Pivní blok
Pivní blok
Oxid siřičitý coby alergen
[neděle, 3. červenec 2016]
Najde se tu někdo, kdo by mi vysvětlil, proč téměř žádné naše pivovary na svých etiketách neuvádějí oxid siřičitý coby alergen? Jakožto sběratel etiket si podobných věcí všímám, zatím jsem to však zaznamenal pouze u českotřebovského Faltuse (ale třeba to uvádějí i jiné, fakt nevím), tak by mě zajímalo, co za tím hledat.
Pohledem do textu nařízení č. 1169/2011 EU lze zjistit, že oxid siřičitý má být na obalu zmíněn v případě, že je ho v pivu obsaženo víc než 10 mg/l, z manuálu k tomuto nařízení (http://www.bezpecnostpotravin.cz/UserFiles/publikace/2014_otazky_narizeni_1169-2011_PK.pdf) je pak zřejmé, že pokud vzniká přirozenou cestou (tedy není-li do piva uměle přidáván), nemusí být uveden ve složení.
Když se však podívám na data týmu prof. Dostálka zde (http://www.bezpecnostpotravin.cz/attachments/Prezentace_Dostalek_PowerPoint.pdf) a zde (http://www.kvasnyprumysl.cz/pdfs/kpr/2010/02/10.pdf), je z nich zřejmé, že SO2 v pivu až takový průser není, tedy alespoň u spodně kvašených piv.
Mám tomu tedy rozumět tak, že u Faltuse používají natolik "blbý" kvasničný kmen, že mají ve spodně kvašených pivech (nejen u níže zobrazeného zázvorového ležáku, ale i v 13% Kohoutovi nebo 14% Černém kohoutovi) nadlimitní hodnoty SO2, nebo za tím vidět jen fakt, že to tam uvádějí automaticky, aby se vlk nažral a koza zůstala celá?
P. S. Přikládám nejen aktuální, ale i loňskou zadní etiketu českotřebovského zázvorového ležáku. Samozřejmě ne kvůli upozornění na chybu ve slově "zdravý", ale vyloženě kvůli tomu, aby bylo vidět, že SO2 mají v pivech dlouhodobě. :-)
Pidat reakci
Adsense
4. prosinec 2024
23:10
posted by: Inzerce
Malakin
pondělí, 4. červenec 2016
05:36
jiri.kana: V odkazovaném článku prof. Dostálka je uvedeno, že:
V některých zemích – např. Velká Británie, USA, Austrálie,
Mexiko – je povoleno přidávat omezené množství SO2 do piva (ve
formě anorganické soli) za účelem zlepšení jeho senzorické stability.
U nás a většině evropských zemí tento způsob úpravy není běžný
a přípustný je pouze SO2 vzniklý přirozenou cestou.
což mě ale poněkud mate, protože v příloze 6 k seznamu konzervantů povolených při výrobě piva SO2 uveden je (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-4#p8) a taky je zmíněn zde ( http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:295:0001:0177:CS:PDF ).
Každopádně v případě Faltuse i Českého Rudolce není SO2 uveden ve složení, ale jen v dodatečném textu, což ve mně vyvolává dojem, že vznikl přirozenou cestou.
Ještě jsem trochu hledal a třeba Bohemia Regent svým odběratelům před časem rozesílal instrukce , v nichž se píše i toto:
V pivu je reálné najít dva druhy alergenů, a to obiloviny obsahující lepek a oxid
siřičitý. U druhého z nich je stanoveno minimální množství, kterého u piva z naší
produkce nedosahujeme, což je dáno použitou technologií a zejména složením varní
vody, takže zde povinnost nevzniká.
Zmínka o SO2 by měla být např. na plechovce desítky od Budvaru , na etiketě lahvové verze téhož piva jsem to ale nenašel...
---------------------------------
Zpráva byla upravena 04.07.2016 ve 06:45:10