Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Svět piva Pilsner Urquell

Jak to vlastně v tom pivovaru dělají


verze pro tisk

Svět piva Pilsner Urquell

Svět piva Pilsner Urquell[p172]

Naskytla se mi příležitost navštívit plzeňský pivovar, zúčastnil jsem se totiž školení, které se konalo v reprezentačních prostorech Plzeňského Prazdroje. Ač jsem v Plzni jako doma, exkurzi v Prazdroji jsem ještě neabsolvoval a prohlídka pivovaru byla závěrečným bodem školení. Takže po obědě v restauraci Na spilce jsme se odebrali do Světa piva Pilsner Urquell.

Vítejte v Návštěvnickém centru
Vítejte v Návštěvnickém centru

Právě v plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Nestalo se to náhodou. V roce 1842 nabídla Plzeň zkušenému bavorskému sládkovi Josefu Grollovi vynikající suroviny, vodu z pivovarských studní, hluboké ležácké sklepy a touhu místních lidí vyrábět dobré pivo. Od té doby v Plzni pečlivě opatrujeme unikátní recepturu výroby Pilsner Urquell, znásobenou zkušenostmi mnoha generací sládků, kteří spojili svůj život s pivovarem. (www.prazdroj.cz)

V této nádobě byla uvařena první várka Prazdroje
V této nádobě byla uvařena první várka Prazdroje

Po vstupu do Beer World si můžete prohlédnout pivovarské rekvizity či fotografie z dřívějšího života a práce pivovarníků. Bude Vám promítnut trošku propagační film piva Pilsner Urquell. Navštívíte nově otevřenou "halu slávy", kde jsou umístěny významné artefakty a dobové předměty jako provolání plzeňských právovárečných měšťanů - vyzvání k výstavbě vlastního pivovaru a sladovny z ledna 1839 a o povolení magistrátu města Plzně k první várce v Měšťanském pivovaru z 25.2.1842, dále si můžete prohlédnout broušené poháry, ze kterých ochutnávali pivo vzácní hosté včetně císaře Františka Josefa I a nádobu, ve které byl uvařen první Prazdroj. Dozvíte se celý postup výroby zdejšího piva a už se vypravíte přímo do provozu, prvně na varnu Prazdroj.

Varna Prazdroj
Varna Prazdroj

Dále se dostanete do sklepů, které ale z velké části zejí prázdnotou, protože veškeré standartní kvašení a ležení probíhá v CK tancích. Ve sklepích probíhá dnes snad jen zkušební zrání piva a pokud budete mít štěstí, můžete produkt tradiční technologie ochutnat právě při exkurzi, ale zřejmě se při vysokém počtu návštěvníků nedostane na každého.

Kvasné kádě
Kvasné kádě
Ležácké sudy
Ležácké sudy

Po celé trase exkurze, převážně ve výrobně nečinných prostorech je atmosféra dokreslována výjevy z pivovarské historie, přibližující nám život a řemeslo pivovarských řemeslníků.

Vyvalte sudy ...
Vyvalte sudy ...
Plnění sudů
Plnění sudů

Závěrem návštěvy plzeňských sklepů jsme proběhla ochutnávka nefiltrovaného nepasterovaného Prazdroje, mám ten výraz radši než oficiální Pilsner Urquell, a exkurzi ukončili v replice bednářské dílny. Po celou dobu nepadla ani zmínka o pivu Gambrinus ani o jeho výrobě a historii.

Bednářská dílna
Bednářská dílna

Příjemný den s pivem Pilsner Urquell jsme zakončili v Šenku na Parkánu, kde si jako v jediné restauraci můžete vychutnat nefiltrovaný Prazdroj. A musím říct, že byl velmi dobrý, každopádně lepší než obyčejný.

Pokud nestačíte zavítat do největší výrobny piva v republice ještě letos, nezoufejte, příští rok se chystá rozšíření návštěvní trasy o novou stáčírnu či prostory pivovaru Gambrinus. Veškeré informace o návštěvě Plzeňského Prazdroje se dozvíte zde ...[Richard Chodora] [Zobrazeno 12555x] [26. říjen 2006]
[Exkurze] [comments: 4] [Verze pro tisk] [Nahoru ↑]


Diskuse k článku

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

CzechBeerMan

sobota, 1. březen 2008
16:11

CzechBeerMan

Pro "NO CO TO .... atd" : Uděláš lépe když si na exkurzi zajedeš osobně. (a Pivovarnické muzeum ve Veleslavínově ul. Ti také doporučuji). Pak už nebudeš takle
hloupě mluvit ..... CzechBeerMan


Pramech

neděle, 13. leden 2008
10:12

Pramech

Jsem rád, že jsem mohl ještě kdysi vidět ty dlouhé řady kvasných kádí v provozu, to se ještě dělali exkurze v provozu. Toto je skutečně Dysneyland.


napsal(a): Pramech [Odpovědět]

Michal

neděle, 6. leden 2008
01:21

Michal

Chce se mi brečet, při pomyšlení, co sem to zmeškal za pivo a co je z toho dneska ::cry :( Jinak o "pivu" Gambrinus se ani nedivim, že se nezmiňujou...


ICQ: 260962312

napsal(a): Michal [Odpovědět]

NO CO TO JE ZA DIVADLO :)

sobota, 5. leden 2008
17:48

Koukam, ze na exkurzi to vypada jak v Disnylandu :) ´
Same voskove figurky... :D Sladek je taky z vosku ?! Vari v tom mauzoleum vubec pivo ?!


napsal(a): NO CO TO JE ZA DIVADLO :) [Odpovědět]

Adsense

24. duben 2024
20:51


posted by: Inzerce


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI