Oreon

ico rss feed ico rss valid
Přidej na Seznam

červenec 2003

Archiv novinek z blogu ambientního světa již od roku 2004.


Archiv červenec 2003


Deset milionů pivovaru nestačí

[neděle, 20. červenec 2003]

Přeměna části západního křídla oslavanského zámku na stylový pivovar se už oproti původním plánům prodražila na více než dvojnásobek - a přitom velká část prací stále není hotova. Oslavanský místostarosta Miloš Musil původně potřebné investice odhadoval na pět milionů korun. " Přízemí však bylo v horším stavu, než jsme čekali. Velké částky si vyžádalo zpevnění kleneb - bylo potřeba odstranit a odvézt několik tun zásypu a zakrýt cihlovou konstrukci novým materiálem," poznamenal s tím, že zbývající úpravy včetně vyhlazení cihlových kleneb by měly být hotovy v září. Jednou z nejtěžších prací bylo přestěhování základní části stroje pro výrobu piva. " Váží 1500 kilogramů, museli jsme kvůli němu vybourat část stěny a pak jej opatrně stěhovat dovnitř," řekl David Sakánek, který pro společnost G& Ce Pacific Ltd. práce spojené s úpravami zámku zajišťuje. První oslavanské pivo po několika desítkách let, kdy ve městě pivovar chyběl, by také podle něj měli mít zájemci možnost ochutnat na podzim." Nebude to nic velkého, takový malý pivovar, do nějž budou moci nahlédnout přímo z restaurace," dodal. Cílem vybudování pivovaru je zvýšení turistického ruchu ve městě. Výši nájemného proto radní stanovili s ohledem na investice, které musí firma do vybavení a oprav zámku vložit. Představitelé firmy naopak nevylučují, že část zámku v budoucnu odkoupí. Současně se stavbou pivovaru pokračuje obnova zámecké věže a střechy kaple. (Rovnost)


Téměř 28 milionů korun investoval od loňského roku do nových výrobních kapacit soukromý Pivovar Svijany na Liberecku. "Díky tomu jsme v těchto dnech zvýšili kapacitu pivovaru zhruba o čtvrtinu a nyní jsme schopni ročně vyrobit až 170 000 hektolitrů piva," řekl ředitel František Horák. Dodal, že čtvrtinu potřebných prostředků získal pivovar z evropského fondu SAPARD. Přestože se svijanský pivovar dělí o svůj trh v Libereckém kraji ještě s Pivovarem Hols Vratislavice a Pivovarem Malý Rohozec, jeho produkce rok od roku stoupá. "V loňském roce jsme dodali na trh 132 900 hektolitrů piva a na letošní rok počítáme s výrobou 150 000 hektolitrů, to bychom si ale bez rozšíření kapacity kvasných kádí a ležákových sklepů nemohli dovolit," poznamenal Horák. (Lidovky)

[Svijany] 19:52 [permalink] [reaguj]


Asi jste je už viděli na billboardu: Dvě polonahé krásky povalující se po silném motocyklu Harley-Davidson. Doporučují vám "konečně pivo" - říznou desítku Samson. Výrobci piva, Budějovickému měšťanskému pivovaru, však nápaditá a provokativní kampaň zatím moc nepomohla. Pivovar v loňském roce uvařil a prodal 209 500 hl piva, což v meziročním srovnání představuje skoro šestiprocentní pokles. Podle vedení Samsonu je to důsledkem loňských povodní, které na jeden měsíc vyřadily pivovar z provozu. "Povodně zapříčinily jednak znatelný pokles poptávky, jednak přímo ovlivnily chod celého pivovaru," připomněl generální ředitel podniku Miroslav Leština. Tržby Budějovického měšťanského pivovaru následkem slabšího celkového odbytu klesly o devět milionů korun na 195 milionů. Domácí propad prodejů alespoň částečně vylepšily úspěchy v zahraničí - dařilo se především v sousedním Rakouskou. "Podíl exportu se zvýšil na téměř patnáct procent. Vyvážíme do sedmnácti zemí celého světa," uvedl obchodní šéf Jiří Nekola. Zadlužená a ztrátová firma prožívá těžké období. Sotva se začala odrážet od úplného dna, kde skončila za éry dřívějšího vlastníka Františka Chvalovského, dostala loni další ránu - povodně. Hlavním úkolem je co nejdříve vylepšit pošramocené finanční zdraví společnosti. Provozní hospodaření pivovaru v loňském roce skončilo kladným výsledkem teprve podruhé od roku 1996 - provozní zisk činil 60 milionů korun. Jenže celkový výsledek sráží dolů velké dluhy z minulosti. Jen bankovní úvěry činí čtyři stovky milionů korun. Hospodaření měšťanského pivovaru loni skončilo ztrátou devadesát milionů korun, rok předtím byla ztráta ještě o čtyřicet milionů vyšší. Celková výše nahromaděných ztrát z minulých let se vyšplhala na 354 milionů korun. Firma ve výroční zprávě přiznává, že na zaplacení takové sumy teď nemá peníze. "Přesto lze předpokládat, že v souladu se zahájením restrukturalizace a jejím dosavadním pokračováním bude neuhrazená ztráta v následujících období vypořádána," věří finanční ředitelka Štěpánka Kolářová. K tomuto názoru se přiklonil také nezávislý auditor na základě zlepšujícího se trendu hospodaření a snižujícího se úvěrového zatížení pivovaru. "V této souvislosti uvádíme, že společnost není v úpadku z důvodu jejího předlužení," píše auditor ve své zprávě. Budějovický měšťanský pivovar (bývalý Samson) vznikl rozpadem Jihočeských pivovarů, kam ještě patřily Platan Protivín a třeboňský Regent. Měšťanský pivovar dnes vyrábí pivo pod značkami Budweiser Bürgerbräu, Samson Budweiser bier, Crystal a Pito-nealko. Rozhodujícím majitelem firmy zaměstnávající 150 lidí je českobudějovický podnikatel Jan Diviš, jenž drží 85 % akcií. (iDnes)


Jihočeši se bojí o "svůj" Budvar

[sobota, 12. červenec 2003]

Někteří manažeři pivovaru i komunální politici považují privatizační plány za cestu k prodeji Budvaru firmě Anheuser Busch

Konce výroby piva v Českých Budějovicích se obávají jihočeští politici a management pivovaru Budvar. Mají strach, že pivovar po privatizaci ovládne americký výrobce piva Budweiser, Anheuser Busch.

Do konce července vláda zřejmě rozhodne o tom, zda v příštích dvou letech nabídne zájemcům k prodeji národní podnik Budějovický Budvar. Zatímco se ale jednotliví ministři dohadují, zda je privatizace Budvaru vůbec nutná, v jižních Čechách už tato samotná ministerská debata vyvolává obavy. Podle některých manažerů pivovaru i komunálních politiků jsou totiž privatizační plány jen skrytou cestou k budoucímu prodeji národního podniku Budějovický Budvar jeho hlavnímu konkurentovi na světových trzích, americkému pivovarnickému gigantu Anheuser Busch. "Především nás překvapuje, že s úvahami o našem prodeji vystoupil jako první ministr průmyslu Milan Urban, který s námi nemá vůbec nic společného. A takový postup už sám o sobě vyvolává řadu otazníků," řekl LN bez bližších podrobností ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček. Budvar totiž spadá pod resort ministerstva zemědělství. Řada jihočeských politiků se však domnívá, že pokud bude českobudějovický pivovar privatizován, skončí nakonec v rukou společnosti Anheuser Busch. I kdyby měl zpočátku podnik získat v privatizaci jiný zájemce, případně najatý prostředník. "Jiný výsledek privatizace si opravdu nedovedu představit. Pro Američany má českobudějovický pivovar takovou cenu, že jí asi nikdo nedokáže odolat," řekl LN jihočeský hejtman Jan Zahradník. To by ale podle něj mohl být také konec výroby klasického budvarského ležáku. "Před takovou možností mě zvlášť v poslední době varují i kolegové v západní Evropě," tvrdí Zahradník. A proč se vlastně jihočeští politici tolik bojí převodu Budvaru do rukou amerického giganta, který by za něj údajně mohl zaplatit až dvanáct miliard korun? Američané totiž budou zřejmě jen těžko následovat příklad jihoafrických majitelů Plzeňského Prazdroje, kteří z plzeňského piva udělali svou prémiovou značku.

O prodeji není rozhodnuto

Anheuser Busch by byl sám proti sobě, kdyby prodával na jednom trhu dvě piva Budweiser se zcela rozdílnou chutí. Pro americký pivovarnický gigant má navíc Budvar cenu především kvůli jeho ochranné známce, a nikoliv kvůli výrobním možnostem. Jihočeští politici se tedy obávají hned tří možností: uzavření pivovaru, změny značky, která neodmyslitelně patří k jižním Čechám jako významný propagační prvek, případně výroby piva ve zcela jiné, unifikované chuti. "Propůjčujeme Budvaru jak název města, tak jeho znak. Ministři by se s námi měli alespoň poradit předtím, než začali nahlas uvažovat o privatizaci," řekl primátor Miroslav Tetter. Ministerstvo financí však tvrdí, že o prodeji jednoho ze dvou českobudějovických pivovarů není ještě zdaleka rozhodnuto. "To, zda bude Budvar v nejbližších dnech zařazen na seznam podniků, určených k privatizaci, vám zatím nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit," řekla včera LN mluvčí ministerstva Eva Nováková. Ani vládní rozhodnutí by však v tomto případě ještě automaticky neznamenalo prodej pivovaru. "Budvar totiž musí být před privatizací změněn z národního podniku na akciovou společnost. A taková změna vyžaduje souhlas parlamentu," řekl LN mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Jeho nadřízený, ministr Jaroslav Palas sice s prodejem Budvaru údajně nesouhlasí, podřídí se však většinovému vládnímu rozhodnutí. Podobně rozpolcené názory přitom zastávají dokonce i ministerští úředníci. "Budvar není nutné za každou cenu privatizovat. To je ale můj osobní názor. Ministr Sobotka má možná na celou věc jiný pohled," řekl včera náměstek ministra financí Eduard Janota. (Lidovky)


V podhradí poteče švédské pivo

[pátek, 11. červenec 2003]

V podhradí Vysokého Chlumce se uskuteční 26. července Lobkowiczký letní festival. Hlavní program letos nebude v zámecké oboře, ale v pivovaru.

Vysoký Chlumec - Ředitel Lobkowiczkého pivovaru Petr Peniaštek tvrdí, že by při sobotních slavnostech piva uvítal spíš komornější atmosféru. Za ideální by považoval návštěvnost do 1500 lidí. Potvrdil to v rozhovoru, který nám poskytl. Letos jste z míst, kde se program uskuteční, vypustili oboru. Proč? Nahradili jsme ji nádvořím statku, který je podle mého soudu krásný, ale z pohledu organizátorů bezpečnější než obora, protože jde o uzavřenější areál. Pětina návštěvníků se do obory dostala bez vstupenek. Při svých vpádech mimo vchod poničili porosty. Škody pro nás byly dost nákladné. Místa, kde se letos festival koná, jsou čtyři. Všechna mají větší předpoklady, aby se na nich akce odehrála podle pravidel. Hlavní program bude od 12 do 19 hodin v pivovarském dvoře a přilehlém parčíku. Vystoupí kapely Krajanka, Nezmaři a nakonec Karel Zich. Chceme maximálně pivovarský dvůr zaplnit stoly a lavicemi. Večerní program odkloníme na statek, kde bude hrát od 20 hodin Rock Wonder. Vstupenka bude platit i na obecní úřad, kde je výstava o historii pivovarnictví a pohostinství v regionu a také do areálu skanzenu. Nebylo by pro vás jako arganizátory jednodušší pokračovat s večerní zábavou také v pivovarském dvoře? Večerní zábava jistě bude uvolněnější. Nejsme zas tak velký pivovar, abychom si mohli dovolit riziko. Některé konzumenty by mohlo množství vypitého piva provokovat k různým legráckám. V minulosti jsme se setkali s tím, že měli snahu nám házet například do pivních kádí zátky. Festival provází také výstava o pivovarnictví. Podle původní informace měla být otevřena až v neděli... Začátek výstavy jsme se starostou Františkem Chlastákem doladili jinak. Slavnostní zahájení, kterého se účastní jen zvaní hosté, bude v prostorách obecního úřadu dopoledne. V programu vystoupí mladá operní pěvkyně Jana Štěrbová. Veřejnost si výstavu bude moci prohlédnout 26. července od 13 hodin. Pro tři zahraniční odběratele piva jste naplánoval let balonem z prostoru skanzenu. Není to riskantní? Naši obchodní partneři mají uzavřenu životní pojistku.(Smích.) Ale je pravda, že kdyby balon havaroval, tak by to mělo výrazný dopad na export Lobkowiczkého piva. Do tohoto rizika jdeme, ale couvli jsme od jiného nápadu. Původně jsme chtěli, aby mezi skanzenem a pivovarem jezdil povoz s koňmi, což by uvítali děti i starší návštěvníci. Ale od toho jsme odstoupili. Parkující auta, do toho proudící davy a další podněty by mohly koně splašit. A každý úraz by dal festivalu pachuť. Vloni byl v zatáčce u obory smrtelný úraz chodce, a ačkoliv s programem nesouvisel, byl to i pro nás šok, který vrhl stín i na festival. Nabídku piv z Lobkowiczkého pivovaru chcete zpestřit švédským pivem. Nebude příliš drahé? Švédské pivo z pivovaru, se kterým máme obchodní vztahy, budeme na festivalu prodávat za cenu našeho piva. Dovezeme na ochutnávku pět až deset sudů nepasterizovaného, nefiltrovaného silného ležáku. Nedoporučoval bych vypít víc jak tři půllitry. Bude k němu i za rozumný peníz originální sklenice, do které si jej může nalít. Kapel bude v programu méně než v předchozích ročnících. Proč jste přibrzdili? Marketingově se profilujeme na jiných megaakcích mimo pivovar. Tento festival je určen především lidem z obce či regionu a chceme, aby si jej spolu se zaměstnanci pivovaru v klidu užili. Aby nebylo víc starostí než radostí. Zajišťujete kyvadlovou autobusovou dopravu? Ano, zajistila ji obec. První autobus odjíždí ze sedlčanského autobusového nádraží v 11.30 hodin a poslední jede od pivovaru opačným směrem v 18.30 hodin. (Příbramský deník)


Pivovar Klášter chce být více vidět

[pátek, 11. červenec 2003]

Tenisový turnaj hokejových osobností navštívil nový generální ředitel Pivovaru Klášter Josef Špryňar. Zkontroloval, jaký je zájem mezi turnajovými účastníky a diváky o mobilní výčepní stolici s nabídkou jedenáctistupňového piva Klášter. "V žádném případě se nejedná na této akci o ojedinělou aktivitu. Je to projev nové marketingové aktivity v domácím regionu a klášterské pivo se bude objevovat na celé škále dalších sportovních, kulturních, společenských i charitativních akcích. Rozjíždíme také spolupráci s Českou abilyolympijskou asociací, která v republice zastřešuje tělesně postižené sportovce," řekl ředitel Pivovaru Klášter Josef Špryňar. (Boleslavský deník)Navštivte nás na Instagramu Reklama na PI