Oreon









ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

duben 2012

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv duben 2012






Sezóna je tady, hlásí pivovary

[pondělí, 30. duben 2012]




Pivo roka 2011 uvarili v Rožňave

[pátek, 27. duben 2012]

Plzeňský Prazdroj na oslavu 170. výročí svého zrodu připravil speciální program prohlídek pivovaru. Během nich se budou moci návštěvníci od dubna do listopadu vydat za historií Pilsner Urquell nebo projet pivovarem na formanském povoze. Oslavy kulatého výročí zahájilo slavnostní odhalení „orloje“, který byl umístěn na průčelí historické budovy vedle Jubilejní brány pivovaru a odpočítává čas zbývající k výročí uvaření první várky piva Pilsner Urquell. Oslavy vyvrcholí 5. října na Náměstí republiky v Plzni.

Foto

Náš pivovar má za sebou 170 let bohaté a zajímavé historie, kterou chceme návštěvníkům zprostředkovat během nových speciálních prohlídek nazvaných Za historií Pilsner Urquell a Pivovarem na formanském voze. Věříme, že obě tematické prohlídky návštěvníky zaujmou, protože na ně čeká řada informací a perliček z historie pivovaru i vaření plzeňského piva, které jsme zatím při klasické prohlídce pivovaru neprezentovali“ komentuje Tomáš Raboch z Návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje.

Za historií Pilsner Urquell

Průvodní role netradiční prohlídky se zhostí v dobovém kostýmu reálná historická postava Václav Mirwald, plzeňský měšťan a jeden ze zakladatelů pivovaru, případně jeho choť Barbora. Představí návštěvníkům, jak pivovar vypadal při svém založení i jak se vařilo a vaří pivo Pilsner Urquell. Kromě zajímavých informací o samotném pivu a plzeňském pivovaru účastníci prohlídky získají jedinečnou příležitost na vlastní kůži zažít drobné detaily ze života pivovarských zaměstnanců z 19. století, a dospělí navíc ochutnají přímo v historických sklepích ležák Pilsner Urquell, vyráběný tradiční metodou kvašení a zrání v dubových kádích a ležáckých sudech.

Foto

Prohlídky pro individuální návštěvníky se konají každý víkend od 21. dubna do konce listopadu. Aktuální časy prohlídek jsou uvedeny na internetových stránkách www.prazdrojvisit.cz. Skupiny minimálně o deseti osobách si v těchto měsících mohou objednat prohlídku kdykoliv během otevírací doby. Prohlídka zahrnuje úvod do historie v návštěvnickém centru, návštěvu stáčírny, panoramatické kino a unikátní expozici surovin, historickou varnu ze 30. let minulého století restaurovanou do původního stavu i současnou varnu Pilsner Urquell, síň slávy s cennými předměty spojenými se založením pivovaru a dobou jeho slavného rozmachu a na závěr původní pivovarské sklepy s kvasnými káděmi a dubovými ležáckými sudy plnými plzeňského piva. Vstupné zůstává stejné jako při klasické prohlídce pivovaru: 120 Kč dospělý, 80 Kč zlevněné vstupné pro děti od 6 let, studenty a seniory starší 70 let.

Pivovarem na formanském povoze

Z pravého formanského povozu se návštěvníkům pivovaru nabízí netradiční pohled na nejrůznější zákoutí pivovaru. Z nové perspektivy, kterou běžný turista nezná, mohou poznat historické industriální dědictví obou pivovarů Prazdroj i Gambrinus, např. starou elektrocentrálu, říční vodárnu, vodárenskou věž, ale také fungující provozy jako sladovnu nebo varnu.

Spřežení pivovarských koní, pod vedením kočí Jany Míčové, představuje opravdový unikát plzeňského pivovaru. Osmileté chladnokrevné kobyly nejenže zajišťují při speciálních příležitostech rozvoz sudového piva do hospod a restaurací v Plzni, a patří tak neodmyslitelně k místnímu koloritu, ale účastní se i soutěží pro tažné koně, kde vynikají v disciplíně zvané formanská jízda.

Trasa této prohlídky vede z nádvoří pivovaru ke staré vodárně, bednárně přes historickou elektrárnu kolem vodárenské věže, jedné z dominant pivovaru, stojící na bývalém plzeňském popravčím vrchu. Dále směřuje ke stáčírně a staré sladovně. Po zastávce v pivovaru Gambrinus odveze formanský povoz návštěvníky k historické varně Pilsner Urquell. Odtud se, již pěšky, vydají prozkoumat varny Pilsner Urquell, síň slávy a prohlídku zakončí stylově v historických ležáckých sklepích ochutnávkou nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell, které je zletilým návštěvníkům čepované přímo z dubového ležáckého sudu.

Cesta na pivovarském formanském voze se uskuteční 5. května a dále každou první sobotu v měsíci až do listopadu. Aktuální časy prohlídek jsou uvedeny na internetových stránkách www.prazdrojvisit.cz. Vstupné je 150 Kč pro dospělého a 100 Kč zlevněné vstupné seniory starší 70 let. Možnost rezervace na telefonním čísle: 377 628 888.

Tisková zpráva





Návrat do minulosti? Už jen díky retro názvu, jinak ne!

Mezi významné hráče na českém trhu s nealkoholickými pivy právě vstupuje, lépe řečeno se vrací skutečná legenda. PITO! Bez nadsázky ho lze označit za „praotce“ všech našich nealkoholických piv. Teprve od něj se ostatní odrážejí a k němu se stále vztahují.

Po měsících usilovného vývoje, analýz a testování vybrousili v Samsonu skutečný nealkoholický diamant. Do vývoje nového PITA výrazně promluvily speciální technologie a společně s upravenou recepturou a nejkvalitnějšími surovinami spatřilo světlo světa nealkoholické pivo, které dosahuje plné chmelové chuti a optimální říz. „Nejvýznamnější změnou je to, že se nám povedlo odstranit mladinovou chuť, která bývá v nealkoholických pivech díky řízenému kvašení přítomna,“ říká obchodní ředitel Samsonu David Posekaný.

Nové PITO také už nevypadá jako návštěvník ze 70. let. Prodává se v nových zelených třetinkách a půllitrových lahvích, které jsou vyzdobené padnoucí etiketou. A protože jde slavná značka s dobou, k dostání je už i v plechu. „Navíc momentálně pracujeme na ochucené variantě, tuhle novinku chystáme už na léto,“ dodává David Posekaný.

Kompletním redesignem si prošla internetová prezentace celého pivovaru Samson a před zveřejněním jsou nové webové stránky www.pito.cz, které svým fanouškům vždy připraví plno aktualit, receptů, soutěží a zábavy, to vše se vztahem k tomuto legendárnímu nápoji.

PITO sice bylo skoro před 35 lety primárně stvořeno pro motoristy, ale doba pokročila a dnes už ho díky jeho chuti mohou pít všichni, kteří vyznávají aktivní způsob života s čistou hlavou a současně si chtějí dopřát chuť pravého osvěžujícího piva“ říká David Posekaný.

V České republice bylo PITO poprvé uvařeno v polovině 70. let v Jihočeských pivovarech n.p. v Pivovaru Samson technologií přerušeného kvašení, která je nejblíže výrobě klasického piva. PITO je nejstarším a nejznámějším nealkoholickým pivem v České republice - značka, která dala jméno celé kategorii nealko piv v České republice.

Věděli jste?

- že Pito tvoří voda z 274 m hluboké artézské studny?

- že PITO je složeninou slov pivo - auto?

- že PITO obsahuje jen 0,5% alkoholu?

- že PITO se v Česku začalo pít už v polovině 70. let?

Tisková zpráva


Reprezentanti Jiří Štajner, Milan Petržela, David Limberský, Theodor Gebre Selassie a David Lafata vařili v Plzni pivo Gambrinus Originál 10° pro fanoušky reprezentace. Pod dohledem obchodního sládka Gambrinusu Vojtěcha Homolky a za asistence pětice příznivců českého národního týmu založili várku piva, která bude hotová před začátkem evropského šampionátu.

Foto

Čeští fotbaloví reprezentanti a fanoušci se ve varně Gambrinusu zodpovědně chopili své role. „Nyní budeme dávkovat žatecký chmel, který dá našemu pivu správnou hořkost,“ řídil sládek Homolka desetičlenný tým a působil tak trochu jak kapitán fotbalové jedenáctky, který diriguje své spoluhráče. „Teď je potřeba zkontrolovat mladinu, která prošla dvojím rmutováním,“ pokračoval a poučil přítomné, jaké by měla mít správné vlastnosti, například barvu a vůni. „Svoje typické vlastnosti získá naše pivo v několikatýdenním procesu kvašení a ležení, které probíhá v oddělených nádobách, jak je typické pro české pivo plzeňského typu. Posledním tradičním krokem na varně je zvonění na zvonec, které signalizuje odeslání várky na kvašení,“ okomentoval sládek poslední pracovní úkon fotbalistů a fanoušků.

Foto

Byla to zajímavá zkušenost. Snad jsme díky dohledu zkušeného sládka nic nezkazili a fanoušci budou při sledování našich zápasů pít dobrý Gambáč, na který jsou zvyklí.“ vtipkoval Milan Petržela. „Snad budou zapíjet hodně našich gólů a vítězství. Čím více budou mít důvodů k přípitku po závěrečném hvizdu, tím lépe,“ doplnil ho David Lafata, který má v tomto ročníku Gambrinus ligy obdivuhodnou střeleckou bilanci.

Foto

Gambrinus, který dnes reprezentanti s fanoušky založili, bude hotový právě před mistrovstvím Evropy. Připravujeme pro něj speciální edici plechovek a během šampionátu se bude tato várka čepovat v našich hospodách,“ řekl sládek Homolka a dodal: „Jednáme také o možnosti čepovat naše pivo v jedné z pivnic přímo ve Wroclavi, kde bude hrát česká reprezentace zápasy základní skupiny. Věřím, že to dobře dopadne a naši fanoušci v Polsku budou mít kde slavit vítězství našeho týmu.

Tisková zpráva





Řada zásadních novinek čeká od 28. dubna návštěvníky pivovaru Radegast. Významnou inovací za 1,5 mil. Kč prošla před začátkem turistické sezony exkurzní trasa pivovarem. Návštěvníci se například mohou těšit na velkoplošné obrazovky, zbrusu nové informační panely či místnost ve tvaru sudu, ze které lze nově nahlédnout do ležáckého sklepa. Na prodloužený víkend od 28. 4. do 1. 5. navíc pivovar připravil slevu 50 % na vstupném.

Před rokem a půl otevřeli v Nošovicích nové Návštěvnické centrum. Nyní prošla významnou inovací také trasa pivovarem. Důvody vysvětluje manažer pivovaru Ivo Kaňák: „Naším cílem je stále zlepšovat informační hodnotu a zážitek z návštěvy pivovaru. K tomu má přispět také zlepšování komfortu pro návštěvníky. Doufáme, že novinky povedou opět k růstu počtu návštěvníků. Již překonání hranice 13 tisíc lidí v roce 2011 je důkazem, že jdeme správnou cestou.

Foto

Nová exkurzní trasa vede návštěvníky přes nejdůležitější místa v pivovaru a znovu umožní sledovat nošovické sládky z bezprostřední blízkosti. Nově turisté nahlédnou i do ležáckého sklepa, což dříve nebylo možné. A to z místnosti připomínající velký sud, ve kterém nechybí poutavá expozice o vývoji ležáckých sklepů a bednářském umění.

V průběhu trasy vznikly nové informační panely představující jednotlivé části výroby piva i pivovarnictví jako oboru. V místech, kam z bezpečnostních důvodů nelze vstoupit, byly nainstalovány velkoplošné obrazovky, na nichž návštěvníci uvidí záběry z provozů. To se týká například sladovny, kde přibylo i názorné schéma výroby sladu. Podobné schéma je nově také v lahvovně, odkud se k výtahu do degustační síně nad pivovarem lidé projdou po novém chodníku.

První návštěvníci si novou trasu užijí v sobotu 28. 4., kdy také začíná speciální akce pro prodloužený víkend do 1. 5. Zájemci se v tyto dny dostanou do pivovaru za mimořádnou cenu 40 Kč. V den státního svátku navíc mohou na vlastní oči spatřit umění mistrů bednářů.

Trasa pivovaru Radegast je otevřena každý den, doporučena je rezervace prohlídky předem. V Návštěvnickém centru mají lidé možnost také zakoupit veškerý sortiment piva Radegast a vybrat si ze široké nabídky předmětů z kolekce Radegast. Prohlídku lze kombinovat s řadou doprovodných programů a zážitkových balíčků. Veškeré informace jsou k nalezení na www.radegast.cz.

Foto

I díky investicím do Návštěvnického centra a trasy je od tohoto roku pivovar Radegast součástí projektu Industriální atraktivity v Moravskoslezském kraji, který má Moravskoslezský kraj prezentovat především jako oblast plnou atraktivních technických památek a přilákat návštěvníky z celé České republiky. Věříme proto, že v letošním roce projde branami našeho pivovaru ještě více lidí než v tom minulém,“ uzavírá Ivo Kaňák, manažer pivovaru Radegast.

Tisková zpráva


Akce R.A.D.

[úterý, 24. duben 2012]

V sobotu 21. dubna 2012 proběhla ve Dvoře Králové n.L. malá oslava. Tamní rodinný pivovar Tambor uvedl na trh svůj nový produkt, dvanáctistupňový ležák Tambor - R.A. Dvorský!

Toto pivo právem (a to i doslova neboli "de iure") dostalo přídomek po známém, slavném hudebníkovi a zpěvákovi Rudolfu Antonínovi, který co místní rodák, lokální patriot a v mládí dokonce zaměstnanec tehdejšího pivovaru zdejšího, sám později vystupoval se svým orchestrem právě pod uměleckým jménem R. A. Dvorský.

Milovníky zlatavého moku dlouho očekávaná "dvanáctka" splnila (ne-li předčila!) jejich očekávání! Dokladem budiž hojná účast a konzumace taková, že pánové Kiriakovský (majitel pivovaru) a Goldšmíd (obchodník s pivem a vínem) museli dopravit do areálu bývalého královédvorského pivovaru, kde se slavnostní křest nového ležáku odehrával, o několik sudů tohoto piva víc než původně předpokládali. Jelikož ale svému nápoji věřili, nebyli zaskočeni, zareagovali střelhbitě, a tak nikdo nepřišel zkrátka!

Celá akce trvala od 11.00 do 17:00 hod. za hudebního doprovodu místních country kapel Phobos a Wostruha, a Bigbandu R. A. Dvorský. Patřičně vhodnou krmí jistila nutkání přítomných po potravě "Stará krčma", sídlící tamtéž. Když k tomu všemu svou přízní přispělo ještě slunečné počasí, úspěch akce byl dovršen!

Nikoliv pověstnou "třešinkou na dortu", ale v tomto případě "pěnou na pěně" byla parafráze známého hitu R.A. Dvorského Hm, hm, ach ty jsi úžasná, kterou si pro pobavení pt. čtenářů dovolujeme zde přetisknout:

12° pivo Tambor - R.A.Dvorský (C JAK)

Hm, hm, Tambor R. A. Dvorský,

hm, hm, dvanáctka má,

hm, hm, to už je dnes jasný,

hm, hm, rád si ji dám

Já mohu teď jen říkat slova obdivná,

tam kde ji točí tam je rázem duše má ztracená.

Hm, hm, Tambor R. A. Dvorský,

hm, hm, já rád ho mám

Mám pro její chuť pochvalných sto výrazů,

v nich můžeš číst mé vyznání,

mé dny jsou krásné, nádherné a bez kazů,

když Tambor mám dvanáctku popu - lární

Hm, hm, Tambor R. A. Dvorský,

hm, hm, dvanáctka má,

hm, hm, to už je dnes jasný,

hm, hm, rád si ji dám

Já mohu teď jen říkat slova obdivná,

tam kde ji točí tam je rázem duše má ztracená.

Hm, hm, Tambor R. A. Dvorský,

hm, hm, já rád ho mám

Pro "pivni.info" Jaroslav Kratěna, 23.4. 2012, Dvůr Králové n.L.

Akce R.A.D.

[pi] 13:33 [permalink] [comments: 1]





Luboš Kastner (33), dosavadní manažer shopper marketingu* Plzeňského Prazdroje, se od 1. května stane ředitelem marketingu a trade marketingu ve společnosti SABMiller Brands Europe, která odpovídá za rozvoj globálního i regionálního portfolia značek SABMiller.

Celý článek naleznete zde...




25. dubna 1872 byl položen základní kámen současného pivovaru ZUBR. K jeho slavnostnímu vysvěcení došlo za necelý rok 13. března 1873 a hned druhý den uvařil svoji první várku piva. V prvním roce provozu pivovar vystavil 6935 hl piva a od té doby až dodnes necelých 31 milionů hektolitrů piva. Jde o množství, které by naplnilo 6,15 miliard půllitrů, tedy po půllitru pro téměř pro každého občana na celém světě.

V červnu 1873 byl pivovar jako firma zanesen do obchodního rejstříku pod názvem První moravský pivovar akciový se sladovnou v Přerově.

1. května 1899 firma zaregistrovala svoji ochrannou značku – přerovský městský znak – hlavu zubra, erb pánů z Pernštejna mezi dvěma věžemi. Hlavu zubra má pivovar ve svém znaku dodnes.

Původní varna pivovaru pojala 68 hektolitrů na jednu várku, ve spilce se zpočátku nacházelo 38 kádí, každá po 36 hektolitrech a tři oddělení sklepů nabízela kapacitu celkem 4 750 hektolitrů piva, zatímco dnes je to až desetinásobek.

Výrobní kapacita pivovaru byla projektována na 20 tisíc hektolitrů piva ročně. Práci v pivovaru původně zastávalo jen osmnáct dělníků, ale o dva roky později byl jejich počet již dvojnásobný.

Tradiční výroba

Od roku 1872 se v přerovském pivovaru vaří pivo klasickým dvourmutových způsobem podle starých receptur. Na přísné dodržování tradičních postupů výroby dohlíží sládek s týmem odborníků, kteří bedlivě sledují jednotlivé fáze výroby piva od výběru a přípravy surovin až po dozrávání piva v ležáckých sklepích. Suroviny jsou především domácí produkce, to platí o chmelu i sladu z celosvětově vyhlášených hanáckých ječmenů. V Zubru si velmi dobře uvědomují, jak důležitá je neměnná kvalita a trvale vyrovnaná chuť piva. Proto tady veškeré suroviny pečlivě vybírají a předem testují. Zubr má dokonce svoji produkci pivovarských kvasnic, které pocházejí z vlastního kvasničného kmene, speciálně určeného pro spodní kvašení piva. Díky surovinám prvotřídní kvality, tradiční receptuře a klasickým postupům výroby získává Zubr svoji plnou, dokonale vyváženou chuť a osobitou charakteristiku, která mu přináší přízeň konzumentů i nejvyšší hodnocení odborníků v degustačních soutěžích.

Staletá tradice

Vaření piva má v Přerově staletou tradici, která provází také samotný vznik pivovaru Zubr.

Tradice vaření piva v Přerově se datuje do roku 1256, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Přerovu ještě jako trhové vsi městská privilegia včetně práva vařit pivo. Rozkvět tohoto řemesla pak přineslo zejména období renesance, konkrétně rok 1475, kdy se město dostalo do rukou Viléma z Pernštejna, představitele jednoho z nejvýznamnějších moravských rodů. Bylo to v časech, kdy šlechta ve vlastní režii začínala na svých panstvích s podnikáním a kdy se v hojné míře zakládaly rybníky, cihelny, vinopalny, ovčíny a kromě dalších podniků samozřejmě i pivovary. Svého podnikatelského ducha přenesl Viléma z Pernštejna ze svých panství i do Přerova. Nový pán města nejenže začal podporovat zdejší řemeslníky tím, že udělil městu řadu hospodářských výsad a privilegií, ale kolem roku 1480 založil pod horním náměstím v místech dnešního domu č. 27, tzv. Na Marku, panský pivovar, který fungoval až do vzniku Akciového pivovaru, který předznamenal jeho konec. Mimo pivovar se pivo s právem jeho šenku i nadále vařilo v domech přerovských měšťanů, kterým k této činnosti náleželo staré privilegium. Těmto domům, kterých před třicetiletou válkou stávalo v Přerově asi 64, se říkalo právovárečné. Piva se v právovárečných domech Přerova vařila a čepovala podle dohodnutého pořadí, dům po domu, aby se spravedlivě všichni vystřídali. Cenu piva pak stejně jako cenu sladů určovali zástupci města jmenovaní jeho radními.

Tisková zpráva


Čtrnáctistupňový speciál Zubr MAXXIM je dárkem všem příznivcům dobrého piva u příležitosti 140 let přerovského pivovaru. Konzumenty neohromí třeba zvláštní barevností, čím ale vyniká, je jeho síla chuti. Je plná, pěkně zaokrouhlená s vyšší a přitom lahodnou hořkostí.

Zubr MAXXIM je totiž skutečný originál, který ctí tradiční výrobu piva i starou recepturu. Díky tomu bylo možné dokonale vyladit nejen jeho chuť, ale celkovou charakteristiku tak, aby se odlišil od běžných piv a tak podpořil svoji výjimečnost.

Kromě originální chuti Zubr MAXXIM vyniká typickým aroma, sytou zlatou barvou a hustou pěnou. Příjemný dojem po napití ovlivňuje výborný říz, jako výsledek dlouhé doby zrání celých 90 dní. Zubr MAXXIM je oslavou 140 let pivovaru, během nichž se podle dostupných zdrojů uvařilo téměř 31 milionů hl piva a to je množství, které by zaplnilo 6,15 miliard půllitrů, tedy po půllitru pro téměř každého občana na světě.

Zubr MAXXIM poteče z restauračních píp už od zítřka. Je vítaným zpestřením nabídky a to potvrzuje i zájem trhu. Do prodeje už dáváme posledních 200 hl Maxxima v sudech,“ spokojeně vyjadřuje Petr Hermély, manažer marketingu. Speciál Zubr MAXXIM se vyrábí v limitovaném množství 1000 hl, proto se restauracím vyplatí zásobit se včas. Je k dispozici v lahvích v balení multipack po 8 kusech a v sudech jako filtrovaný i nefiltrovaný kvasničák. V nabídce bude pouze do vyprodání zásob především na Olomoucku, Zlínsku a Přerovsku. Se sériovou výrobou tohoto originálního speciálu zatím v Zubru nepočítají, záměrem je naopak zachovat jeho exkluzivitu a nabízet ho pouze příležitostně.

Tisková zpráva










Pivovar Holba ukončil hlavní etapu rekonstrukce ležáckých sklepů a už letos v létě využije jejich plnou kapacitu 20 tisíc hl. 40 milionová investice přinese výrazné zvýšení kapacity ležáckého sklepa a další zlepšení podmínek pro dlouhé dozrávání piva.

Nyní máme plnou kapacitu sklepa, což nám umožní plynule vykrývat letní odbyt,“ říká Vladimír Zíka, výkonný ředitel pivovaru a potvrzuje připravenost pivovaru na sezónu. Stáčírny sudů běží od tohoto týdne v plném provozu na 3 směny, stejně jako varna, kde navíc dochází k prodloužení cyklu. Od dubna nastoupilo do pivovaru 10 brigádníků, především do obslužných provozů stáčírny a expedice. Pivovar očekává nárůst poptávky už od května, jak velký bude, z velké míry ovlivní počasí. „V létě očekáváme až stoprocentní nárůsty prodeje, které jsme připraveni plynule vykrýt. Nejde jen o zajištění odbytu ale o kompletní servis, poskytnutý zákazníkovi,“ kometuje Vladimír Zíka.

V Holbě stále drží klasickou výrobu piva, která staví na tradiční metodě pomalého zrání, takže ležák ve sklepích dozrává až 2 měsíce. Proto je zapotřebí vytvořit zásoby v dostatečném předstihu.

Nové ležácké sklepy

Ležácké sklepy jsou v Hobě rozděleny do 5 oddělení, z toho jedno je přetlačné s 6 novými přetlačnými tanky. Nové jsou i ležácké tanky ve většině oddělení. Jsou vyrobeny z nerezové potravinářské oceli, aby vytvořily ideální prostředí pro zrání piva. Jejich výhodou je také automatická sanitace, která zajišťuje sterilní prostředí.

Rekonstrukce ležáckých tanků představovala celkovou výměnu zařízení i stavební úpravy. Kromě ležáckých tanků došlo k výměně hradících armatur, důležitých pro přesnou regulaci tlaku vznikajícího oxidu uhličitého, který ovlivňuje říz i pěnivost piva. V prostorách sklepa je nutné celoročně udržet stálou teplotu do 3°C a to vyžaduje spolehlivý a současně výkonný chladící systém. To bylo důvodem, aby původní žebrovice nahradily chladící registry. „Pozvolné dozrávání je nejdelším procesem při výrobě piva a významně ovlivňuje jeho chuťové vlastnosti. V případě, že při něm dojde k teplotním výkyvům, promítnou se do nežádoucích příchutí nebo vůní piva,“ vysvětluje Vladimír Zíka.

Kromě udržení stálé teploty je pro kvalitu piva nezbytná dokonalá čistota všech technologických zařízení včetně rozvodů, proto ty původní skleněné nahradily nerezové, umožňující důkladnou sanitaci.

Tisková zpráva


Prémiový ležák Pilsner Urquell, zakladatel celosvětové kategorie piv typu „pils“, oslaví letos v říjnu úctyhodné 170. jubileum. Oslavy symbolicky zahájí již 19. dubna 2012 unikátní visuté hodiny, jejichž mechanismus se spustí přesně 170 dní před samotným datem, kdy byla v roce 1842 uvařena první várka proslulého plzeňského ležáku. Oslavy výročí zrodu ležáku Pilsner Urquell a založení společnosti Plzeňský Prazdroj pak vyvrcholí 5. října v Plzni.

Naše 170. narozeniny chceme oslavit důstojně, způsobem odpovídajícím úspěšné historii i současnosti piva Pilsner Urquell. Plzeňský ležák je chloubou nejen Plzeňanů, ale patří bezesporu k národním pokladům. Je fenoménem, který šíří slávu českého piva ve více než 50 zemích světa. Proto si podle nás zaslouží dar, který bude toto výročí připomínat dalším generacím milovníků plzeňského piva. Rozhodli jsme se proto nechat zhotovit tento ,pivní orloj‘,“ uvedl manažer značky Pilsner Urquell Jan Šolta. Podle jeho slov Pilsner Urquell chystá pro oslavy výročí plzeňského ležáku ještě několik překvapení, ve kterých visuté hodiny a významné historické milníky budou hrát důležitou roli.

Foto

Design prazdrojského „orloje“ koresponduje se symbolem plzeňského pivovaru – historickou bránou, která byla postavena v roce 1892, tedy k 50. výročí. A právě proto byly visuté hodiny umístěny v její blízkosti. Vzhled orloje si kromě využití zmíněných architektonických prvků pohrává především s jemnými detaily, které umocňují propojení s pivovarem a pivem Pilsner Urquell. Hlavním materiálem se proto stala měď, z níž jsou také vyrobeny varní nádoby, a zelené pivní lahve Pilsner Urquell, z nichž byly vytvořeny dekorativní desky orloje.

Unikátnost hodin spočívá i v kombinaci údajů, které poskytují. Kromě aktuálního času, který poběží na klasickém ciferníku, bude první displej hodin postupně odpočítávat 170 dní symbolizujících celou 170letou historii piva Pilsner Urquell. Na druhém displeji se pak bude postupně připisovat počet piv vypitých od zrodu plzeňského ležáku v roce 1842. Plzeňský „orloj“ své slavnostní spuštění doprovodí ve 14 hodin zvonkohrou části symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany. Zvonkohra pak bude znít každý den v 16 hodin jako symbol k dovaření první várky až do 5. října 2012.

Lidé v Plzeňském Prazdroji hluboce ctí originalitu a historii piva Pilsner Urquell, proto i hodiny vyrobené u příležitosti výročí jeho vzniku jsou výsledkem tradičního řemeslného umu několika výjimečných osobností. Podílel se na nich především mistr hodinářského řemesla Martin Brož, jeden z mála specialistů na věžní hodiny u nás. Kovářskou a pasířskou část díla zastal zkušený mistr kovář Robert Kabeš, který se díky svým zkušenostem s výrobou vitráží zhostil i skleněných dekorativních desek.

Celý projekt s mnoha speciálními zásahy zastřešila designérská firma Creative Services. „Jsem rád, že jsem se mohl podílet na celém procesu od designérského návrhu ve skicáku přes dílčí řemeslné počiny po samotnou instalaci. Byla to výzva a zároveň nedocenitelná zkušenost pracovat s těmi nejlepšími profesionály pro světovou značku,“ uvedl Jan Prokop, jeden ze zakladatelů společnosti Creative Services.

Tisková zpráva


Kulturní léto patří pivovaru

[čtvrtek, 19. duben 2012]


Jediný průmyslový pivovar ve Zlínském kraji se vrací k původnímu názvu. Od 1. dubna 2012 nese jméno podle města, ve kterém se nachází, Pivovar Uherský Brod. V souvislosti se změnou názvu začal používat nové logo a změna čeká také vzhled lahvového piva.

Historicky nesl pivovar název Uherský Brod – například ››Pivovar a sladovna Uherský Brod, František Janáček a syn‹‹, ››Uhersko-brodský pivovar a sladovna‹‹ a podobně. Odkaz na místo původu z názvu vymizel až v 90. letech,“ uvedl Lukančo Trifončovski, sládek pivovaru.

Novému logu dominuje nápis Uherský Brod, který je umístěn na červeném pozadí, doplněný rokem 1894, kdy byl pivovar založen. Styl nápisu vychází z typografie a výtvarného jazyka období založení pivovaru. V horní části loga je umístěn jednoocasý lev, vycházející z městského znaku, doplněný o atribut chuti pivního moku – sklenici piva. Logo dotváří ječmen a chmelové hlávky, tradiční atributy pivovarnictví, umístěné v dolní části.

Logo

Lahvové pivo z Uherského Brodu v novém

V souvislosti se změnou názvu a loga pivovar mění také vzhled lahvového piva. V průběhu měsíce dubna již do obchodů začaly proudit přepravky s novým logem, výrazná změna čeká také etikety. „Nad obměnou etiket jsme uvažovali delší dobu. Když jsme na podzim uváděli na trh pivo Perun v lahvích, již jsme si uměli představit, že etikety ostatních piv by se mohly nést ve stejném duchu. A reakce spotřebitelů nás v tom utvrdily,“ sdělil Tibor Nechala, obchodní ředitel pivovaru.

Nové etikety pomohou vizuálně sjednotit celé výrobkové portfolio, zároveň ale budou jednotlivé varianty mezi sebou dobře rozeznatelné. Nadále budou komunikovat stupňovitost jednotlivých piv. Zároveň budou jasně deklarovat místo původu Uherský Brod.

Od tohoto týdne se nové etikety lepí na nejprodávanější pivo – jedenáctku Patriot, od května se nových etiket dočkají také všechny ostatní značky. A to včetně výčepního piva Dukát. Ležák Extra ponese nově název Premium, který tradičně odpovídá kategorii 12% piv. Výroba výčepního piva Olšavan byla s ohledem na jeho velmi nízké prodeje ukončena.

Novou tvář piv z Uherského Brodu konzumentům v květnu představí reklamní kampaň na billboardech.

Ostatní novinky

Od května bude obchodní tým pivovaru nabízet také novinku v kategorii nízkoalkoholických ochucených piv, které se říká radler. Vyrábět se bude v Pivovaru Černá Hora na Blanensku a stáčet se bude jak do sudů, tak do lahví.

Velké oblibě se na Zlínsku těší program Cesta pivních znalců, do kterého se již zapojila padesátka hospod v regionu. V rámci tohoto programu čepují vybrané hospody v průměru každý druhý víkend jinou pivní specialitu z produkce regionálních pivovarů. Díky tomu mohou pivní labužníci v té své hospůdce ochutnat netradiční piva i ze vzdálenějších krajů, ke kterým by se běžně nedostali.

O Velikonocích mohli pivaři ve Zlínském kraji ochutnat Velikonoční Krasličák, kteří připravili sládci z jihlavského pivovaru, který stejně jako ten uherskobrodský spadá pod společnost Pivovary Lobkowicz. Skládal se ze dvou piv – zeleného 14% speciálu, který bylo možné ochutnat i samostatně, a červeného výčepního piva. Čepovala jej stovka hospod v regionu. Mimoto byl v obchodech k dostání speciální velikonoční mixpack 7 chutí 7 speciálů.

Pivovarské slavnosti

Tradiční Pivovarské slavnosti se uskuteční 3. a 4. srpna 2012. Návštěvníci si budou moci prohlédnout pivovar a připraven pro ně bude zajímavý kulturní program v čele s kapelami Horkýže Slíže, Rybičky 48 a Segment.

Ostatní

Kromě Pivovarských slavností se pivovar v Uherském Brodě spolupodílí na přípravě dalších kulturních akcí:

 21. 4. Den země 2012 – Staré Město u Uherského Hradiště

 26. 4. Chris Norman & band – Zlín

 15. - 17. 6. Zlínský pivní festival

 16. - 19. 8. Mezinárodní BALONY.EU festival Buchlov 2012

 a mnoha dalších

Tisková zpráva


Vývoz chmele je nejnižší za 10 let

[čtvrtek, 19. duben 2012]

Poptávka

[středa, 18. duben 2012]

Dobrý den všem,

najde se někdo, kdo by měl zájem o moje služby?

Hledám mini nebo malý pivovar v Praze nebo blízkém okolí, kde bych se mohl uplatnit.

Vystudoval jsem SPŠ PT. Mám zkušenosti z vaření piva ve VÚPS na pokusných varnách, z pivovaru Braník a v neposlední řadě jako sládek minipivovaru Pivovarský dům.

Kontaktní údaje:

Martin Pišín

e-mail: marpis@volny.cz

tel.: 731 804 832









Strana 1 z 3 » »»
1 2 3

PI podporuje nae zemdlce Reklama na PI