Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok


Kvasnicové nebo nefiltrované?

[sobota, 17. duben 2010]

Vážení příznivci piva,

podotýkám, že nedělám žádný žádný průzkum nebo výzkum, ale jen mě zajímá váš názor na používání termínů kvasnicové a nefiltrované pivo. Jak je vidět i z některých příspěvků na pivním.infu, tak jsou tyto pojmy spojovány a brány za jedno a totéž. Jak už jsem uvedl v jiném příspěvku, já osobně si myslím, že by to mělo být rozlišováno. Ať už je to z pohledu konzumenta, který by o pivu co pije mohl věděl víc, tak i možná by to přispělo ve veřejnosti k větší informovanosti o pivu. A čím víc by lidé o pivu věděli, o to méně by snad pili produkty pivních chemiček a to bylo jen dobře.

autor: Lubos | Blok 04:23 [permalink] [reaguj]


Pidat reakci

Jmno:
E-mail:

PavelV

sobota, 4. prosinec 2010
22:20

to petr: Ano máš pravdu ale kdo neochutnal nefiltrovaný kvasničák tak neví co pivo znamená.Já nefiltrovaný kvasničák miluji.Ale bohužel v ČESKU je strašně málo pivovarů který kvasničák dělají.A už vůbec je velmi těžko ho sehnat v obchodech.Tak si to vždy nechávám na návštěvu Německa,které je odborníkem v kvasnicových pivech......Miluji jejich kvasničáky např.Paulaner,Erdinger,Franziskaner,Maisels Weisse.U nás se dá pít snad jen Primátor Weizen.Černá Hora Velen je slabá a ostatní pivovary jsem nemohl díky špatné distribuci těchto piv do marketů atd.ochutnat......S pozdravem Pavel


napsal(a): PavelV (pavelvaclavik(a)centrum.cz) [Odpovědět]

Chody

neděle, 5. prosinec 2010
08:13

Chody

to PavelV:
Tady si zase někdo plete pojmy. Nefiltrovaný kvasničák není jen pivo pšeničné...


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

12. červen 2024
23:42


posted by: Inzerce

fero

neděle, 5. prosinec 2010
14:44

Fero

to PavelV je vidět, že pivní mluva se neustále obohacuje např. nefiltrovaný kvasničák, k tomu mám dotaz už se někdo setkal s filtrovaným kvasničákem?Kvasnicové pivo i nefiltrované pivo obsahuje kvasinky, navíc nefiltrované pivo obsahuje i další mikroorganizmy které se v pivu pomnoží během hlavního kvašení a dokvášení.U nefiltrovaného piva obsah kvasinek odpovídá stupni vyčeření piva a může být zde počet kvasničných buněk na 1 ml např.100 000 ale i také 1 000 000 i více.Na druhou stranu je pivo kvasnicové vyrobené z piva filtrovaného/ zbaveného filtrací všech mikroorganizmů / a zakroužkované mladým pivem/ stejné stupňovitosti/ ve stadiu bílých kroužků v objemu 4 - 7%.Kroužkováním se do filtrovaného piva dostanou kvasnice ve stadiu nejbujnějšího kvašení a samozřejmě i odpovídající množství extraktu.Druhotným kvašením se pivo nasyti CO2 nad obvyklou výši pro dané piva, protože dodatečně dodaný extrakt všechen neprokvasí má kvasnicové pivo i plnější chuť.


napsal(a): fero [Odpovědět]

Petr

čtvrtek, 22. duben 2010
08:36

Petr

Proč je můj obrázek u všech diskutujících? Anebo to tu vidím jenom já? Chody?

Jinak si myslím, že vyhláška mluví jasně. A plnění injekční stříkačkou bych chtěl vidět :-D To musí být zábavná práce :)


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Abrahaam

čtvrtek, 22. duben 2010
08:45

Abrahaam

to Petr: U vsech neni, ale u vetsiny diskutujicich tvuj obrazek skutecne je :)


napsal(a): Abrahaam [Odpovědět]

Petr

čtvrtek, 22. duben 2010
09:08

Petr

to Abrahaam: Asi je tak hezký, že si ho v malování nakreslili i ostatní :)


napsal(a): Petr [Odpovědět]

Lubos

čtvrtek, 22. duben 2010
06:20

Lubos

to aromah: vyhláška č. 335/1997 Sb.: Pro účely této vyhlášky se rozumí q) kvasnicovým pivem pivo vyrobené dodatečným přídavkem podílu rozkvašené mladiny do hotového piva v průběhu stáčeníuvádí k tomu jen toto:
oddíl 3 § 11 Pro účely této vyhlášky se rozumí q) kvasnicovým pivem pivo vyrobené dodatečným přídavkem podílu rozkvašené mladiny do hotového piva
Celá vyhláška :http://www.lexdata.cz/lexdata/sb_free.nsf/c12571cc00341df10000000000000000/c12571cc00341df1c12566d40074a614?OpenDocument
Protože tam nic bližšího není, myslím si, že technologický postup bude v interních předpisech pivovarů. Ale to by nám mohl osvětlit některý z profesionálů.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 22.04.2010 ve 06:33:58


napsal(a): Lubos [Odpovědět]

Milan

středa, 21. duben 2010
17:21

Milan

Vážení,
vařím si pivo doma sám (resp. užívám sušenou mladinu z výzk. ústavu pivovarského v ječné ul.) a svůj chmel a vařím pokaždé trochu jinak. Ale zatím jako nejlepší se mi osvědčilo kvasit pomalu při nízké teplotě tak 5 dní, stočit bez filtrace do flašek (uzavíracích, vzor "Bernard" + 1x PET-tu mám jako tlakoměr)ještě ne zcela dokvašené a dokvasit v lahvích. Je to pivní šampaňské. Dřív jsem dělal technologii podobnou "kroužkování" ale tohle je nejlepší.


napsal(a): Milan [Odpovědět]

Čmelák

čtvrtek, 22. duben 2010
18:05

Čmelák

to Milan: Mě se taky osvědčily 5l soudky, které odfukuju lehkým odchlípnutím těsnění Jednu denně lehce odfouknu a ti, co mi to ochutnali a srovnávali s pivem z PETky, jiné nechtějí... A kvasničák neb kvasnicové - není to šumafuk? Stejně tu legislativu tvořil nepivař, hlavně, že tam jsou kvasinky a pivo je živé :-8


napsal(a): Čmelák [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 21. duben 2010
15:50

Roman Holoubek

Nefiltrované x kvasnicové x kroužkované: to jsou tři pojmy.
Jak už zde bylo řečeno, nefiltrované - většina "kvasnicových" piv v nabídce CZ pivovarů. Tedy přímo bez filtrace stočené a podávané.
Kvasnicové - po zfiltrování přidané čisté kvasnice.
Kroužkované - po zfiltrování přidané "mladé pivo" v podobě kroužků.

Ještě se občas na trhu objeví pivo ve stádiu "druhotného" kvašení. Tj. pivovar pivo zfiltruje, nepasterizuje, ale vlivem tepla, přítomnosti kyslíku a kvasinek, které mršky prošly i přes mikrofiltr, nastane jejich opětovný růst. Takové pivo doporučuji nereklamovat, ale podávat za "specialitu" dané hospůdky. :)

Tolik můj názor.

K otázce kulečníku x biliardu se nebudu vyjadřovat, neboť o tom vím míň, než málo.


jiri.kana

středa, 21. duben 2010
17:39

jiri.kana

to Roman Holoubek:Máš na mysli Novic, pivo tu s jemnou opalescencí, tu s hustým sedimentem?


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 21. duben 2010
18:50

Roman Holoubek

jiri.kana: Jirko, omlouvám se, ale toto jsem neměl na mysli. V případě Novice již jde o PASTERIZOVANÉ pivo, kde jen pravděpodobně uletěly přes filtr kvasnice, ale to plavající tam již není "Danone", ale nejspíše mrtvé kvasinky.
---------------------------------
Zpráva byla upravena 21.04.2010 ve 18:51:48


jiri.kana

středa, 21. duben 2010
19:59

jiri.kana

to Roman Holoubek: Máš pravdu, nějak jsem ignoroval tu nepasterovanost. Vlastně kdyby byly ty kvasinky živé, tak by mělo být v Tesku varování "Nebezpečí úrazu: žádáme zákazníky, aby se nenakláněli nad přepravky s prošlým Novicem" - hrozilo by vystřelení oka korunkovým uzávěrem.


napsal(a): jiri.kana [Odpovědět]

Milan S.

středa, 21. duben 2010
18:22

to Roman Holoubek: Pitomost. Kvasnicové pivo je s přídavkem mladiny ve fázi vysokých bílých kroužků. Jak by do zfiltrovaného piva kvasnice dávkovali? Lžičkou? Pojem kroužkové pivo používá akorát Budvar pro svoje kvasnicové.


napsal(a): Milan S. [Odpovědět]

Roman Holoubek

středa, 21. duben 2010
18:48

Roman Holoubek

to Milan S.:
S tím bych si dovolil nesouhlasit. Zkuste si nastudovat literaturu.


Milan S.

středa, 21. duben 2010
19:32

to Roman Holoubek: Rád. Můžete mi doporučit něco, kde tyhlety rozdělení najdu? Díky!


napsal(a): Milan S. [Odpovědět]

Chody

středa, 21. duben 2010
19:44

Chody

to Milan S.:
Rozhodně s tímto také nesouhlasím pod pojem pivo kvasnicové se opravdu dají zařadit tři druhy - nefiltrované, kvasnicové a kroužkované. A jelikož nejsem v technologii tak zdatný jako Roman, plně s ním souhlasím...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 21.04.2010 ve 19:45:01


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

aromah

středa, 21. duben 2010
22:50

to Chody: Přidám se k Milanovi S. Podle mne jak pivo s přídavkem kvasnic tak s přídavkem kroužků patří do jediné kategorie kvasnicová piva; nefiltrovaná piva tam ale nepatří. Kroužky se používají namísto čistých kvasnic proto, aby v láhvi, popř. sudu pokračovalo dokvašování a dotáhl se říz. Dnes jsou totiž i česká piva poměrně silně prokvašená a nemají již v sobě dost zbytkového cukru/extraktu.


napsal(a): aromah (david.mathouchanh(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Honza Svetpiva.cz

středa, 21. duben 2010
23:42

Honza Světpiva.cz

to aromah: ja se priklanim na stranu Romana. Nevim jak je to presne, ale podle litery zakona by kvasnicove pivo melo byt filtrovane pivo s pridanim ciste kvasnicne kultury, tedy kvasnic, ne mladeho piva.

Davkovat se da zarizenim. Nebo v malem objemu injekcni strikackou, jen to neni nejspis tak presne. Nebo jako v Belgii smichat pred lahvovanim pivo s kvasnicema a zivinama v pretlacnem tanku a rychle nalahvovat...


aromah

čtvrtek, 22. duben 2010
00:52

to Honza Svetpiva.cz: Stejně by bylo dobrý to zjistit. Nemá někdo přístup k tý legislativě?


napsal(a): aromah (david.mathouchanh(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Milan S.

čtvrtek, 22. duben 2010
06:37

to aromah: No tak Roman doporučoval něco si nastudovat, tak já bych si to teda někde rád přečetl. Nevím ale kde...
A kde je čistější kvasničná kultura než ve stadiu kroužků? Ta trocha mladiny tam nehraje žádnou roli. V přetlačném tanku by se kvasnice rovnoměrně nerozmíchaly (sedly by zase na dno), takže by byla třetina šarže kvasnicová, zbytek ne. A dávkování injekční stříkačkou je nesmysl :-)


napsal(a): Milan S. [Odpovědět]

Honza Světpiva.cz

čtvrtek, 22. duben 2010
08:05

Honza Světpiva.cz

to Milan S.: nejde ani tak o mladinu jako o hustotu a objem kvasnic.

Ad pretlacny tlak - v Belgii jsem se bavil s nekolika pivovary, kde sladci tvrdili, ze to tak delaji. Fyzicky jsem u toho nebyl, ale rikali, ze do tanku jde smes ziviny-kvasnice, na to pivo, proudem piva se vse promicha a hned to jde lahvovat. Jestli hned znamena minutu, pet nebo deset, nevim.

Ad strikacka - to mi zase rikali v pivovarech v Kalifornii a Oregonu. Bylo to u piv barley wine a old ale, kde si asi na obsah kysliku v pivu moc nehrajou. A take to bylo u objemu piva na par set lahvi. NA dno ciste lahve smes, na to stocit pivo. Davkovat by se to mohlo klidne naberackou, ale par ml je takto dost nepraktickych. To ta strikacka je vhodnejsi. Ano, tezko by takto Bernard delal tisice ci desetitisice lahvi tmave 13 s pridanymi kvasnicemi...


beercards

neděle, 18. duben 2010
21:06

ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

hroch

neděle, 18. duben 2010
23:03

hroch

to beercards:
No jo na slovači to musíte holt mít jináč :-)


napsal(a): hroch [Odpovědět]

beercards

neděle, 18. duben 2010
20:36

beercards

to hroch
mýliš sa s tým kulečníkom...je to biliard...viď http://sk.wikipedia.org/wiki/Biliard...btw/ ) rád si u teba v sobotu zahrám BILIARD :)


ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

beercards

neděle, 18. duben 2010
20:42

beercards

to hroch
pardon, naskočila mi tam nesprávna stránka...:(


ICQ: 252422606

napsal(a): beercards [Odpovědět]

hroch

neděle, 18. duben 2010
21:05

hroch

to beercards:
biliár starší používaný název pro kulečník, biliard německy, biliards anglicky kulečník všeobecně- http://cs.wikipedia.org/wiki/Kule%C4%8Dn%C3%ADk
prostě u obojího problému jde o zažité nepřesné nazývání, které se i krajově liší.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

hroch

neděle, 18. duben 2010
19:23

hroch

Podle mého máme kvasnicové pivo, dvou druhů- kvasnicové nefiltrované, kvasnicové kroužkované.
Kvasnicové nefiltrované- jak už z názvu jedná se o pivo, které není zfiltrované a je přímo plněné do sudů, většinou ručně přímo u ležáckých tanků. Nemůžeš dostat kvasnicovou nefiltrovanou jedenáctku tam kde používají HGB, nebo to už musí být takový odbyt kvasnicového piva, aby se vyplatilo to poslat přes HGB, a případně tetrahop.
Kvasnicové kroužkované- pivo z tanků je zfiltrované, většinou i pasterizované, a poté nakroužkované čerstvou rozkvašenou mladinou.
Při správném označování piv jsou obě kvasnicová.
Podobný problém kulečník -pro karambol, pro pool-oba jsou kulečník.


napsal(a): hroch [Odpovědět]

aromah

pondělí, 19. duben 2010
22:47

to hroch: Pouze pivo s přídavkem kroužků do stáčeného piva může být označováno jako kvasnicové; nikoli nefiltrované, kde zůstává pouze nesedimentovaný zbytek kvasinek. Jedná se o ten přídavek..


napsal(a): aromah (david.mathouchanh(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Da.Rock

sobota, 17. duben 2010
20:20

Konkrétní případ - Moravské sklepní od Černé hory. Je kvasnicové a přitom pasterizované. Tak jak to s ním je? Je to nefiltrované a zpasterizované, nebo jsou tam přidány kroužky a pak je to zpasterizované...nebo jak vlastně?


napsal(a): Da.Rock [Odpovědět]

fero

sobota, 17. duben 2010
17:49

Fero

pokud výrobce kvasnicového lahvového piva nebo weizen uvádí na etiketu pasterováno tak je pasterován základ piva před kroužkováním, kroužky přidávané k tomuto pivu nemůžou být pasterizované neboť kvasnice by takovou lázeň nepřežily, ale kroužky lze ošetřit tak aby byly prosté mikroorganizmů pivu škodících a zůstaly zde pouze živé kvasinky nutné pro kvašení v láhvi.A pokud pivo není zatíženo mikroorganizmy pivu škodící tak se by se nemělo po dobu deklarované trvanlivoasti zkazit.


napsal(a): fero [Odpovědět]

píra

sobota, 17. duben 2010
18:20

píra

to fero: A co bouchnout? :-)


napsal(a): píra [Odpovědět]

Pavel R.

pondělí, 19. duben 2010
13:33

Pavel R.

to fero: Nejsem odborník přes pšeničná piva, ale mám takový dojem, že některá se pasterizují i s kvasinkami. Kvasinky v pivu jsou, ale mrtvé. A do některých pšeničných piv se dává přípravek ( název jsem samozřejmě zapomněl :D ), který nedovolí usazování kvasnic a piva jsou více kalnější. Dá se to použít i u spodního kvašení.


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

PetrV

sobota, 17. duben 2010
16:44

PetrV

Muze mi nekdo upresnit, jak je to s vyrobou kvasnicovych piv, ktera jsou pak normalne v teple v lahvi v supermarketu? Napriklad bavorske weizen dokvasene v lahvi, treba Erdinger, Paulaner, Franziskaner... - chapu spravne, ze se do filtrovaneho piva prida trochu "krouzku" primo do lahvi, nejakou dobu dokvasi v nejakem studenem sklepe a pak se pivo i s lahvi pasteruje? Nebo je stale v lahvi zive a dokvasi dale i v regale v supermarketu? Jak to, ze ma prave treba Erdinger trvanlivost X mesicu? A jak se vyrabi treba psenicny primator? Je dokvaseny v lahvi? Jedna se o dokvaseni v lahvi, tak jak je tomu u orig. weizenu z bavorska? Primator weizenbier je prece pasterovany. A co treba Bernard "SVÁTEČNÍ LEŽÁK s jemnými kvasnicemi - nefiltrovaný světlý ležák". O nem na webu pisou, ze je dokvasen v lahvi. To stale dokvasi i pri 25 stupnich nekde v Hypernove? Diky predem za reakce


napsal(a): PetrV [Odpovědět]

PetrV

neděle, 18. duben 2010
19:07

PetrV

dekuji uzivateli fero. ale nikdo nic presnejsiho? dik


napsal(a): PetrV [Odpovědět]

PetrV

pondělí, 19. duben 2010
13:25

PetrV

to PetrV: up!


napsal(a): PetrV [Odpovědět]

Pavel R.

sobota, 17. duben 2010
10:34

Pavel R.

Každý správný pivař ví, že nefiltrované pivo je pitelné. Ale pro laika může znamenat slovo nefiltrované něco špinavého a může ho to odradit od napití. Proto většina mini používá pro svá piva název kvasnicové. Pravé kvasnicové se vyrábí přesně tak, jak tu ve svém příspěvku napsal sládek.


napsal(a): Pavel R. [Odpovědět]

sladek

sobota, 17. duben 2010
08:35

rozhodně lze s názorem souhlasit, nefiltrované pivo je podstatě pivo bez finální úpravy - filtrace, kvasnicové pivo je pivo filtrované a zakroužkované cca 5-7 % kroužků / mladé pivo příslušné stupňovitosti /na trh se toto pivo dodává po opětovném nastartování kvašení /kvasnicové pivo lze exepedovat v lahvích, sudech a kde je možnost i v cisterně/ vše prakticky ověřeno /kvasnicové pivo má silný říz, je mírně zakalené, vůně a chuť lehce po kvasnicích, výborné pití.


napsal(a): sladek (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Rosťa

sobota, 17. duben 2010
09:45

Rosťa

to sladek: Prosím, mladé pivo znamená rozkvašenou mladinu?


napsal(a): Rosťa [Odpovědět]

sladek

sobota, 17. duben 2010
11:09

to Rosťa: ke kroužkování se odebírá mladé pivo ze spilky ve stádiu kroužků/ přechod z nízkých do vysokých / u jednotlívých fází ve spilce se setkáváme s pojmy - pivo zaprašuje, pivo odráží, nízké kroužky, vysoké kroužky, kroužky propadají, hnědá deka , propadlá deka, černá hladina, pivo k sudování


napsal(a): sladek (sladek.pivo(a)seznam.cz) [Odpovědět]

petr

středa, 21. duben 2010
21:10

Petr

to sladek: V padesátých letech se v Beskydech a myslím že i jinde vždy na konci listopadu zavážely chaty kroužkovaným(do hotového piva přidané kroužky)pivem.To se čepovalo až do jara.Pivovar Radegast se v tomto měsíci
snaží do restaurací vystavovat kvasnicové(nefiltrované)pivo.Je dobré.Nepoužívá HGB!Jen nevím jestli chlapi zvyklí na ostře filtrované začnou pít kvasničák.


napsal(a): petr [Odpovědět]

píra

sobota, 17. duben 2010
05:05

píra

Souhlas


napsal(a): píra [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI