Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Velikonoce na pivu

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Velikonoce na pivu

Velikonoce na pivu

Rok se s rokem sešel a máme je tu zase. Velikonoce. Pro někoho nejvýznamnější období v roce, jiný v nich vidí třebas jen pár dní volna navíc. Ať už se ale řadíme k té či oné skupině, jedno je jasné: k Velikonocím dnes patří i pivo, čehož jsou si mnohé pivovary vědomy a snaží se toho využít ve svůj prospěch. Z mnohdy jednotvárných pivních etiket tak na nás v obchodech najednou začínají vykukovat malovaná vajíčka, všemožná zvířecí drobotina, příp. i pomlázky. No a protože můj archiv i archivy a sbírky kolegů sběratelů obdobně laděných etiket obsahují bezpočet, pojďme toho využít a udělejme si jakýsi průřez Velikonocemi na pivu.

Za starých dobrých časů si na Velikonoce na pivu příliš nepotrpěli

Hledali jsme, hledali, žel téměř marně. Až na jednu etiketu opavského pivovaru jsme totiž nic jiného nenašli. Před rokem 1948, rokem velkého znárodnění pivovarů, rokem, který pivovarníci chápou jako jakýsi předěl, si na velikonoční motivy na pivu prostě moc nepotrpěli. Jednak to tehdy bylo hlavně o březnových "březňácích", no a jednak to mohlo souviset také s tím, že tehdy byly Velikonoce chápány jako křesťanský svátek a ekonomické hledisko bylo - na rozdíl od dneška - tak nějak podružné.

Velikonoční pozdrav z Opavy (foto: Pivety.com)
Velikonoční pozdrav z Opavy (foto: Pivety.com)

Změna k lepšímu přišla až po znárodnění

Ke změně k lepšímu došlo paradoxně až po znárodnění v r. 1945, resp. 1948. Zpočátku byl výskyt etiket s velikonočním motivem spíše sporadický, s postupem času jich však přibývalo a přibývalo. Zatímco třeba u Východočeských, Středočeských ale i Jihomoravských pivovarů bychom takto laděných etiket napočítali mnoho desítek, v případě jiných uskupení by nám k tomu možná stačily prsty jedné ruky. I proto bych za vydáváním etiket tehdejší doby nehledal nějaké centrální řízení, ale spíš individuální přístup vedení jednotlivých národních, resp. koncernových, podniků, možná i jakýsi předstupeň tržního hospodářství.

Velikonoce 50. let v podání Krušovic
Velikonoce 50. let v podání Krušovic

V předešlé stati bylo zmíněno, že k pivovarům, které vydávaly velikonoční etikety "jak na běžícím páse", patřily i ty Východočeské. Zrovna v jejich případě však o nějaké velké nápaditosti nemůže být vůbec řeč. Bylo to totiž převážně o jednom společném mustru, kde se pouze měnil název pivovaru. Holt proč vymýšlet pro každý pivovar něco speciálního, když se to dá vyřešit jednodušeji, že jo?

Velikonoce v podání Východočeských pivovarů aneb jeden mustr pro všechny bohatě stačil
Velikonoce v podání Východočeských pivovarů aneb jeden mustr pro všechny bohatě stačil

Bylo to o tradičních velikonočních symbolech, ale i symbolech příchodu jara

Na velikonočních etiketách dřívějška - stejně jako dnes - byly k vidění nejen tradiční symboly křesťanských Velikonoc, jako např. beránek, vajíčka či zajíček, ale též vyloženě nenáboženské symboly, např. pomlázka či symboly příchodu jara neboli kočičky, narcisy, podběl a kuřátka. Ne všude si však s návrhem etiket na velikonoční piva lámali hlavu, někde to jednoduše řešili přítiskem "Veselé Velikonoce", příp. slůvkem velikonoční, na běžné etikety, čímž celkem snadno z obyčejného ležáku udělali ležák velikonoční.

Bylo to o zajíčcích a podbělu...
Bylo to o zajíčcích a podbělu...
...ale též o vajíčkách a kočičkách
...ale též o vajíčkách a kočičkách

Jak můžete sami posoudit z přiložených obrázků, "totalitní" Velikonoce byly převážně o ležácích, tj. o běžné produkci, na kterou se lepily pouze jiné etikety, občas to však bylo také o něčem silnějším, byť opět ve stylu ležák.

Většinou jste mohli narazit na slabší piva...
Většinou jste mohli narazit na slabší piva...
...občas ale i na něco silnějšího
...občas ale i na něco silnějšího

Doba porevoluční

I když by se mohlo zdát, že s porevoluční privatizací, a tedy s převodem majetku ve vlastnictví státu do rukou jednotlivců, dojde k nějaké výraznější změně, opak je pravdou. Úroveň provedení etiket sice vzrostla o několik tříd nahoru, některé pivovary svá piva dokonce začaly zdobit i speciálními velikonočními vršky, později i visačkami, podstata problému ale zůstala, jako by noví vlastníci neměli zájem konzumenta oslovit něčím zajímavějším než jen klasickou produkcí, byť s nálepkou navozující dojem čehosi svátečního. Ano, tehdy by mi nějaké ty ejly a stouty stejně jako většině z vás asi nic neřekly, ale mít k ochutnání nějaký ten příležitostný speciálek, asi bych nad ním neohrnul nos. Asi.

Pěkné etikety začaly být samozřejmostí, něčím, co taky prodává
Pěkné etikety začaly být samozřejmostí, něčím, co taky prodává
Některé pivovary si to sice neuvědomovaly...
Některé pivovary si to sice neuvědomovaly...
...jiné naštěstí ano a svá díla dovedly až téměř k dokonalosti
...jiné naštěstí ano a svá díla dovedly až téměř k dokonalosti
I vhodný vršek s visačkou mohou zaujmout
I vhodný vršek s visačkou mohou zaujmout

Co se letošní velikonoční nabídky týče, zatím jsem ochutnal jenom dvojí Velichov - světlý měl trošku kyselý ocas, ale tmavý byl velmi dobrý - koncem týdne bych se měl ovšem dostat také k velikonoční Holbě , a na tu se jako vždy moc těším. Kdybych to měl blíž k Chodymu do Vrčeně, asi bych ochutnal i Český Krumlov a Třebonice, ale holt nemám, takže smůla. I když v případě těch Třebonic by to asi ještě šlo. Datum spotřeby 2. 3. 2011 na přiložené fotce lahve sice naznačuje, že v Třebonicích slaví Velikonoce už v únoru, ale dá se předpokládat, že se jedná o běžnou produkci, na kterou se lepí etikety dle libosti, takže kdyby člověk vyrazil do pivovaru, asi by tam ještě uspěl. Ale jenom hádám.

Tak toto už jsem letos ochutnal, resp. ochutnám... (foto Šeráku 13,51%: Pivovar Holba)
Tak toto už jsem letos ochutnal, resp. ochutnám... (foto Šeráku 13,51%: Pivovar Holba)
...ale třeba k tomuto už se asi nedostanu (foto: Chody + Pivovar Nová Paka)
...ale třeba k tomuto už se asi nedostanu (foto: Chody + Pivovar Nová Paka)

A co vy, už jste letos také narazili na nějaká zajímavá velikonoční piva nejen v lahvi? Krakonoš s Novou Pakou i 13ka z Litovle jsou již asi klasikou, kamarád říkal taky něco o jakési nymburské 14ce, tiskem proběhla i zmínka o zeleném pivu ze Starobrna a dvoubarevném Platanovi, ale kdo další letos s něčím takovým už vyrukoval, si momentálně nevybavím, tak budu rád, když se o svůj zážitek nejen se mnou podělíte.


Není-li uvedeno jinak, fotografie etiket pocházejí z archivu, resp. sbírky, autora a dále pak ze sbírky Miroslava Angera, taktéž člena KSPS Praha.


Autor je pivním turistou, sběratelem pivních suvenýrů a členem KSPS Praha o.s.
KSPS Praha


[Marek Kamlar] [Zobrazeno 8400x] [18. duben 2011]
[Glosy] [comments: 16] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Berníšek

neděle, 24. duben 2011
21:03

nejlepší je velikonoční 14 Krakonoš


napsal(a): Berníšek [Odpovědět]

Mosquit

sobota, 23. duben 2011
23:16

Mosquit

ad. Trebonice - mel jsem pocit, ze na lahvi se udava datum produkce, a od tohoto data se pocita jeden mesic trvanlivost, nebo ne?
Vcera bylo mimochodem velikonocni na cepu primo v "pivovaru".


napsal(a): Mosquit [Odpovědět]

Adsense

27. únor 2024
08:44


posted by: Inzerce

Narmer

sobota, 23. duben 2011
17:22

Narmer

Tak už jsem letos ochutnal 3 piva s přívlastkem "velikonoční". Nezmíním je podle pořadí ochutnávky, ale podle toho, jak mi chutnalo. Nejhorší je starobrněnské velikonoční zelené pivo. Nškde už jsem psal, že nejvíce mi chutnalo před dvěma lety (pravděpodobně vařené ještě sládkem, který dnes působí v Březňáku). Na druhé místo řadím velikonoční řezanou 14° (pokud se nepletu) vařenou v Nové Pace. Měl jsem takovou žízeň, že jen zasyčelo a na nějaké degustační rozjímání nedošlo. Ovšem, kdyby mi v něm něco vadilo, jistě bych si všiml. No a jednička mezi nimi, ostatně jako stabilně každý rok - Velikonoční 14° přímo od Krakonoše. Něco mi naznačuje, že včera přivezená basička dlouho plná nevydrží ...


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

Malakin

neděle, 24. duben 2011
14:52

Malakin

to Mosquit: Koukal jsem do historie ICQ zpráv a Chody měl ty Třebonice od 12. 3., takže s tou lhůtou máš pravdu. I tak ale podstata problému nabízení velikonočního piva s takhle velkým předstihem zůstává. Kdyby se jednalo o dva týdny, budiž, ale víc než 7 týdnů, to už mi připadá jako opravdu velký úlet.


ICQ: 321224013

napsal(a): Malakin [Odpovědět]

hroch

neděle, 24. duben 2011
21:00

hroch

to Narmer: K té Nové Pace, to je již tradičně docela dobře namíchané z jejich světlé a tmavé třináctky, bohužel jen do lahví, v sudové podobě bych si ho rád vzal, protože je opravdu zajímavější než jednotlivé výrobní složky.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

hroch

čtvrtek, 21. duben 2011
20:35

hroch

Když už se tady probírá zelené od SB, tak přidám svoji soukromou recenzi na Krasličák od KBG. Červená desítka 4,4%alc. s přídavkem výtažku z červených hroznů, mě moc chutnala, vyvážená lepší desítka s lehkým náznakem chuti po hroznech. Zelená šestnáctka (už si nepamatuju 6,8-7,2%alc.) s výtažkem z bylin, ta měla na můj vkus moc bylinnou pachuť. Ale správně natočeno s rozdělenými frakcemi, kdy člověk nejdřív pije tu červenou desinu, pak se mu to míchá a teprve na závěr málo téměř čisté zelené šestnáctky, tak ta chuť bylin přicházela pomalu a bylo to opravdu dobré. Jako rarita jednou za rok super. Jinak dost hostů právě pro extrémní barvu chtělo pít samotnou zelenou šestnáctku, tak jak v pondělí při prvním pokusu tak ve středu napodruhé zbylo červené déle. Prostě červená barva není tolik od některých tmavých a nebo polotmavých piv tak daleko a v Liberci máme občas Červeného krále z Konráda, tak není červené pivo tolik vzácné.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

Maxič

sobota, 23. duben 2011
20:44

Maxič

to hroch:
Opsáno z víčka od sudu:
Voda, ječný slad, karamelový slad, upravený chmel, chmelové produkty, ochucené výtažkem z bylin.
Alc: 7.0% min. trvanlivost 1.7.2011, skladujte v chladu a temnu
Prodávající: K Brewery Trade a.s.
Díky tomu, že u nás mají vždy jen jednu pípu na Cestu pivních znalců, tak jsme ve čtvrtek měli zelené a v pátek červené. Takže správně odřízlé snad za rok. Ale na obouch jsem si pochutnal.


napsal(a): Maxič [Odpovědět]

Masakr

čtvrtek, 21. duben 2011
20:26

Z té hrůzy je už národní záležitost http://aktualne.centrum.cz/video/?id=367932,to by se z toho jeden posral.


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Masakr

čtvrtek, 21. duben 2011
07:35

Já byl včera pro točený,lidi chodily na zahrádku a nic jinýho jsem neslyšel,dvakrát zelený pivo a pořád dokola.Tak asi toliko náš znalecký pivní národ jak bylo v některém článku.


napsal(a): Masakr (rambleon(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Rash

čtvrtek, 21. duben 2011
01:15

Rash

Dnes jsem ochutnal zelené pivo ze Starobrna a považuji ho zatím za nejhorší, které jsem od nich ochutnal (měl jsem vz. 2008 a vz. 2010). Barva výrazně chemicky zelená, pěna také nazelenalá. Pivo odporné chuti, jak kdyby smíchané s peprmintovou zubní pastou či dokonce panákem zelené (záměr?). Po polknutí ulpívala na patře silná mýdlová pachuť. Opravdu velké zklamání.


napsal(a): Rash [Odpovědět]

Děkan

středa, 20. duben 2011
08:29

Děkan

Doporučuji k ochutnání na Strahově Sv.Norberta velikonoční - easter 5,3% alc., vynikající plné, sladové, s intenzivní hořkostí, a dále velikonoční speciál navařil i Zámecký pivovar Oslavany a to tmavou 12.


napsal(a): Děkan [Odpovědět]

Rovermania

úterý, 19. duben 2011
09:00

Rovermania

Velikonoční Eggenberg se většinou běžně dostane v síti Billa takže bys neměl mít problém.. Jinak díky za velice zajímavé čtení! M. (na BB rover)


napsal(a): Rovermania [Odpovědět]

emu

středa, 20. duben 2011
19:58

emu

to Rovermania: hmmm to je jen jiná etiketa na obyčejný krumlovský ležák nepříliš valné kvality :(


ICQ: 449477888

napsal(a): emu [Odpovědět]

Chody

středa, 20. duben 2011
20:30

Chody

to emu:
Není to jen jiná etiketa, pivo je více prokvašené, má i více alkoholu...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Narmer

pondělí, 18. duben 2011
19:23

Narmer

Už ve čtvrtek budu mít doma basičku velikonočního Krákory...už aby to bylo :-)


ICQ: 149095450

napsal(a): Narmer [Odpovědět]

pechi

pondělí, 18. duben 2011
16:42

pechi

Tak já se nejvíc těším na klokočníkovský velikonoční zážitek, třeba už na zahrádce. A že by něco navařili i v Koutě? Nechám se překvapit.


napsal(a): pechi [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI