Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Země Živitelka České Budějovice

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Země Živitelka České Budějovice

Země Živitelka České Budějovice[p282]

Agrovýstava Země Živitelka v Českých Budějovicích je v posledních letech akcí, kde by člověk neměl chybět. Letos sice počasí moc nepřálo, ale dovolená a příslib, že poprvé ochutnám pivo ze Zašové, zavedl naše stopy opět do jihočeské metropole. Pršet začalo přesně s naším příchodem na Výstaviště. Prohlídka několika pavilonů a pomalu se začíná vyjasňovat, sem tam sice přeháňka, ale už to jde. Takže hurá na pivo.

Prezentace pivovarských podniků
Prezentace pivovarských podniků

První pivo jsem ochutnal u stánku Pivovaru Černá Hora z jižní Moravy, který se budějovických akcí začíná pravidelně zúčastňovat. Nechal jsem si natočit jedenáctku Páter (15 Kč) a byl spokojen. Dále černohorští točili "medovou" čtrnáctku Kvasar (20 Kč) a limonádu Grena.

Hned vedle Černé Hory rozbalil svůj stánek českokrumlovský Eggenberg, z jehož produkce jste mohli ochutnat kvasnicovou, tmavou i "normální" dvanáctku (20 Kč) a nové pivo z Krumlova Petr Vok 11% (18 Kč). Protivínský Platan pak nabízel jedenáctku (20Kč) a Prácheňskou Perlu 14% (25 Kč).

Dále jsem zaregistroval pelhřimovského Poutníka a pivo Budějovického měšťanského pivovaru (postaru Samson) s všudypřítomným Karlem Poborským. Jako na každé větší akci nechyběli celostátní značky Budvar, Pilsner Urquell, Gambrinus, Krušovice apod.

Stánek a stany pivovaru Bon
Stánek a stany pivovaru Bon

Protože jsem měl s Jirkou Kaňou (Svět piva.cz) domluveno předání historických lahví do mé sbírky, spěchal jsem již ke stánku Minipivovaru ze Zašové, kde Jirka točil valašské pivo Bon v provedení 10% (22 Kč), 12% (25 Kč) a tmavá čtrnáctka (25 Kč). Objednal jsem si dvanáctku a odebral se do nákladního auta převzít slíbené lahve. Tato cesta se mi však stala osudnou.

Vrchní propagandista, mozek a orgán kultovního sdružení PODTEXT (rozuměj Jirka Kaňa) na mě vymyslel takovou zkoušku. Zatímco jsem přebíral lahve, podtočil mi ředitel zašovského pivovaru Roman Holoubek, ano jako druhý točil Bona i jeho ředitel, jedno nejprodávanější výčepní pivo z lahve! Dozvěděl jsem se sice, že degustaci zašovských piv začneme od desítky, ale nic netušíc a natěšený na první lok zašovského, vypil jsem ho s chutí a Romanovi pochválil.

Původce trpké zkoušky
Původce trpké zkoušky

Podezření jsem pojal až když degustace pokračovala další desítkou, neseděl mi počet výčepních stolic. A v tu chvíli mě byla prozrazena hořká pravda, první pivo byl Gambrinus 10. Ano nepoznal jsem moje nejvíc nenáviděné pivo a ještě ho pochválil!!! Co může být příčinou tohoto osobního krachu? 1) G10 se natolik zlepšil, 2) Moje natěšenost na nové pivo nezná mezí, 3) Je mi jedno, co piju a jen kecám, 4) Je v tom něco jiného.

Dobrovolně se zavazuju, že zakoupím láhev výčepního Gambrinusu a v klidu ji ochutnám a dám vědět o výsledku v diskusi tohoto článku. Znovu se experimentem na mé osobě potvrdilo, že pokud nevíte, co pijete, málokdo z nás běžných pivařů pozná, co pije. Nebojte se, nezačnu pít toto pivo, protože mi, kromě chuti vadí i chování nadnárodních výrobců na trhu a svou nemalou (že pane Štros) konzumací chci i nadále podporovat malé a střední české pivovary.

Roman Holoubek, pivní nadšenec a ředitel pivovaru v jedné osobě
Roman Holoubek, pivní nadšenec a ředitel pivovaru v jedné osobě

Další pobyt u zašovského stánku a věřte, že už jsem se jinam nepodíval, pak pokračoval v přátelském duchu a povídání o pivu tak nemělo konců, potvrdí i moje drahá polovička. Ochutnal jsem i hlt tmavé kvasnicové čtrnáctky, byla velmi dobrá, ale zbytek poetického odpoledne u stánku patřil Bonu dvanáctce, která byla vynikající, ale věřte mi.

Věřím, že se příští léto s těmito dvěma pivními nadšenci opět sejdu, nejlépe v Modrém abbé v Klatovech, jak jsme se předběžně domluvili. Tam mi snad nic nepodtočí![Richard Chodora] [Zobrazeno 8387x] [28. srpen 2006]
[Události] [comments: 6] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

rejpálek z vesnice

čtvrtek, 14. září 2006
18:36

Podle mě je ti jedno co piješ, když to nepoznáš haha


napsal(a): rejpálek z vesnice [Odpovědět]

Roman Holoubek

čtvrtek, 7. září 2006
08:09

Roman Holoubek

Díky za gratulaci. Na Dočesnou jsme nedojeli. Měli jsme nepojízdný náklaďák a cizí spedice by nás vyšla na vícer než 20.000,- Kč + ostatní náklady.


Chody

středa, 6. září 2006
08:20

Chody

Jak jsem slíbil v článku, provedl jsem ještě srovnávací ochutnávku G10. Jak si tedy vedla? Lahvová mi příjemně překvapila, dostatečně vychlazena byla při prvních napití docela dobrá osvěžující, při dopíjení, ale byla patrná jakási pachuť. Horší to bylo večer, kdy jsem ještě vyzkoušel točené do kelímku, málem jsem ho nedopil, pravda nebylo dostatečně přechlazené.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Chody

středa, 6. září 2006
08:13

Chody

Jak bylo na Dočesné? Gratuluju k prvnímu! místu pro Vaši tmavou čtrnáctku.


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
08:49


posted by: Inzerce

Roman Holoubek

pondělí, 4. září 2006
12:58

Roman Holoubek

Chody, ještě jednou se ti omlouvám za malý žertík. Zapoměl jsi zdůraznit, že před námi jsi už nějaká ta piva měl a tvé chuťové buňky tím byly oslabené. Jinak Tě zdravím a trénuj - za rok se uvidíme?!?


Vašek

čtvrtek, 31. srpen 2006
12:57

Vašek

Musím potvrdit Tvoje zkušenosti s G10, ale pokud je výběr je lépe zvolit něco jiného - hlavně lahvové nebrat!!!


napsal(a): Vašek [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI