Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

Pivní blok

Pivní blok


Boom minipivovarů stále trvá, tisková zpráva

[středa, 18. březen 2015]

Přestože jsou produkty minipivovarů v průměru o deset až padesát procent dražší, než pivo od velkých výrobců, stále vznikají po celé republice nové a každoročně jich přibyde kolem padesáti. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé speciály, a tak své zákazníky lákají na jiné pivo, než na v Česku nejrozšířenější ležák. V současné době jich je 280 a za loňský rok uvařily o 30% piva více, než o rok dříve a tvoří 1,2% z celkové produkce piva.

Nedokáži odhadnout, kam až číslo počtu minipivovarů poroste, ale tipuji, že jich bude mezi 350-400. Před dvěma lety byl můj tip ale 250, což jsme již překročili a letos určitě překročíme číslo 300,“ uvádí Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Od roku 1977/78 se v podstatě nezměnilo množství prodávaného piva, které se stále pohybuje okolo 15 – 15,5 milionů hektolitrů a bylo zvykem, že kdo chtěl na trhu prorazit, musel někoho vytlačit. Ještě před 4 – 5 lety tedy stály velké a malé pivovary proti sobě, ale v nyní se rozhodly, že začnou spolupracovat, tam kde je to možné a kde to má smysl. „Jelikož jsou minipivovary z 90% restauračními pivovary, vidím největší prostor ke spolupráci právě v restauracích. Spolupráci jsme ale zahájili například již na Dnu českého piva, do kterého se v loňském roce zapojilo 70 minipivovarů, to považuji za první vlaštovku. Diskuze o užší spolupráci probíhají a určitě již letos spustíme první projekt,“ dodává Šuráň.

Plzeňský Prazdroj také začínal jako minipivovar a jelikož pečoval o kvalitu, dostal se až tam, kde je. Proto vzkazuji malým pivovarům: bojujte a věnujte se především kvalitě a třeba dosáhnete stejného úspěchu jako Prazdroj,“ říká Václav Berka, Starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. Právě péči o kvalitu vidí Berka jako ústřední motto spolupráce velkých a malých pivovarů. „Zákazníci musí dostávat kvalitní pivo, a zde je nutné spolupracovat,“ dodává Berka.

Proto také Českomoravský svaz minipivovarů pořádá pro své členy vzdělávací semináře, protože aby se minipivovary udržely na trhu, je pro ně otázka kvality stěžejní. Semináře jsou součástí i valné hromady před Jarní cenou českých sládků, která se v roce 2015 bude konat již po deváté. Akce se tradičně uskuteční v hlavním sále Pivovarského dvoru Zvíkov, a to v sobotu 21. března 2014 od 11 hodin. V letošním roce se bude degustovat 426 vzorků piva ze 113 pivovarů. Přitom před sedmi lety začínala skromně, za účasti 27 pivovarů a 40 vzorků piva.

Pořadatelem soutěže je Českomoravský svaz minipivovarů a jeho prezident k akci říká: „Jarní cena českých sládků je největší a nejprofesionálnější soutěž pouze pro minipivovary, které jsou nejdynamičtější částí pivovarského průmyslu (rostou tempem 20% ročně),“ dodává Šuráň.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky budou zařazeny do 14 kategorií (světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva silná, speciální piva polotmavá, piva typu Pale Ale, silná piva typu India Pale Ale a piva typu Stout). Piva bude hodnotit více než 80 degustátorů, kteří se budou střídat v 7 základních degustačních komisích (z nichž každá bude mít 7 členů) a speciálních finálových komisi. V předvečer Jarní ceny českých sládků se bude konat 7. valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, v jejímž rámci proběhnou vzdělávací semináře pro sládky minipivovarů.

autor: Jana | Blok 18:08 [permalink] [reaguj]


Pidat reakci

Jmno:
E-mail:

minipivovar

čtvrtek, 19. březen 2015
21:41

Aha, tak Prazdroj spolupracuje s minipivovary. Proto jim přestal dodávat suroviny. Už je mi to hned jasnější


napsal(a): minipivovar [Odpovědět]

Chody

pátek, 20. březen 2015
07:20

Chody

minipivovar: Přesně tak. O spolupráci s minipivovary by mohl pohovořit spíše pan Bernard. Myslí si snad na svazu, že jim od jihoafričanů ukápnou nějaké brebendy :-?
---------------------------------
Zpráva byla upravena 20.03.2015 ve 07:47:03


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

Adsense

15. červen 2024
15:39


posted by: Inzerce

Losna

pátek, 20. březen 2015
08:28

Chody: Pan Chodora má na mysli asi prebendy


napsal(a): Losna [Odpovědět]

Chody

čtvrtek, 19. březen 2015
07:38

Chody

Já vůbec nechápu ČMSM, že má zapotřebí se furt paktovat s giganty typu PPas :ble:


ICQ: 414292574

napsal(a): Chody [Odpovědět]

pivo

středa, 18. březen 2015
22:20

pivo

K vyjádření p.Berky: No, piva z většiny minipivovarů chutnají tak dobře, jako kdysi v dávných dobách určitě chutnal P.Prazdroj. Takže minipivovary na úspěch čekat nemusejí, ony už úspěšné jsou. Vaří pořádné pivo a nežijí, bohudík, jen a pouze z tradice!


napsal(a): pivo [Odpovědět]

Dan

středa, 18. březen 2015
18:20

Dan

Pan Berka je vážně veselá kopa

Plzeňský Prazdroj také začínal jako minipivovar a jelikož pečoval o kvalitu, dostal se až tam, kde je. Proto vzkazuji malým pivovarům: bojujte a věnujte se především kvalitě a třeba dosáhnete stejného úspěchu jako Prazdroj,“ říká Václav Berka

To je jasné pane Berko, všichni ti, kteří zakládají minipivovary to dělají pro to, aby z nich jednou byla továrna na unifikovaná piva. Bravo :D


napsal(a): Dan [Odpovědět]

Jana

středa, 18. březen 2015
19:27

Jana

Dan:
trochu je ta TS zkrácená, řečeno bylo :
třeba dosáhnete stejného úspěchu za 170 letjako Prazdroj

---------------------------------
Zpráva byla upravena 18.03.2015 ve 19:27:47


napsal(a): Jana [Odpovědět]


PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI