Pivní blok
Pivní blok
Co je to pivovar?
[čtvrtek, 3. únor 2011]
Co je to vlastně v dnešní době pivovar? Jistě je to místo, kde se vaří pivo. Oficiálně bychom mohli pivovarem nazvat podnik (podnikatele), který se zabývá vařením piva a má vyběhané všechny "papíry", má přidělené IČO. Ale já se ptám: Stačí to?
V poslední době vzniká plno minipivovárků. Většinou se jedná o dva druhy vzniku. Prvně se otevře fungl nový pivovárek v nějaké restauraci, kam si každý může zajít nové pivečko ochutnat (pomiňme rozjezd, kdy se může stát, že pivo je odjinud, možnost, že by bylo odjinud i jindy, nechci ani domýšlet). Nebo své pivo pravidelně dodává do nejen okolních hospod. S takovým modelem nemám problém. To je pro mne výrobně činný pivovar bez jakékoliv diskuse.
Druhou možností je zoficiálnění homebrewingu nebo-li domácího vaření piva. To se pak někdy stane, že pivovárek i nadále vaří převážně pro svoji potřebu. Nebo jen sem tam na objednávku či na degustaci či na prezentaci na pivních slavnostech. A tady už pro mne malý problém nastává. I když si takové pivo občas mohu koupit třeba v KMP, nemohu si jej dopřát kdykoliv se mi zachce (vzdálenost mezi námi teď ponechme stranou). Pro mne takový pivovárek je jistě zpestřením nabídky, nicméně jej za výrobně činný podnik nepovažuji. Prostě IČO z homebrewingu pivovar nečiní.
Jak tuto problematiku cítíte Vy, vážené čtenářstvo PI?
Pidat reakci
Sekal
sobota, 5. únor 2011
08:29
Ještě mne napadl Sv. Ján z Kolína, který prostě pravidelně v žádné hospodě není. Kozlíček stáčí do petek, stejně jako Kvasar ze Sentic, Rambousek lahvuje do skla (nevím, jestli pravidelně), ale Kolín bez objednávky přímo v pivovaru neochutnám, když pominu výjimečné příležitosti v ZČ nebo Merendě.
Adsense
21. listopad 2024
16:18
posted by: Inzerce
Weetek
pátek, 4. únor 2011
15:51
V téhle souvislosti mě napadl ještě pivovar Zhůřák Zhůř, jehož výborný čokoládový Total Eclipse Ale jsem před časem ochutnal v nejmenované v Nuslích.
S Rambouskem mám osobně taky problém - piva jsou vynikající, vím také, že je pan majitel jen tak do nějaké hospody nepustí, ale ta nemožnost ochutnat ho přímo v rodném městě....
LiborP
sobota, 5. únor 2011
19:23
to Sekal:
Kanditní slad je skladový výtažek. V ČR vyrábí sladovna Bruntál ( http://www.sladovnabruntal.cz/sladove-vytazky/ ), jedná se buď o tekutý, něco jako med, nebo práškový.
Kari
pátek, 4. únor 2011
10:12
V zásadě taky souhlasím. Pivovar je pro mě objektem zájmu v momentě, kdy vím kam si na jeho pivo můžu dojet. Upřímně už mám problém i se zakázkovou výrobou a možností objednat si po netu pouze celý sud piva. (Nechci psát v náznacích, proto budu jmenovat a prosím případně mne opravte, pokud jsou moje informace špatné.) V tomto smyslu mám problém považovat za skutečný pivovar hradeckého Rambouska a Kozlíčka z Horních Dubének. Přestože jsem jejich piva ochutnal, a to opakovaně, zůstávají pro mne jako pivovary na hranici virtuálního vzduchoprázdna. Coby hradeckého patriota mě navíc opravdu mrzí, že Rambousek se častěji točí v Praze než v Hradci (registrovaní členové BB ochutnali Rambouska v Hradci naposledy v roce 2009!).
Pokud se ale vrátím k otázce "legalizace" homebrewingu. Asi je mi (coby homebrewáři) vnitřně sympatičtější, pokud to někdo z domácího vaření dotáhne na skutečný fungující pivovar (např. Berounský medvěd, Pacov), než když minipivovar vznikne jen jako dobře spočítaný podnikatelský záměr (neříkám, že i v takovém případě nemůže vařit dobré pivo). A budu určitě podporovat i pivovary ex-homebrewářů jako je Staňkův rukodělný v Třebonicích, které se zrovna nacházejí v jakési přechodové fázi, ale jejich dveře jsou veřejnosti otevřené, přestože v zimě jen na jeden večer v týdnu.
Měl byste někdo informaci, jak je to v současné době s hradeckým Antéňákem? Minulý rok jsem na jeho pivo narazil v Hradci v normální hospodě, přitom jsem měl za to, že jeho klub je stále pouze pro zvané a zůstává mimo kategorii oficiálně registrovaných pivovarů?
Henri
pátek, 4. únor 2011
09:29
Můj názor je v podstatě shodný.
Za pivovar v pravém slova smyslu považuji, bez ohledu na velikost, takový, jehož pivo si může koupit běžný člověk bez toho, aby se musel znát osobně s majitelem, či někým z jeho okolí.
Zkrátka pivovarem je podle mě pouze ten, jehož pivo každý dostane někde ke koupi v předem oznámených otevíracích hodinách, či za předem daných podmínek (např. objednávka přes Internet).
Pokud tomu tak není, jde stále o homebrewing, byť s IČEM. IČO opravdu z homebrewingu pivovar nečiní.