

Nové webové stránky značky Staropramen Cool připravila a spravuje agentura Motion Media, Facebook profil agentura Socialbakers.


Milovníci piva, radujte se! Do hospod míří Zelený a Červený Krasličák, piva uvařená jihlavskými pivovarníky speciálně na Velikonoce. Hospodský vám je načepuje každé zvlášť nebo dohromady jako dvoubarevný zeleno-červený Velikonoční Krasličák.

Zelený Krasličák je 14% zelené speciální pivo, které vyniká výraznou plností podpořenou mírně nasládlou chutí a zakončenou jemnou hořkostí. Hospodští jej čepují samostatně zejména na Zelený čtvrtek, který letos připadá na 28. březen 2013. Červený Krasličák je 10% středně prokvašené světlé výčepní pivo s výraznou hořkostí a chmelovou vůní.

Dvoubarevný efekt Velikonočního Krasličáku vytváří přímo před očima hostů mistr výčepní. Aby byl výsledek stoprocentní, je nezbytné dodržovat několik zásad, zejména řádné vychlazení obou piv a pozvolné čepování vrchního červeného piva z malé výšky a slabým proudem.

V jihlavském pivovaru uvařili Velikonoční Krasličák již po čtvrté, jeho popularita mezi spotřebiteli rok od roku roste. „Letos jsme Krasličák stočili do více než čtyř tisíc sudů, to je o polovinu více než loni. Roste tak i počet hospod, které Krasličák čepují,“ uvedl Jaromír Kalina, sládek pivovaru v Jihlavě.

Velikonoční Krasličák bude od 28. března až do vyčerpání zásob čepovat více než tisíc hospod po celé republice. Zhruba polovina z nich je zapojena do programu Cesta pivních znalců – jejich seznam je publikován na www.cestapivnichznalcu.cz.


Populární třináctapůlstupňový karamelový Speciál bývá v prodeji jen zřídka a v omezeném množství. V Pivovaru Chotěboř ho totiž vaří jen pro sváteční příležitosti a jednou z možností, jak výjimečný Speciál ochutnat, jsou již tradičně Velikonoce. Stejně jako vloni, tak i letos uvařili 80 hektolitrů. Kdo jej chce ochutnat, musí si pospíšit – v restauracích i prodejnách díky velké oblibě rychle mizí.

Svědčí o tom čísla z gastronomických zařízení. „Za pouhé dva dny od zahájení prodeje se ho do restaurací a barů prodala více než čtvrtina, přesněji 26 hektolitrů,“ uvedl ředitel chotěbořského pivovaru Richard Moravec. „Pivaři vědí, že mohou Speciál ochutnat jen výjimečně, naposledy na Vánoce. Proto si jeho velikonoční várku nenechali ujít,“ doplnil.

V prodeji je Speciál od druhé poloviny března a jeho zásoby jak v sudech, tak lahvích se kvapem tenčí. Láhvový Speciál je však stále k dostání v pivovarské prodejně přímo v Chotěboři, dále v chotěbořských provozovnách COOP či v supermarketech Albert.


Nejúspěšnější české beachvolejbalové reprezentační duo Kiki a Maki se bude podílet na propagaci pivních mixů Gambrinus Ochucený, vyrobených bez přidaných konzervantů a umělých sladidel. Po loňském úspěchu Gambrinus Limetka & Bezinka a Gambrinus Řízný citrón přichází na trh další varianta Gambrinus Šťavnatý grep.

Gambrinus Šťavnatý grep

Jedná se v pořadí již o třetí chuťovou variaci. „Nejoblíbenější příchutě mezi spotřebiteli jsou citrón a po něm grapefruit, které jsou i v našich interních průzkumech velmi dobře a vysoce hodnoceny,“ upozorňuje Miroslav Peichl. Nápoj má nižší obsah alkoholu. Je v něm příjemně sladěna chuť tradičního a oblíbeného piva Gambrinus s ovocnou šťávou z grapefruitu. V prodeji je od 25. března v 0,5l plechovce.

Zahájení spolupráce s Kiki a Maki

Od března zahájil Gambrinus Ochucený spolupráci s nejúspěšnějším reprezentačním beach volejbalovým duem Kristýnou Kolocovou a Markétou Slukovou, známé jako Kiki a Maki. „Jedná se o logické spojení. Reprezentantky České republiky v plážovém volejbale, tedy v typickém letním sportu, a Gambrinus Ochucený jako nápoj určený zejména pro osvěžení během horkých letních měsíců. Společně právě startujeme projekt Rok s Kiki a Maki. V průběhu letošní sezóny budou moci jejich fanoušci sledovat, jak trénují, kde probíhají přípravy, zápasy a kde tráví čas mimo hřiště. Prostřednictvím krátkých a kreativních videí je Kiki a Maki provedou po všech jejich turnajích a podělí se s nimi o své zážitky,“ říká Miroslav Peichl. Projektu bude od 26. března věnována i speciální microsite a další navazující aktivity na facebookých stránkách Gambrinus Ochucený.

Gambrinus Ochucený nezůstal pouze u spolupráce s Kiki a Maki. V průběhu letošního léta zaujme na vybraných festivalech a akcích tzv. Mocným ovocným gangem. Jedná se o postavy reprezentující jednotlivé příchutě, jejichž úkolem je podporovat míchané nápoje z piva, ve kterých nejsou obsaženy žádné konzervanty a přidaná umělá sladidla, a které doručí perfektní osvěžení.

Nový atraktivní redesign

Všechny varianty z rodiny Gambrinus Ochucený budou nabízeny v plechovkách nového atraktivního designu. „Konzumenti se v kategorii míchaných nápojů z piva rozhodují primárně podle příchuti. Na základě tohoto faktu jsme připravili nový design balení všech variant, aby byl na první pohled jasně odlišitelný,“ vysvětluje Miroslav Peichl.

Krátké sdělení: Gambrinus Ochucený rozšiřuje rodinu nízkoalkoholických míchaných nápojů z piva. Novinkou je Gambrinus Šťavnatý grep, ve kterém je příjemně sladěna chuť oblíbeného piva Gambrinus a grapefruitové šťávy. Navazuje tak na dva oblíbené nápoje Gambrinus Limetka & Bezinka a Gambrinus Řízný citrón, jež jsou vyhledávány zejména díky své osvěžující chuti. Nápoj neobsahuje žádné konzervanty ani umělá sladidla. Podporu Gambrinusu Ochucenému vyjádřilo také duo mladých beach volejbalových reprezentantek Kiki a Maki. Společná spolupráce byla potvrzena na tiskové konferenci 26. března.

Facebookové stránky Gambrinus Ochucený: http://www.facebook.com/GambrinusOchuceny

Webové stránky Gambrinus Ochucený: www.gambrinus-ochuceny.czZelený čtvrtek se nezadržitelně blíží – a spolu s ním jako každoročně přichází slavné Zelené pivo. Ze starobrněnského pivovaru se právě v těchto dnech rozvážejí sudy se zeleným pěnivým mokem do celkem 2949 hospod na Moravě i v Čechách. Štamgasti zelené půllitry zvednou už poosmé, letos 28. března. Starobrněnští sládci všem příznivcům Zeleného piva uvařili celkem 4000 hektolitrů.

Na Zelené pivo se chodí v celé České republice, protože jeho popularita už dávno překročila hranice nejen brněnského, ale i jihomoravského regionu. Šířit jeho slávu pomáhají třeba bývalí studenti, kteří v Brně chodili na vysokou školu, a vzpomínku na speciální pivo si nenechají pro sebe ani tam, kde jsou doma. Aktuální seznam všech provozoven, kde se čepuje, najdou už dnes všichni jeho příznivci na webových stránkách www.zelenepivo.cz.

Třináctistupňové Zelené pivo se ve Starobrně jako každoročně vařilo pod dohledem zkušených vařičů. Vyrábělo se z kvalitní vody, ječného sladu z nejlepšího moravského ječmene, nejjakostnějšího žateckého chmele a také chmelového extraktu tradičním způsobem na dva rmuty. Do mladinového kotle se spolu s chmelem během varu přidával i bylinný výluh, který vznikl louhováním několika druhů bylin včetně kopřivy v horké vodě. Připravoval se přímo v laboratořích starobrněnského pivovaru.

Po přidání kvasnic z vlastního kmene pivovaru Starobrno pivo spodně kvasilo po dobu osmi dnů a poté zrálo při teplotě 1° C do prvního březnového týdne. Po filtraci se do Zeleného piva přidával likér.

Vůbec poprvé Zelené pivo uvařil tehdejší vrchní sládek pivovaru Petr Hauskrecht v roce 2006. „Šel jsem tehdy s kůží na trh. Pivo s netypickou barvou a unikátní chutí bylo na českém pivním trhu úplnou novinkou,“ konstatuje Petr Hauskrecht, dnes vrchní sládek pivovaru ve Velkém Březně. Tradice vaření Zeleného piva, které se má pít pouze na Zelený čtvrtek, se udržela dodnes.Sokolovský pivovar PERMON vás srdečně zve na pivní slavnosti, které se konají přímo v areálu pivovaru dne 20. dubna 2013. Jedná se již o 7.ročník populárního pivního festivalu se vším, co k tomu patří. Pivní soutěže (registrace pivních týmů je možno na mailu permon@pivopermon.cz a čísle +420602610813) s moderátorem Ladislavem Varadínkem, 14 druhů sokolovského piva Permon, které se budou točit i přímo z přetlačných tanků. Pivovarské žrádýlko, které pro vás zajišťuje restaurace U kláštera. Celý den bude k pivu hrát známý harmonikář Pepíno. Pro malé i velké děti budou připraveny soutěže a skákací hrad zdarma. Pro dospělé diváky bude akce pokračovat v duchu rocku a klasických pivovarských songů. Srdečně vás zveme a těšíme se na vaší účast. Celý výtěžek ze vstupného (25 Kč) poputuje do sokolovské nemocnice.

Michal Sás

Pozvánka na Pivní slavnosti sokolovského piva

[pi] 10:33 [permalink] [comments: 1]


Ve Stupavě nemajú enem zelé…

[pondělí, 25. březen 2013]

V Sedlešovicích mají bronzové pivo

[pondělí, 25. březen 2013]


Plzeňský Prazdroj u příležitosti velikonočních svátků již tradičně vysílá svůj dar do Vatikánu. Historickou bránu dnes opustilo symbolických 2013 třetinkových lahví z požehnané várky ležáku Pilsner Urquell. Tradiční zásilku určenou na oficiální oslavy Velikonoc v Římě doprovodí také originální dar značky Pilsner Urquell pro nově zvoleného papeže Františka – unikátní půllitr s velikonočními motivy ve zpracování předního českého designéra Ronyho Plesla.

Foto

Dnes dopoledne plzeňský biskup František Radkovský spolu se starším obchodním sládkem Václavem Berkou slavnostně vypravili z areálu Plzeňského Prazdroje mimořádnou zásilku piva Pilsner Urquell s průvodním certifikátem. Ten potvrzuje, že velikonoční várku, tentokrát i za přítomnosti stálého zástupce Vatikánu v České republice Giuseppe Leanzy, požehnal 11. února na varně plzeňského pivovaru plzeňský biskup František Radkovský.

Jako dar plzeňského pivovaru a obyvatel města Plzně toto pivo opět doprovodí oslavy a oficiální události velikonočních svátků ve Vatikánu, kam se i díky nedávné volbě papeže upírají zraky lidí z celého světa. „Pilsner Urquell doprovází řadu významných světových událostí a nechybí ani v centru velikonočního dění v srdci Říma, kam se sjíždějí lidé z nejrůznějších zemí světa a kam si našel plzeňský ležák cestu už před 110 lety,“ poznamenal starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

I letošní plzeňská zásilka do Říma se nese ve znamení originality. Spolu s pivem putuje do Říma jako osobní dar čerstvě zvolenému papeži Františkovi unikátní pivní pohár. Skleněný krýgl ve tvaru vejce, vyrobený tradiční technikou foukaného skla a jemně dozdobený vybroušenými velikonočními motivy, je dílem úspěšného českého designéra Ronyho Plesla a zručných sklářů z Desné a Kamenického Šenova. „Je mi velkým potěšením spolu s plzeňskými občany přivítat Františka v jeho nové významné roli tímto skromným, ale originálním darem. Věřím, že si na tuto pozornost vzpomene, pokud jednou do České republiky zavítá, třeba při letošních oslavách Cyrila a Metoděje, které si připomíná celá Evropa,“ uvedl plzeňský biskup František Radkovský.Z trenéra Sigmy Romana Pivarníka se dnes stal úspěšný pivovarník. Pod jeho a sládkovým vedením vařili v Litovli pivo pro své fanoušky nejzkušenější „plejeři“ Michal Ordoš, Aleš Škerle, Tomáš Janotka a Pavel Drexa.

Šlo o třináctku speciál jako symbol dalších šťastných zápasů a lze tedy očekávat, že se maximální nasazení promítne do každého doušku.

Chceme, aby pivo vynikalo plnou chutí, vyšší hořkostí a vysokou pitelností a sytě zlatou až jantarovou barvou. S takovým se pak nejlépe připíjí na vítězství. O modrém nebo zeleném pivu určitě neuvažujeme, toho se fanoušci obávat nemusí,“ vzkazuje Petr Kostelecký, sládek pivovaru Litovel. Ti si své pivo také sami pojmenují v rámci ankety, která poběží především na facebooku od dubna do konce května.

Od zítřka se sigmácké pivo přemístí z minivarny na otevřenou spilku, kde proběhne hlavní kvašení a poté poputuje na dvouměsíční dozrávání do ležáckého sklepa.

1. června bude připraveno na poslední ligový zápas Sigmy s Č. Budějovicemi na Andrově stadionu v Olomouci. Dva hl sigmáckého speciálu se tady budou čepovat zdarma jako poděkování fanouškům.

Vaření fotbalového piva se v Litovli stává tradicí. Loni tady speciálem připíjel se svým mužstvem na vítězství v Poháru trenér Petr Uličný.


Na varnu minipivovaru Litovel nastoupí tento čtvrtek 21.března ve 14 hodin silná sestava SK Sigma Olomouc. Pod vedením trenéra Romana Pivarníka tady největší esa Sigmy Michal Ordoš, Pavel Dreksa i kapitán Aleš Škerle uvaří pivo pro své fanoušky.

Při jeho výrobě je tentokrát bude „trénovat“ sládek pivovaru a jeden z fanoušků Sigmy Petr Kostelecký. Za jeho podpory a odborného vedení hráči uvaří 13º ligový speciál jako symbol dalších šťastných zápasů a lze tedy očekávat, že se maximální nasazení promítne do každého doušku. Po absolvování pivovarnické školy získají hráči speciální glejt, opravňující je každoročně vařit ligový zlatý mok v pivovaru Litovel.

Chceme, aby pivo vynikalo plnou chutí, vyšší hořkostí, vysokou pitelností a sytě zlatou až jantarovou barvou. S takovým se pak nejlépe připíjí na vítězství. O modrém nebo zeleném pivu určitě neuvažujeme, toho se fanoušci obávat nemusí,“ vzkazuje Petr Kostelecký. Fanoušci si své pivo také sami pojmenují v rámci ankety, která poběží především na facebooku od dubna do konce května.

V pátek se ligové pivo přemístí z minivarny na otevřenou spilku, kde proběhne kvašení a poté poputuje do ležáckého sklepa. 31. května ho pivovarníci stočí do sudů a bude připraveno na poslední ligový zápas Sigmy s Českými Budějovicemi, odehraný 1. června na Andrově stadionu v Olomouci. Dva hl ligového speciálu se tady budou čepovat zdarma jako dárek fanouškům.

Vaření fotbalového piva se v Litovli stává tradicí. Loni tady speciálem připíjel na vítězství Poháru trenér Petr Uličný a dobře nakročeno má Sigma i letos.


Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI