Dvakrát z jižních Čech
Akce, kde se dá přičichnout k dobrému pivu
Dvakrát z jižních Čech
Jsou akce, kam se každoročně rád vracím a o kterých jsem v minulosti již psal. Tudíž není potřeba je znovu samostatně prezentovat, stačí informovat jen o nových momentech. V srpnu se pravidelně vracím do jižních Čech, do Blatné a do Českých Budějovic.
Plakátek
Ve dnech 18. a 19. srpna 2007 se na zimním stadionu o blatenské pouti konaly již desáté pivní slavnosti. Pro mě je to taková pohodová akce na nedělní pozdní dopoledne a brzké odpoledne. Stadion je ještě neuklizený, plný kelímků, ale stánky se pomalu vrací do dalšího točení svých piv. Je to pohoda, žádné fronty, letos nehraje žádná hudba, Venkovanka je připravena až od 14. hodin a za 30,- Kč.
Sortiment piv je prakticky totožný jako loni. Je tu ale jedna malá změna, není přítomen Regent, letos jej zastoupilo pivo z Černé Hory! Pro mě docela překvapení, ale velmi příjemné překvapení, protože černohorské není v těchto končinách běžným produktem a já jej považuji za nejlepší na celé Moravě, tedy alespoň z těch průmyslových pivovarů.
Zlatý rožeň s Černou Horou
Stánek není přímo pivovarský, ale velkoobchodu Zlatý rožeň z Prahy. Bohužel tento VO neexpanduje do Čech jižních a zůstává distributorem Černé Hory jen pro Prahu a střední Čechy, škoda. Na čepu byl Granát, v sobotu asi i Páter, Moravské sklepní za 15 Kč a Kvasar za korun 22. Jako první dávám nefiltrovanou desítku, ale přijde mi jako obyčejná, trošku zklamání. Pak ale přichází na řadu Kvasárek a to je opravdu skvost mezi českými (moravskými) pivy. Nedávno jsem ochutnal originál ze Sentic a myslím, že tento "blatenský" se mu dost blížil ...
Ještě jsem si dal Dudáka, bohužel letos neměli kvasnicového Sklepáka. Strakonické pivo jste si mohli vychutnat ještě v černé podobě či jako výčepní Měšťanskou desítku. Dále jsem neodolal Plátýnku, u kterého mě mrzí, že se většinou prezentuje jen s jedenáctkou a čtrnáctkou Prácheňská perla, má oblíbená dvanáctka Premium jako by neexistovala.
Pohoda s Platanem
Druhou srpnovou jižní akcí je agrovýstava Země Živitelka, letos konaná ve dnech 23.-28. srpna, tj. od čtvrtka do úterý. Já jsem ji navštívil v pondělí. V seznamu vystavovatelů figurovali jen čtyři pivovary: Poutník, Zubr, Litovel a Holba. Dost málo, ale možná se najdou i další. V minulých letech to tu byla pravá pivní žeň.
Pro začátek použiji slova "Egypťana", která použil v jisté diskusi: "Ale pivo sem si taky dal! Pro rozjezd světlou Litovel 11°. Zas taková pecka to nebyla, ale vzhledem k tomu, že jsem měl žízeň jak pstruh, tak dobře osvěžil. Chuťově klasická Litovel. Řekl bych více sladová! Ale objevil jsem své další oblíbené pivo - u stánku Černé Hory jsem si dal jejich Kvasar a řeknu vám: opravdu bašta!!! Fakt ňamka! Jejich černá 12° nebyla taky špatná, ale nijak zvlášť nevybočovala. Ale Kvasar !vřele! doporučuju!!!! ;-) 8-)"
Litovelská klasika
Proboha, kde byl stánek Černé Hory? Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nikde jsem jej nenašel, škoda. Takže i já začal Litovlí, ale bohužel ze světlých piv měli jen desítku. Dále jste z litovelské klasiky mohli ochutnat černé a točené nealkoholické! (vše za 20 Kč). Nestačil jsem se pomalu ani napít a už je v dohledu stánek bratrské Holby. Poslední degustace Šeráka nedopadla moc kladně, ale člověk musí pořád zkoušet, takže vybírám z hanušovické nabídky, která spočívá prakticky jen z piv světlých. Za dvacet korun si můžete dát desítku, jedenáctku, dvanáctku a kvasnicovou jedenáctku. Vybírám si kvasnice, ale nic výrazného.
Stánek piva z hor
Jdeme dál. Za chviličku narážíme na stánek, no spíš komplex pelhřimovského pivovaru a fy Rabbit (občerstvení a uzeniny i z králičího masa), kde se dá krásně posedět u živé muziky. K tomu samozřejmě patří Poutníček v provedení 10 (15 Kč) a 12 (20 Kč). Ptám se na kvasnice, ale bohužel, dávám tedy dvanáctku, která nezklamala a já nadále považuji pelhřimovské za jedno z nejlepších českých piv. Vracíme se a neodolávám dalšímu pokusu s Holbou. Tentokráte vybírám dvanáctku a musím říct, že je to velmi dobrá volba. Zdá se, že konkuruje Poutníkovi. Vida v Hanušovicích umějí vyrobit vynikající pivo. Škoda, že prosazují Šeráka (stejně jako protivínští) proti dvanáctce.
Poutnicko králičí komplex
Tato návštěva mi vnesla tak trochu smutek do pivní duše. Zdá se, že pivovary ztrácejí zájem účastnit se Živitelky. Proč? Po letech minulých, kdy jsme mohli ochutnat prakticky všechna jihočeská piva a nejen ta. Setkal jsem se zde i s pivem rakouským či ukrajinským. Letos nic, ani lahvová nealkoholická Bavaria to nevytrhla, mimochodem nic odpornějšího jsem nikdy nepil.
Stačí takováto prezentace?
Na letošní výstavě se poprvé prezentovaly všechny pivovary PMS Přerov, dva výše zmiňované jsem ochutnal, třetí, Zubr, bohužel ne, protože byl přítomen jen v pavilonu KlasA a tak nějak zrovna netočil.
Dále jsem si všiml, že zlatokopové vymysleli nové řešení uspokojování žízně. Nabízejí k budvarské dvanáctce jako její výčepní variantu Pardála, který ovšem zachovává ceny výčepního Budvárku. Nejlepší je proto si za svých dvacet korun koupit nějaké pivo přímo od pivovarského stánku. Letos jsme si mohli vybrat ze čtyř značek. Jak tomu bude ale bude napřesrok?
[Richard Chodora] [Zobrazeno 7537x] [31. srpen 2007]
[Události] [comments: 3] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]
Diskuse k článku
Vložit komentář
Komentáře
EgyptanSinuhet
pondělí, 10. září 2007
08:14
Bohužel na Poutníka už nedošlo (ve prospěch Kvasaru ) Ale příště si ho dám zase rdá, Poutník je opravdu znamenité pivo!!! ;o)
napsal(a): EgyptanSinuhet [Odpovědět]
kammill
pátek, 31. srpen 2007
21:39
Jo jo, taky jsem byl prekvapen malou ucasti pivovaru. Sel jsem na Zivitelku jenom kvuli lonskemu clanku tady a byl jsem trochu zklaman. Ale Cerna Hora byla vynikajici, stejne jako Holba a Poutnik. Litovel nebyl nic moc.
napsal(a): kammill [Odpovědět]
Jiří Kaňa
pátek, 31. srpen 2007
10:28
Černá Hora byla v pavilonu hned vedle stánku s Holbou. Na čepu Páter, Granát, Kvasar a limonáda.
Naprosto souhlasím s tvým hodnocením nealko Bavarie. To je opravdu mimořádně odporná tekutina. Navíc hrozně dlouho "sedí" v žaludku jak balvan, čímž způsobuje velmi nepříjemné stavy.
napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]