Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

6. Štramberské pivní slavnosti

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

6. Štramberské pivní slavnosti

6. Štramberské pivní slavnosti [p289]

Když jsem asi před rokem četl na PI tento článek, řekl jsem si: „Tam musím za rok být“. Na Štramberských pivních slavnostech mě zaujala jednak přítomnost pivovarů, jejichž piva jsem dosud neochutnal, dále zajímavé místo konání i poměrně dobrá dopravní dostupnost.

V sobotu 21. srpna jsem tedy do Štramberka vyrazil. Jel jsem vlakem, a jelikož znám „kvalitu“ služeb Českých drah, tak mě jeden a půl hodinové zpoždění oproti jízdnímu řádu nijak nepřekvapilo a na štrambeském náměstí jsem stanul o půl dvanácté. Do oficiálního zahájení zbývala ještě hodina a půl, ale náměstíčko bylo už slušně zaplněné. Od nádraží na náměstí jsou to asi 2 km do kopce, a protože byl horký letní den, došel jsem značně žíznivý. Kde žízeň uhasit?

Náměstí na dohled, počasí nemá chybu
Náměstí na dohled, počasí nemá chybu

Volba byla jasná: Městský pivovar. V pivovarské restauraci si objednávám pivo a pivní guláš. Pivo i guláš mám během chvíle na stole, guláš je totiž hotovka. Pivo mi přijde slušné, dobře pitelné. Za to guláš - při ceně 115 Kč jsem si představoval, že dostanu něco lepšího, než univerzální hnědou omáčku bez chuti a zápachu s pěti kousky masa. Hlad je nejlepší kuchař, tak si guláš dosolím, opepřím a spláchnu druhým světlým Trubačem. Na závěr si v pivovaru dávám tmavého Troobacze. Chuťově mi přijde výborný, ještě kdyby měl větší říz...

Náměstí před zahájením
Náměstí před zahájením

Do třinácté hodiny zbývá ještě pár minut, rozhodnu se tedy navštívit další místní pamětihodnost, hrad se známou věží. Ostatně z náměstí je to jen kousek. Po sestupu z hradu obcházím opět o něco zaplněnější náměstí a u stánku se Slezanem se potkávám s několika známými pivními nadšenci. Zrovna si pochutnávají na medovém 18ti stupňovém tmavém Slezanu. Přestože ho všichni hodnotí jako velmi dobré, rozhodnu se toto pivo vynechat. Je přeci jen velké horko na tak silné pivo.

Známým se zmiňuji, že nahoře na hradě točí pomerančové pivo. K mému údivu se dozvídám, že se jedná o nové pivo CK Franc z Hlučína, a protože ho točí i dole na náměstí, jdeme ho všichni ochutnat. Nejsem příznivcem ovocných piv, ale tohle bylo určitě jedno z nejlepších co jsem pil. Ostatní kolegové ho hodnotí také příznivě. Někdo poté zkusí i švestkové pivo ze stejného pivovaru, to už se však pozitivního hodnocení nedočká.

Odpoledne už bylo plno
Odpoledne už bylo plno

Zbylý čas svého pobytu na slavnostech strávím povídáním s ostatními pivními nadšenci a ochutnáváním dosud neochutnaných piv přítomných minipivovarů. Jako první si nechávám natočit Hukvaldskou světlou 12ku. Výčepák natočí pivo do mého skleněného půlitru na jeden zátah, takže dobře vidím, jak je celé od zhora až dolů rozčeřené. Když se asi po třech minutách usadí, zjistím, že mám výstavního podmíráka. Po napití mi to už nijak nevadí, protože pivo mi vůbec nechutná a jen s velkými obtížemi ho dopíjím. Čím si spravit chuť? Volba padne na Ale od Pikarda . S tímto pivem jsem byl spokojen stejně jako později se 12kou Slezanem.

S těmito borci jsem trávil odpoledne, každý kousek stínu byl dobrý
S těmito borci jsem trávil odpoledne, každý kousek stínu byl dobrý

Kromě už zmiňovaných pivovarů měly na štramberském náměstí stánky i Městký pivovar Štramberk se švestkovým a černým Trubačem, Biovar Ostrava, Koníček Vojkovice a pivovar Kozlovice. Pivovary, jejichž piva jsem ochutnal točily samozřejmě i další piva, Slezan točil třeba mandlové pivo, Pikard weizen atd. Pivo se točilo do kelímků, ale na obsluze výčepů bylo znát, že to nejsou žádní nováčci, neměli problém s točením do přineseného skla a někteří se i nabízeli, že sklo umyjí.

Závěrečný pohled na náměstí od pivovaru
Závěrečný pohled na náměstí od pivovaru

Na náměstí probíhal na podiu i nějaký hudební program, který, ačkoli mě vůbec nezajímal, musím hodnotit kladně, protože byl přiměřeně hlasitý a tak nerušil ty, kteří ho nesledovali. V odpoledních hodinách byla dolní část náměstí plná a u stánků se tvořily fronty. Ačkoliv jsem jich musel několik vystát, tak to musím hodnotit kladně, protože je dobře, že i v místě, kde jedenáct z deseti hospod točí Radegast mají lidé zájem ochutnat jiná piva.

Co říci na závěr? Byl to krásný letní den, strávený na zajímavém místě s dobrým pivem a s lidmi, kteří ho mají rádi. Tak za rok ve Štramberku.[Libor Morávek ] [Zobrazeno 8400x] [29. srpen 2010]
[Pivní slavnosti] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek Pietoň

pondělí, 20. září 2010
19:25

v článku je zmínka o pomerančovém pivu, které se čepovalo tak trochu bokem slavností - chci upřesnit, že se jedná o značku c.-k. Franc a je to společný projekt pivovaru Avar a můj, jelikož jsem v dubnu t.r. ukončil prozatím své působení v minipivovarech společnosti Šmíra-Print (šly do pronájmu), ale říkal jsem si, že bych rád u piva nějakým způsobem zůstal, tak jsem zvolil tuto variantu. jinak info o tomto, řekl bych, ojedinělém projektu (sládek bez pivovaru) naleznete na: www.pivofranc.estranky.cz - tímto ještě zdravím, všechny "pivopříznivce" , se kterými jsem se za těch 5 let setkal a rozhodně neskládám zbraně :-) marek pietoň
p.s. podle posledních info se snad ještě zase setkáme, otázkou zůstává, jestli další minipivovar,kde budu působit bude ve Velké Polomi nebo v Rychvaldě (zatím to aktuálně vypadá v příštím roce spíše na Rychvald)


napsal(a): Marek Pietoň (pivo.franc(a)seznam.cz) [Odpovědět]

DanD

neděle, 29. srpen 2010
17:28

DanD

Když je řeč o Šramberku, tak si vzpomínám na rozhovor s majitelkou jedné místní restaurace, která na otázku, zda by nechtěla točit namísto obligátní plzeňské jedenáctky nepasterované pivo z Poličského pivovaru, odpověděla, že její podnik má jistou úroveň a ona svým hostům tedy bude čepovat výhradně ZNAČKOVÉ PIVO.
Do té doby jsem netušil, že existují značková a neznačková piva, ale paní restauratérka mě vyvedla z tohoto životního omylu. Inu člověk se pořád učí...


napsal(a): DanD [Odpovědět]

Adsense

16. červen 2024
06:55


posted by: Inzerce

BCH

pondělí, 30. srpen 2010
07:16

BCH

to DanD: Když jsem byl vloni ve Štramberku na slavnostech, tak jsem zašel do jakésy značkové pizzerie pod pivovarem na oběd a místo jejich značkového piva jsem si dal minerálku a pak jsem pokračoval v konzumaci "neznačkových piv" ze Štramberka a Kozlovic. Nakonec proč si kazit dovolenou značkovým pivem, že ano.


napsal(a): BCH [Odpovědět]

Roman Holoubek

úterý, 31. srpen 2010
18:15

Roman Holoubek

to DanD: Také se čím dál více stávám zákazníkem neznačkových výrobků. Tričko odněkud z Číny, boty odněkud z Číny, auto mám také z Asie... :)
Ale naštěstí pivo piju podle značky - a to té která mi chutná.PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI