Pivní blok
Pivní blok
IIIII. VYSMOLENÍ
[úterý, 24. květen 2016]
Proběhlo, jak znalci jistě vědí, v sobotu 21. května v Černokosteleckém pivováru. Akce, nejen dobrého piva, ukázek řemesla bednářského, ale hlavně setkávání pivovarských i dobré pivo milujících lidiček z různých koutů naší vlasti. A vzájemném povídání a vyměňování si zážitků - o tom to bylo. Bohužel, ne tak letos. Pořadatelé dali na „hlas lidu – hlas boží“ a již krátce po poledni už nebylo v areálu slyšet vlastního slova. Ano, i zde převládl nešvar pivních festivalů – neartikulovaný řev béčkových, či kdovíjakých kapel, přehlušoval ten genius loci, který v Kostelci vždy vládl. Kapely, když si je lid žádá, proč ne? Ale zde bylo dobrým zvykem, že v hodinách brzce odpoledních se předváděly dětské soubory, dudáci (pokud si to dobře pamatuju) apod. Zkrátka – klid a pohoda. Milovníci něčeho ostřejšího přišli na své až v podvečer. Inu, kostelečtí jsou živi nejen turisty, tak chápu jejich rozhodnutí, ale už to není o tom povídání s kamarády, ale co nejrychleji ochutnat sortiment a prchnout s povídáním na klidnější místo.
Ale vraťme se k pivu, pro které tam přijíždíme. Jako všude jinde, i zde se daly popít moky vynikající, průměrné i ty, hodné zkanalizování. Mezi kategorii první patřily, kromě piv z domácího pivovárku Šnajdr, výroční Únětice 10,7°, 11° Summer ale z pivovaru Hasič v Bruntále, 11° sv.ležák Rohan z Rohova, či belgický double z Lobče.. Na opačné straně stupnice bezkonkurenční místo zaujal Horehleď 12° sv.ležák z pivovaru Hrádek Slavičín, jakož i Pazdrát 12° sv.ležák z pivovaru Chříč. Ochutnali jsme, ve dvou, celkem 12 piv, mimo vyjmenované vcelku nic jiného nepřekvapilo, ať už kladně, či záporně, prostě standard. Vzhledem k omezenému počtu píp piva postupně rotovala, takže ne vždy byla na čepu všechna na seznamu uvedená. Pivo, které bylo s napětím očekáváno, byl první pokus lobečských o witbier. Nakonec jsme se ho přece jenom dočkali, na rozdíl od samotného sládka, který byl odvelen v rámci rodinných povinností. A vůbec nebylo špatné, dobrý letní mok k zahnání žízně.
Třešničkou na dortu byla výstava obrazů známého malíře Pavla Jákla. Svým mistrným štětcem ztvárnil některé pivovary v jejich historické podobě a na návštěvnících bylo hádat, o který pivovar jde. Netuším, jestli někdo poznal všechny, já osobně si myslím, že jsem poznala tři zobrazené. Třeba nám to Pavlík někdy odtajní.
Pidat reakci
RefereeCP
pátek, 27. květen 2016
11:58
Také já jsem navštívil Černokostelecké Vysmoleni a plně souhlasim s Janou Běhounkovou co o celé akci a pivech napsala. Muzika byla v dopoledních hodinách opravdu hodně hlučná. Kdyby hrála o polovinu tišeji jen k poslechu a k navodění dobré nálady, bylo by to mnohem příjemnější. Na Vysmolení či Vykulení bylo zvykem že se dopoledne a po obědě věnovalo diskusímo pivu, předvádění bednářského umění, exkurzím a dalšímu umění mistrů oboru. Co se piva týká, tak opět souhlasím s Janou.Piva pana sládka Šnajdra byla jako vždy velice povedená a chutná. Velice mě zaujala jeho tekutá tma v podobě stoutu Černá pracka a moc mě chutnala. Také mě ne všechna piva chutnala a měl jsem problém je dopít. Ale co nechutnalo nám , to jiným ano. Každý má jiný chutě a názor a to je dobré pro pivovarníky a pro diskuse o pivu u piva. Také já jsem si byl prohlédnout obrazovou výstavu pana Pavla Jákla kteráse mi llíbila. Navíc s kvízem o které pivovary se jedná. Nápovědou bylo na každém obraze počáteční písmeno pivovaru. Takže shrnuto, akce v Černokosteleckém pivováru byla úspěšná a můžeme se těšit na podzimní Vykulení s tím že se poradatelé poučí a hlučnější muziku naplánují až na odpolední a vvečerní program. Nashledanou příště.
napsal(a): RefereeCP (petrcikryt(a)seznam.cz) [Odpovědět]