Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Opět v Budějovicích na Slavnostech

Slavnosti piva, pivní slavnosti, dny otevřených dveří ...


verze pro tisk

Opět v Budějovicích na Slavnostech

Opět v Budějovicích na Slavnostech

Rok se sešel s rokem a nadešla tolik očekávaná červnová sobota, kdy se jezdí do Buďojc. Mám jižní Čechy rád, mám jihočeské pivo rád, mám České Budějovice rád. Tak tedy vzhůru do víru Slavností piva na budějovické Výstaviště. Sobotní ráno dává tušit krásný letní den, rychlík jede na čas a nás dělí méně než dvě hodinky od ochutnání prvního slavnostního piva, prozradím, že to byl v současné době tolik strachovaný ležák Ferdinand z Benešova.

Co nás letos čeká?
Co nás letos čeká?

Na volných plochách výstaviště jste mohli najít stánky pivovarů Krkonošský medvěd Vrchlabí, Budějovický Měšťanský Pivovar, Steiger Vyhne, Platan Protivín, Dudák Strakonice, Eggenberg Český Krumlov, Holba Hanušovice, Pivovar Litovel, Pivovar Svijany, Lipan Dražíč, Pivovar Podkováň, Pivovar Plzeň, Poutník Pelhřimov a Pivovar Černá Hora. V pavilonu Z pak stánky Budvar, BMP a Dudák.

Jeden ze stánků, hádejte jaký?
Jeden ze stánků, hádejte jaký?

V tomto pavilonu také firma HAMECO čepovala piva dalších pivovarů. V sobotu jsme zde mohli ochutnat, kromě již zmiňovaného Ferdinanda, Chodovar 13, Rebel 12, Regent 12 světlý i tmavý, tmavý Bakalář 12, Zlatý Bažant 12, Starobrno 12, Holba 11, Holba 12, Bernard 12 kvasnicový a 13 černý, Rychtář 12 kvasnicový. Možná je škoda, že se zde čepovaly i dvě piva Holby, která měla venku samostatný stánek.

Po dlouhých letech se do jihočeské metropole vrátili páni z Podkováně. Možná jste si všimli, že jejich webová prezentace už nějaký čas nefunguje, na dotaz proč je tomu tak, mi bylo odpovědí "nevíme". Poprvé tady měli vlastní stánek pivovarníci z malé jihočeské vísky Dražíč, kde se nachází Pivovarský dvůr, který vaří vynikajícího Lipana, mimochodem jedno z nejlepších piv, které jsem letos v Buďojcích okusil.

Už mi točí Lipana ...
Už mi točí Lipana ...

U stánku Budějovického Budvaru jsme mohli okusit točeného Pardála (nestalo se tomu tak). Pivovar Černá Hora představil dvě letošní novinky, lahvové Moravské sklepní (nefiltrovanou lahvovou desítku) a zbrusu nové pivo bez alkoholu 0,0% vyráběné v ČR zcela novou technologií ve spolupráci s Pivo Praha. Tak dlouho jsem si pro láhev Moravského chodil až už nebyla, škoda. U Černé Hory je vůbec škoda, že se prezentuje jen Páterem, Kvasarem a Granátem. Osobně bych si raději dal právě nefiltrovanou desítku či černohorskou dvanáctku Ležák.

Slavnosti piva na českobudějovickém Výstavišti jsou vyjímečné také degustační soutěží Pivo České republiky. Zaznamenal jsem pro Vás jen první místa, takže vězte kdo letos vyhrál:

Novinářské pivo: Chodovar Skalní (12) - polotmavý kvasnicový ležák z pivovaru Chodovar Chodová Planá

Výčepní světlé pivo: Krušovice Mušketýr z Královského pivovaru Krušovice

Výčepní tmavé pivo: Janáček z pivovar Janáček Uherský Brod

Světlý ležák premium: Francinův ležák z Postřižinského pivovaru Nymburk

Světlý ležák: Svijanský Máz z pivovaru Svijany

Tmavý ležák: Černá Hora Granát z pivovaru Černá Hora

Světlý speciál: Svijanský Kníže (13) z pivovaru Svijany

Tmavý speciál: Skalák (13) z pivovaru Rohozec Malý Rohozec

DIA pivo: Primátor Diamant z pivovaru Primátor Náchod

Nealkoholické pivo: Litovel Free z pivovaru Litovel, skupiny PMS Přerov

Novou kategorií letošní degustační soutěže, a osobně si myslím, že tato piva mají u nás zářnou budoucnost, byla piva kvasnicová, nefiltrovaná, kroužkovaná, prostě ta dle mě lepší. A první ročník vyhrála valašská dvanáctka BON z pivovaru Bonver Zašová.

Blahopřejeme k 1. místu!
Blahopřejeme k 1. místu!

Když jsem na tuhle akci odjížděl, obával jsem se, že vlastně (již po dvou článcích) nebude ani o čem psát. Ale jak vidíte, je toho dost. Letošní ročník byl jiný i tím, že jsem si poprvé přiťukl zlatavým mokem s přáteli z diskuse na Seznamu, Egypťanem.Sinuhetem (ČB), jehož několik článků jste si na Pivním.infu už přečetli a michalbre (PM). Doufám, že naše setkání nebylo posledním.

Michalbre, Chody a Egypťan s přítelkyní
Michalbre, Chody a Egypťan s přítelkyní

Závěrem lze říci, že budějovické Slavnosti piva opět nezklamaly a jsou vstupní bránou k letním pivním radovánkám všeho druhu. A jaké že pivo mi letos chutnalo nejvíc? Do první trojky bych zařadil již vedle jmenovaného Lipana pelhřimovský Poutník kvasnicový ležák a asi Rychtář kvasnicový ležák. Ono je velmi těžké vybrat ta nejlepší, protože tady byla velmi vysoká koncentrace výborných piv.

A které pivo z ochutnaných mi zklamalo? Litovel Moravan kvasnicový, pivo velmi čiré, chutě nevalné. Pánové z přerovského PMS nějak Vám to tam začíná zahnívat, ani Holba 12 mi nenadchla. Ale možná je to jen můj dojem.

Topvar nebo Steiger?
Topvar nebo Steiger?

Ze zahraničí letos poprvé přijelo pivo ze slovenského Vyhne, ano Steiger. I když dovozce do ČR se nezměnil. Dříve dovážel topoľčanský Topvar, ale po převzetí tohoto pivovaru globální firmou SABMiller (který kam přišel, tak pivo, promiňte mi ten výraz, zkurvil). Ochutnal jsem dvanáctku a bylo to velmi dobré pivo. Dočkáme se Steigera v českém Tescu, když tam Topvar byl? Já bych si občas basičku koupil.

Takže za rok začátkem června šup do Buďojc, kde se dějí ty správný pivní věci![Richard Chodora] [Zobrazeno 8318x] [10. červen 2007]
[Pivní slavnosti] [comments: 9] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Egyptan.Sinuhet

středa, 13. červen 2007
11:51

Nazdar Chody, jsem rád, že jsme se poznali osobně a mohli si spolu připít. Akce byla velmi zdařilá, jenom se přiznám, že jsem zanedbal Černou Horu, ale to se mi už příště rozhodně nestane. Jinak mi nejvíc chutnal Lipan a neodolal jsem 12° ze Strakonic. Naopak co mě vůbec nenadchlo, tak byla Holba 11°. Budu se těšit na další "pivní viděnou" ;o)
Dej Bůh štěstí!


napsal(a): Egyptan.Sinuhet (Egyptan.Sinuhet(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Michal

úterý, 12. červen 2007
16:45

Michal

Foto nevadí:-)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

Chody

pondělí, 11. červen 2007
11:01

Chody

To Honza: Byl jsem na Výstavišti od cca 11 do cca 16 hodin a v tuto dobu jsem i fotil. Možná, že mě tato akce láká také proto, že je zde velký výběr značek a poměrně méně lidí, takže se žádné tlačenice nekonají, všechno je v pohodě a tak to má být


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 11. červen 2007
10:17

Roman Holoubek

Já jsem toho za dva dny pobytu v Budějicích moc nestihl ochutnat :-), ale skutečně bych vyzdvihl Dražíč a skvělý byl i Poutník.


Adsense

5. březen 2024
04:43


posted by: Inzerce

Izzy

pondělí, 11. červen 2007
09:46

Musim říct, že mě Budějický slavnosti nadchly, výběr piv byl super, počasí taky vyšlo a když k tomu popíjení navíc u stánku s Litovelem začali pouštět Kabáty, tak co víc si přát. Osobně mě taky nejvíc chutnal Lipan, naopak Steiger mě zrovna moc neoslovil.


napsal(a): Izzy [Odpovědět]

honza

neděle, 10. červen 2007
21:52

honza

Chody, kdy jsi to fotil? Vypada to, ze tam moc lidi nebylo...


napsal(a): honza [Odpovědět]

Jiří Kaňa

neděle, 10. červen 2007
21:20

No vida, a mně zas nejvíc chutnala právě Litovel nefiltrovaná. Nejmíň Podkováň, ta byla takřka nepoživatelná.


napsal(a): Jiří Kaňa [Odpovědět]

Chody

neděle, 10. červen 2007
20:28

Chody

No vidíš, na mýho oblíbenýho Skaláčka jsem zapomenul ....
P.S.: Doufám, že foto nevadí?!


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Michal

neděle, 10. červen 2007
17:04

Michal

Ty vole já sem na fotce! LOL:D:)
Jinak sem tam měl Rohozce 13° ale světlýho, chybí ti v seznamu.
Pěknej článek:)


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI