Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Hobby České Budějovice

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Hobby České Budějovice

Hobby České Budějovice

Dvakrát ročně vyrážím do Českých Budějovic, poprvé vždy v červnu na Slavnosti piva a na přelomu srpna a září na výstavu Země živitelka. Letos tomu osud chtěl a já se dostal i na jarní výstavu Hobby konanou samozřejmě na budějovickém výstavišti.

Cestou vlakem se dalo vypozorovat, v jakém se zrovna nacházíme pivním teritoriu. Nepomuk jasně v G barvách, v Horažďovicích - předměstí jsem si ani nevšiml, jestli je na perónu otevřeno. Další rychlíková zastávka jsou Strakonice, ano ty Strakonice, kde se vaří nerozlučná dvojka Nektar a Dudák (a v neposlední řadě i Měšťanská desítka). Přijíždíme do stanice a žluté slunečníky s červenými Dudáky mně uklidňují. Ale pozor, ty patří k buňce (kiosku) u nádraží, na vlastní nádražní restauraci je vývěsní štít popovického rohatce.

V Ražicích jsem nic nezpozoroval, ale již další rychlíkové zastavení vybízelo k ostražitosti - Protivín. Ano, tady se vaří Platan, důvěrně zvaný Plátýnko. A nádražka nezklame, vývěsní pivně-zelený štít zve na protivínské a tak to má být. Protivínské barvy jsou znát i v Číčenicích, což je poslední rychlíková zastávka, příště vystupujeme.

Cesta k Protivínu ....
Cesta k Protivínu ....

Už jsme v Budějovicích, tedy v těch Českých. Od loňska se tu dost změnilo, naproti vlakovému nádraží vyrostlo nádraží autobusové a obchodní centrum (možná Vám zajímavé autobusové parkování přišlo mailem, stejně jako mně, pokud ne, napište si o fotky ....).

Trošku zmatku s budějovickou MHD a už vystupujeme u výstaviště. Bude Hobby tak bohaté na pivo jako Země Živitelka? No BON zde asi určitě nenajdu. A i na jiné piva je to tu slabší. Někde by tu měl být stánek pelhřimovských pivovarníků, ano už ho vidím, takže první pivo bude z Pelhřimova, světlý ležák Poutník za 20 Kč (vč. kelímku).

Pohled z druhé strany
Pohled z druhé strany

Poutník nezklamal a potvrdil pověst velmi dobrého (nepasterovaného) piva. Jsem zvědavý, co je zde dál a pokračuju mezi davy dále do srdce výstavy. Osvědčená místa ze Živitelky zklamávají, žádné dobré pivo (pivovar) zde svůj stánek nemají! Na druhou stranu příznivci Budvaru, Gambrinusu, Kozla či Krušovic si přicházejí na své. Sice je zde toto pivo mírně předražené (10% za cca 23 + 2 Kč kelímek), ale to fajnšmekrům nevadí a rádi si za "kvalitu" připlatí!

Budějovický měšťanský pivovar na domácí půdě
Budějovický měšťanský pivovar na domácí půdě

A je tu další pivovarské zastavení. Dřívější Samson se převtělil v Budějovický měšťanský pivovar, který zrovna uvádí na trh svoji novinku B.B.10. Dobrá příležitost k ochutnání nového piva. Na otázku, jaký je rozdíl mezi BB10 a Samsonem Výčepním, odpověděla obsluha slovy: "Samson je cca 9,6-tka a nová BB10 je plnotučná desítka ..." Dále je na čepu BB13, dávám si závazek, ale bohužel jsem se už nevrátil a neochutnal, ale z minulých let vím, že bych byl zřejmě spokojen, i když zrovna mám doma Samson Premium a mezi námi opravdu nic moc.

Doma je zde také Budvar, který je velmi dobře zastoupen a pozor "Zde točíme Pardála". Toho jsem ještě v točené podobě neměl a za 21 Kč + kelímek jsem si ho i odpustil, přece jen mi lahvový tolik nechutnal, abych musel obyčejnou desítku přeplácet.

Slivovice a Šerák
Slivovice a Šerák

Najde se tady ještě nějaké zajímavé pivo? Ano našlo se a hned až z Moravy a v poslední době dost diskutované hanušovické v provedení své vlajkové lodi Šeráku. O důvod víc ochutnat, ale chuť je opravdu pryč, typické europivo, chuť, za kterou by se chemici v Plzni nemuseli stydět. Radši se vracím k Poutníku, chvilku posedíme a pomalu se chystáme na vlak.

Je krásné pozdní slunečné odpoledne a já mám ještě chuť na nějaké dobré pivko. Jsem zvědav, zda na nádraží ukojím svůj chtíč (snad alespoň nějakého lahváče dostanu). Cedule v podchodu mi však skoro vyráží dech ...

Točí na peronu Platana?
Točí na peronu Platana?

Že by na českobudějovickém nádraží točili Platana? Ano je to tak, lepší zakončení výletu mě nemohlo potkat, kupuji dva kelímky na cestu a oproti lahvovému mi protivínská Jedenáctka dost chutná.

V lahvovém provedení je ještě větší výběr. Oproti Plzni, kde si cestou z práce můžu koupit výrobky jen plzeňské akciovky, je budějovický peron ráj na zemi .....

Nádražní nabídka
Nádražní nabídka

Závěrem lze říci, že výlet byl povedený, ale výstava Hobby z pivního hlediska nesahá Živitelce a Slavnostem piva už vůbec ani po kotníky. Za necelý měsíc si tedy rezervujte čas a v Buďojcích se zase potkáme ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 10999x] [19. květen 2007]
[Události] [comments: 7] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Semrád

pondělí, 12. listopad 2007
13:51

Pro Jirku Jobánka
Koupil jsem ho v Bille u Boby, ale viděl ho i v dalších Billách v Brně. Problém zřejmě bude v tom, že jeden kousek nelze koupit, protože ho prodávají v balení po 8...Jinak, řekl bych na Krumlov, dost specifická chuť, ale především hořkost je výrazná. Já si ho chtěl v létě dát v čepované verzi přímo na Lipně, jenomže začalo hustě pršet a chlapík zavřel bufík, takže až teď jsem ho mohl vůbec poprvé vyzkoušet.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Tomáš Semrád

středa, 7. listopad 2007
11:18

Jen malé doplnění ohledně BB od Budějovického měšťanského pivovaru. Dřívější Budweiser Bürgebräu 13 je dnes už "BB Exportní ležák" (tak to stojí na etiketě) s obsahem alkoholu 5,2%, takže se jedná de facto o dvanáctku. Dvanáctkou z produkce BMP je i "Samson BB Premium" s obsahem alkoholu 4,9%. Na rozdíl od Tebe mi Chody toto pivo, když jsem si ho nedávno koupil chutnalo a přišlo mi dobře pitelné a voňavé. Nemohu sice srovnávat jak to šmakovalo dříve, protože jsem ho měl poprvé, ale u jednoho to neskončilo... Jinak bych měl jeden dotaz na Tebe, týkající se piva BB10. To je lokální záležitost v rámci jihočeského, potažmo sousedního regionu? U nás v Brně totiž mají prakticky od BMP všechno, vyjma zmíněné BB10, tak nevím.
Mimochodem, jaký máš názor na českokrumlovské pivo "Petr Vok", včera jsem si ho na zkoušku koupil a musím říci, že chutí mě příjemně překvapil. Na rozdíl od Eggenberga 12, který při mé poslední degustaci byl hodně hutný, nasládlejší, plnější, nemohu ale říci, že špatný, po celeru ani jiné kořenové zelenině žádné stopy, připadl Vok lehčí, na krumlov až netradičně hodně hořký, bohatě pěnivý. Pravda ve vůni to sice mělo takové zvláštní aroma, avšak se nedá říci, že by se jednalo o "kaz", nýbrž jisté specifikum.


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Chody

úterý, 22. květen 2007
18:51

Chody

To už je lepší, budu muset někdy udělat vejlet do Buďojc, ale vidím to někdy na podzim, zimu ...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jiří Kaňa

úterý, 22. květen 2007
18:46

A co takhle nefiltrovaný B.B.? Ve Slavii, to je od Koníčka jenom kousek.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Adsense

18. duben 2024
01:07


posted by: Inzerce

Chody

úterý, 22. květen 2007
18:27

Chody

Na Svijany mi v ČB nenalákáš (přece jen je to i tady poměrně dostupné pivo). Spíš bych tedy zašel k Černému koníčkovi


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Jiří Kaňa

úterý, 22. květen 2007
18:04

"naproti vlakovému nádraží vyrostlo nádraží autobusové"
A to ještě nevíš, že naproti nádraží taky "vyrostl" podnik, kde točí Svijany! :-) Jedenáctku, třináctku a kvasnicové.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Roman Holoubek

neděle, 20. květen 2007
17:37

Roman Holoubek

Hezké, Chody - koukám jaké mám pivní mezery - BB 10? O tom jsem ještě neslyšel - díky za upozornění. Jen ona BB 13 - je to ještě 13%, respektive 12,5%? Nezměnilo se to na 12% (5% alk.)? Ad Šerák - škoda dříve tak skvělého pivka. Ach jo ...PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI