Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Kelímek nebo sklo?

Co Vy na to a jiné názory


verze pro tisk

Kelímek nebo sklo?

Kelímek nebo sklo?

Právě jste dorazili na pivní slavnosti a máte na výběr mezi pitím ze sklenice, kterou si na slavnostech můžete zakoupit (tedy pokud si nevozíte nějakou vlastní), nebo z plastového kelímku. Čemu dáte přednost? Pokud jste pivní fajnšmekr, tak jednoznačně sklenici, ale stejně jako kelímek, tak i sklenice má svá pro a proti.

Do vlastního skla ...
Do vlastního skla ...

Pivní sklenice
:-)
ve sklenici pivo lépe vypadá a samotná sklenice se také mnohem lépe drží;
:-(
jsou snadno rozbitné (hrozí nebezpečí pořezání, hlavně na velkých festivalech);

nedají se „štosovat“, takže pokud si děláte nějakou statistiku vypitých piv a pivo Vám leze rychle do hlavy, brzy nevíte, kolik jste toho vlastně vypili;

používání sklenic a s tím spojené mytí není příliš hygienické, zejména tehdy, pokud pijete stále z téže nevymyté sklenice (i do neumyté sklenice Vám totiž bez problémů natočí), ale i tehdy, pokud si sklenici myjete sami v užitkové vodě u záchodů nebo pokud Vám ji umyjí v málo vyměňované vodě přímo ve stáncích s pivem.

Plastové kelímky
Plastové kelímky

Plastový pivní kelímek
:-)
v podstatě nerozbitný; relativně hygienický a zdraví nezávadný (pokud se ovšem z použitého plastu neuvolňují nějaké nežádoucí chemikálie, např. ftaláty); zabírá méně místa
:-(
snadno deformovatelný; na jedno použití a tudíž ekologicky nešetrný; hůře se kontroluje správná míra piva (hlavně u těch z „mléčného“ plastu)

[Pozn.: V minulosti byly běžné i povoskované papírové kelímky. Já už je moc nepamatuji – tehdy jsem skoro ještě nevěděl, co je to pivo – ale i přesto si vzpomínám, že se likvidovaly přímo na slavnostech naházením do sudů a následným spálením. To by dnes s těmi plastovými opravdu neprošlo...]

Voskové kelímky
Voskové kelímky

Po zkušenostech z mnoha pivních slavností a festivalů můžu říci, že pivovary ve většině případů dávají přednost kelímkům. Odpadají jim problémy s mytím, které v případě větších front skutečně zdržuje. Navíc dopravit do mobilního stánku vodu není vždy jednoduché. A totéž platí o likvidaci vody odpadní.

Na druhou stranu jsou i slavnosti, kde na kelímek téměř nenarazíte, např. v Černé Hoře. Na svých akcích – „Pivním máji“ a „Pivní pouti“ – používají výhradně sklenice, a to vždy s novým logem, které má připomínat danou událost. Do kelímku ovšem točí také, ale jen na festivalech či slavnostech konaných mimo pivovar.

Festbier z jižních Čech
Festbier z jižních Čech

Já osobně dávám přednost sklenicím, ale protože kelímky současně sbírám, většinou se musím přizpůsobovat dané situaci. Pokud objevím nějaký nový kelímek, je to jasné. Pití z kelímku přetrpím a domů si pak vezu nový přírůstek do sbírky. Někdy si nechám natočit do sklenice a kelímek vyžebrám k tomu (většinou je stejně započítám v ceně piva, takže žádnou ztrátu nikomu vlastně nezpůsobím). A pokud potřebuji kelímek od pivovarů, jejichž piva z morálních důvodů vůbec nepiji (G, K, PU, S či VK), o kelímek slušně požádám nebo ho zkusím koupit. Sbírání je občas prostě dřina...

A co vy? Máte podobné zkušenosti nebo zcela jiné?[Marek Kamlar] [Zobrazeno 10074x] [1. říjen 2007]
[Glosy] [comments: 11] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Tomáš Kroupa

středa, 3. říjen 2007
13:47

Tomáš Kroupa

S kelímkem se špatně ťuká... :-) A vůbec - ožužlávat plastový lemový okraj, z toho mám podivné pocity, potom s přibývajími lidmi se tvoří na zemi plastový koberec, lidi nejdřív kelímek neukázněně odhodí na zem, pak ho rozčochtají... No nic moc. Ale zase náhodná rána kelímkem do hlavy lze ustát, sklo už je horší. Takže z hlediska bezpečnosti (bohužel na úkor přírody) ano, jinak nebrat...


Moro

středa, 3. říjen 2007
11:39

Moro

Samozřejmě sklo, ale kelímek beru jako praktickou záležitost, takže se mu nenráním. Pamatuji i ty voskové a mohu jen poznamenat - "zlatý plast" - občas to v papírnách přehnali s povoskováním a pak sis lokl piva a plival vosk :-(


napsal(a): Moro [Odpovědět]

Slávista

úterý, 2. říjen 2007
08:53

Slávista

První mou starostí na slavnostech je vždy zakoupení sklenice. Jde i o to, že taky můžu zamazat 10 kelímků. A co pak na to ekologové :) A ze skla je to mnohem kulturnější.


napsal(a): Slávista [Odpovědět]

Tchoř

pondělí, 1. říjen 2007
23:39

Chyba nechyba, víme o co jde. Hlavně že jsme na stejné straně plotu* / barikády* / fronty* (* = nevhodný výraz prosím škrtněte)


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

Adsense

29. únor 2024
19:21


posted by: Inzerce

Tchoř

pondělí, 1. říjen 2007
21:37

Co je to VK? Nemá to snad být VP - tomu bych rozumněl :)


napsal(a): Tchoř [Odpovědět]

Martin Štros

pondělí, 1. říjen 2007
19:57

Tak ale točení do vlastního skla zase ušetří nějaké ty haléře za kelímek ;) Takže spokojenost by mohla bý oboustranná.


napsal(a): Martin Štros [Odpovědět]

JiriJ

pondělí, 1. říjen 2007
18:49

Vždy vhodné sklo s sebou a PET láhev pitné vody, není- li možnost vymtí si skla! Kelasy odmítám!


napsal(a): JiriJ [Odpovědět]

Michal

pondělí, 1. říjen 2007
17:21

Michal

Na pivních slavnostech mam pivo radši do kelímku páč v pozdějších fázích bych nerad přišel o sklenici:) Většinou tam totiž kmitam mezi stánkama a pořádně neposedim.
Vyjímkou byly VPT 2006 kde sem pil ze sklenice protože celý slavnosti byly na malym prostoru, navíc sem si sklenici přiřadil do sbírky.


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

lada

pondělí, 1. říjen 2007
16:27

Lada

U me vede jednoznacne sklo. Vidim miru, vidim barvu a prijde mi to kulturnejsi a setrnejsi k zivotnimu prostredi. Naposledy jsem si na Docesne koupil skleneny pullitr Bon a ma to tu vyhodu, ze kdyz si pak davam kvasnicova nebo nefiltrovana piva od dalsich mensich pivovaru, tak jsou u stanku na me prijemnejsi a nevysvetluji mi, ze to pivo je zakalene schvalne :-) S cistotou skla nemam problem ani bez prubezneho vymyvani a ani jsem se nikdy nesetkal s tim, ze by to vadilo obsluze. Sve pivo si zaplatim a ze pak cekam behem obslouzeni dalsich zakazniku na dotoceni o minutku dele mi nevadi.


napsal(a): lada [Odpovědět]

Tomáš Semrád

pondělí, 1. říjen 2007
13:35

Bez teho trika by ten záběr byl ale mnohem veselejší, to by se pak do toho piva zakusovalo..., no piva...


napsal(a): Tomáš Semrád [Odpovědět]

Roman Holoubek

pondělí, 1. říjen 2007
09:37

Roman Holoubek

Chody - k té fotce s točením Lipana - naprosto skvělý a úžasný záběr. To byl záměr, nebo velmi šťastná náhoda?

K těm kelímkům X sklům. Dva pohledy.
Ano pití ze skla je příjemnější, vidím míru, je to "jakési" kulturnější.PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI