Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivovary tvrdě bojují o Ostravu. Radegast nebo Ostravar?

Co se píše o pivovarech a pivu


Pivovary tvrdě bojují o Ostravu. Radegast nebo Ostravar?

[pátek, 17. prosinec 2010]

Největší moravskoslezské pivovary se tvrdě přou o ostravské restaurace a hospody. U proslulou Stodolní ulice se pak svádí přímo nelítostný boj. Pivovarská téměř válka probíhá už řadu let.

V boji prý létají velké peníze. "Jak se třeba nějaká hospoda ocitne v problémech, hned se nad ní slétají zástupci velkých pivovarů a nabízejí peníze za to, že se jim hospodský upíše k odběru piva. A ty částky nebývají malé," popisuje situaci muž, který se v oblasti prodeje piva pohybuje. Kvůli svému zaměstnání si ale přál uchovat anonymitu.

Statisíce za výčep? Pivovaru se to vrátí

"Vím, že se nabízejí velké peníze za to, aby hospoda podepsala exkluzivitu pivovaru, nám se to naštěstí vyhýbá," vysvětluje Jiří Zahuta, majitel klubu Hudební bazar v Ostravě-Přívoze. Na rozdíl od většiny ostravských hospod nad jeho výčepem nedominují pípy Radegastu ani Ostravaru, ale malého pivovaru z dalekých Svijan v Libereckém kraji.

V Ostravě mezi sebou bojují dva největší regionální pivovary, místní Ostravar a nošovický Radegast. Zatímco Radegast od poloviny devadesátých let v Ostravě i dalších velkých městech dominoval a získával jednu pozici za druhou, v posledních letech se situace hlavně v Ostravě pomalu obrací.

"V posledních letech se nám daří svou pozici ve městě upevňovat, podle našich interních dat mírně převládá počet hospod a restaurací čepujících některé z piv značky Ostravar," popsal aktuální stav bitvy o Ostravu mluvčí ostravského pivovaru Pavel Barvík a dodal: "Je to ale stále velmi těsné, z řádově stovek restaurací v Ostravě se počet těch, které máme oproti Radegastu navíc, dá počítat v desítkách."

Přesná čísla navíc neexistují, ne všechny restaurace mají exkluzivní smlouvy a mohou čepovat více druhů piv.

Stodolní stále drží Prazdroj a Radegast

Svou pozici v Ostravě, tedy v místě na dohled od "pivovarského komína", kde by měl mít každý pivovar tu nejsilnější pozici, sice Ostravar vylepšuje, stále mu ale chybí pomyslná třešnička na dortu, a to Stodolní ulice. Tam má stále navrch Plzeňský pivovar, pod který patří i Nošovice. Zástupci nošovického pivovaru nechtěli počet restaurací v Ostravě, do kterých dodávají pivo, komentovat.

A na boji o Stodolní nejvíce vydělávají hospodští, které chtějí pivovary získat na svou stranu, nabízejí jim totiž za "převléknutí dresu" statisíce. "Přišli za mnou z Ostravaru a nabízeli mi 650 tisíc korun v hotovosti za to, abych odebíral jejich pivo," popsal majitel Cafe de la Ostrava na Stodolní ulici Marek Pazderník.

"Asi jim šlo hlavně o to dostat se na Stodolní, kde se zatím moc neuchytili. Peníze měly přijít normálně na účet, nebylo to tak, že by ta částka obsahovala třeba propagační předměty, ubrusy nebo sklo. Prostě by za to zaplatili. Ale za rok by to stejně měli zpátky. Ale já zůstal u Prazdroje. Plzeň je Plzeň," dodal.

Pivovar Radegast

Jeden z nejmladších pivovarů v zemi. Letos slaví čtyřicáté výročí, zažil na začátku devadesátých let prudký rozjezd výroby i zájmu pivařů. Nyní patří do pivovarské skupiny Plzeňský Prazdroj, každým rokem vyrábí okolo dvou milionů hektolitrů piva.

Pivovar Ostravar

První pivo se v "Českém akciovém pivovaru v Moravské Ostravě" uvařilo v roce 1898. Pivovar měl v komunistické éře velké problémy s kvalitou piva, v posledních deseti letech se ale vrací mezi oblíbené značky. Pivovar je ve skupině Staropramen společnosti StarBev.

Zdroj: Ostrava iDnes.cz | Autor: Darek Štalmach


Přidat reakci

Jméno:
E-mail:

Jendek

sobota, 18. prosinec 2010
17:55

to kozousch: Tyhle úplatky, jak ty říkaš, jsou přetransoformovány to takzvaných \"Smluv o propagaci\", to zanamená, že hospoda se upíše k výtoči, nejčastěji na 5 let. Množství peněz hospodě vyplacené se odvíjí od množstí hl vázaných ve smlouvě, tzn. čím větší částky, tím větší výtoč. Pivovary, respektive, jejich obchoďáci se vždy snaží postavit smouvu na horní hranici výtoče dané provozovny, tak aby hospodského nepohl náhodou přemluvit někjaký malý pivovar na přítoč. Jelikož Antimonopolní úřad zakázal velkým hráčům na trhu, aby do smluv psali výhradní (exkluzivní). Exkluzivní smluvy jsou protizákonné! Obchoďáci velkých pivovarů se to snaží neznalým hospodským prezentovat trošku jinak.
Co se týče zajištění, tak například PU používá i u s.r.óčka jištění osobní směnku na konkrétní fyzickou osobu.


napsal(a): Jendek (foxbuild(a)seznam.cz) [Odpovědět]

kozousch

pátek, 17. prosinec 2010
20:48

kozousch

Docela by mě zajímaly podmínky smluv s úplatkem - hlavně jak se pivovary jistí proti případnému úpadku provozovatele hospody a tedy neodebrání dostatečného množství piva na pokrytí úplatku.

Chápu, že u určitých typů hospod a na určitých exkluzivních místech může být pro pivovar marketingovým přínosem jen to, že se v dané hospodě točí právě jejich pivo i za cenu finanční ztráty pro pivovar - takových hospod ale asi moc nebude.

Pokud by dali úplatek 650 tisíc Kč společnosti s ručením omezeným, která provozuje nezajímavou hospodu v pronajatých prostorách, tak po "krachu" hospody zbyde na pivovar 100 tisíc Kč za předpokladu, že to eseróčko ještě nezasekne další sekyru třeba u pronajímatele - je-li vůbec navrácení úplatku z jistiny vymahatelné.


napsal(a): kozousch [Odpovědět]

Adsense

21. listopad 2024
11:36


posted by: Inzerce

hroch

pátek, 17. prosinec 2010
18:51

hroch

Nevím jestli Ostaravar má nepřiměřený zisk minimálně deset Kč z piva jako odhaduju u PU. Spíš bych to viděl na takový tři koruny navíc oproti jiným kvalitativně podobným levnějším pivům ze středních pivovarů. Pak musí průměrně točit šest sudů denně, aby se jim ta dotace z toho nadzisku (dražší ceny dodávaného piva)vrátila. U té předražené PU jsou to u stejné částky jen dva sudy denně. V tom je to kouzlo nabízených úplatků u PU, jejich akceptovaná prodejní cena piva je tak vysoko, že jim to dává tak nepřirozený zisk, že můžou dávat nehorázné úplatky, že to ani 650kolíků nepřeplatí.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

ladin

pátek, 17. prosinec 2010
19:13

to hroch: Ne ze bych zminovane znacky miloval (i kdyz na Ostravaru jsem kdysi "vyrostl"), ale musim tady zminit i to, ze vymyti mozku nasich spoluovcanu nebylo zadarmo a tak se da prirazka PU versus ostatni kvalitativne podobna piva pochopit.


napsal(a): ladin [Odpovědět]

Jendek

sobota, 18. prosinec 2010
18:10

to hroch: Souhlasím s tebou, čím větší pivovar a množství jím vyrobené, tím menší náklady na výrobu. Například u minipivovarů se průměrná nákladová cena pohybuje cca Kč 7 na 0,5 l piva. U velkých koncernových chemiček je tato cena třetinová, avšak náklady na výplach mozků prostřednictvým reklamy a finanční podpora hospodám je nemalá, což výrazně zvyšuje nákladouvou cenu piva. Uvazují si vysokovýtočové hospody, někdy jde i o částky přes milion Kč. I tak jsou jejich hospodářské výsledky astronomické. Bohužel, ten nepoměr mezi nízkými náklady na suroviny a vysokými na reklamu je jasným ukazatelem, že nás opíjí rohlíkem.


napsal(a): Jendek (foxbuild(a)seznam.cz) [Odpovědět]

honza1205

pátek, 17. prosinec 2010
17:11

honza1205

Pan Marek Pazderník je koukam znalec piva :D


napsal(a): honza1205 [Odpovědět]

DanD

pátek, 17. prosinec 2010
16:44

DanD

Mohu potvrdit. Stodolní je zabetonovaná. A pro pivního znalce je to mrtvé místo. Jen v jedné příjemné hospůdce se tam čepuje Leffe, jinak je to všecko stejná uniformita. Příznivci dobrého piva se Stodolní stejně vyhýbají, v Ostravě jsou jiná místa, kam lze zamířit za dobrým pivem. Ale je jich málo.


napsal(a): DanD [Odpovědět]

ladin

pátek, 17. prosinec 2010
19:17

to DanD: Kdyz uz jsem v centru, tak neni co resit... www.hobitclub.net


napsal(a): ladin [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI