Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Svět piva 2005 a Země Živitelka

Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu


verze pro tisk

Svět piva 2005 a Země Živitelka

Svět piva 2005 a Země Živitelka

Jako každým rokem jsem koncem srpna vyrazil s celou rodinou na zemědělskou výstavu Země Živitelka do Českých Budějovic. A protože zemědělství je úzce spjato s potravinářstvím, potažmo s pivovarstvím, jistě i letos se naskytne příležitost ochutnat nějaké pivo, které není "normálně" k dostání.

Protože jsem minulý týden nestihl výstavu Svět piva 2005 a cesta vedla přes Písek, bylo o mezizastávce rozhodnuto. Výstava se nachází v Prácheňském muzeu, kde ve dvou místnostech shlédnete expozici složenou z lahví, tácků, zapalovačů, pivního skla, karet, plechovek, držáků tácků, etiket, ale i firemních pivovarských židlí. Dle mého názoru je škoda, že výstava byla provedena na poměrně malém prostoru, jistě by se našlo mnoho materiálu, který by se dal ještě vystavit. Jako nejucelenější se tak jevila sbírka pivovarských kamionků

Svět piva 2005 - PE
Svět piva 2005 - PE

Další cesta už vedla do Českých Budějovic na zdejší Výstaviště, kde byl v plném proudu třetí výstavní den. Opomenu zajímavé exponáty zemědělské techniky (ta se líbila zejména dětem) a další výstavní stánky. Pokud se týče piva, tak zde platí známé: "Kdo hledá, ten najde". Kdo nehledá, ten si může dát k jídlu fádní značku v ceně cca 23,- Kč včetně kelímku za desítku.

Zubr = KlasA
Zubr = KlasA

Prvním setkáním s točeným pivem pro mě byl pavilón věnovaný výrobkům oceněným značkou KlasA, která podporuje kvalitní české výrobky. Šlo sice jen o ochutnávku, ale žízeň už byla dost velká. Dalším zastavením byl pavilon, kde se vedle sebe sešly jihočeské pivovary Eggenberg z Českého Krumlova (10: 15 Kč, 12: 18 Kč) a třeboňský Regent (11: 16 Kč, 12: 18 Kč).

Jihočeši z Třeboně v akci
Jihočeši z Třeboně v akci
Jihočeši z Českého Krumlova v akci
Jihočeši z Českého Krumlova v akci

Dalším zajímavým pivkem byl pelhřimovský Poutník, na čepu s dvanáctkou za 20 Kč a desítkou za 15 Kč. Podle kelímků byl někde i stánek Platanu, ale ten jsem nenašel. Vyrazil jsem tedy na točený Zlatopramen, který na plzeňsku také není dostupný. Ale dostal se mi do cesty pavilon H, z kterého vyčuhovala reklama rakouského piva Shremser.

Pelhřimovský Poutník chutnal
Pelhřimovský Poutník chutnal

Tento pavilon, však skýtal i jiná pivní překvapení. Tím největším asi byla přítomnost pivovaru z Ukrajiny Obolon, který nabízel jen pšeničné kvasnicové pivo za 20 Kč. I když pšeničná piva opravdu nemám rád, musím uznat, že toto bylo poměrně velmi pitelné.

Pšeničnyj etalon z Ukrajiny
Pšeničnyj etalon z Ukrajiny

Dalším zastavením byl stánek již zmiňovaného pivovaru ze Schremsu, kde jsem si z pěti druhů vybral Premium, ležák plzeňského typu. Pak jsem ještě ochutnal žitné pivo, které mi chutnalo stejně jako weissbier z Ukrajiny, snad jen trochu jemněji. Rakouská piva jste mohli ochutnat v cenách 15 Kč za 0,2l a 20 Kč za 0,3l.

Pivovarníci ze Schremsu mají webovou prezentaci i v češtině!
Pivovarníci ze Schremsu mají webovou prezentaci i v češtině!

To nejzajímavější ale malinký pavilon H ještě skrýval. Ve vzduchu se vznášela vůně známá z pivovarů. Že by se na budějovické Výstaviště donesla z Budvaru či Samsonu? Nikoliv, za rohem se nacházel stánek Světa piva.cz, kde byl v provozu domácí pivovar.

Domácí pivovar
Domácí pivovar

Vlastní stánek Světa piva.cz měl na čepu vždy čtyři druhy piva českých pivovarů. Za mé přítomnosti jsme mohli ochutnat jihlavský Ježek 11%, vysokochlumecký Lobkowicz 12%, březnický Herold 13% tmavý a speciál z Hlinska v Čechách Rychtář 15% v cenách od 16 do 24 Kč za půllitr.

Výčep Světa piva.cz
Výčep Světa piva.cz

Pro pivního příznivce se stává agrovýstava "Živitelka" i docela velkými pivními slavnostmi. Pokud shrnu jen to, co jsem viděl, bylo možno ochutnat piva těchto výrobců a značek: Eggenberg, Regent, Poutník, Schremser, Obolon, Krušovice, Budvar, Samson, Staropramen, Zlatopramen, Pilsner Urquell, všudypřítomný Gambrinus a nenalezený Platan.

I panu prezidentovi pivo chutnalo!
I panu prezidentovi pivo chutnalo!

Za rok se jistě v srpnu či září sejdeme v Českých Budějovicích na výstavě Země živitelka a ochutnáme nejenom české pivo. Podle zkušeností z letošního roku se pivu na jihu Čech daří a doufám, že dařit bude. Dej bůh štěstí![Richard Chodora] [Zobrazeno 7469x] [27. srpen 2005]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Chody

neděle, 18. listopad 2007
20:12

Chody

1.9.2005
Tak snad příště


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Petr Pavlas

neděle, 18. listopad 2007
20:12

1.9.2005
Škoda, že jsem se tam nedostal!


napsal(a): Petr Pavlas [Odpovědět]

Chody

neděle, 18. listopad 2007
20:11

Chody

1.9.2005
Ukrajinci včera již točili pivo zdarma!


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI